Gravitacia

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Gravitacia

Príspevok od používateľa Kiwi »

Vieme ze existuje gravitacia. Vieme ze je pritazliva. Na velke vzdialenosti a male rychlosti vieme vypocitat
gravitacnu silu podla Newtonovho zakona a empiricky ziskanej grav.konstanty vhodnych fyz. rozmerov.

Pre male vzdialenosti a velke rychlosti plati m = E / c, cize cim vacsia energia, tym vacsia hmotnost, ktora
je vsak zavisla na pozorovatelovi. Moze mat potom urychleny elektron hmotnost radove priblizny hmornosti
ciernej diery v centre nasej Galaxie ?

Ak zoberieme dve el. neutralne castice a budeme merat gravitaciu medzi nimi radove v jednotkach a desiatkach
Plankovej dlzky, bude platit VTR alebo Newtonov zakon ?

Naco je nam potom graviton ? Nie je gravitom zbytocna castica podobne ako magneticke monopoly ?
Ak zoberieme na popis el.magnetickych sil VTR, tak ziadne magneticke castice nepotrebujeme.
Podobne ak zoberieme nejaku / este nevytvorenu resp. neoverenu / teoriu, nestane sa graviton zbytocnym ?

Ak vieme popisat spravanie hmoty okolo nas v pozorovatelnom Vesmire pomocou 61 castic Standardneho modelu,
naco je nam na ziskanie hmotnosti casti potrebne Higgsovo pole a Higgsov bozon ?

Preco su niektore castice "male" a "tazke", ale z nih vzniknute castice su "velke" a "lahke" ?
Preco na slabu interakciu potrebujeme take tazke bozony ?

Aku suvislost ma potom gravitacia, rychlost a hmotnost castice ?

Bude gravitacna sila medzi dvoma neutralnymi casticami v takmer nulovej gravitacii v priestore bez hmotnych castic a
vo vnutri Schwarzschildovho polomeru presne taka ista, ak su vo vzdialenosti radove Plankovej dlzky ?

Ak je taka ista, je aj cas, za ktory sa tieto castice priblizia k sebe rovnaky v jednom aj v druhom pripade ?

Ak je gravitacia pritazliva, ale vesmir sa rozpina, existuje aj antigravitacia a antigraviton ?
Alebo je tu nejaka ina sila, ktora posobi podla tych istych zakonov ako gravitacia, ale s inou konstantou a inym znamienkom ?

Postaci mi aj link na nejake clanky alebo simulacie alebo videa z prednasok vedcov, kde by som si mohol vypocut
v anglictine, aky maju na to jednotlivy vedci nazor a kde su tieto veci vysvetlene a kde posluchaci maju moznost
po prednaske klast otazky.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Gravitácia.

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kedze vacsina tvojich otazok je dobrych, nepatafyzikalnych, a kedze si sa ich spytal kultivovane, nevidim dovod, preco ti ich neskusit zodpovedat.
Kiwi napísal:Pre male vzdialenosti a velke rychlosti plati m = E / c, cize cim vacsia energia, tym vacsia hmotnost, ktora je vsak zavisla na pozorovatelovi. Moze mat potom urychleny elektron hmotnost radove priblizny hmornosti ciernej diery v centre nasej Galaxie ?
Teoreticky ano, ibaze kedze kludova hmotnost elektronu je cca 10^(-30) kg, a cierna diera v strede nasej Galaxie (ktora je este pomerne lahka) ma hmotnost 4.3 miliona hmotnosti Slnk, to je cca 10^37 kg, tak rychlost a energia elektronu by musela byt taka extremna, ze by ju nemohol ziskat ani keby preletel cely vesmir urychlovany magnetickym polom. Navyse - a to je este dolezitejsie - by ju davno predtym stratil interakciami s reliktnymi fotonmi, je to tzv. inverzny comptonov efekt (tam je aj hranica pri sucasnych extremne energetickych ciastiach kozmickeho ziarenia - nad cca 100 EeV nepozorujeme nic). Je to teda vylucene prave z dovodu tychto interakcii s reliktnym ziarenim.
Kiwi napísal:Ak zoberieme dve el. neutralne castice a budeme merat gravitaciu medzi nimi radove v jednotkach a desiatkach Plankovej dlzky, bude platit VTR alebo Newtonov zakon ?
Preco davas na vyber? Newtonov zakon neplati exaktne nikdy, platna je iba VTR. Navyse, tiez nie vzdy - na kvantovych urovniach musi byt konzistentna s kvantovou mechanikou, na co veda este caka. Cize na urovniach planckovej dlzky ani VTR nebude presna. Nie je to ziadne tajomstvo, vedci otvorene priznavaju koniec platnosti VTR na Cauchyho horizonte i na Planckovej dlzke.
Kiwi napísal:Naco je nam potom graviton ? Nie je gravitom zbytocna castica podobne ako magneticke monopoly ? Ak zoberieme na popis el.magnetickych sil VTR, tak ziadne magneticke castice nepotrebujeme. Podobne ak zoberieme nejaku / este nevytvorenu resp. neoverenu / teoriu, nestane sa graviton zbytocnym ?
Graviton je matematickym dosledkom analogie medzi elektromagnetickou (presnejsie zjednotenou elektroslabou) silou a gravitacnou silou, kedze v jednom aj druhom pripade ide o vlnenie. Ak skutocneplati analogia medzi silami, musi graviton existovat, inak by bola gravitacia exotickou bezprikladnou silou narusajucou mnoho pozorovanych vlastnosti interakcii.

Kiwi napísal:Ak vieme popisat spravanie hmoty okolo nas v pozorovatelnom Vesmire pomocou 61 castic Standardneho modelu, naco je nam na ziskanie hmotnosti casti potrebne Higgsovo pole a Higgsov bozon ?
Pretoze bez neho nie je mozne vysvetlit, preco tie castice maju taku hmotnost ako maju, je to jedna z mala ich vlastnosti, ktora nebola doposial z nicoho odvodena, bola iba namerana. A cisto namerane udaje nemoze veda akceptovat ako finalny a objektivny popis sveta, pretoze ak len vlozimeparameter do vzorcov, vzdy zostane otaka, "a preco prave takuto hodnotu?". Higgsov bozon spravil z nahodneho parametru exaktnu velicinu. Dalsimi kandidatmi na vysvetlenie su hodnota rychlosti svetla a elektricky naboj elektronu (tiez zatial nijak exaktne neodvodene, iba namerane).
Kiwi napísal:Preco su niektore castice "male" a "tazke", ale z nih vzniknute castice su "velke" a "lahke" ? Preco na slabu interakciu potrebujeme take tazke bozony ?
Pretoze vacsinu ich hmotnosti netvori hmota jej zloziek, ale vazbova enrgia posobiaca medzi tymito zlozkami. Niekedy je hmota zloziek tvori len par percent. Hmota a energia su vsak len dve formy tej istej entity, takze to nie je nic prekvapujuce.
Slaba interakcia vobec nie je slaba - je cca rovnako silna ako silna interkacia, lenze ma ovela mensi dosah, a preto maju castice ovela mensiu pravdepodobnost, ze budu cez nu interagovat. A prave dosah je maly kvoli velkejhmotnosti bozonov, co ju sprostredkovavaju. Dosah interakcie je totiz nepriamo umerny hmotnosti je intermediatorskych castic - fotony maju nekonecny dosah, pretoze maju nulovu hmotnost (boli uskutocnene seriozne experimenty, ktore sa snazili overit, ci nahodou fotony nemaju mensi nez nekonecny dosah - zatial sa podarilo namerat spodny limit ich dosahu rovny velkosti pozorovaneho vesmiru), silna interakcia ma dosah cca na vzdialenost protonu, lebo ma tazsie castice, a slaba interakcia ma najmensi dosah, lebo ma castice opachy (ktorych hmotnost bola samozrejme experimentalne zmerana a vo velmi peknom sulade s dosahom/silou slabej interakcie). Je to priamy dosledok Heisenbergovho principu neurcitosti (delta Energy x delta Time < const) - da sa to predstavit asi tak, ze interakcne pole je vytvarane virtualnymi casticami (presne takymi ako su virtualne castice realne namerane pri Kazimirovom efekte), ktore preletia tym mensiu vzdialenost od castice, cim su hmotnejsie. Foton teda preleti hoci i nekonecny priestor, kym zinteraguje, pretoze ma nulovu hmotnost a teda virtualny foton prezije neobmedzeny cas. Gluony vsak preletia vdaka svojej hmotnosti len konecnu dlzku (cca velkost protonu), W a Z bozony este mensiu. Je to takto popisane len priblizenie matematiky za tym, ale myslim, ze je to i intuitivne pochopitelne - presne matematicke vzorce ukazuju vynikajucu zhodu tohoto pristupu s realitou.
Kiwi napísal:Aku suvislost ma potom gravitacia, rychlost a hmotnost castice ?
Hmotnost = vazba s Higgsovym polom, gravitacia = z toho plynuce zakrivenie casopriestoru, rychlost = fyzikalna velicina ovplyvnujuca hmotnost cez spec. teoriu relativity.
Kiwi napísal:Bude gravitacna sila medzi dvoma neutralnymi casticami v takmer nulovej gravitacii v priestore bez hmotnych castic a vo vnutri Schwarzschildovho polomeru presne taka ista, ak su vo vzdialenosti radove Plankovej dlzky ?
Zakrivenie casopriestoru ma vplyv na ich vzajomnu interakciu, cize ich gravitacna interakcia ocistena od vonkajsich vplyvov bude sice rovnaka, ale vzhladom na vonkajsie efekty celkova interakcia rovnaka nebude. A to bez ohladu na planckovu dlzku, ktora na to moze mat (zatial neznamy) efekt.
Kiwi napísal:Ak je taka ista, je aj cas, za ktory sa tieto castice priblizia k sebe rovnaky v jednom aj v druhom pripade ?
Kedze nie je rovnaka, nebude rovnaky ani cas, hoci otazka je ako merat cas na planckovej urovni - aj ten totiz bude podliehat kvantovomechanickym efektom, cize moze sa nehomogenne vlnit, dokonca vracat naspat a pod. Cas na planckovej urovni nie je plynulou velicinou.
Kiwi napísal:Ak je gravitacia pritazliva, ale vesmir sa rozpina, existuje aj antigravitacia a antigraviton ?
Alebo je tu nejaka ina sila, ktora posobi podla tych istych zakonov ako gravitacia, ale s inou konstantou a inym znamienkom ?
To uvidime, je to napinave skumanie - experimenty hovoria, ze antigravitacia (=kozmologicka konstanta, alias negativna energia) existuje, ale pockajme si na dalsie experimenty - precitaj si napr. moj clanok na tomto webe o moznej iluzii sposobenej nehomogenitou vesmiru, ktora by odburala potrebu negativnej energie.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Maros
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut Sep 17, 2013 3:13 pm

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Maros »

ja som napísal niekoľko diskusných príspevkov ale tu by som sa chcel niečo opýtať. vieme že už protón má svoje gravitačné účinky ale len veľmi malé. môžme protón považovať za vlnenie nie je to žiadna gulička. protón nám anihiluje, vtedy sa premení cela hmotnosť na elektromagnetické žiarenie. pokiaľ by sme mali viac častíc ktoré majú už realnu svoje gravitačné účinky a anihilovali by tak by sa celá hmota premenila na elektromagnetické žiarenie. gravitačná energia sa by mala tiež celá, resp. je to energia a mala by byť súčasťou elektromagnetického žiarenia. keďže nosiče energie sú fotóny a hmota nám anihilovala na fotóny, tak fotón by mal niesť aj gravitačnú energiu zodpovedajúcu hmotnosti ktorú nesie. teoreticky by to malo znamenáť že energia fotónu je uväznená v priestore ktoré môžme nazvať gravitón, pretože nesie kvantum energie (relativistickej hmotnosti. aj vlastnosti gravitónu by mali byť podobné, nulová kľudová hmotnosť spin ale dva čiže potrebuje objem. ja keď sa pozerám na energiu ktorú prenášajú fotóny tak tá sa vždy musí prejaviť v nejakom objeme takže gravitón by som povedal je nosičom energie v objeme ktorá je vo fotóne. časť tej energie je aj gravitačná energia. tomu by zodpovedali aj vlastnosti gravitácie v priestore, geodetiká skracovanie dĺžok čierne diery, teplota hviezd. ale na popis by som potreboval tabuľu a kvalifikovanú oponentúru. ale aspoň to by som chcel vedieť kde sa podejú gravitačné účinky pri anihilácii a akým pomerom ku celkovej elektromagnetickej energii ktorá sa celá premení z hmotnosti, akým pomerom ju môžme popísať, môže teoretický gravitón byť bez fotónu?
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Maros, ocenujem, ze mas nastudovane zakladne veci z fyziky. Rozumiem aj, co mas asi na mysli, ale tvoja myslienkova postupnost je nespravna, pretoze nemas spravne porozumenie pojmom energie.
Kazda castica ma v zasade tri druhy energii -
1. pokojova (zname E=mc2, moze byt samozrejme i rovna nule)
2 kineticka (do ktorej sa da zahrnut aj teplo, kedze ide o kineticku energiu molekul, ci energia fotonu)
3. potencialna.

Prva energia je objektivna bez ohladu na pozorovatela, druha a tretia je zavisla na pozorovatelovi. Cize zavisi od toho, kde sa nachadza pozorovatel daneho objektu, ci 'prijemca' danej castice.
Gravitacna energia je potencialnou energiou, nie je to vnutorna energia objektu/castice. Ak zanihiluje napr. castica, ktora je v blizkosti ciernej diery, premeni sa na foton, ktory ale kym ku pozorovatelovi pride, strati cast energie na prekonanie zakrivenia priestorocasu (=vystveranie sa z gravitacnej potencialovej jamy). Foton bude mat teda mensiu energiu. Ak zanihiluje castica, ktora nie je voci pozorovatelovi v potencialovej jame, bude mat akurat len pokojovu energiu (ak sa voci pozorovatelovi nepohybovala). Naopaj, ak je pozorovatel sam vpotencialovejjame (teda napr. blizko ciernej diery), a zanihilovana castica bola daleko od ciernej diery, foton pri dopade na pozorovatela ziska energiu, a teda pozorovatel uvidi vacsiu energiu.
Cize mame tu tri rozne namerane energie fotonov vzniknutych z anihiliacie tej istej castie - zavisle na vzajomnom umiestneni castice a pozorovatela, pretoze ide o potencialnu energiu.

Tvoja uvaha je teda nespravna, pretoze predpoklada, ze gravitacna energia nie je potencialnou energiou, ale 'vnutornou' energiou na tej istej urovni, ako je pokojova energia. To je ale rovnaky omyl, ako keby si za vnutornu energiu povazoval energiu kineticku - urcite si nepredstavujes, ze obycajna energia pohybu by mala byt na tej istej urovni ako energia pokojova, pretoze ti je urcite jasne, ze kineticka energia suvisi so vzajomnou rychlostou objektu a pozorovatela. Rovnako i potencialna energia zavisi od vzajomnej polohy v potencialovom poli.

Navyse, graviton nemoze byt fotonom, pretoze musi mat - ako si sam spomenul - spin 2, zatialco foton ma spin 1. To je zasadny rozdiel, je to asi ako keby si povedal, ze kozmicka lod je vlastne iba auto namalovane inou farbou. Kozmicka lod nie je auto, ma s nim spolocne iba to, ze ma motor a sluzi na premiestnovanie ludi, ale tym podobnost konci. Rovnako i graviton ma s fotonom spolocne to, ze sluzi na prenos interakcie medzi casticami (a je v tomto teda analogom medzi elektromagnetickou a gravitacnou silou) a vytvara vlnenie, ale tym podobnost konci. Je to castica, ktora interaguje uplne inak s polom, ako foton, pretoze ma spin 2 a nie 1. Foton nikdy nemoze byt gravitonom ani naopak, pretoze je to akoby si povedal, ze zajtra nasadnes do auta a odvezies sa na Mesiac. Nepojde to, auto ma ine vlastnosti ako kozmicka lod a na Mesiac ta odviest jednoducho nemoze. Aj graviton ma (teda musi mat, ak existuje) ine vlastnosti ako foton, tieto dve castice nie je mozne zamienat.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Maros
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut Sep 17, 2013 3:13 pm

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Maros »

Ďakujem za upresnenie v podstate som sa pýtal na to čo majú spoločné fotón a hypotetický gravitón. "Rovnako i graviton ma s fotonom spolocne to, ze sluzi na prenos interakcie medzi casticami (a je v tomto teda analogom medzi elektromagnetickou a gravitacnou silou) a vytvara vlnenie." to som vlastne mal na mysli. Ešte by som mal dotazy, tak nepriamo súvisí s témou. pokiaľ budú interferovať dva rovnaké fotóny ale s opačnou vlnou malo by vzniknúť stojatá vlna ktorá ma energiu sústredenú vnútri? ak by to bolo podľa feinemana tak pri takej interferencii gama + gama s opačnou fázou Z bosón q+antikvark by vlastne mal byť základ hmotnosti. môžme vytvoriť dvoma fotónmi s opačnou fázou vo vákuu samostatnú stojatú vlnu?
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Maros napísal:môžme vytvoriť dvoma fotónmi s opačnou fázou vo vákuu samostatnú stojatú vlnu?
Ano, mozeme, a to nielen vo vakuu, ale i vo vzduchu ci v krystaloch. Vyuziva sa to najma pri laseroch, resp. rezonatoroch.
http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_cavity
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Maros
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut Sep 17, 2013 3:13 pm

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Maros »

Pýtal som sa pretože niektoré teórie podporujú hmotu (normálnu hmotnosť ako súbor energie. ak by sme vytvorili takú vlnu kde by sme si predstavili ako veľa párov dvojíc fotónov o veľkej energii a elektromagnetické vlny by mali veľkú amplitúdu. tieto páry dvojíc by boli usporiadané do guli, v strede by vytvárali stojatú vlnu v jednom bode (priestore. pri anihilácii páru elektrón protón pre jeden rozpadový kanál platí vznik bosónu Z0 ktorí naberá hmotnosť s higgsovho poľa a vytvára kvark antikark a zároveň začnú už pôsobiť gluóny. ak by sme použili analógiu s touto anihiláciou miesto elektrónov by sme dodali dostatočný počet fotónov ktoré by mali opačnú frekvenciu v páre samotné by vytvárali stojatú vlnu o vysokej energii a veľkej amplitúde elektromagnetickej vlny, mohli by sme vytvoriť podobnú situáciu. počítajme s tú stojatú vlnu by sme vytvárali po určitý čas. neviem či energie párov fotónov v elektromagnetickej vlne sa spočítavali. teoreticky podobná situácia by mohla nastať pri zrode kvark gluonovej plazmy na začiatku vesmíru. tiež by sme ale mohli povedať že takto sústredené energie nám môžu vytvárať hmotu v dnešnej podobe resp jadier atómov (kvarky, gluony.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Vo fyzike je uplne bezne, ze vysokoenergeticke fotony vytvaraju vzdy take pary castica-anticastica, aky energiu maju. Taketo javy sa priamo a bezne pozoruju pri vysokoenergetickych zrazkach castic v urychlovacoch. 511 keV foton dokaze vytvorit par elektron-pozitron, energetickejsie fotony aj tazsie castice. Teoreticky je vo fyzike mozne i to, ze dostatocne sustredenie fotonov s dodtatocnou energiou v priestore moze vytvorit ciernu dieru, hoci nepozname realny fyzikalny proces, ktory by takuto koncentraciu fotonov vytvoril. Su to bezne veci v sulade s teoriou relativity.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Gravitácia.

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Duro Kotulic Bunta napísal:Kedze vacsina tvojich otazok je dobrych, nepatafyzikalnych, a kedze si sa ich spytal kultivovane, nevidim dovod, preco ti ich neskusit zodpovedat.
Kiwi, ziadne otazky, ziadne dalsie komentare? Je vysoko nepravdepodobne, ze na take zlozite otazky sa da odpovedat jednym prispevkom. Suvisi to s tym, ze ta myslienka rychlo zaujme, ale potom zaujem rychlo opadne a mysel sa presunie inam?
Pytam sa cisto z racionalneho dovodu, ci ma v buducnosti odpovedat na tvoje pripadne dalsie otazky, alebo ci to skor myslis retoricky a zaujem opadne skor nez dostanes odpoved.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Kiwi »

Moj zaujem neopadol. :) Lebo kazdy den bud pocucam prednasky z MIT, Yale, atd., alebo si cely den citam en. wiki, z fyziky a astronomie.
Tych otazok mam strasne vela, takze neviem, ze ci je vhodne ich tu pisat, a vytvarat dalsie temy, alebo ako to sem dat.

Vcera som napr. cital, ze z pozorovanych ciernych dier, je ich vela v pasme 7 az 9 m. Slnka, ale neviem preco je to tak.

Pri vzniku Hawkingovho ziarenia, je castica s negativnou energiou pohltena b. hole a castica s poz. energiou je vyziarena.
Ako moze mat castica negativnu energiu a tym zapornu hmotnost, ergo zmensuje hmotnost b. hole ?
/ Suvisi tato zaporna hmotnost s isodualnymi cislami a isodualnymi mat. priestormi, kde antihmota ma antigravitacne ucinky ? /
Cim tazsia b. hole, tym chladnejsie ziarenie alebo opacne ? Aka je potom jeho vlnova dlzka pre nas ako porozovatelov ?
Co je to Black hole information paradox, ako suvisi s teoriou hologramu, a ako to suvisi s tym, ze najmensia castica, je castica
s jednym bitom informacie ?

Tiez neviem preco okrem Chandrasekcharovej medze, Tolman–Oppenheimer–Volkoffovej medze, neexistuje nejaka
pre kvarkovu hviezdu, preco musi potom nasledovat uz len cierna diera ?

Dalej neviem pochopit, ako je generovany tlak elektronoveho plynu vo w. dwarfs, tlak neutronoveho plynu v neutron stars
a tlak kvarkov v potencialnej kvarkovej star.

Tiez neviem preco je graf silnej sily takyto: http://www.cyberphysics.co.uk/topics/pa ... trong.html, kedy sa potom silna
sila v neut. star vyrovna grav. sile, potreboval by som nejaky vzorec s konstantami.

Dalej si tu dal sice odkaz na patafyzicke forum / vlakna/, http://cosmoquest.org/forum/forumdispla ... Mainstream
ale tam je zaujimava tema http://cosmoquest.org/forum/showthread. ... ark-energy kde ma zaujima, kde v tych vzorcoch, ktore dal zakladatel vlakna, urobil chybu, ergo co sposobuje tlak hmoty vo vesmire
a ci je ten tlak pozitivny alebo negativny a ako to treba chapat, napr. analogia rybnika, kde je v strede bud diera alebo pramen vody.

Tiez ma zaujima ako chapat napr. gravitaciu, ako porusenie symetrie pri vzniku vesmiru. Ako potom chapat dalsie porusenia
symetrie, napt. pri slabej interakcii.

Preco Einstein povedal, ze gravitacia nie je sila, ze to je len pokriveny piestor v nejakom 4-rozmernom matematickom priestore,
daju sa aj ine sily podobne popisat, ako zakrivenia priestoru ? Alebo su ostatne interakcie generovane na inom principe a nedaju sa tak popisat ?

Niekto povedal, ze cierne diery, pravdepodobne tie v centrach galaxii, su hranicou, kde vznikol iny vesmir s trochu odlisnymi konstantami
nieco analogicke Darwinovej teorii, ze sa zachovavaju len vlastnosti vyhodne pre geny.

Potom by bol velmi zaujimavy clanok, velmi velkeho rozsahu, kde by bolo vsetko od vzniku vesmiru, vznik poli, el. castic, protonov, helia,
/ napr. rozne veci okolo CMB Sunyaev–Zel'dovich effect, Sachs–Wolfe effect, Rees–Sciama effect /
/ napr.preco ma helium taku nuclear binding energy http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bindi ... otopes.svg
preco "vytrca" z tej krivky a podobne tam vytrcaju O a C /
/ tiez si neviem vysvetlit preco maju niektore jadra izotopov "normalnu" velkost a ine tvoria halo nucleus, ci uz p alebo n /
vznik hviezd, /napr. ako spocitam pravdepodobnosti reakcii vo hviezde a vysledne uvolnene energie v jednotlivych fazach cyklov,
pp, 3alpha, CNO I az IV, s,r, rp-proces / / co su to drip lines, u izotopov a co je neutron a proton drip line /
vznik organickych molekul, vznik prok. a eukar. bunky, vznik symbiozy medzi bunkami, zaciatky komunikacie buniek,
vznik rastlin, hub, zivocichov, zachytavanie a transport energie vo farbivach buniek, Calvin cyc., Krebs cycle, vysvetlit fyzikalne chem. reakcie,
napr. na zaklade rovnic elektronovej hustoty v molekulach, prip. obrazok s orbitalmi a simulaciu v realnom case, reakcii ako:
2 H2O + 2 NADP+ + 3 ADP + 3 Pi + light → 2 NADPH + 2 H+ + 3 ATP + O2,
vznik nervovych centier organizmov, komunikacia neuronov pomocou zmeny el. potenciulu na axonoch, dendritoch a neuritoch,
nieco o genoch, napr. preco vzniknu vobec choroby, ked v bunke je velmi dosledny system na kopirovanie informacii v jadre
aj mitochondriach, preco potom vznikmu organizmy s poruchou komunikacie neuronov v mozgu, ked takyto organizmus ma mensiu
pravdepodobnost sa rozmnozovat, ako napr.jedinec bez gen. poruch.

Ako to ze rastliny v radioaktivnych oblastiach ziju bez problemov, ale clovek ma tam problem prezit ?

Este by som rad vedel, aky minimalny matematicky aparat musim ovladat, aby som pochopil 10 Einsteinovych rovnic VTR,
Diracovu a Schrodingerovu rovnicu, ci napr. Einstein–Cartan–Sciama–Kibble theory.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa gabberattack »

Kiwi, viem odpoved iba na otazku ohladne rastlin, konkretne data si precitaj z projektu SAV: http://www.chernobylproteomics.sav.sk/home/
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Kiwi »

DIky gabber,nazaklade tvojho linku som nasiel clanky tu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?link ... d=10576090
len neviem ci je vhodne sa tam registrovat a ci mi to vobec dovoli sa tam registrovat, nepoznate tu stranku, ake su tam podmienky ?
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi, sirka tem, ktore nacrtavas, sa mi paci, rad sa pozeram na svet v sirsom kontexte, a tento pristup z tvojich otazok vidim, ze mas podobny. Hoci tie temy su na niekolko rokov prijimania informacii, ak ich chce clovek naozaj do hlbky pochopit.
Anyway, skusim ti dat aspon strucne odpovede a mozno ti usetrit vela casu.

K tvoje poslednej otazke - stranka kniznice pre NIH je urcena researcherom, za vacsinu clankov sa musi platit, inak najdes iba abstracty, takze nemyslim, ze by si tam ponachadzal odpovede na tvoje otazky. Teda aspon nie vseobecne, typu 'ako rastliny prezivaju radiaciu?'. Existuju vsak este aj preprinty, kde vedci davaju svoje clanky v nie uplne finalnej podobe, kde su zadarmo pre kazdeho. Napr. na fyziku zamerany perfektny a obsazny arXiv.org.
Kiwi napísal:Vcera som napr. cital, ze z pozorovanych ciernych dier, je ich vela v pasme 7 az 9 m. Slnka, ale neviem preco je to tak.
Je to s najvacsou pravdepodobnostou vyberovy efekt - mnohe hviezdne cierne diery sa nachadzaju v oblastiach s plynom, ktory pohlucuju, vdaka comu ich vidime. Vacsie cierne diery (radovo stovky az tisicky hmotnosti slnka) su zriedkavejsie, ale predovsetkym vacsinou uz hmotu zo svojho okolia vycerpali, takze prakticky ziadne nepozname, pozname az supermasivne cierne diery (miliony a viac hmotnosti slnka), pretoze tie sa uz vacsinou nachadzaju v centrach galaxii a maju dostatocnu gravitaciu, aby si novu hmotu lahko pritiahli. Ale posledne roky sa podarilo objavit aj niekolko intermedialnych ciernych dier, zaplnajuc tak 'chybajuce' miesto.
Kiwi napísal:Pri vzniku Hawkingovho ziarenia, je castica s negativnou energiou pohltena b. hole a castica s poz. energiou je vyziarena.
Ako moze mat castica negativnu energiu a tym zapornu hmotnost, ergo zmensuje hmotnost b. hole ?
/ Suvisi tato zaporna hmotnost s isodualnymi cislami a isodualnymi mat. priestormi, kde antihmota ma antigravitacne ucinky ? /
Anticastice su normalnou sucastou vesmiru, vyskytuju sa dokonca aj priamo v tebe (obcasny radioaktivny rozpad na pozitron), maju vsak KLADNU energiu a hmotnost, rovnako ako castice. Ved ked anticastica zanihiluje s casticou, vznikne kladna energia (fotony), nie nula. Gravitacia na nich posobi tak, ako na normalne castice, aspon tak to vyzaduje teoria a experimenty s vybuchom supernovy SN1987 to potvrdzuju, i ked by si to ziadalo este dalsie experimenty. T.j. castica-anticastica sa gravitacne pritahuju rovnako ako castica-castica. Pri Hawkingovom ziareni ide o nieco trochu ine - jeden clen paru castica-anticastica (a je jedno, ci to bola castica alebo anticastica) sa dostane pod horizont udalosti, a teda uz nemoze zanihilovat so svojim protajskom - druhy clen paru je teda nuteny zacat existovat realne, pricom odnasa energiu prec - zakon zachovania energie vsak MUSI zostat zachovany, a preto ciernej diere musi energia (=hmotnost) ubudnut. Nie preto, ze by pohltila anticasticu (moze pohlit i casticu), ale preto, ze prirodny zakon diktuje, ze ak sa nieco vyziarilo z nicoho (rozumej z vakua, resp. z jeho fluktuacii), musi tento prebytok byt vyvazeny ubytkom energie/hmotnosti niekde inde, v tomto pripade v ciernej diere. Bez ohladu na to, ci to bola castica alebo anticastica, v tomto smere su obe rovnake, kedze standardne maju obe pozitivnu hmotnost a energiu.
Kiwi napísal:Cim tazsia b. hole, tym chladnejsie ziarenie alebo opacne ? Aka je potom jeho vlnova dlzka pre nas ako porozovatelov ?
Ano, chladnejsie, pretoze intenzita Hawkingovho ziarenia (cize vyziarena energie, a teda analog teploty) je umerna gravitacnemu gradientu na jej horizonte udalosti, kedze je to prave gradient, co trha virtualne pary od seba. Mala cierna diera ma gradient velmi velky (preto aj teba roztrha ak do nej padnes), velke cierne diery maju gradient nad horizontom udalosti maly (preto ta neroztrhaju, pretoze horizont udalosti maju ovela dalej od singularity nez male cierne diery).
Kiwi napísal:Tiez neviem preco okrem Chandrasekcharovej medze, Tolman–Oppenheimer–Volkoffovej medze, neexistuje nejaka
pre kvarkovu hviezdu, preco musi potom nasledovat uz len cierna diera ?
Existuje, ale kedze vlastnosti jadrovej hmoty pozname len s velkymi nepresnostami, nie je mozne ju zatial korektne vypocitat (toto ti hovorim z prvej ruky, kedze vlastnostami jadrovej hmoty vratane hyperonov a strange kvarkov som sa zaoberal v dizertacke). Vlastne zatial ani nevieme, ci skutocne kvarkove hviezdy existuju, nepozorovali sme ziadne, ktore by nezodpovedali vlastnostiam standardnych neutronovych hviezd, hoci zopar kandidatov existuje.
Chandrasekharova medza a TOV medza je lahsie definovatelna, pretoze urcuje rozdiel medzi velmi odlisnymi formami hmoty. Rozdiel medzi neutronovou hviezdou a kvarkovou hviezdou vsak az tak velky nie je, pretoze sa zatial neda pri nepresnostiach teorie (vyplyvajuce z nepresnosti experimentov) urcit, kde je hranica medzi neutronovou a kvarkovou hviezdou. Aj neutronova hviezda samotna totiz uz obsahuje mnozstvo zlozitejsich castic - paradoxne, aj obycajna neutronova hviezda vlastne obsahuje menej neutronov ako inych castic (najma hyperonov a protonov)...
Kiwi napísal:Dalej neviem pochopit, ako je generovany tlak elektronoveho plynu vo w. dwarfs, tlak neutronoveho plynu v neutron stars
a tlak kvarkov v potencialnej kvarkovej star.
Odpoved je jednoducha - tlak sposobuje vlastnost prirody popisana Pauliho vylucovacim principom. Kedze elektrony a neutrony su fermiony (maju necelociselny spin), nemozu byt sucasne na jednom mieste dve rovnake castice - tym vznika protitlak, ktory brani vzajomnemu preniknutiu/prekrytiu ich vlnovych funkcii.
Kiwi napísal:Tiez neviem preco je graf silnej sily takyto: http://www.cyberphysics.co.uk/topics/pa ... trong.html, kedy sa potom silna
sila v neut. star vyrovna grav. sile, potreboval by som nejaky vzorec s konstantami.
Vzorec ti popisuje tzv. Yukawa potencial.
Ale necakaj od neho zazraky, je to poloempiricky vzorec. Sila medzi nukleonmi totiz nie je popisana ziadnym exaktnym zakladnym zakonom, pretoze je to len zvyskova sila, ktora zostava po sile posobiacej medzi kvarkami. Ta je zakladnou silou, a ma vlastnost, ze s narastajucou vzdialenostou medzi kvarkami rastie. Kedze vsak kvarky vytvaraju trojice (nukleony) ci dvojice (mezony), navzajom sa ich interakcie z pohladu vonkajsieho sveta vynuluju, asi ako ked atom je navonok elektricky neutralny, aj ked je zlozeny z kladne nabiteho jadra a zaporne nabiteho elektronoveho obalu. Toto zrusenie vsak nie je dokonale (rovnako nie je dokonale ani v pripade atomov - zvyskom su medziatomove a molekularne sily), a zvyskom je prave ta 'poloempiricka' sila medzi nukleonmi, ktora klesa (na rozdiel od silnej interakcie samotnej) so vzrastajucou vzdialenostou. Pri prilis malych vzdialenostiach sa stava odpudiva vdaka Pauliho vylucovaciemu principu - vysledkom je ten 'hrb' na grafe, na ktory si dal link.
Kiwi napísal:Dalej si tu dal sice odkaz na patafyzicke forum / vlakna/, http://cosmoquest.org/forum/forumdispla ... Mainstream
ale tam je zaujimava tema http://cosmoquest.org/forum/showthread. ... ark-energy kde ma zaujima, kde v tych vzorcoch, ktore dal zakladatel vlakna, urobil chybu, ergo co sposobuje tlak hmoty vo vesmire
a ci je ten tlak pozitivny alebo negativny a ako to treba chapat, napr. analogia rybnika, kde je v strede bud diera alebo pramen vody.
Tie vzorce su nezmyselne, presnejsie autor robi elementarne chyby, a ututlava ich zahltenim citatelov haldou vzorcov. Standardna chyba konspiratorov - nevenuju sa teme systematicky, ale robia unahlene a neoverene predpoklady, zahlatia citatela ohromnou suvislou sietou uvah ci vzorcov, ale prehliadnu, ze uz na zaciatku urobili chybu. Nemusia to mysliet zle, ale maju nesystematicke myslenie. Myslim, ze diskutujuci mu jeho problem vysvetlili dostatocne priamo v danom vlakne. Ked staviam domcek z karat, nebude fungovat ak si ho vymyslim s chybajucimi troma kartami uz na prvej urovni.
Kiwi napísal:Tiez ma zaujima ako chapat napr. gravitaciu, ako porusenie symetrie pri vzniku vesmiru. Ako potom chapat dalsie porusenia symetrie, napt. pri slabej interakcii.
Preco Einstein povedal, ze gravitacia nie je sila, ze to je len pokriveny piestor v nejakom 4-rozmernom matematickom priestore,
daju sa aj ine sily podobne popisat, ako zakrivenia priestoru ? Alebo su ostatne interakcie generovane na inom principe a nedaju sa tak popisat ?
Tu bohuzial narazas na hranice poznania - zjednotit gravitaciu s ostatnymi silami zatial nie je mozne, i ked existuju indicie. Preto odpoved na otazku, ci sa daju tri sily popisat podobne ako gravitacia, znie - zatial nie, a v buducnosti verme ze ano. Einsteinov vyrok o gravitacii ako nie sile je jednou z interpretacii fyziky - aj kvantova mechanika ich ma viacero. Je to ale rec slov, nie matematiky, preto ma zmysel skor pre laikov.
Kiwi napísal:Niekto povedal, ze cierne diery, pravdepodobne tie v centrach galaxii, su hranicou, kde vznikol iny vesmir s trochu odlisnymi konstantami
nieco analogicke Darwinovej teorii, ze sa zachovavaju len vlastnosti vyhodne pre geny.
Tento napad dostal kedysi Lee Smolin, ale zatial nie je experimentalne dokazatelny, a dokonca ani testovatelny. Preto je to zatial iba hypoteza, a nie teoria. Ale mne osobne sa velmi paci, bol by som rad, keby bola testovatelna.
Kiwi napísal:/ napr.preco ma helium taku nuclear binding energy http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bindi ... otopes.svg
preco "vytrca" z tej krivky a podobne tam vytrcaju O a C /
/ tiez si neviem vysvetlit preco maju niektore jadra izotopov "normalnu" velkost a ine tvoria halo nucleus, ci uz p alebo n /
Opat to suvisi s uz spominanym Pauliho vylucovacim principom - kedze nukleony su fermiony, nemozu na jednom mieste byt v rovnakom stave dva. Tym padom, miesto v jadre je obmedzene, a nukleony sa v nom mozu nachadzat iba vo vrstvach - v obmedzenom priestore iba obmedzeny pocet. Tych vrstiev je viacero, prva ma miesto len pre dva nukleony, druha pre osem, atd. Ked su tieto vrstvy naplnene/obsadene, je to energeticky vyhodne, a take jadro ma teda vyssiu vazbovu energiu. Celkove mozne pocty nukleonov na tychto vrstvach sa nazyvaju magicke cisla. Jadro moze mat magicky pocet protonov aj neutronov, ak ma oboje, je tzv. dvojito magicke jadro. Medzi dvojite magicke jadra (ktore su preto najstabilnejsie) patria prave He4 (cize 2 neutrony+2protony - komplet zaplnena prva vrstva), O16 (cize 8neutronov+8protonov, komplet zaplnena druha vrstva), atd.
Kiwi napísal:co su to drip lines, u izotopov a co je neutron a proton drip line /
Su to hranice stability jadra, ak do neho pridavas dalsie neutrony alebo protony. Je dolezita pri vzniku/premene prvkov vo hviezdach, pretoze urcuje, ake prvky mozu vzniknut roznymi procesmi (ktore maju vo hviezde istu limitovanu rychlost). Je to ako skladacka lego, kde prilis velka skladacka sa ti rozsype skor, nez k nej dokazes pripojit dalsie lego kocky.
Kiwi napísal:vznik organickych molekul, vznik prok. a eukar. bunky, vznik symbiozy medzi bunkami, zaciatky komunikacie buniek,
vznik rastlin, hub, zivocichov, zachytavanie a transport energie vo farbivach buniek, Calvin cyc., Krebs cycle, vysvetlit fyzikalne chem. reakcie,
napr. na zaklade rovnic elektronovej hustoty v molekulach, prip. obrazok s orbitalmi a simulaciu v realnom case, reakcii ako:
2 H2O + 2 NADP+ + 3 ADP + 3 Pi + light → 2 NADPH + 2 H+ + 3 ATP + O2,
vznik nervovych centier organizmov, komunikacia neuronov pomocou zmeny el. potenciulu na axonoch, dendritoch a neuritoch,
Tak toto je tak na desat knih. :-)
Ale strucne ti skusim napisat, ako sa na to globalne pozeram ja - tak ako je silna sila (medzi kvarkami) na urovni 'velkeho' jadra uz len priblizenim, akymsi makrodosledkom fundamentalnej sily, ktora nam vo vesmire namixovala peknu sadu roznych atomovych jadier, tak analogicky na vacsich vzdialenostiach sa pridava dalsia zakladna sila, elmagneticka, ktora je dominantna na urovni atomov a molekul. Jej vlastnosti su take, ze umoznuju vznik sirokej skaly molekul, ktore na makroskale maju dalsie vlastnosti, v zasade nazyvane chemicke. Tie umoznuju vznik prave takych chemickych struktur a procesov, ktore umoznili vznik entropiu zvysujucej formy hmoty, ktora sa dokaze pytat, preco to cele PRAVE TAKTO funguje. Inymi slovami - antropicky princip.
Nie je to odpoved na AKO (ktoru si sa pytal), ale je to odpoved na rovnako dolezite PRECO. Odpoved na AKO sa samozrejme neda zhrnut sem do par odstavcov.
Kiwi napísal:nieco o genoch, napr. preco vzniknu vobec choroby, ked v bunke je velmi dosledny system na kopirovanie informacii v jadre
Pretoze ten system je dosledny, ale nie dokonaly. Vzdy sa najde s istou pravdepodobnostou pripad, ked vznikne anomalia, resp. ked suhra vstupnych parametrov a podmienok bude mat za vysledok narusenie rovnovahy.
Napr. 99.9999999% pripadov poruchy DNA bunkove procesy opravia, ale ten zvysok je prave napr. tou vzacnou rakovinou.
Kiwi napísal:aj mitochondriach, preco potom vznikmu organizmy s poruchou komunikacie neuronov v mozgu, ked takyto organizmus ma mensiu
pravdepodobnost sa rozmnozovat, ako napr.jedinec bez gen. poruch.
Prave preto je takychto organizmov tak relativne malo, a to i napriek tomu, ze zlozitost systemu je obrovska a teda aj pravdepodobnost anomalii nie je zanedbatelna. Pripadne sa organizmy stihnu rozmnozit skor, ako sa nerovnovaha prejavi, kedze narusenie je nevelke.
Kiwi napísal:Ako to ze rastliny v radioaktivnych oblastiach ziju bez problemov, ale clovek ma tam problem prezit ?
Pretoze proces detekcie poruchy DNA, privolania opravnych enzymov a pripadne apoptozy (bunkovej samovrazdy v pripade neopravitelneho poskodenia DNA) je velmi vysoko ucinny.
Ale kazdy organizmus ho ma iny, inymi slovami vdaka svojmu odlisnemu biochemizmu je inak citlivy na poruchy. Preto napr. bakteria deinococcus radiodurans vydrzi 10 000 nasobok radiacie, ktora uz cloveka zabije, preto napr. i skorpiony su tiez velmi odolne voci radiacii. Ved i v samotnom cloveku su rozne organy rozne citlive - najmenej poskodenia zvladnu pohlavne bunky ci kostna dren, ale take kozne bunky su vyrazne odolnejsie...
Kiwi napísal:Este by som rad vedel, aky minimalny matematicky aparat musim ovladat, aby som pochopil 10 Einsteinovych rovnic VTR, Diracovu a Schrodingerovu rovnicu, ci napr. Einstein–Cartan–Sciama–Kibble theory.
Vymenoval si dve odlisne teorie s dvoma odlisnymi matematickymi jazykmi. Teoria gravitacie sa da naucit podla mna lahsie - uplnym zakladom su integraly a derivacie, potom je potrebnych zhruba niekolko stoviek hodin intenzivneho studia nadstavby (tenzory, a podobne).
Kvantova mechanika ide inym smerom - tam su dolezite hamiltoniany, lagrangiany, ale predovsetkym kvantova mechanika ma uplne novy a vlastny jazyk, ktory nepouziva ziadna ina cast fyziky (ani relativita), s vlastnym matematickym aparatom (tzv. operatorovy zapis). Podla mna je to narocnejsie ako gravitacia, ale tiez nie je to nic extremne tazke, a ak ma clovek dobre knihy/ucebnice, da sa to podla mna zvladnut aj sikovnemu samoukovi.
Ak by si mal o to seriozny zaujem, absolutne odporucam zacitat sa do tejto knihy, ktora je vybornym uvodom do kvantovej mechaniky:
Uvod do kvantovj mechaniky (full text online)

Ja som sa z nej ucil pred 16 rokmi (teda z jej vtedajsej verzie), mam ju doteraz odlozenu v kniznici (aj s kresbami matematickych vorcov, ktore som si do nej carbal, ked mi uz z toho obcas trochu 'preskakovalo' :) ), a mozem ju naozaj odporucat, hoci neviem aku uroven matematiky ovladas. Kniha zacina jednoducho a nepredpoklada ziadnu znalost kvantovej mechaniky, a aj k matematickejsej casti pristupuje pomaly a plynule. Kazdopadne, ta kniha je dobra (jej prve kapitoly), aj keby si nechcel ist matematicky do hlbky.

Pre exaktne zameraneho cloveka niet nic krajsieho, ako ked ti zapadaju do seba matematicke vzorce - je to pocit absolutneho suzvuku s vesmirom, ktory sa neda nicim nahradit...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Kiwi »

Dik za odpovede. Tu knihu si hned zajtra zacnem citat,lebo ked ju napisali Pisut a Cerny, tak to si myslim, ze bude velmi
dobre vsetko vysvetlene. No uz idem spat,lebo dnes je toho na mna vela.

Takze som si precital asi 20 stran z tej knihy plus radove 100-ky stran z wiki.
No je zaujime vediet, ze elekrony v jadrach maju rychlosti radove 1 000 000 m. s-1 :) A vo vacsich jadrach este vacsie.

Uz je mi napr.jasne, preco je sklo pre vid. el. ziarenie prihladne, preco je napr. oranzovy filter priehladny,
len pre menej enrg. ziarenie ale pre kratsie vl. dlzky nie. http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... DBI0#t=249

Ale napr. neviem pochopit, ako mam chapat zaporne teploty. http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 17Rw#t=165

Tiez neviem pochopit, co je toto ? http://en.wikipedia.org/wiki/Fine-structure_constant
Vyplyva z tejto konstanty to, ze jadra so Z > 137 by mali rychlosti elektronov v niektorych orbitaloch vacsie ako c ?

Tiez,ktora interpretacia kvatovej mechaniky je ta spravna ? http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 9wB7Y#t=95

Ako moze z fermionov vzniknut bozon ? Napr. 2 protony a 2 neutrony tvoria Helium-4 a to ma spin 0, a ma vlastnosti bozonu a preto tam
vznika superfluidita ? Ako ?
Maros
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut Sep 17, 2013 3:13 pm

Re: Gravitacia

Príspevok od používateľa Maros »

Ako to je s mionmi ktoré dopadnú na zem a vplyvom gravitácie sa nerozpadnú, pretože čas rozpadu je kratší. oko sa to meralo? tá publikácia ktorú si navrhol je výborná len problém je kde ju mám zohnať.
Napísať odpoveď