Ako vytvorit ciselnik pre slnecne hodiny

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Ako vytvorit ciselnik pre slnecne hodiny

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Pre chlapcov som sa rozhodol urobit jednoduche slnecne hodiny - samozrejme najvacsim problemom je vytvorit ciselnik. Prekvapivo mi chvilu trvalo, kym som na webe nasiel vhodny free soft, ktory by bol dostatocne flexibilny. Preto sa chcem s pripadnymi zaujemcami podelit a usetrit hladanie.
Nasiel som dva zdroje - podla komplexnosti.
Online vytvorenie ciselnika (prekvapivo ceska stranka!):
http://mail.astrohk.cz/~mira/shc/shc.php
Umoznuje vacsinu podstatnych veci (plus viacero dalsich parametrov), podmiekou pre mna bolo nasledovne:
- samozrejmou nevyhnutnostou je customizovanost pre danu zemepisnu sirku
- zohladnenie natocenia roviny ciselniku - moze byt napr. vodorovny alebo vertikalny
- v pripade vertikalneho ciselnika umoznuje zohladit natocenie voci svetovym stranam (dokonca aj smerovanie na sever - tam samozrejme cas trvania svitu je znacne nizky, ale vypocet to umoznuje :) )
- ukazovane nielen casu, ale aj datumu v roku
- korekcia ciselnika voci odchylke praveho slnecneho casu voci realnemu casu, t.j. zahrnutie do vypoctu tzv. analemy - toto bolo pre mna najdolezitejsie, pretoze som chcel, aby slnecne hodiny ukazovali skutocny cas ako na normalnych hodinach, a nie pravy slnecny cas (ktory sa v istych rocnych obdobiach lisi od skutocneho casu az o stvrhodinu). Ciary na ciselniku su vdaka tomu 'pokrivene'', co je signal, ze hodiny su kvalitne - ak uvidite slnecne hodiny s rovnymi hodinovymi ciarami, hned viete, ze okrem styroch dni v roku nikdy neukazuju presny cas.
- export presnych suradnic, aby bolo mozne namalovat ciselnik na budovu (ak cloveku nestaci vytlacit na papier).

Ukazka jednoducheho ciselnika (je to len quick output, pre ucely lahsie citatelneho ciselniku je dobre analemy - to su tie "osmicky" - farebne odlisit podla rocneho obdobia [kazda stvrtina osmicky zodpoveda jednemu rocnemu obdobiu], aby sa dal odcitat cas lahko v ktoromkolvek rocnom obdobi).


Ak by clovek chcel aj advanced funkcie, nasiel som (a odskusal) vyborny freeware:
http://www.sundials.eu/download/download.html

Umoznuje vsetko co vyssie uvedeny online soft a navyse napr. este aj:
- navrhnut najlepsie/najefektivnejsie umiestnenie ciselnika slnecnych hodin na konkretnej stene domu (priamo podla fotografie)
- pomocou presnych map urcit pre konkretnu lokalitu horizont geologickych prekazok (tienenie horami/okolitymi kopcami), a teda urcit pre konkretne miesto dobu slnecneho svitu a tvar ciselniku optimalizovany tak, aby bol nakresleny len tam, kde realne bude svietit slnko.
- umoznuje vytvorit ciselniky aj na zlozitejsie geometricke tvary - nie 2D, ale napr. 3D valec, 3D vnutro pologule, a pod. Napr. i taketo :) :
Obrázok
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vytvorit ciselnik pre slnecne hodiny

Príspevok od používateľa Kiwi »

Napísať odpoveď