Ako to ide?

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Ako to ide?

Príspevok od používateľa gabberattack »

Vidim, ze posledne prispevky su starsie ako 2 roky. Chodite sem este niekto? Nejake novinky su?
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Ja sem obcas nakuknem, ze co nove.
... a vacsinou nic ...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tiez nakuknem, hoci nie prave s frekvenciou rovnajucou sa obehu elektronu okolo atomoveho jadra. :)
Novinky... no z mojej strany som usilie ostatnych rokov venoval novemu sci-fi romanu, ktory dokoncujem a pravdepodobne tento rok publikujem... aj preto nove clanky zatial nepribudli.

Gabber, ako sa vsak mas Ty? Stale v US?
If yes, ako zvladas aktualnu nezelanu mutaciu virusovej corona RNA? (ved fyzioterapia predsa tiez spada do health sectoru).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa gabberattack »

No som doma teraz, nikam nechodim. ;) Momentalne nie som v pracovnom pomere, co je v sucasnosti priam pozehnanie, kedze nie som vystaveny vysokemu riziku zdravotneho personalu. Od kolegov v byvalej praci viem, ze ich ochrana je fakticky nulova, lebo firma neposkytla prakticky ziadne ochranne prostriedky okrem najlacnejsich antibakterialnych gelov, co vieme, ze je absolutne nedostatocne a ked to pride sem, ludia budu padat ako muchy.
Prestahoval som sa nastastie pred 2 rokmi od sucasneho epicentra nakazy NYC do Severnej Karoliny, ktora je omnoho menej obyvana a predpokladam, ze aj infekcie tu nebudu prebiehat brutalnym stylom, akym to ide v New Yorku. Som hlavne zvedavy, ako tato udalost zmeni trh prace a hlavne zdravotnictvo, pretoze celosvetovo nastalo obrovske zlyhanie fakticky vsetkych vlad na svete, ktore v snahe o minimalizaciu ekonomickeho dopadu vsetko bagatelizovali - EU zlyhala asi najviac a len som sa utvrdil v mojom odpore k tejto byrokratickej a neschopnej organizacii.
Z Ciny sice chodili protichodne informacie a urcite komunisti umelo znizili pocty, no aj z toho mala co slo von som ziskal dostatok informacii, aby som sa nachystal. Je fakt smutne, ze ked taky viac-menej laik vo virologii ako ja pochopil, ze ide nieco strasne a dokazal si nakupit na beznom trhu respiratory, ochranne okuliare, stity. obleky a UV dezinfekcne lampy pre pouzitie doma, tak ludia, ktori su zodpovedni za to, aby boli krajiny prave na taketo nieco prichystane sedeli so zalozenymi rukami.... Mne sa tak zda, ze na veducich poziciach vsade su bud totalni ignoranti, alebo sebecki jesitni ludia, ktori nepripustia nic ine, okrem ich nazoru. Cely svet len so zalozenymi rukami cakal, ze to nejakym sposobom zostane v Cine a takto sa premeskali 2 mesiace, ktore nam Cina kupila brutalnou karantenou u nich. Preco sa nezacali ruska, respiratory a ochranne obleky vyrabat vo velkom v januari, ked bolo jasne, ze to ide v Cine do prdele? Za 2 mesiace sa daju vyrobit miliony kusov... proste nemozem nad tolkou neschopnostou. A cela zapadna Europa totalne ignoruje fakt, ze nosenie rusok laickou verejnostou dokaze spomalit sirenie, dokonca v niektorych krajinach je to priamo zakazane, kym clovek nie je chory (co sa neda nijako vediet pri tomto kvoli dlhej inkubacii). Svet nahlavu.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa mbs »

Keby niekoho zaujimalo ako to ide na SK - statistika z NCZI: COVID 19 na Slovensku

EDIT: Pripadne bez Micro$oftu: https://mapa.covid.chat/
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Gabber, tak to je dobre, ze si v relativne vhodnejsom geografickom priestore nez predtym. Dobra intuicia :) Aj ked pozeram John Hopkins mapu, tak NC je na tom co sa tyka poctu identifikovanych infekcii vyrazne lepsie nez NYC. Drzim ti palce, nech vam to tam tak aj zostane.

Plne s tebou suhlasim v nazore, ze je prekvapujuce, ako neprezieravo a neflexibilne sa ludstvo a spolocnost k virusu postavilo.

Cinania najskor z ideologickych dovodov (pritom hlavnou pricinou vzniku mutacie su cinske zakony definujuce divu zver ako prirodny zdroj a umoznujuce bohatym Cinanom jest predrazene dive zvierata len tak pre radost a pozitok, to vsetko za pochybnych hygienickych podmienok umoznujucich frekventovany fyzicky kontakt zvierat a teda aj vznik novych kombinacii a mutacii virusov).

Europa zas ochranovala ekonomiku a osobne slobody, a uplne nepochopitelne sa nepoucila z vyvoja v Cine - ako male deti, ktore si myslia, ze strasidlo ich neuvidi a zmizne, ak si zakryju oci. Hoci nemyslim si, ze EU moze rozkazovat statom, co maju robit, to je v prvom rade zodpovednost statov samotnych. EU nie je federalna vlada. Ja som s Evropskym sojuzom spokojny, a v tomto pripade by som ju nevinil, naopak, euroval pomoze statom v krize. Ten, kto zlyhal, su jednotlive staty. Prinajmensom Slovensko sa vsak trochu poucilo, a zareagovalo dost skoro, uvidime, ci to bude mat aj adekvatny efekt, najma ked ludia spociatku nespolupracovali (a napr. po zavreti skol sa veselo isli lyzovat do Tatier).

Avsak najvacsim dietatom a pstrosom strkajucim hlavu do piesku je zial Donald Trump. Ten velky narcis je sice kvalitny a nadany ekonomicky a firemny manager, ale v sociopolitickej sfere uz taky kvalitny vobec nie je. Jeho tvrdohlave popieranie pandemie, jeho odmietanie prijat varovania vedcov, jeho prilisne spoliehanie sa na vlastnu intuiciu, zatvaranie oci pred vyvojom v Cine a nasledne s odstupom aj v Taliansku, a jeho povysenie ekonomiky a slobody na najvyssi piedestal (aj nad ludsky zivot) teraz Ameriku bude stat vela. Za tu cenu sme uz mohli o dve desatrocia byt aj na Proxime Centauri. Ale musim mu uznat, ze je dosledny – podarilo sa mu do bodky splnit svoj slub, ze ‘America first’. Zial, prave od dnes je first uz aj v pocte nakazenych (hoci myslim si, ze Cinania svoje cisla ciastocne falsovali a maju viac nakazenych nez odreportovali, a Taliani tiez nevedia, kolko maju infikovanych, pretoze stovky dochodcov, ktori im zomieraju v domovoch dochodcov na respiracne zlyhanie bez toho, ze by sa stihli vobec dostat do nemocnice, po smrti uz netestuju a nezaraduju teda ani do statistik koronavirusu).

V kazdom pripade, z nadhladu tuto pandemiu vnimam ako velmi uzitocne memento pre vsetkych vyznavacov konzumu a osobnej slobody. Ukazalo sa, ze strach pred obmedzenim konzumu a strach pred obmedzovanim ludi na osobnej slobode ma svoje velke negativa. Co je nutne, je diciplinovanost a potlacenie individualneho spravania, na ktorom si vsak zapadna civilizacia tak velmi zaklada a na ktore je priam hrda. Vychodoazijci to ukazali jasne – Cina, Juzna Korea, Japonsko… maju vstavanu poslusnost, a to ci uz pod hrozbou trestov (Cina), alebo dobrovolne (Juzna Korea, Japonsko).

Jednoducho tento virus zasiahol zapadnu civilizaciu (a je jedno ci ide o EU alebo US) do najzranitelnejsieho miesta - preferovanie individuality pred rodinou a spolocnostou a zalozenost na konzume a zbesilom mamonarskom zivotnom style sa teraz ukazali ako velka slabina, ktora dala virusu naskok a vyborny boost pri prvotnom exponencialnom sireni. Este vyraznejsi, nez diktaturove prvotne tutlanie v Cine ci Irane.

A poukazanie na tuto slabinu je podla mna najvacsim prinosom tohto virusu. Pretoze teraz je to 'len' virus, ktory zdecimuje najma najstarsiu cast populacie, ale v buducnosti to moze byt nieco (alebo niekto), co bude likvidovat bez rozdielu a aj ekonomicky produktivnu cast populacie...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa gabberattack »

-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

:) datum sice prvoaprilovy o vlasok nie je, obsah vsak veru ano - nasmial som sa :)

Vyskytli sa aj dalsie vtipne kreativity, napr. "uz len sestkrat pojdeme von a budu Vianoce" :)

Alebo vraj vo Svajciarsku odporucaju pouzivat radsej hochdeutsch, pretoze svajciarska nemcina obsahuje vela hrdelnych hlasok produkujucich styrikrat viac aerosolov nez u pouzivatela hochdeutch - Dano, je na tom nieco pravdy? :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa mbs »

Neviem kde zije Dano, ale Zurisstina (Züridüütsch = Zürichdeutsch) je priserna a s nemcinou ma spolocne asi len prahistoricke zaklady (mam stryka v Dubendorfe). Ohladom hrdelnych hlasok sa treba asi obratit na Holandanov - ti predsa krasne "chrochtaju". :)

BTW, ten s tymi Vianocami sa mi to paci, ale ja uz v mojom veku neratam pocet vyletov z domu. Ja to mam "zajtra je Velka noc, pozajtra zasa Vianoce". :(
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dano zije uz viacero rokov priamo vo Schweitzi, preto som ho takto oslovil otazkou :)

A ako si to Gabber myslel s tym, ze 'v tvojom veku'? Ved si, ak dobre pocitam, tak ako ja maximalne styridsiatnik, co je z hladiska rizikovosti znacne v poriadku (umrtnost iba max. 0.2%), navyse nemas nadvahu (aspon si nemal).. a ved aj (uz inak striktni Briti) mozu raz za den vybehnut von aspon zdravotne, napriek tomu, ze uz maju i velkeho muftiho na intenzivke. A US mufti je este menej striktny (ved ani rusko nenosi). Ja som sice zavrety s rodinkou doma na home office (nazyvam to 'moja kozmicka lod ' - som fyzicky od inych homo sapiensov izolovany, ale pritom online v kontakte), ale (okrem nakupu raz za dva tyzdne) chodim s detmi pravidelne parkrat do tyzdna do prirody - na bajku mam z minulosti prebrowsovane okolie a poznam vhodne miesta v lesoch, kde je hustota ludi prakticky rovna nule. Nemas v okoli nejake low population density areas? Alebo si skor narazal na subjektivne rychlejsie plynutie casu s rastucim vekom?

Avsak pre kazdy pripad - ked uz sme tu trosku zahrali na tu odlahcujucu notu - paci sa mi napriek drastickemu podceneniu situacie a z toho plynucemu tvrdemu udelu taliansky zmysel pre humor a pozitivny pristup, demonstrovany nasledujucim songom, vyludil veru na moje tvari citelny usmev:

https://youtu.be/2dFtIGmzc_Y
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa mbs »

Duri, ja si pamatam ze Hefto99 siel do Zurichu, len neviem ci je priamo v Zurichu a ci niekde inde - cas leti.

Necitujes nikoho, tak Ta upozornim, ze o veku tu pisal mbs alias Kristof - o chvilu budem mat 54, hmotnost mam stale ±68kg pri vyske 180cm. Nejedna sa o rizikovost, ja sedim doma odkedy som odisiel z Bratislavy na pokojny vidiek, takze pre mna sa zmenili len moznosti nakupovat - nie som ochotny stat v nekonecnom rade na vozik, to radsej nic nepotrebujem. "Von" chodim na dvor ci do zahradky. :)
A ano, na mysli som mal relativitu casu v kontexte casu (tu: v kontexte starnutia). Zacina mi utekat aj ked nic nerobim, nielen ked sa zahrabem v praci (este stale software engineer - ved nic insie neviem).

A este by sa mohol ozvat PaloM, ze co nove v Shanghaji. Synovca mam v Guangzhou - vraj je to uz lepsie.

Nech sa nam dari!
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa gabberattack »

Obrázok

Juraj, si trafil s vekom, mal som presne 7 rokov, ked vyletel Cernobyl na tu oslavu. :)
Pisal som o tom preto, ze nie som absolutne zdravy, napriklad mam dlhu historiu kadejakych alergii a hlavne dychacich tazkosti - podla mna prave vdaka detstve v trojuholniku smrti Humenne-Strazske-Vranov. Ked som odisiel odtial prec po strednej skole, akoby zazrakom vsetky problemy zmizli, no vzdy sa vratili, ked som prisiel na kratky cas domov. Takze ocakavam, ze tie plucne problemy z detstva mi spolu s vekom nad 40 nepridaju, ak ten virusik odchytim.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa mbs »

Hmm, tak ho skus nechytit!
Ja som odisiel z Bratislavy a je mi ako nikdy predtym (neratam detstvo, asi tak do 12 rokov). V rodnej BA som bol v poslednych rokoch pobytu chory raz rocne - cca 360 dni, na vidieku som chory niekedy aj 3-4 krat, ale 7-14 dni. Alergie ustupili, asi mame na dedine pririedky smog. :) Takze si pekne nazivam s chronickou bronchitidou - uzavreli sme mier. :)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa gabberattack »

Prepol som pocitac na Rosetta, vraj rataju nejake proteiny na inaktivaciu virusu, tak hadam z toho nieco aj bude.

With the recent COVID-19 outbreak, R@h has been used to predict the structure of proteins important to the disease as well as to produce new, stable mini-proteins to be used as potential therapeutics and diagnostics, like the one displayed above which is bound to part of the COVID-19 spike protein.

To help our research, we are happy to announce a new application update, and thanks to the help from the Arm development community, including Rex St. John, Dmitry Moskalchuk, David Tischler, Lloyd Watts, and Sahaj Sarup, we are excited to also include the Linux-ARM platform. With this update we will continue to make protein binders to COVID-19 and related targets using the latest Rosetta source.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Duro Kotulic Bunta napísal: Alebo vraj vo Svajciarsku odporucaju pouzivat radsej hochdeutsch, pretoze svajciarska nemcina obsahuje vela hrdelnych hlasok produkujucich styrikrat viac aerosolov nez u pouzivatela hochdeutch - Dano, je na tom nieco pravdy? :)
ee, to je hovadina, Svajciari veselo chrochtaju nadalej (nemecka cast) :-)

Inac na Koronu sa chysta aj WCG: https://www.ibm.org/OpenPandemics, prave su v alfa faze testovania.

Chlapi (a pripadne dievcence) drzte sa a budte zdravi vy, aj vasi blizki!
Obrázok
Napísať odpoveď