Dýchanie

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Zerkof12
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:51 am
Bydlisko: Senec
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Zerkof12 »

si mi dal teda teraz... som myslel, ze vec je uz vyriesena... a teraz este nejake moly ci co je to za plynny hmyz... som proste z toho na drobno uplne asi... :oops:

a nieco na zaver : objem vdychnuteho a vydychnuteho vzduchu JE priblizne rovnaky.

mozme to nazvat Zerkofovou axiomou :D
Tri veci si neviem zapamatat: mena, cisla a to tretie uz neviem co...
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gabberattack »

Zerkof12 napísal:si mi dal teda teraz... som myslel, ze vec je uz vyriesena... a teraz este nejake moly ci co je to za plynny hmyz... som proste z toho na drobno uplne asi... :oops:

a nieco na zaver : objem vdychnuteho a vydychnuteho vzduchu JE priblizne rovnaky.

mozme to nazvat Zerkofovou axiomou :D
Ano, Tidal volume je rovnaky, ale len v dlhsej casovej periode. Kratkodobo moze byt zdanie vacsieho jedneho, alebo druheho objemu. Nechcem to rozoberat dopodrobna, preto len v skratke:
Ked uvazujeme, ze objem inych plynov ako kyslika sa vo vdych./vydych. vzduchu nemeni, potom mame na porovnanie akurat pomer O2, CO2 a H2O vo vdych/vydych. vzduchu. Shrobi mozno spravne rozmyslal tym smerom, ze za kazdu molekulu O2 vydychame molekulu CO2 (ucia to v skolach, zial nie je to tak). To nam dava teoreticky nepomer v pocte atomov - teda uhlik vydychavame z organickych latok akosi NAVYSE. Tu sa vsak Shrobi nepytal na pocet atomov, ale na objem a objem je vzdy rovnaky (mensia velkost molekul kyslika je kompenzovana vyssou spotrebou oproti vydanemu oxidu uhlicitemu. Teda plati, ze pocet atomov je rozdielny, ale objem je rovnaky. Oxid uhlicity zabera v priestore viac miesta ako kyslik, preto je vyssia spotreba kyslika takto vykompenzovana. Tlak kyslika klesa vo vydychovanom vzduchu o 55 mm ortute, pricom tlak oxidu uhliciteho stupa o 40 mm ortute. Nepomer tlakov sa vyrovnava vodou. Nesmieme zabudat na to, ze pluca su len jednou zlozkou vylucovacieho systemu, ktoreho vydaj musi byt v rovnovahe s prijmom. Treba vziat do uvahy hlavne mocovy system ako hlavny likvidator vodika, ktory v pripade problemov s dychanim prebera hlavnu tarchu vyrovnavania kyslosti krvi /dychanie teda nie je nic ine len zbavovanie sa prebytocneho vodika z potravy :-) /. Asi tolko z mojej strany. Ak bude zaujem, mozem to dalej rozviest, ale nemyslim, ze to ma nejaky prakticky vyznam.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
shrobi
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 9:20 pm

Príspevok od používateľa shrobi »

azor666 napísal:
Honza napísal:Zmena teploty me hned napadla...ale promile alkoholu v krvi jsi zapomnel :lol:
ROFL megaLoL
Vzhledem k tomu co za neskutečnou hovadinu tady řešíme (shrobi-mu sa hluboce omlouvam ;) ) Tak tohle asi bude rozhodující prvek

v poho som si vedomi aka je to hovadina :D , ale rozputala tu celkom burlivu diskusiu /10-15 prispevkov za den nie je zle :shock:
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Ale alkohol nadlahcuje a dodava energiu, nie? Nepoznate "superman efekt"?
Používateľov profilový obrázok
azor666
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 9:28 pm
Bydlisko: prague
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa azor666 »

Btw sekce vtipů je vedle ale tenhle se sem hodí.

Čech Američan a rus přijdou do pekla a lucifer jim říká. Mám pro vás takovou hru. Když si budete přát něco co vám peklo nedokáže splnit tak vás pošlu zpátky na zem.
Američan. Já bych chtěl limuzínu která bude mít 1000 kol a vejde se do ní 1000 krásných žen s plavkami v barvě vlajky USA.
Jen to dořekne vyjede limuzína-1000 kol, tisíc svlečen a amík jde rovnou do kotle.

Rus: Já bych chtěl tolik vodky aby jí nevychlemtalo 1000 mužiků za 1000 let. Dořekne objeví se oceán plný čistý vodky a jde do kotle.

Čech: Chvilku přemýšlí, pak si strašným způsobem uprdne a s naprostým klidem povídá: CHYTIT A POZLATIT.
Používateľov profilový obrázok
Pepino65
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:27 pm
Bydlisko: Sokolov
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pepino65 »

Tak mi to taky nedalo a honil jsem po drátech jak to je s tím vzduchem, no je to opravdu spíš o chemii a fyzice. Není ale pravda, že co nádech O2, to výdech CO2, včera jsem se dočet, že při nádechu nabíráme 21 % O2 a při výdechu z plic je ho 16 %, tudíž je to dostatečné pro poskytnutí první pomoci. Objem vzduchu bude odpovídat objemu plic, ale množství CO2 při výdechu určitě změní hmotnost směsi plynů a tak máme další záhadu. Jestliže přidáme karbon do vydechovaného vzduchu tak by mohl být i těžší, ale bůh ví, ropa taky plave na vodě ....
Napísať odpoveď