Collatz Conjecture

Diskusia k ostatným projekom a k projektom vo vývojovom resp. prípravnom štádiu

Moderátor: Moderátori

gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa gabberattack »

Ha, super, zapojim moj iMac. Myslim, ze 9400M je CUDA compatible, ze?
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Honza »

Jenom pro zajimavost - na HD3650 (s pasivnim chlazenim) pocita jednu WU cele 2 hodiny.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa gabberattack »

Tak sa mi to podarilo rozchodit, je to velmi jednoduchy postup: Nainstalovat najnovsi BOINC (testovacia verzia 6.10.28, nainstalovat CUDA driver 2.3.1a a potom toolkit 2.3.0, restart BOINC a bezi to. Mam integrovanu 9400M, takze to bude ratat dost dlho, uvidim za kolko dokonci prvu jednotku. :-)
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa gabberattack »

Hmmm, 9400M je zatial FAIL, rata jednu jednotku uz 7 hodin pri progress status 85% a rozhasilo mi to pocitanie Malarie. Ked dorata, odpojim sa z projektu - nema to cenu. :-(
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Kiwi »

Na CUDA Collatz nema cenu. ATI 58x0 zvlada WU za 300 az 500 s.
GTX 295 okolo 1200. ATI 5770 cca. 580 s. CPU ti zvladaju za cca. 30 000
az 50 000 sec. Ergo, ak GPU pocita 2 az 3-nasobne, tak to nema vyznam.
Ked je to 50 az 150-krat rychlejsie, pri 3 nasobnej spotrebe, to uz myslim
mozne je.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa gabberattack »

-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa numlock »

Tak som sa skusil pripojit s mojou ATInou:

HD5850 (default), Q6600 (default), WinXP 64bit, APP si stiahlo "Collatz 2.09 (ati13ati)"

1wu = ~420 sekund
GPU load okolo 93-95%

Ale tento projekt neskor opustim, cakam na ostatne projekty s podporou GPU...

Ozaj, su tam nejake checkpointy? Lebo mi to po prerušení začína vždy od znova. :?
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Kiwi »

Mne to pokracuje presne v tej sekunde, kde som to stopol.
Na Collatz treba mat vysoko jadro aj pamat, na MW treba vysoko jadro
a pamat podtaktovat, tym sa s jadrom dostanes este vyssie.
MW vsak zatatuje kartu na 100 % a s vacsim tepelym vykonom ako Furmark.
Collatz, ak trochu pomenis command line v xlm, tak ho dostanes na 98 %.
Ale s Collatz sa tak karta nehreje, predsa na MW treba double precision.
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa numlock »

Uz som si vsimol - checkpointy su tam nejake.. :oops:
Grafiku som ešte netaktoval - je tam stock chladič, teda hučí dosť aj bez OC. (GPU 67°c)
MW@home som nepocital ani na CPU - zrejme sa pozrem na ten projekt. :)
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ked spominas MW - na nasom webe sme uverejnili clanok o tom, co sa v projekte rata. http://boinc.sk/projekty/co-presne-rata ... patisticky

K Collatz poviem asi nasledovne - motivaciou na ratanie tohto projektu mozu byt len tri priciny:

1. snaha mat co najviac kreditov bez ohladu na to co ucastnik rata
2. velmi zriedkava zaluba v cisto abtsraknej matematike bez akejkovek dalsej praktickej aplikacie ci uz v beznom zivote alebo aj matematike samotnej
3. osobne kaamaratsvo s autorom projektu a snaha prispiet jeho zalube

Collatz conjecture totiz nema vobec ziadnu aplikaciu, nicomu nepomoze, nema ziadnu spojitost s inymi matematickymi problemami ktorym vyriesenie Collatz conjecture pomoze.
Jednoducho naozaj nic, elektrika a peniaze venovane tomuto projektu teda nemaju vobec ziaden vyznam okrem nahonobenych kreditov. Su to teda pomerne drahe kredity.

Podotkol by som este, ze samozrejme existuje tu ista miziva pravdepodobnost, ze v buducnosti vyriesenie tohto problemu bude mat nejaku suvislost s inymi matematickymi problemami ktore budu mat aj praktickejsiu aplikaciu. Pravdepodobnost tohto je vsak velmi nizka, pretoze Collatz conjecture je v podstate vymysleny problem, ktorych sa da v matematike vymysliet (a aj vymysla) tisicky a tisicky, viac menej len pre pobavenie ludskej mysle. Matematika je ako obrovsky strom s desiatkami tisic listov (teorem a viet), z ktorych len niektore vedu niekam dalej (konare, haluzky), a vela je slepych.

Takze ak kredity nie su to jedine co chces v BOINC zanechat, urcite by som na tvojom mieste preferoval MilkyWay (ktory koniec koncov je tiez poriadne aj o kreditoch, ale aspon to nie je samuocelne, ale ma to aj dalsi vedecky vyznam).

Ak mam teda zosumarizovat vyznam BOINC projektov z hladiska pokroku ludstva, jeho ovladania prirody ci jeho znalosti prirody a jej suvislosti, Collatz je na jednom z poslednych miest (ak nie na uplne poslednom).

Ak by to niekoho zaujimalo podrobnejsie, existuje pekna praca o Collatz conjecture z jednej belgickej univerzity
http://www.logika.umk.pl/llp/141/jpvb.pdf
ktoru napisal nadsenec pre tento matematicky problem. Napriek vsetkym rozsiahlym argumentom po precitani tejto prece je jasne, ako sam autor priznava, ze je tazke presvedcit matematikov aby povazovali tento problem za zaujimavy. Pretoze ani drvivu vacsinu samotnych matematikov tento problem nezaujima, lebo je z ich pohadu zbytocny, a ma nanajvys ak filozoficky vyznam.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Palo M. »

Je este jedna motivacia pre pocitanie Collatz:
4. Je to stale jediny BOINC projekt podporujuci ATI GPU aplikaciu na Linuxovej platforme.

Inak co sa tyka Collatzovej domnienky ako matematickeho problemu, tak tu by som pripomenul situaciu okolo Velkej Fermatovej vety. Bola totiz dokazana len pomerne nedavno (v 90. rokoch 20. storocia) s pomocou brutalne pokrocilej matematiky. Finta je v tom, ze Fermat zomrel v roku 1665 - a pri tej vete bola zapisana aj poznamka, ze on sam (Fermat) objavil aj pozoruhodny dokaz tohoto tvrdenia. Ted dokaz nebol kratky a nenasiel sa ani nikde inde (skratka sa na to Fermat vybodol, stacilo mu, ze on sam ho poznal, povazoval sa totiz len za nadsenca-matematika, nie za vedca-matematika).
A aj ked samotna Velka Fermatova veta tiez nema prakticky vyznam, snaha o jej dokazanie viedla k inym matematickym poznatkom... Mozno, ze s Collatzovou domnienkou to dopadne rovnako - ale mozno aj nie, ak by BOINC projekt dokazal, ze Collatzova domnienka neplati :-).
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa numlock »

Zhodneme sa, ze pocitat iba koli kreditom nema zmysel. (osobne pouzivam kredity len na sledovanie postupu)
Clanok o MW som precital, pre bezneho cloveka vypada MW urcite vyuzitelnejsie ako Collatz... ajked matika ma tiez bavi.

Osobne sa mi zda, ze celkovo tych Boinc projektov je pomerne malo (CPU aj GPU) (vykon skoro zadarmo, tolko moznosti jeho pouzitia...), nie zeby clovek nemal z coho vyberat, len mi to pride trochu divne... :)
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Kiwi »

Kolko trvalo http://sk.wikipedia.org/wiki/Andrew_Wiles -ovi, kym vystudoval,
a este kym urobil dokaz ? Len matematika nas posuva dalej.
Tak isto je tu vyvoj apps, ved kolkokrat sa menila v priebehu mesiaca app
u Collatz ? Tak isto maju ako jediny app aj pre Linux. Kedy bude pre Linux
app pre ATI napr. u Seti, EAH, GPU Grid, MW ? Kedy bude aj u Rosetty ci WCG ?
Za WCG stoji IBM, ale stale sa pocita len na pomalych CPU.

Este je tu GPU Grid, treba sledovat dalej tento thread:
http://www.gpugrid.net/forum_thread.php ... true#14279
V podstate tam pisu, ze na ATI 4xxx sa neda pocitat, lebo je tam velmi
pomaly pamatovy system. Je to ako 2 TB/s na ATI 5x00 voci 100 GB/s v normalnej
RAM. Preto budu mat zmysel len ATI 5x00 GPU.
V blizkej dobe by mala byt vydana app, kto chce testovat, tak treba
v preferenciach zaskrtnut Run beta apps. V blizkej dobe tiez dojde
k zrychleniu CUDA app o cca. 60 %.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:4. Je to stale jediny BOINC projekt podporujuci ATI GPU aplikaciu na Linuxovej platforme.
Ano, dakujem za doplnenie, z tohto pohladu je tak trochu testovaci projekt ako kedysi Pirates@home..
Palo M. napísal: Inak co sa tyka Collatzovej domnienky ako matematickeho problemu, tak tu by som pripomenul situaciu okolo Velkej Fermatovej vety....
A aj ked samotna Velka Fermatova veta tiez nema prakticky vyznam, snaha o jej dokazanie viedla k inym matematickym poznatkom... Mozno, ze s Collatzovou domnienkou to dopadne rovnako - ale mozno aj nie, ak by BOINC projekt dokazal, ze Collatzova domnienka neplati :-).
Oblubeny, aj ked logicky argument. :) Problem je v tom, ze pravdepodobnost takehoto vyvoja je mala, je to asi ako keby niekto oblubujuci klasicku malbu venoval usilie (ci elektriku) malovaniu abstratkenho moderneho umenia s tym, ze ze ved snad nahodou mozno zo vzdialenosti desiatih metrov sa na niektorom z jeho abstraktnych obrazov nahodou objavi malebna krajinka alebo slnecnicovy zahon ala van Gogh.. :)
Inymi slovami - ano, sko som spomenul, existuje tu ista mala pravdepobnsot, ze dokaz tejto vety bude mat nejaky vyznam pre zvysok matematiky, ale aj samoni matematici uznavaju, ze je to malo pravdepodobne. Cize otazkou je, sme ochotni venovat elektriku na nieco, co mozno snad niekedy hadam pravdepodobne asi dufame prinesie nejaky vedlajsi efekt, alebo ci ten vykon a elektriku radsej venujeme niecomu, co bude mat konkertny dopad na ludstvo.

Som si vedomy toho, ze som clovek kompromisu - pretoze na jednej strane hovorim, ze Collatz je dost znacne mrhanie zdrojov, na druhej strane hovorim, ze ratajte einsteina, ktory tiez mozno snad niekedy hadame dufame pravdepodobne asi objavi nejake mozno snad existujuce gravitacne vlny, ktore za 1000 rokov mozno snad aj nejako prakticky pouzijeme, a pritom by sme radsej mohli venovat usilie a elektriku hladaniu liekov na rakovinu, ktore mozu zachranit uz v nasom zivote nas zivot ci zivot niekoho z nasich pribuznych. Lenze einstein ma realnu sancu objavit gravitacne vlny, ktore jednak budu konkretnym poznatkom o realne existujucom prirodnom jave, a ktore nam neskor umoznia zistit minulost vesmiru uz od prvotnych okamihov (narozdiel od svetla, ktore nas pusti len do 380 tisic rokov po big bangu). Veda je plna slepych uliciek, ale naco slapat ulicku ktora je s velmi velkou pravdepodobnostou slepa uz teraz....
Plne suhlasim aj s myslienkou, ze matematika posuva vedu dalej (aj ked nielen matematika - spomenme si na kvantovu mechaniku, tento obrovsky skok dopredu nebol vdaka matematike, ktora sa pre kv. mechaniku vyvinula az nasledne, tam vedu posunula prezieravost a intuicia vedcov). Lenze opat - nie je matematika ako matematika, v matematike (narozdiel od fyziky, kde je ich malo) existuje obrovske mnozstvo jalovych smerov , asi ako carbanice deti, s tym rozdielom, ze su logicke a maju svoju vlastnu strukturu.
Toto nehovorim na zaklade nejakej domnienky ci falosnych neodbornych zaverov, toto hovorim ako clovek, ktory od malicka sa hral s kalkulackou, ktory ma matematiku velmi rad, povazuje ju za kralovnu viet, a ktory matematike venoval roky studia a velmi vela ju pouzival pri svojej praci... A prave preto vcelku dobre viem, kolko balastu a "akademickych treningov mozgu namiesto realnej prirody" sa nachadza vo vysokej matematike a aky je ci moze byt jeho suvis ci vyznam pre vedu. A toho balastu je veruze vela... Netreba mat naivnu predstavu, ze vsetko co je matematicke je aj zmysluplne a niekedy sa to skor ci neskor niekde vrati...

Napriek tomu, ak mi ma doma bezat nejaky 100 ci nebodaj 200 watovy zrut, tak urcite nie pre nejaku jednu z mnohych matematickych ideu, kde je len absolutne hmlisty a neisty vyznam pre ludstvo ..

Nikoho nepresviedcam o tom, ze Collatz nema ratat - ale snazim sa poukazat na logicke suvislosti, v svetle ktorych Collatz vyzera veru dost bledo...
ak to teda clovek neberie ako testovaci projekt pre podporu ATI..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Collatz Conjecture

Príspevok od používateľa Honza »

Palo M. napísal:Je este jedna motivacia pre pocitanie Collatz:
4. Je to stale jediny BOINC projekt podporujuci ATI GPU aplikaciu na Linuxovej platforme.
5. Podporuje ATI, které nemají double-precission a které jsou tudíž pro MW nepoužitelné (?)
Napísať odpoveď