Zaujimave clanky

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa matob »

O chvíľu štartujeme: http://www.ustream.tv/nasahdtv
:)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

matob napísal:O chvíľu štartujeme: http://www.ustream.tv/nasahdtv
:)
The last one... :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa matob »

No pred chvíľou akurát v správach hovorili, že Atlantis bude letieť ako posledný. Tak toto bol posledný let, ale iba Endeavouru...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

matob napísal:...toto bol posledný let, ale iba Endeavouru...
Yep.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa mbs »

aj ja som sa "potkol" o jeden zaujimavy clanok: http://www.iseco.sk/scitanie-2011/
nie je o vesmire, ale o nekonecnosti urcite ano!
(a jednoznacne je to "pokrok" vo vesmire ;-))
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Statistiky su podla mna velmi uzitocne a prospesne veci.
Ale identifikacia konkretnych ludi v scitani, kde su dolezite len korelacie parametrov a nie konkretni ludia?
Udaje velmi rad poslem, pravdive. Ale nalepku ani identifikaciu odo mna nedostanu. :-)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Palo M. »

Big Brother is watching... Ten ciarovy kod vyzera podla vsetkeho nepovinne, takze ho tentoraz ludia asi mozu vyhodit a snad sa im nic nestane... Otazka je, ci to tvoje tlacivo bez nalepky zapocitaju do statistik (mozu si napriklad mysliet, ze ten isty clovek sa okrem papieroveho tlaciva scital aj elektronicky, tak tlaciva bez nalepky nebudu zapocitavat do statistik).
Este horsie bude, ak v dalsom scitani uz bude kod povinny, pripadne prednalepeny na tlacive. Myslim ale, ze v takom pripade by mohla zabrat nejaka "socialna burza", tj. ludia, co sa vzajomne osobne nepoznaju (napr. aj z uplne ineho mesta), sa cez nejaku socialnu siet dohodnu, stretnu, vymenia si prazdne tlaciva - a sudruhovia z STB v tom potom budu mat uplny hokej...
Pri tomto scitani je uz asi na hru skatule-skatule-hybte-sa neskoro, skoda...

Tiez ide o to, aby sa do toho zapojilo velke mnozstvo ludi - lebo ked vsetci tvoji susedia nalepku nalepia, ale ty nie, tak si tiez dohladatelny, navyse si podozrivy uz len tym, ze si ju ako jeden z mala nenalepil a teda si kandidat na dokladnejsie "rozpracovanie" tvojej osoby... IMHO teda nestaci len nenalepit (za seba), ale aj agitovat v okoli (napriklad aby to nenalepil cely obytny dom, pripadne cela stvrt).

Inak toto tiez suvisi s tym, o com sme sa bavili nedavno, tj. ze v dnesnej elektronickej dobe je velmi jednoduche hromadne spracovavat vsetky udaje a potom si jednoducho pozriet to zaujimave. Kedysi to nebolo mozne, lebo pri manualnom spracovani udajov na tom muselo robit prilis vela ludi a rozsiahle parovanie udajov s menami by skratka prasklo - ak nie hned, tak po case by niekto neudrzal jazyk za zubami... Ale dnes budu bezni poskokovia len nahadzovat nieco "normalne" do strojov a ked bude vsetko zhromazdene v systeme (a este predtym, ako to bude v statistickom urade "anonymizovane"), staci jeden "backup" (o ktorom bude vediet iba par ludi) a je to. Ked si vezmeme, ze Slovensko ma 5 milionov obyvatelov, tak to ani nebude nejaka extremne velka databaza...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Paranoja je toto vsetko. Normalne sa scitam elektronicky, sa nehambim že som Jedi Knight vierovyznanie.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Palo M. »

Paranoja je na mieste. Vid casto uvadzany priklad Masarykovho uplne nevinneho scitania obyvatelov v roku 1921, kde sa povinne uvadzala narodnost. A cez protektorat mali nacisti krasny zoznam, koho za co poslat do plynu... koho by to v 21. roku napadlo, ze?
Takisto teraz nevies, co niekto moze vykuzlit s tymi udajmi o 10-15 rokov (ak nebudu anonymne samozrejme - s anonymnymi sa sice tiez da vykuzlit vela, ale nie konkretne prave voci tebe a tvojej rodine)...

V tom je aj nebezpecenstvo vselijakych Facebookov - dnes tam das nieco, co je dnes uplne nevinne, bezne a v pohode. Nevidis ziaden dovod to tam nedat. No a par rokov ta za to niekto moze mozno aj zabit... V buducnosti bude skratka jednoduchsie zapichnut prst do nejakeho mena a nechat si o nom vsetko vyrolovat.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Aj tak paranoja, zivena skupinkami ludi.
Netusis co vsetko o tebe vediet, toto je len ihla v kope sena.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Palo M. napísal:staci jeden "backup" (o ktorom bude vediet iba par ludi) a je to. Ked si vezmeme, ze Slovensko ma 5 milionov obyvatelov, tak to ani nebude nejaka extremne velka databaza...
50GB ak dame kazdemu 10kB zaznam co urcite staci.
Osobne si myslim ze by bola blbost to neurobit. Nechce sa mi tu zase vysvetlovat ale ja sa na to pozeram z ineho pohladu:
Vsetky tie informacie stat davno ma avsak nema prepojene systemy a prepojenie systemov by stalo ovlea viac € ako toto sčítanie. Plus sčítanie umožňuje zistiť dalsie informacie. Stat by nas mal chranit a preto aj ma prava na taketo informacie.
Snad zijeme v civilizovanej dobe a nikto ma nebude zabíjať za príspevok na FB lebo že vyznávam Kult rytierov Jedi.
Osobne si myslím že vietok fúka od RKC (rímsko katolícka cirkev) ktorí sa boja že po náraste veriacich po revolúcii kedy sa ľudia chválili tým že sú kresťania lebo to mohli konenčne priznať, prišlo vytriezvenie a ľudia začali rozmýšlať.
Ja osobne toto beriem ako možnosť vyjadriť svoj názor aj na vieru.
A že či mám doma TV, internet, MW, mám, všetko mám, len chatu nie. A aj tá bude. Národnosť mám slovenskú a som na to hrdý.
Ale pls, nechcem tu prilievať oheň. Je to len môj názor. Komnetovať leno vo vážnych prápadoch.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Palo M. »

V podstate mas slavko uplnu pravdu a co si povedal, je na 100% logicke.
Bohuzial, tento svet logicky nie je, respektive frci podla uplne inej, zvratenej logiky...
slavko.sk napísal:Stat by nas mal chranit a preto aj ma prava na taketo informacie.
Ano. Velmi dolezite v prvej vete tohoto suvetia je slovicko "by". Velmi dolezite...
slavko.sk napísal:Snad zijeme v civilizovanej dobe a nikto ma nebude zabíjať za príspevok na FB lebo že vyznávam Kult rytierov Jedi.
(Viem, ze sa teraz opakujem, ale je to historicky fakt, nie nejake cobybolokeby.) V 21. roku si tiez ludia mysleli, ze ziju v civilizovanej dobe. Mnohymi ludmi je 1. republika dodnes povazovana za Zlaty vek a svojim sposobom to zlaty vek bol. Ale nikto vtedy nevedel, co pride o 17 rokov neskor a potom to az take civilizovane nebolo... A my dnes tiez nevieme, co sa stane o 17 rokov. Mozno sa nestane nic podstatne, tak ako za uplynulych 17 rokov (pre ludi na Slovensku sa nic naozaj podstatne za tych 17 rokov nestalo). Ale nevieme co pride, takze... May the Force be with you.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa gabberattack »

slavko.sk napísal: Osobne si myslim ze by bola blbost to neurobit. Nechce sa mi tu zase vysvetlovat ale ja sa na to pozeram z ineho pohladu:
Vsetky tie informacie stat davno ma avsak nema prepojene systemy a prepojenie systemov by stalo ovlea viac € ako toto sčítanie. Plus sčítanie umožňuje zistiť dalsie informacie. Stat by nas mal chranit a preto aj ma prava na taketo informacie.
Kolko sa vyhodilo doteraz na pocitacove systemy uradov? Posledne co som sa dival to boli stamiliony eur. Ale aha, to nebolo na prepojenie systemov, ale na zaplatenie konzultacii a poradenstva s "renomovanymi firmami".

Takze kvoli tomu, ze je u nas byrokracia a neschopnost vlady pohnut s databazami, tak radsej nazenieme miliony ludi do niecoho, co by vobec nebolo treba, ak by ta byrokratizacia a korupcia nebola?

Tuto v US tiez nema vlada uplne prepojene databazy, ale co som tu tak ziadne scitanie nebolo, neviem ani, ci vobec nejake bolo v historii.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
ludi_slovakia
Príspevky: 17
Dátum registrácie: So Feb 19, 2011 6:19 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa ludi_slovakia »

gabberattack napísal:
Kolko sa vyhodilo doteraz na pocitacove systemy uradov? Posledne co som sa dival to boli stamiliony eur. Ale aha, to nebolo na prepojenie systemov, ale na zaplatenie konzultacii a poradenstva s "renomovanymi firmami"
Keby si vedel na co sa vyhadzuju tie miliony v statnej a verejnej sprave, tak by si sa urcite po tych info obijmal so zachodovou misou:)

Slavko ma pravdu, stat vela z tych informacii co chce v scitacich harkoch davno ma ( ci uz na katastri, policii, socke, danovom urade, mestskom urade a pod.) , len tie udaje nevie prepojit. Je preto jednoduchsie urobit scitanie ako urobit poriadok v databazach ( ten bordel je tam vazne velky) , aj to scitanie podla mna vyjde lacnejsie. Ostatne udaje , ktore nema a su v scitavacich harokoch podla mna nikomu neublizia, ved ako by mi mohlo uskodit info o tom, ze mam splachovaci zachod :D

Palo M. napísal: Ale dnes budu bezni poskokovia len nahadzovat nieco "normalne" do strojov a ked bude vsetko zhromazdene v systeme (a este predtym, ako to bude v statistickom urade "anonymizovane"), staci jeden "backup" (o ktorom bude vediet iba par ludi) a je to. Ked si vezmeme, ze Slovensko ma 5 milionov obyvatelov, tak to ani nebude nejaka extremne velka databaza...
Palo v kazdom urade sa nahadzuju udaje do strojov ( ci su to poskokovia alebo uradnici ), a ver mi databazy v statnych instituciach maju ovela vacsiu hodnotu ako databaza, ktora vznikne nahadzanim udajov zo scitavania. Mam troska skusenosti s pracou v jednej takej institucii.. Takze ziadny strach so scitania, skor by som sa bala toho ake udaje davas, ked podavas danove priznanie, ake udaje davas ty alebo tvoj zamestnavatel do socky, ake udaje ma o tebe mestsky urad, kataster, policia. A v tychto statnych uradoch je rovnaka moznost zneuzitia ak nie vacsia ( pretoze predsa len vo vymenovanych instituciach su o tebe podrobnejsie udaje ) ako v statistickom urade.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa matob »

Prepáčte že vám skáčem do diskusie, ale možno spoznáme dôstojného nástupcu raketoplánu :)
http://vat.pravda.sk/novy-vesmirny-rake ... vesmir_p29
Obrázok
Napísať odpoveď