Collatz Conjecture

Diskusia k ostatným projekom a k projektom vo vývojovom resp. prípravnom štádiu

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Palo M. »

Kiwi napísal:Vsak vsade v statistikach mame vlastnikov timov, tak to su vlastnici, nie ?
V originale je to "Founder":
BOINC.SK_Collatz.gif
BOINC.SK_Collatz.gif (18.42 KiB) 20654 zobrazení
Takze to nie je "vsade v statistikach" ako pises, ale len v ceskom preklade (ktory som doteraz nevidel, lebo ja si veci zobrazujem po anglicky). U susedov v Cechach niekde urcite pouzivaju retoriku "vlastnik". Mozno prekladatel do cestiny to povazoval za vhodny preklad. A niekedy sa preklady retazcov softveru robia velmi tazko, viem sam z Drupalu...
V kazdom pripade originalny termin je iny a preklad nehovori nic o vlastnikovi: http://translate.google.sk/#en|sk|founder
V kazdom pripade, v kontexte BOINC povazujem termin "vlastnik" za scestny a nevhodny. Ak uz niekto nechce pouzivat slovo "zakladatel" (kedze sa da tato funkcia preniest na inu osobu), existuje vhodnejsi a inde uz zauzivany termin "Super-administrator", alebo ked uz to ma zniet moc slovensky, tak "Hlavny administrator"...

No ale ked ideme nazad k originalnemu postu na fore projektu (a nebudeme sa natahovat o slovicka), nebolo tam priamo napisane ani to, ze je to zoznam zakladatelov timov... To si si Kiwi uz nejako domyslel ty sam. Hlavny zamysel toho postu na fore Collatz bolo zverejnit, ze ucastnici su uz zo 100 krajin (a za kazdu krajinu bol spomenuty jeden clovek - takze sa to da overit, ze ten clovek z tej krajiny naozaj existuje a ma nejaky kredit, tvrdenie o 100 krajinach je teda podlozene faktami). Timov sa to dotyka len okrajovo a nesuvisi to az tak s krajinami - lebo napriklad v USA moze byt niekolko velkych timov, ktore maju vacsi prispevok ako niekolko celych krajin dohromady... a za USA je tam len jeden ucastnik, tak ako za Tuvalu... A takisto timov nie je len 100 a z kazdej krajiny len jeden. A niektore timy su nadnarodne... atd.
Keby to bol naozaj zoznam "vlastnikov"/founderov/"zakladatelov timov", tak by tam predsa mali byt mena timov a nie mena krajin a mali by tam byt vsetky timy...

Keby som to mal zhrnut: Cela tato debata zacala tvojim postom do tohoto fora, ktory bol sice kratky, ale nezrozumitelny a v zaklade nespravny. A muselo uplynut vela "submitov", kym sme my ostatni pochopili, co si tym chcel povedat...

A teraz ma napadol jeden vyrok (myslim, ze ho povedal Milan Lasica, ale nie som si isty): "Ak mate co povedat, povedzte to strucne a jasne. Ak nemate co povedat, tak mlcte."
PavolR
Príspevky: 243
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:23 pm
Bydlisko: BOINC.SK
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa PavolR »

Hmm docela som sa pobavil, ja sa tomuto projektu uz budem venovat iba okrajovo. Aby som testoval svoju ATi kartu.

PS. Keby sa chcel niekto venovat tomuto projektu viac, kludne mu ju predam stafetu. :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Kiwi »

No ja sa urcite nebudem riadit Lasicom ani radami inych, mam zatial este funkcny mozog a ten budem
pouzivat. To ze niekto nevie pochopit co som napisal, je jeho problem, nie moj. A to ze chce niekto za kazdu
cenu reagovat, je tiez jeho problem, nie moj. :)

Ja by som mohol napisat: "Kto chce ( pochopit ), hlada sposob, kto nechce, hlada dovod."

Je tam aj nieco podobne, ako v PrimeGrid, zoznam najdlhsich vypoctov ( High Steppers )
http://boinc.thesonntags.com/collatz/high_steppers.php
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Kiwi »

./ati --buildpkg Ubuntu/9.04
./ati.run --buildpkg Ubuntu/9.04
sudo /etc/init.d/gdm stop
sudo /usr/bin/aticonfig --initial
sudo /etc/init.d/gdm start
logout
/home/kiwi/boinc_6.10.17_x86_64-pc-linux-gnu.sh
sh boinc_6.10.17_x86_64-pc-linux-gnu.sh
cd BOINC
./boinc -daemon
top
sudo cp /home/kiwi/collatz_2.01_x86_64-pc-linux-gnu__ati14_r1.2/libs/libbrook64.so /usr/lib64/libbrook64.so
sudo cp /home/kiwi/collatz_2.01_x86_64-pc-linux-gnu__ati14_r1.2/libs/libbrook_cal64.so /usr/lib64/libbrook_cal64.so
cd /usr/lib64
sudo ln -s libbrook_cal64.so libbrook_cal.so
sudo ln -s libbrook64.so libbrook.so
cd ~
cd /home/kiwi/collatz_2.01_x86_64-pc-linux-gnu__ati14_r1.2/test_files/
cp ../app/collatz_2.01_x86_64-pc-linux-gnu__ati14 ./
cp../libs/* ./
cp ../libs/* ./
./collatz_2.01_x86_64-pc-linux-gnu__ati14
cd ~
cd BOINC
./boinc -daemon
cd BOINC
./boinc -daemon
top
sudo gedit /etc/modules
cd BOINC
./boinc -daemon
aticonfig --od-enable
aticonfig --odgc
aticonfig --odsc=960,1400
aticonfig --odgc
aticonfig --odcc
aticonfig --odgc
top

Ako z tohto urobit skript, ktory by fungoval u kazdeho na roznych distrach ?
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ak vam neodosiela WUs / netaha nove WUs, tak restartujte klienta. Collatz menil providera.
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa marpes »

Na NVIDIA karte mam poslednych pat (velkych) jednotiek skoncenych chybou tesne pred zaveron vypoctu. Neobjavili ste niekto podobny problem?
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Palo M. »

Hura! Konecne zase nejaka diskusia o BOINC! :D
Bezim Collatz len na ATI a ziadne problemy mi to momentalne nerobi.
Asi pred tromi tyzdnami sa mi ale komp dostal do divneho stavu; Na jednej masine mam HD4870 + on-board HD4200, Collatz bezi na oboch (na tej 4200 to trva asi tak dlho, ako na CPU, cize nic moc, no ale inak by sa ten cip tak ci tak flakal). No a pred tymi tromi tyzdnami mi zacali padat vsetky jednotky na tej HD4200, par sekund po starte sa zosypali. Skusal som vypnut BOINC a znovu zapnut, nepomohlo. Ale na HD4870 to pritom pocitalo v pohode. A chyba jednotiek to nebola, pretoze aj ked som jednotku zacal pocitat na HD4870, isla v pohode, ked som ju dal potom pocitat na HD4200, tak sa tiez hned zosypala.
No a nakoniec pomohlo rebootnut masinu. Potom uz slapali jednotky na obidvoch GPU.

Takze "standardna odpoved c. 3": Skus nastupit a vystupit... :mrgreen:
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa marpes »

Samozrejme vystup a nastup som skusil aj s manazerom aj s masinou hned ako prvy krok, dokonca aj skusobnu verziu manazera, ktora len tak mimochodom nechce komunikovat s WCG.
Po celej anabaze uvidim vysledok popoludni, az jednotka dokonci.
Mam naspat manazera 6.12.33, pretoze s 34 som mal problemy na jednom projekte(skusal som ho pred casom a teraz uz neviem, ktory projekt to bol).
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa marpes »

Tak mi moje vsetky cinnosti pomohli P.R.D. Vypocet bezal az do 100% a namiesto odosielania a vypisala chyba vypoctu. Takze rusim projekt a prechadzam na Ensteina
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ked nie si nejaky specialne zapaleny pre dany projekt co ti robi problemy, tak je asi najlepsie to co najskor zabalit a ist inde. Projektov je dost (povedal by som, ze az moc). Horsie ale je, ked sa ti projekt samotny pozdava, aj si das robotu a reportujes problemy na fore, ale tam ta ludia z projektu odposlu prec, ze tvoje verzie (OS, kniznic, klienta) nepodporuju a preto ti nepomozu.

Mam taky pocit, ze cely BOINC sa dostal do krizy (kua zase to slovo, kriza uz je vsade!). Kedysi bolo projektov len par, ludi co boli ochotni pomoct tiez nebolo az tak vela, kazdy hardver im bol dobry, vacsina ludi rozumela principom na ktorych BOINC stoji a vsetci si navzajom pomahali.
Teraz ak mas nejaky postarsi hardver ktory sluzi primarne na nejaky svoj ucel a popri tom tam chces bezat s nejakou kombinaciou projektov, tak sa casto dostanes do problemov, lebo ak kazdy projekt vyzaduje nieco specificke, je problem to zladit. Alebo aj ak mas naopak hardver uplne najnovsi, zase prichadzaju necakane problemy v BOINC.
Pritom cely BOINC bol postaveny na myslienke vyuzit vykon, ktory by inak zostal nevyuzity - tam sa akosi musi pocitat s tym, ze bude vela roznych kombinacii a nie unifikovana platforma.

Tu krizu je vidiet aj u nas na fore - za posledny mesiac bolo diskutovanych 11 tem a z toho iba 2 priamo o BOINC. A clanok o BOINC na webe uz nebol poriadne dlho. Su sice popisy novych (alfa) projektov, fajn, ale to je len taka prehladovka a diskusia o tychto projektoch tu akosi nebola, takze je vidiet, ako nas to vsetkych "zaujima".
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa gabberattack »

Ja by som to skor oznacil ako nedostatok casu - ako som v novej korporatnej praci, tak dost brutalne nestiham cokolvek mimo. Sem-tam este posurfujem a pocitam si prispevky, no na produkciu toho uz vela nezostava.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ja sa strasne tesim na buduci rok. Vsetci maju tak uzasne vela roboty (uz niekolko rokov), ze uz na buduci rok musia byt viditelne vysledky ich "budovania". Tak to ja si na buduci rok uz len vylozim nohy a budem sa tesit z vyspeleho sveta naokolo, skvelej infrastruktury, kvalitnych sluzieb, novych technologii. Hura! Skvela buducnost uz je za dverami!
Alebo... ze by nie? Ze by nieco bolo zle? Hm???
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa gabberattack »

Zle je to, ze kym 10% ludi maka od rana do vecera, tak 90% sa na ich praci prizivuje.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ja si myslim, ze opadnutie zaujmu o nove projekty a zhorsena efektivita komunikacie medzi vyvojvymi teamami a crunchermi je prirodzeny vyvoj, v ktorom hra rolu viacero faktorov:
- najlepsie projekty, ktore ponukli nieco revolucne, a dokazali preto pritiahnut novych ludi, vznikli s vacsou pravdepodobnostou na zaciatku ako neskor - z pohladu laika je objavenie ET alebo gravitacnych vln zaujimavejsie ako nejake uzsie specializovane temy/problemy (aj ked to samozrejme nemusi byt pravidlo).
Toto suvisi ciastocne aj s pristupom samotnych ludi z projektu ku cruncherom, prve projekty boli dielom nadsencov aj zo strany vedeckych teamov, ludia ktori boli nadchnuti myslienkou ucasti verejnosti v ich vyskume. Dnes kedze je ovela viac projektov aj projektovych teamov, mnohe z nich sa uz len "zviezli" na BOINC ako lacnej moznosti velkeho vypoctoveho vykonu, ale uz to nemusia byt vedci ktori su nadseni touto moznostou, skor to pre nich moze byt len jednoducho vyhodny zdroj vypoctoveo vykonu, a beru to ako supercumputer, s tym, ze najradsej bu boli keby to "pustili a slo to", a nie sa "otravovali" s neustalym odladovanim HW a SW konfiguracii pre X moznosti, este k tomu musia volit pomaly psychologicky pristup kedze laici nie su supercomputer. Volia racionalny pristup - ak nieco pouziva menej nez X percent ludi, tak to pre nich nie je efektivne riesit. Prvotni vedci/nadsenci tento pristup nemali, pre nich bola myslienka BOINCu rovnako pritazliva ako samotny vyskum, a preto sa snazili venovat vsetkemu a vsetkym. Pre teamy novych projektov uz moze byt prioritny "len" ten vyskum, zvysok moze byt pre nich viac menej len nutne zlo, ktoreho mnzostvo je potrebne optimalizovat vzhladom na zdroje, nie vzhladom na crunchera.
- cas a ochota ludi na studium pozadia projektov je obmedzeny, a predovsetkym aj samotny CPU time, zakonite s pribudajucimi projektami sa objavuju konkurencne projekty z podobnych oblasti. Pre bezneho laika to znamena, ze ak si uz raz vybral napr. biologicky projekt, nebude sa asi prilis s vervou zapajat do novych biologickych projektov, za predpokladu, ze ten povodny nerobi nejake technicke alebo komunikacne problemy. Bezat 20 projektov na jednom kompe by bol problem, uz aj kvoli dodrziavaniu deadlineov. Takze ak niekto ma stabilnu overenu sadu projektov maximalne vyuzivajucu jeho obmedzeny vykon, a ktore zaroven s velkou pravdepodobnostou vzhladom na bohatu ponuku projektov uz koresponduju s jeho zaujmami alebo zivotnymi prioritami, tak nove projekty ho oslovia len vynimocne.


Tak podla mna, trosku som zmixoval dve problematiky (zaujme o BOINC a zaujem vyvojovych/vedeckych teamov o cruncherov), ale snad som to zformuloval zrozumitelne.

---

Gabber: tvoja teoria 10%:90% je zaujimavym doplnkom teorie Occupy Wallstreet.
Obidve maju racionalne jadro, a ked ich dame dokopy, tak z toho plynie vobec nie iracionalny zaver, ze 10% ludi tvrdo pracuje, 89% ludi sa tvari ze pracuje, a 1% ludi sa na tychto vsetkych prizivuje.
Suma sumarum to moze byt ako s ludskym mozgom / vyuziva svoju kapacitu len na 10%. :-)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro, mudro hovoris... ale ja nemam rad slovne spojenie "to je len prirodzeny vyvoj", lebo tym sa da ospravedlnit uplne vsetko (napriklad aj kauza platinove sitka su len taky prirodzeny vyvoj). Sice prirodzeny vyvoj existuje, ale ako argument ho zasadne neberiem.
A tiez si trocha kopnem do mrtvoly: Orbit@home nevznikol na zaciatku BOINC a aj tak nabral velku popularitu - bohuzial, nic z toho nie je. Miesto pre nove projekty, ktore by oslovili masu ludi, podla mna stale je. Jednak hladanie liekov ako nova forma charity - za nas darovany vypoctovy vykon si nikto Ferrari nekupi, ale prispenim penazi je velka sanca, ze vacsina z nich skonci uplne inde (tento argument sam pouzivas). Alebo potom nejake veci, ktorych prakticke vyuzitie je sice nulove, ale su to nejake "sny" (a vesmir je pre bezneho cloveka stale nedosiahnutelny, takze preto maju popularitu veci ako SETI).

No a este sa musim vyjadrit aj k 90%/10%:
Tvrdo pracuje bud clovek, ktory je brutalne donuteny okolnostami (bez tvrdej prace by skratka neprezil), alebo ten, kto ma nejaky plan (vidi svetlo na konci tunela a obdobie tvrdej makacky je prenho len docasne - potom mieni zozat vysledky), no a potom tvrdo pracuje uz len blbec. Umenie nie je robit ako debil od rana do vecera cely zivot, umenie je robit normalne a nieco aj dosiahnut (s tym co som uz spomenul, teda ze docasne sa da zamakat a kusisko veci potiahnut, ale potom musi prist normalna faza).
Ako priklad mozem uviest typicku nemecku firmu verzus typicku slovensku firmu. V nemeckej firme su veci dobre zorganizovane, kazdy robi co ma, nikto sa velmi nenarobi, a aj firma prosperuje. V slovenskej firme je mozno par ludi, co sa snazia, vacsina ludi robi "nieco", ale celkovo to na viacerych miestach skripe a vo vysledku sa firma potaca niekde na okraji krachu. A radovy zamestnanec slovenskej firmy to vnima ako velmi nespravodlive, pretoze on sa zo svojho pohladu vela narobi, ale plat ma nizky a veci v obchodoch su drahe... A potom to je vidiet aj na celej krajine - v Nemecku su napriklad omnoho lepsie cesty a nie je to preto, ze by to ten slovensky cestar nedokazal urobit tak dobre, ako nemecky cestar. Samozrejme, v poslednom case sa pridal dalsi vyrazny faktor - demotivacia. Coraz viac ludi uz nielen podvedome citi, ze "nieco" je zle, ale uz si vie aj pomenovat a sformulovat, co je zle. Takze bezny "robos" uz odmieta byt za toho idiota, co bude len robit lacno, kvalitne a vela a pritom nic z toho nemat. Tento pristup beznych ludi znicil totac a momentalne nici kapitalizmus (podla mna je hnutie Occupy Wallstreet len zaciatok).
Zneuzivanie ludi je mozne len do istej vzdelanostnej urovne. Takze bud budu vladcovia drzat beznych ludi v nevedomosti a ludia budu poslusni (ale potom nedokazu vytvorit sofistikovane vyrobky a spolocnost bude technologicky stagnovat - pripad totaca v case studenej vojny), alebo bezni ludia budu vzdelani viac - ale potom uz nemozu robit za zobracky peniaz (pripad zapadnej Europy za studenej vojny, ktora isla cestou zlepsenia zivotnej urovne beznych ludi a prejavila sa v technologickej prevahe zapadu).
Akykolvek iny pristup (vzdelani ludia bez patricnej odmeny, ci nedostatocne tvrda ruka totality) vedie k obrovskemu tlaku ktory skor ci neskor skonci vybuchom.

No ale to uz sme dost odbocili od projektu Collatz :mrgreen:. Len som ziskal dojem, ze celkova nalada ludi sa premietla aj do BOINC...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Napísať odpoveď