Boinc na linuxe

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
89421
Príspevky: 128
Dátum registrácie: St Aug 08, 2012 8:29 pm

Boinc na linuxe

Príspevok od používateľa 89421 »

Co odporucate, aku distribuciu pre zaciatocnika..? ubuntu.?
Na jednom pc chcem prest na linux , asus doska ,nvidia,
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Boinc na linuxe

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ak komponenty nemas, tak v prvom rade by som si dobre a podrobne (najlepsie aj na forach) vygooglil, ci ta konkretna doska a komponenty maju naozaj linuxovu podporu/drivere.
Ak ano (alebo ak komponenty uz mas, ako vyplyva z toho co si napisal, a teda uz mozes iba skusit), tak ja osobne by som odporucal Ubuntu LTS, som s nim uz par rokov spokojny, ale je to znacne individualna otazka, presnejsie je to zavisle na tvojich narokoch - zhruba sa da vseobecne tvrdit asi tak, ze Ubuntu je dobre ak mas naroky nizke, t.j. chces nainstalovat a nevenovat tomu uz dalej privela casu, chces na tom stroji browsovat, emailovat, pustat filmy, youtube etc. a nic privelmi necustomizovat. Ak ale chces mat multitasking prostredie pouzivane aj na zlozitejsie hratky s PC alebo sa chces vyhrat s nastaveniami a customizaciami, pretoze default veci ti nestacia, tak su lepsie asi ine dostribucie - par uzitocnych info o tejto teme najdes aj v threade http://forum.boinc.sk/viewtopic.php?f=20&t=886

Z pohladu prevadzky samotneho BOINC pod linuxom poradia asi spolahlivejsie ostatni, kedze ja som uz z vypoctov par rokov off, v kazdom pripade tam by snad nejake citelne rozdiely medzi jednotlivymi distribuciami nemali byt.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Boinc na linuxe

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ja od Ubuntu naopak odradzam. Ak si nan niekto zvykol a ako-tak mu postacuje na jeho pouzitie (ako napriklad Duro), tak je pochopitelne, ze nechce zbytocne menit (robota navyse, prinos minimalny). Ale ako "novacikovi" ti Ubuntu rozhodne NEodporucam (zoznam dovodov je celkom dlhy - a je to dost negativisticke, takze v tejto faze by som radsej do detailov nezachadzal :mrgreen: ).

Tak aspon nejake univerzalne rady:

Za prve by si si mal rozhodne vyjasnit, akym sposobom dany stroj mienis pouzivat:
- Bude to desktopova masina na bezne pouzitie? (graficke prostredie, browser, mail, mozno hry...)
- Bude to server (s dorazom na beziace sluzby)?
- Bude to len crunchovaci stroj na BOINC? (minimalne interaktivne pouzitie, doraz na vykon a stabilitu)
- ... (pripadne si dosad, co vlastne od toho ocakavas)
Volba distribucie sa od toho totiz dost vyrazne odvija (niektore kladu doraz na dlhsiu podporu a dlhy cas sa pouzivaju tie iste verzie programov len s bezpecnostnymi updatmi, ine distribucie si naopak zakladaju na co najnovsich verziach za cenu toho, ze obcas sa nieco docasne rozladi, niektore su minimalisticke a ine zasa s co najobsiahlejsim repozitarom softveru, ...).

Niektore distribucie su pre zaciatocnika nevelmi vhodne (potreba ziskania vacsieho mnozstva vedomosti hned na zaciatku na to, aby si to na zaciatku vobec nakonfiguroval podla svojich predstav) - z "vacsich" distribucii by som sem zaradil Slackware, Gentoo a Arch.
Takisto s distribuciami s mensou komunitou sa mozes dostat do situacie, ze ti nema kto poradit a samostatne riesenie tvojho problemu je nad tvoje zaciatocnicke sily, takze nejake exoticke minidistribucie tiez nie su vhodne.
Tu ale vstupuje aj faktor, kolko casu si ochotny venovat sa "vyhraniu sa" so systemom zo zaciatku (alebo naopak nakolko pohodlne by si to chcel mat) a ci mienis fungovat stylom "rozchodit a zabudnut" alebo naopak sa s tym mienis zabavat priebezne.

No a nakoniec ide aj o to, ako dany system vo vysledku vyzera. Tomuto sa prisudzuje velky vyznam, hlavne medzi zaciatocnikmi, ale podla mna je to najmenej vyznamny faktor. Prakticky kazda distribucia sa da nastavit lubovolne. Ale linuxovy novacik vacsinou nieco niekde vidi a paci sa mu desktopovy manager (KDE/Gnome/XFCE/LXDE/OpenBox/...) ci farebna schema (niekto preferuje tmave farby, iny zase farebnejsi desktop, rozne odtiene). Toto si aj mozes vyskusat vo virtuale (takze si mozes vyskusat viac distribucii predtym ako sa rozhodnes)... ale podla mna je to fakt najmenej podstatny faktor (podstatnejsie su tie dva spominane vyssie). Takze skor by si sa nemal nechat oslnit pozlatkom na zaciatku...

Tak sa trochu nad tym zamysli, nahod sem svoje preferencie... Aj ked to asi skonci tak, ze ja ti poradim Debian a Hefto ti poradi OpenSUSE 8) - pretoze ich sami pouzivame, vieme s nimi poradit, pripadne nasmerovat na dalsie fora. Je sice aj viac kandidatov (Fedora, CentOS, Mint alebo uz to kritizovane Ubuntu) ale nejako som tu na fore nezaregistroval debatu k nim (okrem Ubuntu, ktore silne vychadza z Debianu... a netom koluje taky vtip: Ubuntu je stare africke slovo, ktore znamena "neviem nakonfigurovat Debian" :P ), takze pripadnu pomoc s nejakymi detailami by si asi musel hladat inde...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Boinc na linuxe

Príspevok od používateľa shafa »

Kolik hlav, tolik nazoru.

Nejdriv si nainstal virtualbox a vyzkousej si par dister, jak ti "sednou" na prvni instalaci,pohled a pokus.
Palo treba pise, ze mu na vzhledu (tzn. desktopovem grafickem prostredi) tolik nezalezi, pro me to byl zas jeden z duvodu, proc opustit nejdrive Windows a pote i Ubuntu :D

Je fakt, ze znami mi na pocatku mych experimentu taky doporucovali spis vice ortodoxni linuxova distra, typu Gentoo, Debian, red hat, apod.
Ale nakonec me chytlo az Ubuntu, kvuli "klikatelnosti, nelinuxovosti a komunitni podpore". Tak nejak jsem se pres Ubuntu po nekolika letech dostal k Debianu a dnes bych asi nemenil. Jen pokukuju po mintovske uprave debianu, ve virtualu to vypada dost fajn.

Pokud bych ted zacinal a v podstate experimentoval, asi bych se "odrazil" od LinuxMint - i kdyz to je ryze muj osobni nazor.
http://www.linuxmint.com/oldreleases.php
Proc:
- je to zalozene na Ubuntu a dale upravene tak, aby se to dalo "rozumne" ovladat
- pac to je zalozeno na Ubuntu, tak je pomerne slusna komunitni podpora, at uz z Mintu, nebo z Ubuntu
- lze si vybrat z vicero grafickych prostredi, kere jsou konfigurovatelne a pomerne dobre odladene (i kdyz treba ne perfektne)
- velmi snadna instalace a update uzavrenych grafickych ovladacu (v porovnani treba s cistym debianem)
- ...

Nedavno jsem si zkousel jen ze zvedavosti do virtualu nahodit Linux Mint 16 s prostredimi Cinnamon a Mate, nenarazil jsem na nejaky problem.
Mate ma (pro mne) vyhodu v tom, ze je vcelku prehledne a jednoduche, standardne nepouziva GPU pro akceleraci graf. prostredi, Cinnamon ano. Ve virtualu mi Cinnamon trochu cukal.
XFCE je stara jednoducha klasika, jako windowsaka te to mozna zklame. KDE je takovy "moloch", mozna ti bude vyhovovat nejvic, nevim.
Vyzkousej, uvidis.

Treba nebude spatne nahodit long term verzi - Linux Mint 13, ale nemam ji vubec vyzkousenou - jak slape hned po instalaci.
Kazdopadne uz je tu dele, mela by byt dobre vyladena, ale na experimentovani to je asi jedno.

Pokud se nebranis v experimentovani ruznym novotam, vyzkousej treba Ubuntu s grafickym rozhranim Unity, nebo i Gnome 3.

Kazdopadne to po par zadrhelech, ktere urcite prijdou, nevzdavej.
Rozdil v ovladani mezi linuxem a a win mi pripada jako mezi vrtulnikem a autem. Zpocatku totalni masakr, ale jakmile se dostanes vic do hloubky, tak je to dost navykove.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Boinc na linuxe

Príspevok od používateľa Palo M. »

Trochu by som to vyjasnil: Na vzhlade samozrejme zalezi, kazdy nech si vyberie prostredie a farebnu schemu, aka mu najviac sedi.
Myslel som to tak, ze standardny vzhlad tej-ktorej distribucie by nemal byt hlavnym rozhodovacim kriteriom pri volbe distribucie. Pretoze:
1. Do vacsich distribucii sa da nainstalovat prakticky lubovolne prostredie*.
2. Standardna farebna schema urobi velky prvy dojem, vacsi nez samotne ovladanie prostredia, ale vacsinou to ide zmenit najjednoduchsie zo vsetkeho.
3. Linuxovy stroj moze bezat len ako server ovladany cez siet (napriklad ak ma clovek viac pocitacov) a v takom pripade tam graficke prostredie vobec nemusi byt.
--
* Ak nejake prostredie bezi len v jednej distribucii a v ostatnych robi problemy, je to podla mna problem toho prostredia - napriklad Unity od Canonicalu

Co sa tyka toho Ubuntu, tak to uz nie je to co byvalo.
- Kedysi to bola "najlahsie rozchoditelna" distribucia (proprietarne ovladace sa dali spojazdnit jednoducho), ale ostatne distribucie sa odvtedy tiez posunuli, instalatory su graficke a klikacie, ovladace podla mna uz tiez nebyvaju problem (s vynimkou najnovsieho HW, kedy niektore ovladace jednoducho este nie su dostupne alebo nie su dostatocne odladene).
- Okolo Ubuntu fungovala skvela komunita, skusenejsi nezistne davali kvalitne navody tym menej zdatnym (kym pri inych distribuciach zaciatocnika casto odpinkali hlaskou RTFM, co pre zaciatocnika v zakyse moc velka pomoc nie je). Dokonca som sam nejaky maly navodik hodil do Ubuntackeho fora. Ale Canonical svojim postupom vydatne vytocil prave tych znalejsich z komunity, takze ti odisli k inym distribuciam (pripadne su v stadiu odchodu). Teraz je "komunita" okolo Ubuntu sice stale znacne velka, ale vacsinou su to lameri ktori tomu nerozumeju, takze pri hladani pomoci clovek narazi na plno navodov, ale kvalitnych je malo a zaciatocnik nevie posudit, co je balast a co je uzitocne (pripomina mi to situaciu s navodmi na tweakovanie Windozackych registrov - nikto vlastne nevie, ako to funguje a preco to tak funguje, ale navody sa siria a aplikuju metodou "opicich chmatov").
- Canonical v poslednom case riadne pritlacil na pilu v snahe "monetizovat". V konecnom dosledku to ide proti uzivatelovi a kym zo zaciatku to bolo pre vacsinu akceptovatelne, tak postupom casu sa to stupnuje az za hranicu znesitelnosti (ta je samozrejme u kazdeho individualna)... Je to vlastne to iste, co sa deje vo Windoze svete alebo napriklad v internetovej reklame. (Konkretne posielanie lokalneho vyhladavania na net a coraz horsia pouzitelnost inych prostredi nez Unity ma uz teraz dopad na uzivatelov - a snaha o presadenie vlastneho Mir-u je krok podobnym smerom.)

Toto v Mint-e nie je (tam ide stale o tu komunitu). Ale kedze je Mint odvodeny z Ubuntu, neviem ako sa technicky vysporiada s tym, co Canonical v Ubuntu dokurvil, aby silou presadil svoje Unity... Takze casom namiesto prace na Mate a Cinnamon (to je naozaj hlavna zasluha Mint-u, ze tieto dve prostredia vobec existuju) budu musiet zapasit so zakladom.


No a este jedna vec: Ja mozem zobrat hocijaku linuxovu distribuciu a nejako sa v tom zorientujem sam. Poznam rozne unixove systemy, viem o stavbe operacnych systemov, programujem, atd. Jednak to pomerne rychlo rozchodim do pouzitelneho stavu a tiez viem aj posudit, co mi na danej distribucii vyhovuje a co nie, takze hrat sa s tym vo virtuale ma pre mna vyznam.
Ale zaciatocnik, ktory to zatial len chce skusit (doteraz pouzival len Windows a o internom fungovani OS vlastne nic nevie), je v uplne inej situacii - a rada "Skus si vsetko mozne vo virtuale a uvidis co sa ti najviac zapaci" IMHO nie je v tomto pripade az taka dobra (pokial to nie je typ, ktory vyslovene rad experimentuje - ale v tom pripade by sa pravdepodobne ako prve neopytal na fore, ale uz by mal nejake prvotne experimentovanie za sebou a otazka by znela inak).
Lepsia rada je podla mna "Daj si to, co maju tvoji znami, pomozu ti rozchodit to, poradia" (ono to totiz podobne funguje aj vo Windoze alebo napriklad v mobiloch - cloveku najlepsie poradi kamos, ktory sa v tom vyzna).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Boinc na linuxe

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Jozef, blahozelam k Tvojmu rozhodnutiu zacat s Linuxom :-)

Moje dve polienka do ohna...

Ja som uz roky viac alebo menej spokojny s distribuciou openSUSE - pouzivam ju ako serverovu aj desktopovu instalaciu, aktivne bez vyraznejsich problemov pocitam aj boinc.

Medzi plusy tejto distribucie povazujem:
  • 1. Je to pomerne stabilne distro. Nove verzie vychadzaju kazdych 8 mesiacov, podporovane su posledne 3, takze da sa to celkom zniest a clovek nemusi kazdu chvilu upgradovat. Ja robim upgrade pravidelne 2-3 mesiace po tom ako vyjde nova verzia, a vyraznejsie problemy som mal iba raz, ked rozdrbali kmail. Odvtedy pouzivam mailoveho klienta Thunderbird :)
    2. Ma pomerne velku komunitu s velmi aktivnym diskusnym forom. Ludia su velmi ochotni a daju sa tam najst riesenia pre vacsinu problemov.
    3. Dokumentacia je celkom dobre spracovana, daju sa tam najst vsetky dolezite informacie ohladne instalacie a konfiguracie systemu.
    4. Instalaciu zvladne v pohode bez problemov aj zaciatocnik.
    5. Administracia systemu je pomerne jednoducha - ako pokrocily uzivatel vela veci nastavujem pomocou prikazoveho riadku alebo priamo editaciou konfiguracnych suborov, k dispozicii je vsak aj "kontrolne centrum" YaST, ktore sa da pouzivat v grafickom alebo aj konzolovom rezime:
    yast_graf.png
    yast_konzola.png
    6. SUSE Studio, pomocou ktoreho si clovek moze na zakladoch openSUSE vytvorit vlastne distro podla svojich potrieb.
    7. Ti, ktori z nejakeho dovodu potrebuju/chcu stoj-co-stoj najnovsi SW, je tu projekt Tumbleweed, poskytujuci tzv. rolling updates - clovek nemusi cakat kym vyjde nova verzia distribucie, ale ma najnovsi kernel/kde/aplikacie hned ako su pripravene pre openSUSE.
    8. "Command line" manazer balickovacieho systemu Zypper, pomocou ktoreho clovek jednoducho v konzole vie manazovat software vo svojej instalacii.
Toto su najdolezitejsie pozitiva ktore ma napadli, ked si este na nieco spomeniem tak doplnim :-)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
89421
Príspevky: 128
Dátum registrácie: St Aug 08, 2012 8:29 pm

Re: Boinc na linuxe

Príspevok od používateľa 89421 »

Dakujem sa vyborne prispevky , rady.
Na tom jednom pc mi ide hlavne o to-najviac vytazit z pocitania cez boinc, napr na gpugrid sa da cez linux ziskat 10-15 % + v rac co je super.
Dalej samozrejme pouzivat free os. Win xp ma tiez drivre pre nvidiu bez wdm co je asi 10%+ ..
Ale pocitat cez linux je samozrejme najlepsia alternativa, ci volba.
Problemom u kazdeho os pri pocitani cez boinc klienta su obcasne vypadky alebo rozne chyby kvoli hw,driver, soft,os a ich kombinacii. To by som chcel tiez eliminovat, zial win 8.1 je v tom celkom dobre vyladeny,obcasne problemy samozrejme su. Problemom je efektivita pocitania cez win 7,8..cim viac pocitacov tym viac strat,na jednom pc to skoro nema vyznam riesit.

Viem ze trocha odbieham od temy ale zacat z linuxom je priorita 1 pre mna teraz.
Zistil som googlenim ze moj hw nieje velmi nakloneny linuxovym distr. ale malo by ist aspon rozbehnut boinc.. :D
http://www.pendrivelinux.com/liveusb-in ... b-creator/
snazim sa prave teraz cex xboot alebo iny boot loader dostat suse 13.1 na usb a vyskusat ako to bude cely pc pracovat, kde co bude treba doinstalovat, ten live usb creator nejako padal..
kedze mechaniku a cd na tom pc nepouzivam

tak zmena dal som tahat toto a skusim najprv http://www.linuxmint.com/edition.php?id=144 , malo by to ist potom dostat na usb :)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Boinc na linuxe

Príspevok od používateľa Palo M. »

Na stroji s Nvidiou ani nemam nainstalovane graficke prostredie, stacia ovladace a CUDA a frci to (aj ked to nie je OpenCL aplikacia, "len" CUDA - je to postarsia 9800). Takze je menej veci naladovanych v pamati, menej procesov zerucich CPU cas... ten stroj samozrejme nema ani pripojeny monitor ani klavesnicu, pripajam sa nan cez ssh. ATI v takomto rezime fungovat nevie, tam musia byt spustene X-windows (najnovsie s OpenCL staci byt v login managerovi, netreba byt prihlaseny, takze ani tam to az tak vela nezerie).
Predpokladam, ze ten rozdiel bude suvisiet s tymto - vo Windoze je skratka graficke rozhranie "zadratovane" a ked ho prave nepotrebujes (ako v tomto specialnom pripade), tak sa ho nevies celkom zbavit a zerie ti nejake prostriedky zbytocne.

V sucasnosti v linuxovych distribuciach byva standardne nainstalovaneho tiez dost "balastu", hlavne ak ich nainstalujes s grafickym rozhranim (kopec vselijakych demonov, ktore by desktopovy uzivatel mohol potrebovat, ale na cisto BOINC-ovej masine su ti uplne nanic). Nastastie sa toho balastu mozes pomerne jednoducho zbavit a uplne ho vyhodit zo systemu (neporovnatelne jednoduchsie, nez sa vo Windoze babrat s nLite alebo co sa teraz pouziva na nove verzie). Druha moznost je uz pri instalacii nezvolit graficke rozhranie, ale len uplne minimalisticky system a potom postupne doinstalovat len to, co potrebujes pre chod BOINC - aj ked toto sa pre zaciatocnika velmi nehodi, pretoze sa musis pohybovat len v command-line a aspon trocha musis system poznat.

Z hardveru mi v poslednom case robila problem len jedna sietovka (na zakladnej doske), to som si zanadaval, kym som ju rozchodil (pritom taka blbost, bol to "akoze gamersky" sietovy chip, ale hardverovo bol aj tak totozny s inym, len jeho identifikacia chybala v starsej verzii ovladaca - skratka tie problemy boli sposobene len marketingovym bullshitom).
Casto mavaju ludia problemy s roznymi wifi na vselijakych notaskoch a este sa parkrat stalo, ze starsie jadra trpeli nahodnymi restartami pri pouziti integrovanej GPU-casti v novych Intelovych procakoch (ak bol procak "prilis novy", novsi nez jadro a nepouzivala sa extra grafika, ale prave ta integrovana pre ktoru sa ladovali z jadra intelacke graficke ovladace) - ale toto by sa ta prave tykat nemalo, to su typicke problemy niektorych notaskov.
Tak neviem, co konkretne z tvojho hardveru nie je "naklonene" linuxu, na samotne BOINCovanie potrebujes len uplny zaklad...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Napísať odpoveď