Ako to ide?

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Juraj,
Tvoja variaca velmi znameho problemu je zle prezentovana.
Pravy obrazok ukazuje rovnu uhlopriecku a to je inac, ako je to v originalnej hadanke, kde je medzera vstrede praveho obrazku.
Toto je problem, ktory zavadza ludi.
Original zacina s rozrezanim laveho obrazku a az potom sa treba pokusit poskladat narezane kusy v tvare praveho, ale Ty to tak neopisujes.

Prava strana ma uhol uhlopriecky 5/13 a 3 nie je 3 ale 3 + 1/13
x/8 = 5/13
x = 40/13 = 3 + 1/13
Ziadna tazka matematika.


Si si isty, ze nechces pridat nekonecno ku severnemu polu? :)
Jano
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Myslim, ze obaja hovorime to iste, a obaja mame pravdu, len ty zdoraznujes 'napuchnutost' utvaru v jeho strednej casti na pravom obrazku, zatial co ja zdoraznujem roznost uhlov trojuholnika a lichobeznika, pretoze to je podla mna intuitivnejsie. Pricinou nepresnosti praveho obrazku (a aj tebou zdoraznenej vacsej sirky utvaru v strednej horizontalnej casti) je totiz prave rozdielnost uhlov sikmej casti trojuholnika a sikmej casti lichobeznika - ten uhol je mierne odlisny (ale dostatocne malo, takze sa to da skryt pri nepresnom obrazku).

Viac ako tisic slov je jeden obrazok :)

https://i.ytimg.com/vi/oYtUvM4GxVY/maxresdefault.jpg
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Juraj,
"... da sa to skryt pri nepresnom obrazku)." .... ????!!!!! WTF
Zavadzat a klamat ludi?
3 != 3 + 1/13 - to je to, co prezentuje Tvoj pravy obrazok.
Hotovo, niet co riesit.
Ak si chcel pobovati ludi, tak si mal lepsie opisat originalnu hadanku a neukazat pravy obrazok s jednou uhloprieckou.

V Kanade zomrelo v marci priblizne o 1000 ludi menej ako minuly rok!
Toto je jeden z dovodov preco neverim ziadnemu 'mainstream' vedcovi o covide, ... Fauci, ...
"Da sa to skryt za zahmlenu statistiku", naozaj?
Toto je horsie, ovela rafinovejsie, ako cely socializmus/komunizmus co sme mali kedysi v Ceskoslovensku.

Spravne riesenie mojej hadanky je nekonecny pocet bodov. Vies preco?
Jano
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Na exaktnej vede sa mi paci, ze aj ked maju ludia rozny sposob uvazovania a intuicie, tak pridu k rovnakemu zaveru. V pripade tohto fibonacciho puzzle je to zaver, ktory hovorime obaja, a sice ze povodny pravy obrazok nebol dostatocne presny, asi ako keby sme mali monitor s nedostatocnym rozlisenim, kde sa stracaju detaily. V tomto pripade su tym detailom medzery medzi utvarmi, vzniknute preusporiadanim utvarov s roznymi uhlami ( arctan(5/2) != arctan(8/3), tak som k identifikacii priciny dospel ja), nasledkom coho vzniklo usporiadanie, kde 3=3+1/13 (tak si zas identifikoval pricinu, preco su plochy vyslednych utvarov rozne, ty). Oba pristupy su korektne.

Kedze v povodnom nedostatocne presnom obrazku boli medzery medzi utvarmi skryte/neviditelne, ide de facto o opticky klam. Kazdy opticky klam je z principu zavadzanim ludi, ved prave preto ludi rebusy, puzzle a opticke klamy zabavaju - odhalit nieco, co je na prvy pohlad skryte ci skreslene, je predsa prijemne :)

Ak by hned originalny obrazok obsahoval podrobne zobrazene medzery, prezradila by sa ihned pointa, nebolo by to ziadne puzzle, nebolo by nad cim premyslat, a tym padom by to nebola ziadna hadanka ani zabava. Ved to puzzle nie je nejaky moj vytvor, je to ako pises znamy problem (len vacsinou v inom geometrickom usporiadani jedneho velkeho trojuholnika, preto som do blogu vybral tuto menej znamu, a preto zaujimavejsiu variantu).

Clovek sa vdaka tomu puzzle moze na chvilku (kym pride na riesenie/pricinu) citit ako Alenka v risi divov od Lewisa Carolla, ktorej sa meni svet priamo pred ocami... a to je obohacujuce. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Juraj,
Skutocne budes tvrdit, ze medzi obrazkami nie je rozdiel?

Obrázok

Obrázok

Ked, som to prvy krat riesiel, bez internetu, tak som si vsimol to iste co Einstein, hoci som nemal potuchy, ze Einstein sa zaoberal tymto problemom.
Trojuholnik v strede 3/1 ma ine uhly ako trojuholnik 5/2.
'Prepona' trojuholnika 8/3 sa lame v druhom obrazku.
Velky trojuholnik s plochou 12 v prvom obrazku uz nie je trojuholnikom v druhom obrazku.
Novy stvoruholnik, ktory vznikne, ma plochu 12.5.

Obrázok


Vygoogloval si riesenie mojej hadanky?
Jano
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Jednoznacne suhlasim s tym, ze ten druhy obrazok je odlisny od prveho - ved prave druhy obrazok skryva v nepresnosti tu spominanu rozdielnost uhlov a nepriliehavost preusporiadanych utvarov. Trojuholnik sa na nom nelame, jeho prepona je uplne rovna, ale neprilieha k lichobezniku kvoli miernej odlisnosti uhlov (ale to nepriliehanie na obrazku vdaka nizkemu rozliseniu nie je badatelne).
A aj ten prvy, co si prilozil, je stale nepresny (co je dobre, ved ako som spominal - inak by neslo o puzzle), pretoze mala medzera nie je iba v strede celeho utvaru medzi velkymi 8/3 trojuholnikmi, ale aj medzi lichobeznikmi a trojuholnikmi.
To je presne to, co som mal na mysli od pociatku, ze uhol velkeho trojuholnika (arctan(8/3)=69.444°) je mierne iny nez uhol lichobeznika (ktory je urceny trojuholnikom s uhlom arctan(5/2)=68.199°), a teda ked ich preusporiadas, tak nemozu k sebe priliehat, ale ak to nepresnostou obrazku skryjes, tak hadanka a zdanliva zahada je na svete. :) Krasa sveta je skryta v detailoch, a toto puzzle pekne uci cloveka tomu, ze je nutne premyslat nad detailami a nebyt povrchny (toto myslim vseobecne, nemyslim tym teba - ty si na problem isiel detailne, hoci z inej strany) - cize to puzzle ma aj filozoficku hodnotu, ktora je podla mna hodnotna v dnesnom povrchnom a uponahlanom svete.

Kedze zacinam mam pocit, ze slovencina nie je jazyk, v ktorom si efektivne porozumieme (ved jazyk sam o sebe je niekedy uplne puzzle, mozno poznas nasledovnu - a moju oblubenu - ulohu:
Lesný výr letel nad vodným vírom. Odrazu oba v*ry zmizli - ake bude namiesto hviezdicky pismeno? ...a logika jazyka je v koncoch :) ),
takze som teraz radsej nasiel video, na ktorom je nazorne demonstrovane presne to, co popisujem. Ak s tym nesuhlasis, napis presne, co je na tomto pristupe nekorektne ci chybne.
https://youtu.be/g8Tselp1B9w

P.S.: k tej tvojej hadanke o bode na zemeguli - preco pises, ze mam vygooglit? Ja mam z premyslania radost, ak googlim riesenia, prisiel by som o nu, a bolo by po zabave aj radosti. Presne z toho dovodu som aj neuviedol v blogu zdroj toho druheho obrazku - aby to ludia nevedeli lahko vygooglit, resp. neulahcit im to, ak by ich toto ochudobnujuce pokusenie prepadlo. :) Na ten obrazok som narazil bez uvedeneho riesenia (za co som bol autorovi vdacny), a nechcel som ani ja pripravit citatelov o zabavu tym, ze by som im prezradil riesenie (aj ked tento nas thread to teraz trochu kazi, ale snad ho nebudu ludia velmi citat, kedze topic sa vola uplne inak).
Na ten tvoj hadankovy bod si stale myslim, ze existuje iba jeden jediny - severny pol. Jedina moznost, ktora ma napada, ak by si ich chcel mat nekonecno, je ta, ak by si uvazoval trojdimenzionalne aj body vnutri zemegule, pripadne nad zemegulou v atmosfere, to by vsak odporovalo tvojej dvojdimenzionalnej otazke, ze kolko takych bodov je na zemeguli (cize nie v zemeguli... este by sa dalo uvazovat, ak by sa pouzila formulacia 'na planete Zem', to by teoreticky mohlo zahrnat cele planetarne teleso, a teda aj vnutro Zeme ci jej atmosferu, rovnako ako slovne spojenie 'kde na planete Jupiter sa nachadza kovovy vodik' by mohlo mat odpoved, ze v jeho jadre). Ale ak ma opravis ci odargumentujes ine body, budem rad, ze sa nieco nove naucim...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

gabberattack napísal:Prihlasil by som sa, no fakt mam ine veci na hlave, ako sediet zavrety niekde v prdeli.

Podla mna aj tak pojde o nabor spionov pre CIA viac, ako o nejaky let na Mars. A kedze som Rusofil, tak by ma nevzali. :D
Gabber, tak v tejto suvislosti ma dnes velmi pobavila tato hlaska z epizody Simpsonovcov, ktoru som si prave dnes s mojimi chlapcami pozrel :)))

http://www.youtube.com/watch?v=3SomyXWAzkA&t=2m43s
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Juraj,
Tvoj link, 4-ta minuta, "we've cheated", preto je tam "honest button".
Autor suhlasi so mnou, ide o loz/klamstvo/podvod :)
Druhy obrazok je podfuk, trojuholniky a stvoruholniky nie su rovanke s prvym obrazkom, chlapik na videu to potvrdil.
Prave toto je preciznost, a pomenovanie veci tak ako su. Ziadna pretvarka.
Tu je ta PRAVDA - filozoficka!
Pravda vitazi... ako spieva Tublatanka :)

Jazyk je ziva vec, formuje sa. Navrhujem nasledovne riesenie: "Odrazu oba viyry zmizli" :wink:

Juh, vychod, sever, ... to iste miesto:
Predstav si kruh s 1km obvodom okolo juzneho polu, stred kruhu je presne juzny pol.
Ked ideme po kruhu 1km na vychod, tak prideme na to iste miesto.
Body kruhu, ktory je o 1km na server od tohto kruhu su tie body, kde prechadzka 1km na juh, 1km na vychod a 1km na server nas privedie na to iste miesto.
Jano
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ta myslienka s kruznicou s obvodom jeden kilometer je velmi pekna, paci sa mi, to ma veru nenapadlo, diky za ideu aj vysvetlenie. Tomu hovorim obohacujuca diskusia. :-)

Na druhej strane sa ale musim priznat, ze z diskusie s tebou ohladom toho fibonacciho puzzle mam rozporuplny, az negativny  pocit. Ospravedlnujem sa, ak sa ta dotknem (nie je to mojim umyslom), ale z tohto threadu sa zda, ze diskusiu beries nie ako potencialne obohatenie svojho nazoru (ak sa mylis ty), alebo nazoru toho druheho (ak sa myli ten druhy), alebo oboch zucastnenych (ak maju obaja pravdu a len si museli vyjasnit a upresnit stanoviska), ale ze diskusiu beries skor ako suboj dvoch oponentov, superov, z ktorych iba jeden moze mat pravdu, a zalezi ti najviac prave na tom, aby si tu pravdu mal ty a mohol sa oznacit za vitaza. Ako inak si mam interpretovat tvoj zaver, ze video potvrdzuje tvoju verziu, ze ide o podvod, ked ja som od zaciatku tvrdil, ze pricinou su nebadatelne rozdiely uhlov medzi trojuholnikmi a lichobeznikmi a ze obrazok v zadani puzzle je umyselne nepresny (a prave preto vznika zahada a nie je prezradena hned na prvy pohlad, nie ze utvary na presnom a nepresnom obrazku su rozdielne, ale ze rozdielnost trojuholnika a lichobeznika na obrazku v zadani je skryta v nedostatocnom rozliseni obrazku, ktora nuti citatela premyslat nad tym, kde je pricina tej zahady), ako inak si mam vysvetlit to, ze plynule menis argumentaciu - najskor 3!=3 (co som najskor z takto jednoducheho popisu nepochopil, ale ked si to neskor vysvetlil, tak som uznal, ze aj tato interpretacia je korektna - co je podla mna korektne smerovanie diskusie, ked nieco, co som najskor nechapal, som akceptoval), potom to bol uz zrazu maly trojuholnik s rozdielnym uhlom v strede utvaru, a teraz si vitazoslavne zvolal, ze vlastne video potvrdzuje tvoju verziu o podvode. Od korektnej a konstruktivnej diskusie by som ocakaval, ze rovnako ako ja som uznal tvoj pristup s roznymi dlzkami stran (snad som ho pochopil tak, ako si ho myslel), tak aj ty uznas mojimi argumentami, jednoduchymi udajmi (a uz aj videami z univerzit) podoprety sposob premyslania nad problemom (t.j. rozdielnost uhlov, nie stran), ktory mne pripadal prirodzeny [tebe samozrejme nemusel, ved k tomu ta ani nenutim, tak ako ta nebudem nutit pocitat priklad 1+2+3 sposobom (1+2)+3 a nie 1+(2+3)  ].Namiesto toho si bol najskor pohorseny (s pouzitim vykricnikov a pejorativnych citoslovci) z mojho tvrdenia, ze obrazok je optickym klamom (zdoraznujem - KLAMOM), a teraz po tom univerzitnom videu zkonstatujes, ze si mal pravdu ty, pretoze obrazok je klamom (mimochodom, este som sa nestretol s tym, ze by niekto nazyval opticke klamy pretvarkou, podvodom a bol z toho rozhorceny a pohorseny tak ako z politiky. Nedostatocne rozlisenie predsa nie je podvod, nebudem napr. zalovat vyrobcu monitoru za to, ze nevidim na obrazku nejake detaily, ani autora obrazku za to, ze zvolil nizsi raster, ktory pohltil niektore detaily). Cize namiesto toho, aby si skonstatoval, ze dakujem, mas pravdu, ano, da sa na koren diskrepancie popri uvahe o roznosti stran prist aj prostrednictvom uvahy o roznosti uhlov trojuholnika a lichobeznika, tak skonstatujes, ze to video vlastne potvrdzuje tvoj nazor a tvoj oponent je vlastne hlupak, ked dal do diskusie video, ktore podporuje tvoj a nie jeho nazor.
Nepoznam ta ako osobu, neviem, aku mas pracu ani cim sa zivis, a ospravedlnujem sa, ak ta pripadne nieco z mojej strany vyprovokovalo (napr. moje nepochopenie tvojho uvodneho pristup s 3!=3), a co mozno sposobilo, ze so mnou pocitujes potrebu nazorovo bojovat namiesto toho, aby si hladal obohatenie svojho premyslania, neviem teda posudit, ci ide o tvoju charakterovu crtu alebo iba dosledok koincidencie viacerych faktorov tunajsej diskusie, ani sa tu rozhodne nechcem hrat na ziadneho sudcu ani moralizatora, na to nemam pravo ani ambiciu, ale rad by som poznamenal, ze takyto sposob diskusie nemusi byt ludom po voli a mozu ho vnimat ako zakomplexovany, neodovodnene neustupcivi, nekonstruktivny a odradzajuci.  
Aj ked ide o zaujimavu a exaktnu temu, kde by clovek ocakaval, ze pojde objektivne argumentovat, tak musim povedat, ze ma tento tvoj sposob smerovania diskusie prilis neoslovuje a vnimam ho ako zalozeny na slovickach namiesto cislach, zbytocne konfliktny, a superivy.
Ja predsa nie som tvoj super ani konkurent, som diskuter na fore diskutujuci o zaujimavom probleme a o sposobe, akym som si vsimol riesenie a pricinu skryteho a na prvy pohlad (= s nedostatocnym rozlisenim :) ) neviditelneho problemu, a to aj bez pouzitia 'lupy ci mikroskopu'.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Juraj,
mne nejde o vitaztvo, ide mi o PRAVDU.
Pravda nas oslobodi, skutocne. Tu ide o ovela viac. Mne sa nepaci, ze ospravedlnujes zavadzanie ludi, kde je uprimnost?
To sa deje prave teraz vo svete. Zavadzanie, klamstva, ... ohladom Covidu.
To je velmi smutne, deprimujuce, napriek tomu, vzdy budem branit pravdu.

Tvoj prispevok je dlhy. Skusme po castiach.
Napisal si v Tvojom clanku, ze citatel ma rozrezat lavi obrazok a poskladat pravy? Nie.
Potom je v clanku pravy obrazok, s uhloprieckou, kde 3 nie je 3, nepravda. Toto sa mi nepaci.
============
Ked som prekonal toto sklamanie, tak potom som zacal poukazovat ako vznikne tenky lichobeznik, ked sa snazime skladat rozrezane obrazce z lavej strany, originalna hadanka.
Tebe chyba premostenie medzi originalnou hadankou a tvojim riesenim. 5/2 a 8/3 nedava zmysel ak nepovies o co malo ist v originale.
Einstein to riesil a nakreslil este inac, on zalomil 8/3 trojuholnik, uplne ine riesenie.
Kratka rekapitulacia ako to vidim,
Jano
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ak ti ide o pravdu, potom je to uplne v poriadku.
Kazdej badavej dusi predsa ide o pravdu. A pravda je vacsinou skryta v detailoch. Nemali by sme jadrove elektrarne, nebyt puntickarskych objavov v mikrosvete. Nebudeme poznat svoje miesto vo vesmire, ak nebudeme konstruovat dalekohlady a pristroje, schopne vidiet take detaily, o ktorych sa nasim predkom ani nesnivalo. Tak je to prirodzene.

V texte hadanky som umyselne nechcel ziadnym sposobom smerovat citatela ku konkretnemu rieseniu ci sposobu hladania priciny, preco by sa malo 64 rovnat zrazu 65. To by bolo manipulativne. A ozobracovalo by to riesitelov o radost z vlastneho riesenia. Napisal som iba vseobecne otazky (typu co nam unika?) a uistil, ze netreba na to ziadnu tazku matematiku, (aby ziskali ludia odvahu nad problemom slobodne, bez strachu so zloziteho akademickeho problemu, a aj bez manipulativnych indicii premyslat). Aj samotne zadanie som teda chcel nechat na citatelovi - aby si sam definoval problem, aby sam usudil, ci farebne korespondujuce geometricke utvary su alebo nie su totozne, aby sam posudil, ci ho klame zrak, mozog, monitor, alebo ci len v hrubych ciarach lemujucich jednotlive poskladane geometricke utvary zanikaju nejake male, ale pre riesenie podstatne drobnosti.

Mam dvoch synov, a snazim sa ich viest k samostatnemu premyslaniu. Aby sa vedeli na veci a svet pozerat vlastnymi ocami. Aby vedeli rozoznat, ci to co vidia, citaju ci pocuju, je skutocne tak, ako im to niekto prezentuje. Ci im niekto ukazuje nieco zmanipulovane, nieco pokrivene, nieco skreslene. Naucit sa fakty vie takmer kazdy, vygooglit si ich tiez. Ale kriticky a kreativne mysliet uz deti v skole prilis neucia. A potom to ani dospeli ludia nevedia. A taki su najlahsou obetou populistov, komunistov, islamistov, pseudodemokratov...
Ukazal som ten obrazok starsiemu z nich (14 rocny), bez komentara, bez slova, len, ze ci sa moze pozriet na jednu zahadu a povedat, co si o tom mysli. Po chvili slobodneho premyslania mi povedal, ze ten obrazok nie je dostatocne presny a ze logicky tam musia byt male medzierky, aj ked ich tam nevidno, a ako dovod uviedol rozne pomery stran velkeho trojuholnika a maleho trojuholnika v lichobezniku. Neuveril tomu obrazku, a nasiel aj pricinu. Super, toto sa v skole nenauci.
Nenechat sa zmanipulovat a oklamat je dnes dolezite. Tak ako sa politici snazia zneuzivat Covid vo svoj prospech (a je jedno, ci to je Trump, ktory to umyselne a neobjektivne zlahcuje, demokrati, ktori z toho chcu nastroj na povalenie Trumpa [a ak je to za cenu obeti z radov vlastnych obcanov, tak je to povazliva chyba US systemu ako takeho a dovod na zamyslenie, ze co je to za system, kde jedna strana umyselne skodi svojej vlastnej krajine - to uz predsa nie je demokracia), Matovic, ktory uple krochta od pozitku, aky je on zivotychraniaci mesias a Old Shatterhand v jednom, Putin, ktory sa chce zabetonovat v Kremli nadozivotie, Cinania, ktori sa tvaria ako profici v potlacani epidemie a altruisti pomahajuci so zdravotnymi pomockami snad celemu svetu...), tak je dolezite aj vediet rozpoznavat prezentovanu situaciu od skutocnej pravdy. To fibonacciho puzzle je na to ako stvorene, vyuziva male rozdiely pomerov stran na to, aby zmanipulovala myslenie ludi, ktori sa na ulohu pozeraju. Posklada fakty a realitu tak, aby sa zrazu javilo ako nepopieratelne, ze 64=65. Ved presne toto robia politici! Krasne reci, veci vytrhnute z kontextu, poprekrucane fakty poskladane tak, aby to vyhovovalo ich zamerom.
Fibonacciho puzzle to dobre vystihuje aj bez popisu. Nie je k tomu potrebny ziaden navod ani definicia problemu, jednoducho puzzle tvrdi, ze 64=65, tvari sa doveryhodne, farebne utvary nalavo aj napravo maju na prvy aj druhy pohlad uplne rovnake velkosti stran... a predsa to musi byt nepravda, ved kazdy vie, ze 64 sa nemoze rovnat 65.
A je na ludoch, aby zistili, v com ich ten obrazok klame.

Existuje este aj dalsi dovod, preco je to puzzle fascinujuce. Ludsky mozog je zvyknuty zjednodusovat si situaciu. 90% signalov ignoruje, ma prednastavene algoritmy spracovania impulzov, sablony, ktore mu umoznuju triedit a spracovavat miliony vnemov a podnetov. Maloco tieto algoritmy dokaze narusit a vyviest tym mozog z rovnovahy. Jednym zo sposobov je pouzit psychoaktivne latky (typu LSD), ktore obsadenim neurotransmiterovych receptorov znefunkcnia prednastavene sablony a sposobia halucinacie, zmeny vnimania, premyslania a stav, ked clovek neveri vlastnym zmyslom. A fibonacciho puzzle je zvlastnym prikladom toho, ked mozog odrazu neveri nielen vlastnym ociam (ako to byva pri beznych optickych klamoch), ale po chvili uz neveri ani vlastnej logike vnimania a premyslania ("krucinal, ved tie strany fakt vyzeraju rovnake zo vsetkych stran, ale dofrasa preco su teda tie plochy rozne?") , a to aj bez psychotropnych latok. Albert Hofmann, Timothy Leary, Aldous Huxley... vsetci by boli nadseni... a ak toto puzzle poznali, tak urcite aj boli...:)

Ja som bol vdacny za toto puzzle, a priznam sa, ani ma len nenapadlo autora obvinit zo zavadzania ci podvodu, naopak, bol som vdacny, ze mi sprostredkoval hadanku, ktora bola najmanipulativnejsia, najsugestivnejsia a najrafinovanejsie falzifikujuca ci skryvajuca geometricku realitu (t.j. pravdu), na aku som dovtedy narazil.

Tvrdit preto, ze obhajujem zavadzanie ludi, nie je korektne, presny opak je pravdou. Poukazanim na toto puzzle praveze chcem ludom nazorne ukazat, ze to, co vidia hoci aj na vlastne oci, nemusi korespondovat s realitou, resp. s pravdou. A je na nich, aby tu pravdu odhalili. A bez navodu.

P.S.: pisem dlho, ale to puzzle je jednoducho moje najoblubenejsie. A to aj z toho dovodu, ze mi trvalo najdlhsie, kym som prisiel na presnu pricinu, a to zo vsetkych puzzle, na ktore som kedy narazil.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Juraj,
ked som cital Tvoj prispevok, tak som 3x stlacil "CTRL+" a videl som, ze uhlopriecka presekava tie zvisle ciari vo vzdialenosti 3+1/13.
Druhy obrazok by bol fairovejsi, keby tam nemal '3'-ky.
Inac, suhlasim, je to pekna hadanka.


Tu je relativisticka hadanka.
Trojicky ct, ct' a ct''.
Sustava ct' sa hybe rychlostou 0.866025c v sustave ct po ose x.
Sustava ct'' sa hybe rychlostou 0.866025c v sustave ct' po ose x'.
Relativisticke scitanie rychlosti a ct'' sa hybe rychlostou 0.989743c v sustave ct po ose x.
Gamma medzi ct' a ct'' je 2, ako je to medzi ct a ct'.
Ked sa trojicky stretnu v 14-tej sekunde ct tak ct caka, ze uvidi 7s' na hodinach ct' and 2s'' na hodinach ct''.
Ale ct' caka 14s na ct a 3.5s'' na ct'', polovicka z ct'=7s'.
Preco tu nesedia casi? 3.5s'' != 2s'' ?
Taka hadanka, z ineho vreca :)
Jano

Obrázok
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Juraj,
viem, ze si fyzik. Toto je velmi dolezite. Chces mi pomoct?
Potrebujem spatnu vazbu...

Tu je knizka:
Obrázok

a twin paradox kde zrychlenie je analyzovane realne:

Obrázok


Tu je problem, vsimni si ako autor nakreslil u'(B_+) vector.
Ked dvojicka brzdi v bode/udalosti P tak uplne zastane!
V tomto momente treba nakreslit u'(P_+) vector, ktory je taky isty velkostou a smerom ako u'(B_+) vector.
To znamena ze dvojicky su v tej istej sustave a simultannost je horizontalna ciara.

Obrázok


Suc pouceny:

Obrázok

Simultannost v 7-ej sekunde je horizontalna ciara.
Trojicky skutocne nesuhlasia medzi sebou ako im plynie cas.
Gamma = 2 medzi ct' a ct'' a posuv casu sposobeny gamma=2 medzi ct' a ct'' nie je to iste co vidi ct surodenec, posuv casu 3.5s.
Trojicky nemaju riesenie.
Vidis tu niekde problem v mojej analyze, ktorym by si zachranil Einsteina?
Jano
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Juraj,
Tu su vylepsene diagramy:

Obrázok



Obrázok

Ten horny diagram sa mi javi ako priklad zavadzania/klamania, tam chyba u(P_+) rovnym smerom hore.
Netvrdim, ze autor to urobil umyselne.
100 rokov sa fyzici pozeraju na to a nikto neskrikol, ze 'Cisar je holy!'
Respektive boli fyzici, ktori to hovorili, ale boli zosmiesneni, zavrhnuti,...
Napriek tomu Einstein nedostal Nobelovu cenu za relativitu!
Vyjde pravda najavo teraz, alebo diabol zase zvitazi?
Juraj, vies, kde je Pravda? Budes branit Pravdu?
Jano
Naposledy upravil/-a Jaaanosik v So Júl 11, 2020 9:57 pm, upravené celkom 1 krát.
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Priatelia,
Ak viete po anglicky tak toto odporucam: https://www.youtube.com/watch?v=aMcjxSThD54
Peterson tu ukazuje velmi dobre ako bojovat za pravdu, ako byt zdravo konfrontacny.
Robim slovensky preklad videa, chcem dat slovenske titulky na youtube video, zatial mam prvych 5 minut z 30-ich.
Snazim sa konat podobne, preto som a chcem byt do istej miery konfrontacny. To je cesta pokroku, inac sa to neda,
Jano
Napísať odpoveď