Ako to ide?

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Nazdar chlapi. Sorry, že vám tu ruším hlbokú debatu, ale nadpis je predsa "Ako to ide?", tak sa to hodí najlepšie sem.

Pozerám, že tentokrát som bol "zanorený" poriadne dlho. Najprv som bol pracovne v jednom kole, potom zrazu tento chaos s koronavírusom...

K tomu vývoju vo svete mám podobný názor ako Ďuro a Gabber, teda že (ako civilizácia) smerujeme do riadnej... šlamastiky. Akurát mňa to štve už dlhšie, ľudia akoby zabúdali žiť, a presunuli sa na (a)sociálne siete. Teraz s koronakrízou je to akurát viac viditeľné.
A to hovorím ako starý počítačový fanatik, ktorý bol zahrabaný pred monitorom dlhé hodiny, a nebol príliš spoločenský. Teraz keď vidím, ako všetci čumia do mobilov, je tam celý ich život, a ani im (väčšine) nevadí, že sú cez ten mobil permanentne špiónovaní, tak som z toho riadne frustrovaný.

V niekoľkých bodoch ale s tebou Ďuro nesúhlasím. Napríklad s tou konzumáciou "divých" zvierat. Veľa sa o tom píše v médiách, ale ja som priamo tu v Číne už 17 (!) rokov, a považujem to za mediálnu manipuláciu. Za prvé, Číňania jedia všeličo už od nepamäti (častokrát sú tie exotické "pochúťky" úplne hnusné, ale niekedy sú normálne, ale to je zas iná téma). Celé storočia to bolo v pohode, žiadne epidémie. Navyše pred tými 17 rokmi taká typická čínska tržnica bola omnoho smradľavejšia a špinavšia ako dnes. To skrátka nesedí. Aj keby sa ten koronavírus naozaj šíril cez tržnicu (čo sa, pokiaľ viem, doteraz nepotvrdilo), tak primárny dôvod, prečo sa z toho stala pandémia, je úplne iný, o tom som presvedčený.
Ono sami čínski Súdruhovia sa na tie tržnice vyhovárajú, pretože im to tak vyhovuje. Nakoniec, tržnice sú typ miesta, nad ktorými Súdruhovia nikdy nemali kontrolu (a asi ani nikdy mať nebudú). Zrušiť ich len tak nemôžu. Ale postupný presun zásobovania do online cez Wechat, ktorý môžu totálne kontrolovať? Pre Súdruhov úplný ideál.

Že sú čínske čísla sfalšované, je úplne jasné každému, kto nie je úplne na hlavu. Ale v tomto prípade nemám ani šajnu o tom, kde sa pohybujú reálne hodnoty. Možno to dali len deleno dvoma. Ale možno bolo mŕtvych desaťkrát viac. Zistiť sa to nedá. Jednu vec však Súdruhovia zvládli: hermeticky uzavreli Wuhan, aby zastavili masové šírenie, na 2 týždne zastavili firmy (teda neviem či úplne všade, ale v Šanghaji rozhodne, a verím tomu že aj v iných veľkých mestách, a to boli najrizikovejšie miesta), rozdistribuovali rúška medzi ľudí (málo, ale celkovo to bol obrovský objem, a rozhodne lepšie než nič), a presvedčili ľudí, aby zmenili návyky. V severnom Taliansku to nespravili, a doplatili na to škaredo.

Trump... to je kapitola sama o sebe. Ale podľa mňa Trump nie je príčina. Trump je len manifestácia toho, v akých sračkách sa svet ocitol. Spoločnosť už bola polarizovaná, Trump sa na tom len "zviezol". Lenže nič sa nevyriešilo, napríklad terajšie nepokoje, celé BLM hnutie, to je len ďalší prejav. Samozrejme, Trum nič nevyrieši, a niektoré veci sú vďaka nemu ešte horšie, než boli. Napriklad jeho spôsob vyjednávania; Trump používa konflikt ako vyjednávaciu metódu. Najprv vyrobím konflikt, patrične ho zveličím, a potom ti poviem "No dobre, poďme teda rokovať, ale vidíš, aký tu máme konflikt, čo si ochotný urobiť, aby sme ho vyriešili?". Toto sa nesie celou jeho "politikou". Predpokladám, že takto fungoval v celej svojej biznis kariére, a keďže bol mimoriadne úspešný a zarobil miliardy, tak túto metódu používa naďalej. A ako prezident USA má omnoho väčšie možnosti, takže tie konflikty sú patrične brutálnejšie. Lenže... svetová politika nie je to isté, čo biznis. To akosi Trump doteraz nezistil (si myslím). Ono mu to zafungovalo možno raz voči Číňanom, keď ich spočiatku prekvapil. Lenže dlhodobo je pre Súdruhov neakceptovateľné nechať sa vydierať Trumpom. Takže žiadne vyriešenie konfliktov sa konať nebude, Číňania sa radšej zase zavrú za svoj múr (s tou myšlienkou sa vždy pohrávali).
Čo je horšie, problémy, ktoré Trumpa vyniesli na prezidentský post, nezmizli, a ani tak skoro nezmiznú. Vysoko pravdepodobne bude Trump zvolený znova, pretože aká je alternatíva? Tradiční politici? Tí, čo svet do týchto sračiek dostali a v konečnom dôsledku spôsobili príchod Trumpa?

V začiatkoch pandémie som bol optimistický, že ľudia si začali uvedomovať čo je naozaj podstatné, a že je šanca, že spoločnosť precitne... ale už sa to vytratilo. Aj teraz, zo všetkých tých správ o koronavíruse mám pocit, že sa chcú isté kruhy brutálne nabaliť na vakcíne, preto sa celý problém opticky zveličuje namiesto toho, aby sa riešil. Veľa mŕtvych v USA? Super, spravíme povinné očkovanie, daňoví poplatníci sa zložia.

Čo sa týka Slovenska... no, podľa mňa malo šťastie. V tom, že je to v podstate "diera", kam nikto nechodí. A slovenskí dôchodcovia tiež nelietajú hore-dole po svete, lebo skrátka nemajú peniaze. A tí ľudia, čo zo Slovenska cestujú (a napríklad aj boli v severnom Taliansku či v rakúskych Alpách na lyžovačke, odkiaľ si ten vírus doviezli), sú ľudia v ekonomicky činnom veku, zámožnejši, a hlavne so solídnym zdravím. Takže sa na Slovensku nezačalo lavínovité šírenie predtým, než sa začali robiť aspoň nejaké opatrenia. Možno trocha pomohla aj genetika (je zaujímavé, že medzi Slovanskými národmi je smrtnosť pomerne nízka). Slovenská vláda... no, Matovič je taký slovenský Trump, čo umelo vyrába konflikty, a potom sa snaží z nich vyťažiť. A ešte jeden spoločný rys: rozhoduje iracionálne vo veciach, ktorým vôbec nerozumie. Niekedy sa intuitívne trafí, ale veľakrát veci iba zbytočne pohnojí. Najhoršie je, že stráca čas zbytočnosťami. Myslím, že aj bez vládneho show by Slovensko koronavírusovo bolo plus-mínus tam, kde je teraz (úplne bez opatrení by bolo samozrejme viac obetí, ale niektoré opatrenia sa robili už za minulej vlády bez mediálnej show - takže severotaliansky / americký scenár by IMHO nenastal).

Inak v súvislosti s polarizovanou spoločnosťou som nedávno narazil na teóriu kognitívnej disonancie. V podstate hovorí o tom, že človek sa snaží o vnútornú psychologickú konzistenciu. A to môže viesť k zvláštnym efektom. Napríklad ak niekto volil Trumpa z dôvodu "menšie zlo", tak sa potom snaží vysporiadať s tým, že spravil niečo, čo vlastne nechcel. Napríklad tým, že si vsugeruje, že sa mu vlastne páčil, že to bol lepší kandidát. A vnútorný konflikt je "vyriešený". Akurát že ten človek naozaj Trumpa začne mať rád...
Zaujímavé je tiež, že keď je volič nie celkom presvedčený, tak potom po voľbách, v prípade tesnejších volebných výsledkov, je presvedčenie "volil som toho správneho" silnejší, než v prípade väčšieho odstupu vo výsledkoch. Takže tesné volebné výsledky vedú k väčšej polarizácii spoločnosti, ľudia zarytejšie obhajujú toho svojho kandidáta (a to aj ak ho pred voľbami ani moc nemuseli). Zaujímavé. Akurát že to robí znovuzvolenie Trumpa o to pravdepodobnejším.

Podľa mňa je ľudská spoločnosť v hlbokej kríze. Už dlhšiu dobu. Koronavírus mal potenciál to zmeniť k lepšiemu, ale teraz som skeptický, podľa mňa tá kríza pokračuje a postupne sa prehlbuje. Nebol by naozajstný jednosmerný let na Mars (teda nie simulovaný)? Silne by som zvažoval...

No a ešte k tomu mozgolamu... Až taký unesený som tým nebol, asi preto, že s podobnými sa občas stretávam, a už mám trocha skúsenosť, ako to chodí. Väčšinou to býva tak, že čím väčšie vedomosti človek má, tým je ťažšie odhaliť kde je skrytý ten chyták (človek pre stromy nevidí les ako sa hovorí). A niekto menej vzdelaný tú istú vec odhalí rýchlo. Samozrejme tiež deti, tiež ešte nezaťažené komplikovaným balastom. Preto v prípade takýchto chytákov stačí prinútiť sa uvažovať primitívne, priamočiaro.

Moje uvažovanie v tomto konkrétnom prípade bolo ešte iné, ako čo ste tu napísali: 64 nerovná sa 65, to je jasné, takže tam musí byť nejaký chyták. Sieťová štruktúra a diagonály? Na túto tému som už videl kopec zaujímavých obrázkov, ako vie klamať perspektíva, prípadne aj farby, takže asi to bude niekde tam. (OK, tento krok vychádza zo skúseností a intuície - trocha skratka.)
Hm, pozrime sa na ten druhý obrázok... Vidím tam "malý trojuholník" - ten žltý, pomer odvesien je 8:3 (ako na prvom obrázku), OK... Potom tam vidím "veľký trojuholník" - žltý trojuholník + modrý lichobežník... aha, lenže pomer odvesien je 13:5... no tak toto teda nie (8:3 nerovná sa 13:5, teda žltý trojuholník na pravom obrázku nemôže mať pomer strán 8:3), tu je ten optický klam, pravdepodobne to sieťovanie je trocha "cinknuté".
Teda keď som to potom hodil do kalkulačky, tak 13:5 je približne 8:3,077, takže to asi "cinknuté" nie je, len je to zakamuflované hrúbkou tej diagonály. (pravítkom som to potom už nemeral :D ). V každom prípade trik je v tom, že tie žlté trojuholníky nie sú identické (a teda ani lichobežníky), to som zistil aj bez kalkulačky (a bez pravítka).

No a ešte jedna vec pri takýchto chytákoch. Tí vzdelanejší ľudia bývajú frustrovaní z toho, že im to trvalo dlho, takže často to označujú za podvod, nefér, nepresné zadanie, a podobne. V podstate Jaaanosik nám to tu demonštroval. Tak samozrejme, každý takýto chyták má v sebe niečo klamlivé. Pre mňa je práve to zaujímavé, čo človeka dokáže zmiasť. V tomto prípade sú to asi tie čísla, ktorým má človek tendenciu veriť až príliš.

Kružnica okolo južného pólu dostala aj mňa. Asi preto, že keď už som mal severný pól, tak som nemal až takú motiváciu hľadať ďalej.
Ale teraz ma napadlo, keby mi niekto povedal "choď zo severného pólu 1 km na východ", čo s tým? Prestupovať 10 minút na mieste? Prípadne sa točiť proti smeru hodinových ručičiek?
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa gabberattack »

Dakujem Palo, ja tym geometrickym vzorcom vobec nerozumiem, moj odbor je zdravotnictvo a psychologia, takze som sa prestal zapajat, ked sa tu rozbehla ciselna debata.

Novinky:
a). vraciam sa do prace tento tyzden, zacinam pozvolna len s par pacientami a uvidim ako to pojde. Zasoby ochrannych pomocok mam minimalne do konca roka, mal by som byt OK po tejto stranke, tak hadam nic nechytim.
b). Neviem ako u vas, no nas najvacsi problem je teraz skola - ci deti pojdu naspat, alebo nie. Vidim na dcere, ze divocie doma, no zasa posielat ju do skoly pocas narastu pripadov - neviem, co si mam o tom mysliet. Ma ist do prveho rocnika o mesiac, guverner ma rozhodnut o 2 hodiny, ci bude specialny rezim v skole, alebo iba online vyuka. Obe moznosti su nahovno. Dopisem update, az to guverner oznami.
1. specialny rezim - dcera skor, alebo neskor chyti virus, tomu sa nebude dat zabranit. Minuly rok bola chora kazdy mesiac, stale nieco dostala v skolke. Necakam sice velke komplikacie pre nu (su pripady, kde deti zomreli, no je to zriedkave), donesie ho domov a od nej ho chytime my a nasi rodicia (zijeme spolu). Moji rodicia maju nad 70, teda vysoke riziko - priekak. Nestihli sa vratit na Slovensko pred uzavierkou, takze tu ostavaju kym sa neobnovia lety....
2. online vyuka - masaker na psychiku, dcera divocie a nema styk s rovesnikmi, navyse aj na ulici sa ma dodrzovat odstup, takze ine deti vidi len z dialky. Dlhodobo neudrzatelne, ludia stratia cit pre ostatnych. Navyse online vyuka je vacsi problem pre rodicov, ja som sa jej venoval 4 hodiny denne, kedze som nechodil do prace, dalo sa to. Ked teraz zacnem zasa, neviem ako to bude, jej 2 rocna sestra si tiez pyta pozornost vzdy ked nespi, takze?

Navyse teraz som cital, ze podobne ako pri chripke, ani pri Korone nenastava dozivotna imunita - teda ludia, ktori to prekonali to chytia zasa. Protilatky proti virusu vymiznu do 3-4 mesiacov. Prave boli hlasene z New Jersey prve pripady, kedy sa rekonvalescenti nakazili znovu po niekolkych mesiacoch - takze ani vakcina nema vyznam, ak sa nechcete dat ockovat 2x do roka....

Co mna strasne stve je politizacia zdravotnictva. Lebo Trump povedal nieco o Hydroxychloroquine, tak teraz sa cely svet spojil, aby ten liek zdiskreditoval, hoci by to bola skvela moznost, ako riesit tento problem (ak by fungovala). Ale kazdy vyskum, ktory prinesie pozitivne vysledky je okamzite bagatelizovany vo vsetkych mediach len preto, lebo ten liek spomenul Trump. Koho to zaujima, ak to funguje? Zaujimave je to, ze doteraz vsetky vyskumy, ktore HCQ oznacili ako neucinny a skodlivy boli pofiderne a priam manipulovane, aby dali negativne vysledky. Stale sa nespravil seriozny vyskum, ktory by testoval kombinaciu HCQ / Zinok ako profylaxiu a co viem, nik ho ani neplanuje spravit kvoli politickym tlakom. Kde sme sa to dostali, ze politika urcuje co sa bude a nebude testovat?

Spravil som pred par mesiacmi preklad a titulky rozhovoru s priekopnikom HCQ liecby v USA (ktory bol par tyzdnov po rozhovore vystvany z jeho prace vdaka Cancel Kulture, ktoru tu mame), ak mate zaujem si to pozriet, bol uverejneny na Slovensku. (prepis rozhovoru z tituliek som nerobil ja, preto su tam chyby, odporucam si pozriet radsej video, ako citat text).
Co by tato profylaxia priniesla by bola moznost vratit sa k normalnemu zivotu s tym, ze ludia by brali 1 tabletku HCQ a Zinku tyzdenne. Ale idu volby v USA, tak vsetko, co by mohlo priniest Trumpovi body sa automaticky hadze do kosa. Tato Cancel Culture, ktora tu prebieha, mi pripomina nastup komunizmu, coskoro budu asi aj politicke procesy a ludia s nespravnymi nazormi zacnu byt popravovani.

Co si myslite o nastupe radikalneho laviciarstva a moznom komunizme na Zapade?
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Palo,
Neviem, ako si dospel ku porovnaniu dlzky vyriesenia problemu a ferovosti. Ak by si chcel robit studiu/prieskum ako to suvisi tak ja Ti dam jednu hodnotu do statistiky prieskumu. Ked som to prvy krat videl, tak som to vyriesil asi za 15 minut. Preco to vidim ako neferove som sa uz vyjadril.

Gabber,
ked sa pytas: "Co si myslite o nastupe radikalneho laviciarstva a moznom komunizme na Zapade?"

Ja to vidim tak, ze sa to uz deje. Tvrdy boj uz prebieha.
Preco? Tu je jedna odpoved, z videa, ktore som spomenul: https://youtu.be/aMcjxSThD54?t=1392
Video od 23:12 do 25:55
To je neuveritelne ako Peterson vytocil Cathy Newman. Nevedela co ju 'hitlo/zrazilo'.
Vysvetlil ako 'group identity politics' suvisi s marxizmom a zabijanim milionov ludi. Bola v soku. Stoji to zato, si to pozriet.
Je to velmi smutne, ze sa to naozaj deje, o com Peterson hovori. Existuje vela prikladov.
No nic, tu je preklad tych troch minut.
Prosim o komentar, kde by sa dal preklad vylepsit.
Vdaka,
Jano



N: You have voluntary, … You have voluntarily come into the studio and agreed to be questioned. A trans-person in your class, has come to your class and said they want to be called “she”.
N: Prišli ste dobrovoľne, ... dobrovoľne ste prišli do študiá a súhlaslili ste, že bude "spovedaný". Osoba so zmeneným pohlavým príde do vašej triedy a povie, že chce aby ste ju oslovovali "ona".

P: That’s never happened. And I would call them “she”.
P: To sa nikdy nestalo. A oslovil by som ju "ona".

N: So you would? So you’ve kind of changed your tune a little bit, …
N: Takže by ste urobil? Zmenili ste teda názor trochu?

P: No. No. I said that right from the beginning. What I said at the beginning, was that I was not going to cede the linguistic territory to radical leftists. Regardless of whether, or not, it was put in law. That’s what I said. Then the people who came after me said:
“Oh, you must be transphobic! And you’d mistreat a student in your class.”
It’s like, I never mistreated a student in my class. I’m not transphobic, and that isn’t what I said.
P: Nie, nie. Toto som hovoril od začiatku. Čo som hovoril na začiatku je to, že nepoustím ani centimeter linguistického teritória radikálnym ľavičiarom. Bezohľadu, či to bude alebo nebude uzákonené. To som hovoril, ľudia, čo išli po mne povedali:"Vy musíte by transfobik! Nejednáte so študentami správne vo vašej triede."
Nikdy som nejednal so študentami nesprávne v mojej triede. Nie som transfobik, toto som nepovedal.


N: Well, you’ve also called trans-campaigners “authoritarian“, haven’t you? I mean, isn’t that, …
N: Nuž, nazývate trans-aktivistov "autoritárskymi", však že? Nie je to, ...


P: Only in the broader context of my claims that radical leftist ideologues are “authoritarian“. Which they are!
P: Iba v širšom kontexte mojích trvdení, že radikálny ľavicoví ideologovia sú "autoritáskymi". A oni sú!

[24:00]

N: You’re saying someone who’s trying to work out their gender identity, who may well have struggled with that. Had quite a tough time over the years.
N: Hovoríte, že niektorí, pracujúci na svojej pohlavnej identite, ktorí možno s tým bojovali, trápili sa dlhé roky.

P: No doubt they struggled with it, yeah.
P: Bez pochyby sa s tým trápili, áno.

N: You’re comparing them with, you know, Chairman Mao, who, …
N: Vy ich porovnávate s predsedom Maom, ktorý,...

P: No. Just the activists.
P: Nie, len aktivistov.

N: Who caused the deaths of millions of people. Well, even if the activists, you know, they’re trans-people too. They have a right to say these things.
N: Ktorý spôsobil smrť miliónov ľudí. Hoci len ak aktivistov, viete, oni sú trans-osobami tiež. Oni majú právo povedať tieto veci.

P: Yeah, but they don’t have a right to speak for their whole community.
P: Áno, ale nemajú právo hovoriť v mene celej koumunity.

N: Isn’t it grossly insensitive to compare them to Chairman Mao! You know, Pinochet, Augusta Pinochet, you know, this is grossly insensitive.
N: Nie je to strašne necitlivé porovnávať ich s predsedom Maom? Viete, Pinochect, Augusta Pinochet, viete, to je strašne necitlivé.

P: I didn’t compare them to Pinochet.
P: Ja som ich neporovnával s Pinochetom.

N: Well, he was an authoritarian.
N: Nuž, on bol autoritársky.

P: I did compare them to Mao, … He’s a right-winger though. I was comparing them to the left-wing totalitarians. And I do believe they are left-wing totalitarians.
P: Ja som ich porovnal k Maovi, ... on bol pravicoví. Ja som ich porovnával s ľavicovými totalitármi a verím, že sú ľavicoví totalitári.

N: Mao! Mao! Under Mao, millions of people died!
N: Mao! Mao! Pod Maom zomrelo milióny ľudí!

P: Right!
P: Správne!

N: I mean, there’s no comparison! Between Mao and a trans-activist, is there?
N: Myslím, to sa nedá provnávať! Medzi Maom a trans-aktivistami, však?

P: Why not?
P: Prečo nie?

N: Because trans-activists aren’t killing millions of people!?
N: Pretože trans-aktivisti nezabíjajú milióny ľudí?

P: The philosophy that’s guiding their utterances is the same philosophy.
P: Filozofia, ktorá vedie ich prejavy je tá istá filozofia.

N: The consequences are, …
N: Následky sú, ...

P: Not yet!
P: Zatiaľ nie!

[25:00]

N: You’re saying that trans-activists, …
N: Hovoríte že trans-aktivisti, ...

P: No!
P: Nie!

N: Could lead to the deaths of millions of people?
N: Môzu viesť ku smrti miliónov ľudí?

P: No, I’m saying that the philosophy that drives their utterances is the same philosophy that already has driven us to the deaths of millions of people.
P: Nie, hovorím, že filozofia, ktorá vedie ich prejavy je tá ista filozofia, ktorá už nás priviedla ku smrti miliónov ľudí.

N: Okay. Tell us how that philosophy, is in any way comparable.
N: Okay, povedzte nám ako je tá filozofia nejakým spôsobom porovnateľná.

P: Sure. That’s no problem. The first thing is that their philosophy presumes that group identity is paramount. That’s the fundamental philosophy that drove the Soviet Union and Maoist China. And it’s the fundamental philosophy of the left-wing activists. It’s identity politics. It doesn’t matter who you are as an individual, it matters who you are in terms of your group identity.
P: Zaiste, to nie je žiaden problém. Prvá vec je, že ich filozofia predpokladá, že skupinová identita je vrcholom. To je fundamentálna filozofia, ktorá poháňala Sovietsky zväz a Maoistickú Čínu. A to je fundamentálna filozofia ľavicových aktivistov. Je to politika identit (tried). Nezáleží na tom kto ste ako jednotlivec ale záleží na tom ku ktorej skupine (triede) patríte.

N: You just saying things to provoke, aren’t you? I mean, you are a provocateur, …
N: Hovoríte to len aby ste provokovali, však? Myslím, že ste provokatér,...

P: I never said anything, …
P: Nikdy som nepovedal, ...

N: You’re like the Alt-Right, that you hate to be compared to! You want to stir things up!
N: Ste ako ultra pravičiar, s ktorými sa nerád nechávate porovnávať! Chcete rozdúchavať oheň!

P: I’m only a provocateur, insofar as, when I say what I believe to be true, it’s provocative. I don’t provoke. Maybe for humor, now and then.
P: Som provokatérom iba vtedy, keď to čo hovorím, verím, že je to pravda a je to provokujúce. Ináč neprovokujem. Možno zo srandy, tu a tam.

N: You don’t set out, …
N: Nechystáte sa, ...

P: I’m not interested in provoking.
P: Ináč nemám záujem provokovať.
Naposledy upravil/-a Jaaanosik v St Júl 15, 2020 5:07 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ahoj Gabber... tak o deťoch to môže byť dlhá debata. Ale aspoň niečo užitočné, nie ako politika (s ktorou toho moc nenarobíme, môžeme akurát konštatovať, prípadne sa zbytočne pohádať).

Moja dcéra nechodila do školy niekoľko mesiacov, pretože škola bola zatvorená. Teda, mali online výuku. Samozrejme, kvalita išla dole. Nakoniec školu otvorili niekedy v polovici mája (kedy by mal polrok pomaly končiť a mali by sa pripravovať na testy). Celé sa to posunulo, semester jej končí práve tento piatok. A všetci vedia, že výuka bola slabá, tak v škole idú robiť nejaké dobrovoľné prázdninové lekcie, ale k tomu som pomerne skeptický.

Celkovo so školou je tu problém, pretože veľa zahraničných učiteľov odišlo z Číny, no a už niekoľko mesiacov Čína nevpúšťa žiadnych cudzincov. Ani tých, čo majú víza ako ja, či dokonca "trvalý pobyt" (o tom som od začiatku tušil, že to je len taký klasický čínsky ofajč, keď to pred pár rokmi zaviedli). Aj ja, keby som teraz vycestoval z Číny, tak sa nemôžem vrátiť.
Takže... nie je dosť zahraničných učiteľov, čo je problém hlavne s angličtinou. Síca stále majú s native speakrami nejaké online lekcie, ale stojí to za prd. Dcéra má 15 rokov, takže ako klasická puberťáčka už má svoje názory - a pokritizovať školu si nemôže nechať ujsť, že? - no ale jej hodnotenie zase má hlavu a pätu: V triede sú dvaja spolužiaci, ktorí majú problém s pochopením základných vecí, učiteľ sa im venuje, a všetci ostatní na to doplácajú tým, že sa nič nenaučia. No a celkom dobre si viem predstaviť, že pri online lekcii ten učiteľ natoľko nevníma situáciu, ako keď je priamo v triede.
Dcéra bola v angličtine dobrá, v exaktných vedách nie, ale zase v predmetoch ako "social studies" či ako sa to volalo vždy pochopila hneď, čo učiteľ vysvetľoval, prerozprávala to spolužiakom, vlastne pomohla učiteľovi s triedou, takže aj ju mal učiteľ rád, aj bola motivovaná, a vlastne sa aj tou vlastnou aktivitou viac naučila, aj si rozvíjala komunikačné zručnosti... Tak to sa teraz nekoná, v online hodine to nefunguje.

Rozmýšľame, že by sme mali zmeniť školu, ale veľmi neočakávam, že inde to bude výrazne lepšie. Zahraniční učitelia skrátka nie sú. No a čínski učitelia (a celkovo čínsky vzedelávací systém), to je tragédia (ale to je zase iná debata na dlho). Takže vlastne ani ja moc netuším, ako s týmto ďalej.

Toto prepnutie klasickej školy na online režim skrátka nefunguje dobre. Učitelia (snáď) vedia ako pracovať s triedou... v triede. Ale na toto ich nikto nepripravil.

Existujú online výukové programy (respektíve boli už pred koronakrízou) pre deti, čo žijú v odľahlých oblastiach (napríklad na nejakej austrálskej farme kde najbližšie je ďalšia farma a je to 50 km ďaleko), alebo keď deti žijú s rodičmi na lodi (preto som sa o to vlastne zaujímal), kde by denná dochádzka do školy bola problematická až nemožná. Tie programy sú robené štýlom samoštúdia, kde je kontakt učiteľa s dieťaťom omnoho menší, a dieťa študuje doma, za pomoci rodičov (ktorí sú samozrejme v takých prípadoch tiež k dispozícii). A raz za čas treba prísť niekam na oficiálne skúšky. Vraj to celkom funguje a tie deti sú na tom znalostne celkom dobre, a vlastne sú aj samostatnejšie než ich rovesníci. Ale zase je to iná situácia, tie rodiny majú iný štýl života. Známeho syn má takúto online výuku, pretože rok žili na lodi, keď sa vrátili do Číny tak v tom pokračujú, ale už to tak dobre nefunguje. Jeho syn nejako preprokrastinuje dopoludnie (na prvý pohľad ako fasa: spraví raňajky, poumýva riad, a tak, lenže jeho primárnou činnosťou by malo byť práve samoštúdium, a tomu sa vyhýba), poobede prídu čínski susedia z čínskej školy, chalan zoberie skateboard, vypadne z domu, a je vymaľované. To na tej lodi nehrozí, tam sa pár hodín tomu štúdiu môže venovať a nemá tam iné zábavky.

Najväčší problém sú tie zas*ané mobily a tablety. Teraz to vlastne ešte aj potrebujú kvôli škole. Lenže potom do toho decká furt čumia, aj vo voľnom čase. A len konzumujú všelijaké idiotské videá. Bojuje sa s tým ťažko, lebo zakázať sa to úplne nedá a ani by to nemalo veľký význam. A aj tak tu do toho čumia všetci (v metre, v reštikách, na motorke za jazdy, ...) a bez Wechatu už sa niekde ani nedá zaplatiť za parkovanie - úplné šialenstvo.


O tom HCQ sa hovorí už snáď od začiatku... lenže čo si ja spomínam keď som sa zaujímal pred dlhými rokmi o antimalariká (to bolo v roku 2001, o koronavírusoch nikto nechyroval), tak na Ústave cudzokrajných chorôb (či ako sa to volalo) mi ich neodporúčali. Že ich treba začať brať pred tým, ako človek ide do malarickej oblasti, a že je to celkom záťaž na pečeň a že majú asi najviac všelijakých vedľajších účinkov zo všetkých liekov, takže keď človek nejde do vyslovene rizikovej oblasti, lepšie je to do seba nepchať. Teda rozprávali sme sa vyslovene o "antimalarikách", nie o nejakom konkrétnom lieku, ale mal som pocit, že všetky sú na tom podobne.
Samozrejme keď už je zle, tak furt je lepší liek s vedľajšími účinkami než nič. Ale ako zázračný liek na COVID pre všetkých sa mi to moc nevidí...


Komunizmus bude na západe iba v prípade, že ich obsadí Čína :mrgreen: . V opačnom prípade zavládne na západe diktatúra SJW. Pred dvoma týždňami náš CEO (veľká medzinárodná korporácia ktorú pre istotu nebudem menovať) propagoval na firemnej sieti Pride Month. V diskusii pod tým bolo riadne "nagrcané", a najviac to schytali tí, čo hovorili "ja osobne nemám žiaden problém s LGBT+, aj kamošov mám, ale do firmy to podľa mňa nepatrí (a tí moji kamoši sa od týchto aktivít tiež dištancujú!)". Niečo podobné, ako keď teraz premenovávajú whitelist a blacklist a master branch. Skrátka SJW darmožráči sa natlačili v rámci "inklúzie" všade, teraz začínajú šarapatiť (a vykopať ich nemožno, to by si ich diskriminoval).
V mene tolerancie ukrižovať všetkých, ktorý s nami nejasajú a nepochodujú v jednom šíku, kde sme to už videli... Na totalitu je jasne našliapnuté, ale komunistická podľa mňa (na západe) nebude. Ale ono je to vlastne jedno, či bude červená, hnedá, alebo dúhová...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Cina drzi US za gule.
US zvali vinu za covid na Cinu a bude chciet "damages", povie, nas dlh je teraz nula.
Toto vsetko nevizera dobre, dufam, ze to zostane len ako moja obava a ze to nebude take zle, ako sa to da predstavit.

Univerzity tu v Kanade su nasiaknute liberalizmom. To sa prenasa aj do medii a spolocnosti.
Politicka korektnost zacina dominovat a sloboda slova zacina byt obmedzovana.
Skutocne treba byt na poplach.
Kvoli tomu prekladam to video a bol by som rad, keby ho ludia na Slovensku videli,
Jano
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa gabberattack »

Janosik, mam dobry tip na program pre preklad videi, aj ja som na nom robil preklad toho rozhovoru s Dr Zelenkom.

https://www.kapwing.com/subtitles

Zaplatil som si na mesiac predplatne, ma to v sebe rozpoznavanie hovoreneho slova v anglictine a predpripravi Ti to titulky (nie je to 100%, ale na 90% to sedi a treba len par slov zmenit), z coho sa da potom lahko prelozit do Slovenciny. Rucny preklad, hlavne pocuvanie a prepisovanie anglictiny je zdlhave a pre mna je cas dolezitejsi, ako cokolvek ine. Ako tie titulky vyzeraju si mozes pozriet v tom videu z HlavnychSprav, ktory som dal dole. Idealne ak mas viac videi na preklad, aby si to predplatne vyuzil. Ja som to mal hotove za 6-7 hodin v priebehu 3 dni - 40 minutovy rozhovor.

Anglicka verzia videa je tuto: https://www.brighteon.com/87c41367-bc46 ... 2335d6a452.

Palo, HCQ je stary liek a jeho vedlajsie ucinky su dobre zname, len teraz sa z nich zacal robit strasny bubak. Aspirin ma horsie vedlajsie ucinky a napriek tomu ho berieme ako profylaxiu krvnych zrazenin vo velkom. Ale kedze o nom Trump nerozpraval, nik s nim nema problem. Mne vadi to, ze kvoli politike nie je sanca seriozne ten liek otestovat, lebo je v tej kombinacii so zinkom logika, ak sa berie s predstihom.

Mame update od guvernera Coopera, toto je s cim prisiel. Ako tlacit na 6 rocne deti, aby nosili ruska pocas dna je dost brutalne podla mna. 50% kapacity znamena, ze deti budu 2 dni v skole a 2 dni doma online. Detom budu brat kazde rano teplotu. Podla mna ucitelka bude prevaznu vacsinu dna 6 rocnym detom pripominat, ze maju mat ruska na tvari a maju byt 2 metre od seba a nebude mat cas sa venovat vyuke. Nehovoriac o problemocvh, ktore maju starsi ucitelia s ruskami. Cely tento humbuk sa mi zda iracionalny, to uz radsej fakt online vyuku. Inak som pocas online vyuky na jar, ked aj tu boli skoly zavrete, stihol zachytit pokus o vymyvanie mozgov. Prisla nejaka "externa ucitelka", ktora tam detom prednasala o Korane a Ramadane a ake je to skvele nabozenstvo a co vsetko robia nasledovnici Allaha pre svet. V skole by som to nezachytil. Nastastie rozpravala so 6 rocnymi detmi, ktori si z toho nic nezapamatali, aspon moja dcera ju totalne mala v pazi. Budem si na to davat pozor v buducnosti.
Prílohy
Cooper.jpg
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Gabber,
pod youtube videom su tri bodky.
Klik, otvorit transcript, obycajne automaticky vygenerovany.
Copy/paste do google translate.
Toto funguje tiez,
Jano
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Mal som včera napísaný siahodlhý príspevok a už som musel fičať, tak som to odoslal narýchlo... tak sa najprv k tvojej odpovedi Jaaanosik.

Podľa mňa to zadanie je asi tak "nefér", ako celý svet okolo nás. Možno to je tiež zdroj frustrácie, že ľudia ktorým matematika a geometria nerobí problémy, podvedome očakávajú presné zadanie. No a tu ich niekto "oklamal" už v zadaní... Dal som to do úvodzoviek naschvál, pretože to závisí od uhla pohľadu. Dobrý rečník by pravdepodobne vyargumentoval, že to zadanie je pravdivé a v poriadku. Napríklad by mohol tvrdiť, že tá trojka na druhom obrázku sa vzťahuje k štvorčekovaniu, a nie k trojuholníku. A že keď si to niekto spojí s odvesnou trojuholníka, tak je to jeho vlastný problém, nie problém zadania. Svet je plný takých situácií... a vlastne mi táto úvaha dokonvergovala k tej druhej téme tejto diskusie. Problém s ideológiami. Tam tiež myšlienka býva niečo pekné, logické, takže človeka to vie nadchnúť. A ľudia si neuvedomujú, že realita sveta je iná, že to až také pekné nie je, že to až tak dobre do seba nezapadá, a že rôzne malé, takmer neviditeľné rozdiely spôsobia, že je to nakoniec... nefér.

Akurát tak trocha váham, či týchto najnovších označiť za "ľavicových". V tradičnom ponímaní ľavicová politika presadzuje spoločenskú rovnosť medzi ľuďmi (kým pravicová presadzuje hierarchiu). Teda, tie ľavicové ideológie to hlásajú, aj keď realita je úplne iná (komunizmus, prípadne doba náboženského temna v stredoveku).
Ale títo novodobí SJW vlastne rovnosť ani nehlásajú, pretože zásadne si vyberú nejakú minoritu, a potom sa ju snažia presadzovať a propagovať a vyrábať tým konflikty (o ktoré tá minorita samozrejme vôbec nestojí; ale SJW sa snažia vyťažiť práve z tých konfliktov). Pride Month môžu mať len LGBTIxyz, tých je výrazná menšina. Tak kde je tá spoločenská rovnosť?

Robotnícke hnutie, z ktorého komunizmus vychádza (ale nielen komunizmus, aj sociálna demokracia napríklad), vzniklo "zospodu". Tých radím k ľavici. Nedávno som sa kdesi na nete stretol s názorom, že Hitlerova NSDAP bola vlastne tiež ľavicová (a že má vlastne už v názve "socialistická"), ale s tým nesúhlasím. To nevychádzalo zospodu z nejakého hnutia, celé to bolo dielo jedného človeka - Hitlera. Takže toto nie, nacisti ľavicoví rozhodne neboli (aj keď vlastne nemecké robotnícke hnutie skanibalizovali, a Hitler sa tým v Mein Kampf ani netajil - ale nevychádzali z neho).

Liberálov k ľavici tiež neradím. A dnes už tuším delenie na ľavicu a pravicu ani nemá veľmi význam. Blbé je, keď sa z hocičoho stane ideológia, a tá sa dostane k moci. Pretože to potom prebieha vždy rovnako: ľudia s iným, než "tým správnym" názorom sú najskôr odstavení na okraj spoločnosti, potom "prevychovávaní", a nakoniec rovno vraždení. Zároveň fanatizmus v presadzovaní ideológie vedie k vyplytvaniu zdrojov a z toho vyplývajúcim problémom. Ľudia s odlišným názorom už došli, tak sa nájdu nejakí iní interní nepriatelia s ktorými sa treba "vysporiadať"...
V podstate na toto ten Jordan Peterson (a samozrejme nielen on) upozorňuje.

Dokonca si myslím, že hovoriť o ľavici je v tomto prípade kontraproduktívne, pretože hrozí, že jednoduchší ľavicovo zmýšľajúci ľudia sa pridajú k týmto SJW zmrdom "lebo veď sú ľavičiari ako my" a len potom to bude veľký prúser.


Gabber, nosenie "náhubkov", rozostupy, dezinfekcia a meranie teploty sú ešte celkom v pohode. Toto bolo (a ešte stále je) v Číne (meranie teploty už iba niekde, ale bezkontaktné teplomery majú všade pripravené, keby bolo treba). Hehe, váš guvernér kopíruje od Číňanov! Ale fakt, ja takto žijem už od februára. Veľmi pozitívne efekty sú, že Číňania prestali chrochtať, chriakať a odpľúvať si kde-kade. Uvedomujú si vážnosť situácie.
Negatívny efekt je, že všade vidíš masky miesto tvárí. Až po čase som si uvedomil, že to ostatných v mojich očiach dehumanizuje a preto som mrzutý (viac než obvykle). A ostatní sa tiež správajú odmeranejšie. Ale keď som si to uvedomil, tak sa snažím trochu to korigovať, zvládnuť sa to dá. Ako to pôsobí na malé deti neviem. Moja dcéra už má rúško v paži. Vlastne v taške, keď ide do školy. Keby niečo. Ale normálne ho nenosí. Lenže to je puberťáčka, takže tá má teraz dehumanizovaných všetkých dospelých rúško-nerúško. Tvojej malej to určite nejako vysvetlíš.
Taká slovenská nútená štátna karanténa, alebo špehovanie cez mobily, to sú iné lahôdky, a to tam v tom tvojom materiáli nevidím. Mne sa to zdá úplne v pohode plán. Toho by som sa nebál. Akurát teda na rodičov musíš dávať pozor. Hlavne aby nerezignovali štýlom "mne už je to jedno, no tak umrem", a nezačali sa správať nezodpovedne.
Inak firma nám v začiatkoch zorganizovala taký online seminár "Ako si vybudovať psychologickú imunitu počas pandémie". Bol som trocha skeptický, ale nakoniec ten seminár bolo celkom dobrý. Jadro bolo o tom, že ľudia v takýchto krízových časoch reagujú tromi rôznymi štýlmi: Prvý je, že rezignujú, ignorujú fakty, správajú sa nezodpovedne (a potom sú riziko pre seba a pre okolie). Druhý je, že sú takí vystrašení, že robia prehnané veci (umývajú si ruky každých 10 minút, nasadia si 3 rúška naraz, a podobne), takže jednak nie sú schopní nič užitočné robiť, a jednak plytvajú zbytočne zdrojmi (inak toto mi bolo smiešne, ale potom som tu v office naozaj videl kolegyňu, čo nosila 2 rúška, jedno na druhom, fakt!). No a tretí štýl je, že sa ľudia snažia starať o druhých a pomáhať im, to že sa starajú o druhých im pomáha vyrovnať sa s tým, že oni sami sú v nebezpečenstve. Ten tretí štýl je najrozumnejši, len človek nemôže zabudnúť na to, že najprv musí ochrániť seba, aby mohol pomôcť druhým.

Zatiaľ mi to pripadá tak, že keď niekde ten koronavírus "explodoval" (vo Wuhane, severnom Taliansku, a pod), tak to tam bolo fakt zlé, ale keď sa to nešíri lavínovite, tak je to celkom v pohode. No a tie guvernérove opatrenia sú na to, aby sa zabránilo explózii prípadov. Podľa mňa celkom rozumné.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Palo,
Velmi dobra odpoved! Vystizna v mnohych bodoch.

Co sa tyka nefer...
Ako Juraj spominal "exaktnu vedu..."
Exaktna veda nema dovolit sedu oblast. Bud je nieco tak alebo onak. Ak toto nie je splnene, tak to nie je exaktna veda.
Uplne chapem, co spominas, dobreho recnika, argumentacia, ... toto vsak patri do filozofie, metafyziky, humannych vied, ... ale nie do matematiky. Matematika ma byt exaktna.
Co som povedal, je to, ako sa to javi mne. Ini ludia mozu mat na to iny nazor.

Ak nejaka teoria vedie ku paradoxom, tak ta teoria stoji za figu borovu.
Ukazal som, ze relativita nie je pravdiva. Dve trojicky sa nedohodnu na case tretej trojicky.
Ak sa nedohodnu na case, tak potom sa nedohodnu na v=ds/dt a zaroven na a=dv/dt. Cela fyzika pada.
Juraj, je dobry fyzik, ale moje tvrdenie nemoze vyvratit.
Nie je sam, napisal som zopar profesorom fyziky, a oni nemaju odpovede na moje otazky.

Priatelia, policajti tu v Kanade dnes zastrelili 73-neho dedka. Vsetko to zacalo kvoli maske.
https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/ ... -1.5650761
Nenachadzam slov, je mi na zvracanie,
Jano
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Palo M. »

To zadanie je zámerne tak skonštruované, využíva ľudské vnímanie. Z istého uhla pohľadu sa to teda môže zdať ako podvod. Ale to už je subjektívne hodnotenie, a ako si napísal, každý to môže vnímať inak.
Mne v poslednom čase mi prestalo dávať zmysel, prečo kolegovia na projekte (vývoj softvéru - exaktné veci) robia to čo robia. Skrátka mi to nedávalo logický zmysel. Sčasti to pripisujem tejto koronakríze a presunu komunikácie na asociálne siete, ten social distancing má podľa mňa vedľajší efekt v tom, že si ľudia menej rozumejú (menej sa snažia porozumieť si). Tak som začal čítať o psychológii, čo vplýva na rozhodovanie, na vnímanie a podobne.
A samého ma prekvapilo, že je to nemenej užitočné, než exaktná veda. Veľa z toho sa dá zneužiť na manipuláciu, alebo naopak použiť na to, aby človek manipuláciu odhalil. Často ten, čo manipuluje, to robí podvedome.
Ono celá táto doba je divná (a bola už pred koronakrízou), ľudia sú povrchnejší, chceš im niečo vysvetliť, a oni ťa po pol minúte nepočúvajú. Tak im potom vysvetľuj exaktné veci (napríklad aj veci potrebné v ich práci!)... takže som nejako dokonvergoval k vylepšovaniu soft-skills.

S tým dôchodcom mi to pripomenulo smutný príbeh Iana Murdocka z roku 2015. IMHO aj on sa stal obeťou zbytočnej policajnej brutality - nakoniec síce oficiálne spáchal samovraždu, ale predtým ho dvakrát policajti brutálne stĺkli. Celé to bolo divné a veľa vecí vtedy nebolo zverejnených, ale jeho tweety nedávali zmysel, takže si followeri najprv mysleli, že mu niekto hackol Twitter a píše tam blbosti. Napríklad mu policajti mohli opakovanou brutálnou bitkou spôsobiť až poškodenie mozgu. Policajná verzia udalosti znela divne a "kamerové záznamy udalosti neexistujú". A aj tam to bolo tak, že nikoho bezprostredne neohrozoval, a také násilie voči nemu nebolo vôbec potrebné.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Jaaanosik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ut Sep 04, 2012 3:48 pm

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Jaaanosik »

Software vie byt komplikovany a nie vzdy je to exaktna vec.
Exaktne softwarove riesenia su len tie, ktore su male, autonomne, a v skutocnosti maju 'len jeden sposob dosiahnutia ciela'.
Ak sa ciel da dosiahnut roznymi sposobmi porgramovania, tak potom je viacero faktorov, ktore treba zvazit, co chceme optimalizovat, vykon (rychlost vypoctov), cenu (rychlost vyvoja), ...
To by bolo na dlhsiu debatu.
Palo, co programujes?

Manipulacia sama o sebe je moralne neutralna.
Vychova, formovanie je manipulaciou s dietatom, kym dospeje.
Sturovci boli manipulatori, v skole sme ich volali buditelia naroda :)
Ked je nieco exaktne, to znamena presne, precizne, tak manipulacia by nemala zahmlievat tuto presnost.
Ak to robi, tak v tomto pripade je manipulacia, zla, kontraproduktivna, brani cistemu pohladu na vec, ... tak sa mi to javi.
Gabber, co ty na to ako psycholog? ;)
Jano
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Vidim chalani, ze za ten cas, co som tu pocas dovolenky nenazrel, sa tu vyrojilo vela zaujimaveho, az ani nestihnem na vsetko reagovat tak, ako by som chcel. Tak aspon trosku.

Palo - tesim sa, ze si sa vynoril (ty si uplne ako delfin :) ), a musim povedat, ze sa mi dobre citali tvoje riadky. A som rad, ze si vyuzil krizu na rozsirenie obzorov aj o psychologiu - a potom, ze kriza je nanic :)
K tej jednej veci, s ktorou so mnou nesuhlasis (ze pricinou pandemie je konzumacia divych zvierat Cinanmi) - urcite to nie je nieco, za co by som sa bil do prs, je pokojne mozne, ze nemam spravny pohlad, kedze mam obmedzene data a informacie. Navyse ty poznas Cinu neporovnatelne lepsie nez ja. Takze pravda moze byt samozrejme uplne ina, zaujimalo by ma vsak, aka. V kazdom pripade - pokial viem, tak lokalne prepuknutia roznych novych nakaz sa deju pomerne pravidelne (nielen v Cine), a s vysokou pravdepodobnostou (cisto z biologickych dovodov) sa diali aj v minulosti vsade tam, kde ludia prichadzali do styku s divinou. Velka cast z novych. virusov nebola vysoko infekcna (ved aj napr. nedavno vzniknuty brutalny virus Nipah so smrtnostou viac nez 30-50% zabil zatial len par stoviek ludi iba vdaka tomu, ze na jeho prenos je potrebny fyzicky kontakt, nie kvapockovy prenos). Je tu vsak jeden novy a podla mna velmi vyznamny faktor. V minulosti totiz bola o mnoho radov mensia pohyblivost (aj rychlost presunov) obyvatelstva, takze viacero nakaz neprekonalo lokalne hranice dedin ani pri jednoduchsich formach sirenia. A ak bola najazliva, bola udusena v zarodku (su predsa zname pripady, ako drasticky izolacne sa ludia spravali v stredoveku k nakazenym). Ved to vidiet aj na koronaviruse - tam, kde je vysoka hustota obyvatelstva a kde su ludia masovo v blizkom kontakte (napr. metro v New Yorku), tam infekcnost letela hore, zatial co tam, kde je sice vela ludi, ale s nizsou hustotou a individualnou dopravou (napr. Los Angeles), bola krivka nakazy omnoho miernejsia...
A ked sa aj napriek nizkej pohyblivosti a karantennym opatreniam v minulosti nakaza zriedkavo predsa len masovo rozsirila (napr. rozne varianty moru), tak uz to slo samospadom, pretoze ju napriklad sirili vtedy bezne organizmy ako blchy ci potkany, pripadne nakazu sirili ludia umyselne sami - napr. je zname, ze pri dobyvani ruskych miest v stredoveku Mongoli brali so sebou dobre zabalene mrtvoly obeti nakazenych morom, a katapultami ich vrhali za hradby obliehanych miest - v podstate to bola biologicka zbran.
Ale ako vravim, je pokojne mozne, ze som v tomto obetou pohodlnej propagandy, ktora sikovne pospajala pravdy s polopravdami, takze urcite neobvinujem Cinu (mohla to byt pokojne Brazilia ci Kongo), a uz vobec nie beznych Cinanov (ved 98% z nich divinu asi ani nejedava).

Gabber - drzim palce s rodicmi, nevedel som, ze u vas uviazli. Nastastie ste v oblasti s nizkou hustotou ludi a infekcie, tak verim, ze sa jej vyhnete.
K tvojej otazke ku komunizmu - z mojho pohladu mi je luto, ze sa tento pojem zneuziva a pre niekoho ma pejorativny az negativny nadych. De facto je to nadavka, co mi pripada absurdne, asi ako dnesnemu cloveku pripada absurdna nadavka 'ty krestan' z cias Rimskej rise. To je skoda, pretoze myslienka komunizmu je dobra. A nie je utopisticka ani naivna, mozno iba trochu predcasna. Lenze ludia si davaju rovnitko medzi pojem komunizmus a stalinizmus. To su dve vyrazne odlisne ideologie, stalinizmus bol zneuzitim socialnych myslienok v prospech jedneho jedinca, ktory vytvoril de facto velku firmu superiacu s ostatnymi statmi. Stalinizmus bolo to najhorsie, co sa mohlo myslienke komunizmu stat - ten presibany a intrigansky uzurpator, pred ktorym vystrihal uz Lenin pred svojou smrtou, sprofanoval celu ideu a poskytol vsetkym odporcom padny argument o tom, ako to nezafungovalo a aky morbidny a nedemokraticky komunizmus je - ano, stalinizmus bol, ale to nie je idea komunizmu, to je deformacia, ktoru Stalin spravil, aby mohol vladnut. Komunizmus totiz po uvodnej diktaturnej faze mal byt neskor demokraticky - a nebola by to utopia. Ale suhlasim s tym, ze je principialne tazke zabezpecit, aby sa pri revoluciach nedostali do cela egoisticki ludia s tuzbou po moci - pretoze prave taki su najaktivnejsi a najangazovanejsi, takze revolucia je velmi nestabilna situacia, ktora sa lahko moze sklznut zlym smerom - ako sa to aj stalo so Stalinom, co bola navyse katastrofa v tom, ze Stalin nemal zaujem o celosvetovu revoluciu, takze aj vdaka tomu postupne zlyhali revolucie napr. v Nemecku (co umoznilo Hitlerovi podchytit socialnu nespokojnost obyvatelov ponizenych a zbedacenych prvou svetovou vojnou a reparaciami, a z povodne extremne lavicovej komunistickej strany urobil extremne pravicovu NSDAP - ako to Palo pekne nazval, Hitler skanibalizoval komunisticku stranu v Nemecku) ci Spanielsku (kde Stalin dodaval zbrane nielen komunistom, ale aj fasistom).
Aby som ale prilis nezdrzoval recami - s pojmom komunizmus je potrebne narabat opatrne, a nemal by sa pouzivat predsudkovo, pretoze to hovori o tom, ze clovek, co tento pojem pouziva, vlastne nevie, o com hovori, a podlieha povrchnym hodnoteniam, nalepkovaniu a predsudkom. Podobne sa zneuziva termin anarchizmus - tiez ho vacsinou ludia pouzivaju nespravne.

Prirovnavat demokratov ku komunistom je vsak napriek tomu asi tak scestne, ako je scestne nazyvat Hillary Clintonovu demokraticky zmyslajucou osobou (s jej cynickym vtipkovanim "we came, we saw, he died" o tom, ze US poskytli informacie o Kaddafiho pohybe rebelom, ktori ho potom vdaka tomu chytili, mucili a bez sudu popravili=zavrazdili).

Takze plne suhlasim s Palom, ze komunizmus urcite na zapade v najblizsom storoci nebude, ale diktatura / totalita veru hrozi. Len tazko povedat, ci totalitu zavedu konfliktni a agresivni ludia typu Trump, alebo to budu ti druhi (kedze US ma 'demokraticky' take nepreberne mnozstvo stran a smerovani na vyber ;) ). Inak uprimne povedane, ja som bol na zaciatku dost fanusikom Trumpa, ocakaval som, ze napravi vztahy s Ruskom, pretoze uplne s nim suhlasim, ze Rusko je natolko velke, ze je s nim lepsie vychadzat dobre nez mat konflikty, a pacila sa mi aj jeho neviazanost a rebelskost, dufal som, ze poriadne prevetra tie zaprdene stolicky standardnych politikov, ale akosi sa de facto nic z toho nestalo - s Ruskom napriek Trumpovym reciam a postojom sa vztahy vobec nezlepsili, a namiesto prevetrania vidim skor snahy o ovplyvnovanie sudnej moci a rozne diktatorske tendencie v snahe byt najvacsi a najdolezitejsi (a mam dojem, ze Trump si vo svojich snoch tajne praje byt Rusom, pretoze ako rusky prezident by si v krajine mohol dovolit to, co chce, ale v US si to dovolit nemoze). A tiez mam z toho celeho divny pocit, ze vlastne US prezident mozno nie je az taky mocny ako sa zda, a ze dokonca ani rebelsky Trump nedokaze zmenit smerovanie US zahranicnej politiky z vychodenych kolaji. V kazdom pripade moje sympatie k Trumpovi nadobro vyprsali, ked som videl, ako nekompetentne a sebavedome je schopny vyjadrovat sa k veciam, o ktorych nemal dostatok informacii, ale predovsetkym o ktorych informacie ani nemal zaujem ziskat. To nie je vysledok nejakeho medialneho honu na Trumpa, ani dezinformacnej kampane, to je vysledok jeho vlastnych vyrokov a z nich plynuceho ponaucenia, ze je to clovek, ktoreho ego je este ovela vacsie nez jeho schopnosti. Zodpovedny leader si najskor veci overi (alebo aspon chce overit), az potom kona ci rozprava ci tweetuje.
Ako som vsak pisal, toto je prizemna oblast, ktorej sa venujem len okrajovo, tak moje reci berte s rezervou :)

Jano - kedze tieto mesiace (a asi do konca roka) je moj de facto cely volny cas pohlcovany (okrem standardnej vychovy deti) redigovanim romanu, mam minimum casu na dalsie aktivity, a nerad sa vyjadrujem k niecomu, co nemam podrobne nastudovane. Ale je to zaujimavy problem, a urcite si ho davam do TO DO listu na prestudovanie.
Rad by som ale aspon vseobecny parminutovy komentar.
Fyziku som siel kedysi studovat, pretoze ma pritahovali dve veci - astrofyzika (pretoze ma facsinuje vesmir) a exaktnost prirodnych vied (pretoze som v exaktnosti videl sposob, akym ludstvo vie ziskat poznanie a teda evolucne sa vyvinut na vesmirnu civilizaciu). Vsetko bolo v poriadku, az do tretieho az stvrteho rocnika fakulty, ked som sa hlbsie dostal do kvantovych teorii, ale najma do standardneho modelu castic a kvantovej chromodynamiky, resp. popisu silnej jadrovej sily. Cakal som vykvet exaktnej vedy, cakal som zbrane najvacsieho kalibru nasadene do boja za poznanie, najexaktnejsie, akymi ludstvo disponuje. A zistil som, ze je to sice to najexaktnejsie, co ludstvo ma - ale nie je to az take exaktne, ako som ocakaval. Vsetky, uplne vsetky teorie boli len najroznejsimi zjednoduseniami prirody, vsade figurovali predpoklady, zanedbania, postulaty, priblizenia, asymptoty... aj ta najexaktnejsia fyzika sa ukazala byt len jazykom ludstva na popis prirody, na popis Pravdy, ktora tam niekde je, ale nikto ju nevidi. Zistil som, ze aj ta najmodernejsia veda je a bude len slepcom s palickou klepkajucou o chodnik, vytrvalo hladajucim tu spravnu cestu k pravde, to jest k univerzalnemu popisu prirody bez kompromisov.
Mne sa vtedy zrutil jeden pilier mojej predstavy o vede. Zistil som, ze veda sice konverguje k pravde, ale nepozna ju, a mozno k nej ani nikdy nedokonverguje. Vzdy pri zvyseni energie sa objavi nova 'pravda', nova, presnejsia, teoria. A limit na zvysovanie energie je - nekonecno. To znamena ludstvo a vedu caka nekonecno pravd. Za znacneho sklamania a mentalneho utrpenia som toto obdobie prekonal, dokoncil diplomovku, a potom dokoncil aj dizertacnu pracu. Ak si ju pozries (tykala sa relativistickej kvantovej teorie hmoty neutronovych hviezd), vyzera strasne exaktne. Z pohladu matematickej exaktnosti taka aj naozaj je - matematika tam nedovoli zmenit ani jedno pismenko v ani jednom vzorci. Lenze z pohladu mojho ocakavania to exaktne nie je. Je to model silnej jadrovej sily, ktory je - ako inak - priblizenim reality. Velmi sofistikovanym a silne empiricky aj teoreticky podlozenym, ale - priblizenim. Pretoze tu pravdu jednoducho nepozname.
Napriem tomu (alebo prave preto) cele to studium malo pre mna jedno velke ponaucenie. Exaktny prirodovedec, ak chce zostat interne konzistentny, ak si chce zachovat vnutornu integritu, musi akceptovat fakt, ze nas popis prirody (pravdy) je vzdy len priblizenim a modelom. A to aj v exaktnej fyzike. Ten popis nikdy nie je dokonaly a teda ani exaktny. A nedokonalosti sa tvrdohlavo prejavuju, zvacsa v extremnych podmienkach, pre ktore nase modely neboli vyvinute. A toto sklamanie ma naucilo este jednu dolezitu vec - nepohrdat ci nespochybnovat teorie na zaklade tychto nepresnosti ci nedokonalosti. Newtonova teoria plati dobre na Zemi, ale ma chyby pri vypocte stacania periastra obeznej drahy Merkura - je to dovod na to, aby som krical "Newton sa mylil, bojujte za Pravdu a zavrhnite diabla na Zemi!"? Nie. Pretoze Newton sa nemylil, on bol iba nepresny. Dalsi priklad - neexistuje exaktne (t.j. analyticke) riesenie problemu n-telies. Existuje iba numericke riesenie, t.j. brute force vypocet, ktory ukoncime, ked dosiahneme presnost, ktora nam postacuje. Ale nikdy nedosiahneme presny exaktny vysledok, nikdy nedosiahneme presnu realitu, Pravdu. Je to dovod 'bojovat proti diablovi', popieracovi Pravdy? Nie je. Rovnako tak teoria relativity - ziaden seriozny vedec nesmie tvrdit, ze teoria relativity (vseobecna, ale ani specialna) je kompletna, bezchybna, 100% exaktna a komplexna a konzistentna s Pravdou. Nie je. Ma svoje limity, ma svoje nekonzistencie. Je len priblizenim. A objavenie jej limitov a chyb nie je dovod na jej zavrhnutie. Pre vedca nie je chyba v relativite dovodom na jej zavrhnutie, kedze evidentne funguje brutalne dobre v miliarde pripadov, od pohybu elektronov okolo atomoveho jadra, az po vysvetlenie, preco muony v zemskej atmosfere doletia az na povrch, ked pritom v pozemskej sustave by mali zaniknut este vysoko nad povrchom Zeme - lenze v ich sustave vdaka specialnej teorii relativity plynie cas pomalsie, a vdaka tomu stihnu dopadnut az na Zem. Toto je empiricky dokaz, toto je meratelna (nie vsak vycerpavajuco popisatelna) Pravda.
A ani pre exaktneho fyzika teda napr. ta nepresnost obrazku v zadani Fibonacciho puzzle nie je (resp. nemala by byt) dovodom na nazyvanie ho podvodom ci zavadzanim. Naopak, priroda nas neustale zavadza, tu a teraz, aj v tych najmodernejsich teoriach su stale skryte nepresnosti, ktore vedci musia odhalit, aby sa pohli dalej. Aj v tych najvacsich dalekohladoch vzdy vidime len do istej hranice, za ktorou su uz veci nejasne, rozmazane, ci uplne skryte. Aj v kazdom experimente je nieco nepodchytene, nieco nejasne, nieco malicko pokrivene (napr. take gravitacne sosovkovanie obrazy galaxii castokrat brutalne deformuje, ci dokonca vytvara falosne duplikaty obrazov galaxii - a napriek falosnosti a neexistencii tychto obrazov to predsa nemozeme nazyvat podvod). Ale neruca sa tym svet.

Ja osobne mam velmi rad otvorenu mysel, mam rad spochybnovanie dogiem, mam rad zdravy skepticizmus. Som dusou rebel a nemam rad, ked mi niekto nieco prikazuje (a 'ver teorii relativity' je tiez predsa dogmaticky prikaz, ktory je pre mna preto neakceptovatelny - potrebujem dokazy). Ale mam dojem, ze Einstein s jeho relativitou sa stal akymsi lapacom na muchy vsetkych insitnych alebo amaterskych badatelov, ktori neustale hladaju chyby v relativite, a vacsinou zabudaju, ze ziaden seriozny vedec nepovazuje teoriu relativity za dogmu (ti, co tak robia, nie su seriozni vedci, pretoze im chyba potrebny nadhlad a pre vedca typicky a potrebny skepticizmus). Ja ju povazujem za overenu teoriu nie z dovodu jej exaktnosti (hoci ta je nadpriemerna - aspon oproti teoriam silnej jadrovej sily :) ), ale kvoli jej overenosti v experimentoch. Je vsak pre mna prirodzene, ze ma svoje limity (napr. predpoveda absolutne brutalne inu hodnotu energie vakua nez kvantova teoria - katastrofalny nesulad!). Preto ak niekto vytiahne do boja proti nej s argumentom, ze 'vsetko je inak', 'zakladne postulaty su nespravne', 'tu sa Einstein strasne zmylil', tak sa mozem iba pousmiat a poukazat na to nepreberne mnozstvo experimentov, ktore s vysokou mierou spolahlivosti teoria relativity vysvetluje. Za tych viac nez sto rokov sa uz ani neda hovorit o 'mnozstve experimentov', to uz je priam cela hora podopierana touto teoriou, ale nie preto, ze by si to vedci priali, alebo ze by sa bali opustit vychodene chodnicky, ale jednoducho z dovodu empirickych faktov, ktore tuto teoriu velmi konzistentne podporuju, a to vratane dilatacie casu.
Preto akykolvek argument, ze sa Einstein mylil, je na tom asi rovnako, ako tvrdenie, ze zemska gravitacia sa neda popisat Newtonovym vzorcom a ze vlastne vsetko je uplne inak a Newton bol diabol, ktory klame a podvadza ludstvo.
Jednoducho pri vsetkej ucte a sympatiam k ludom, ktori spochybnuju vseobecne akceptovane pravdy (mam rad dokonca aj Danikena, no nie za jeho konkretne myslienky, ale za jeho schopnost nepodliehat vseobecnym vzorcom myslenia a byt rebelom vo svete plnom dogiem) nemozem akceptovat tvrdenia o tom, ze teoria relativity je blud ci chybny smer, ktory ludstvo nevedie k Pravde. Vedie, len ta cesta je dlha a trnita.
Ked ludia pridu s odhaleniami chyb v teorii reltivity, tak je to bud:
1. ich nepochopenie relativity (ako napr. pri znamom https://en.wikipedia.org/wiki/Ladder_paradox, alebo zaujimavych kombinaciach pri tripple paradoxoch, napr. https://physics.stackexchange.com/quest ... le-paradox)
2. alebo skutocne odhalili chybu v relativite, ktora ale vzhladom na to, co som napisal vyssie, nie je vobec prekvapujuca a uz vobec neruca vsetky nase doterajsie predstavy ci teoreticke popisy. Moze ich nanajvys tak poopravit, tak ako Einstein poopravil Newtona. Tak ako sa sam seba snazil opravovat kozmologickou konstantou (ktoru potom zavrhol, aj ked mal s nou mozno pravdu). Ak je myslienka zdrava, ak je podporena experimentalnymi pozorovaniami, alebo dokonca predpoveda ci vysvetluje nove pozorovania, ujme sa. Ak nic z toho, odumrie. Tak ako to ma vo vede byt. Ak chcu ale bojovnici proti relativite spochybnit jej zaklady, musia automaticky prist aj s vysvetlenim celej tej hory empirickych dokazov, podporujucich teoriu relativity. A to sa zatial nestalo. Ja osobne si myslim, ze je to preto, pretoze tak ako Newton, aj Einstein je krocikom blizsie k nedostiznemu exaktnemu popisu Prirody=Reality=Pravdy, nie slepou ulickou ani preslapom.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Jano:
Telekomunikácie. A nazval som to "vývoj softvéru", nie preto že to znie vznešenejšie, ale pretože to nie je len programovanie. A bohužiaľ, v poslednej dobe sú viaceré veci zbytočne prekomplikované, takže potom to budí dojem neexaktnosti. V skutočnosti softvér exaktný je, ale keď je sfušovaný, tak nerobí to, čo sa od neho očakávalo.

Asi používaš nejakú inú definíciu manipulácie. Podľa popisu na Wikipedii manipulácia rozhodne morálne neutrálna nie je. Výchova detí tiež nie je manipulácia, podobne ako národné obrodenie. (Dávam linky na anglické verzie, pretože sú obsiahlejšie, ale aj slovenské verzie na Wikipedii existujú.)


Ďuro:
Väčšina zvierat na čínskych trhoviskách pochádza z chovu. Snáď okrem vodných živočíchov, ale aj tam už sa vo veľkom uplatňuje farming. Je to aj logické: už nie je veľmi čo loviť, keď Číňania už všetky väčšie divo žijúce zvieratá dávno požrali. To som samozrejme trocha pritiahol za vlasy, nie "všetky", ale skrátka lov v oblastiach s vysokou hustotou populácie nemá ekonomický zmysel. Respektíve by išlo skôr o odchyt (ktorý je ešte náročnejší než lov) - keďže v Číne sa tradične nedalo veriť čerstvosti, na trhoch sa predávajú zvieratá živé, a keď chceš, tak ich tam pred tebou zabijú a vypitvú, ty ich len donesieš domov a uvaríš. Teda bravčové a hovädzie samozrejme nie, nikto nekupuje celé prasa, tak kvôli nemu tam zabíjačku nerobia, ale to vozia skoro ráno na trhovisko polovice prasiat, no a mäsiar ich tam potom vo svojom kamrlíku ďalej porcuje (takže hlavný cieľ splnený: čerstvosť je uveriteľná). A tie povery s pásovcom - predaj takých zvierat je v Číne ilegálny. Nie že by Číňania robili len legálne veci, ale asi je každému jasné, že ich nebudú bežne vystavovať na preplnenej tržnici, že?
Aj podľa mňa je primárna príčina v tom, že ľudia sa v poslednom čase (pred vypuknutím tejto krízy) neskutočne mleli hore-dole v brutálnych množstvách a s brutálnou frekvenciou. Tie trhy boli aj predtým, a hygienicky omnoho horšie. Aj hustota ľudí bola niekde poriadne vysoká. Ale tie presuny ľudí, to kedysi nebývalo. Ono je nakoniec menej podstatné, ako sa ten vírus presne objavil. Dôležitejšie je, ako sa dokázal tak rozšíriť.
Globalizácia, to je podľa mňa primárna príčina. No lenže tí, čo na globalizácii najviac zarobili, tí "zhodou okolností" (ktorá nebude až taká náhodná) aj vlastnia najväčšie mainstreamové médiá... Že by to len tak zverejnili? Nemyslím... (To je inak riadne groteskné: na západe sú tí profitujúci vlastníci tvrdí kapitalisti, kým v Číne sú to najvyšší Súdruhovia - takže takéto úplne odlišné typy spolu "bijú basu" = a potom nefunguje tradičné "jedni hovoria to, druhí zas opačne, takže pravda bude asi úplne niekde inde, poďme ju hľadať".)

Ešte ku komunizmu, aj keď tu ťa asi moc nepoteším: Ja to vidím tak, že komunisti sú ľudia, ktorých hlavnou činnosťou je robiť si svoje komunistické schôdze, a na tých neriešiť nič iné, len ako zobrať majetok tým, čo sa snažia nejaké hodnoty vytvárať. Je to trocha brutálne zjednodušenie, ale podľa mňa práve toto vystihuje podstatu komunizmu. Môžeš argumentovať, že "to nie sú tí praví komunisti" a tak, ale to čo som popísal je skrátka realita, pred ktorou si nemôžem zatvárať oči.
A to hovorím ako človek, čo má, povedal by som, "pomerne sociálne zmýšľanie". Napríklad si myslím, že každý by mal mať možnosť vzdelania zadarmo (samozrejme ak má na to schopnosti), že základná zdravotná starostlivosť by mala byť zadarmo dostupná pre každého, že matky by mali finančne zabezpečené aby sa mohli v prvom rade starať o malé deti, a podobne - čo samozrejme znamená, že celá spoločnosť by sa mala na to finančne zložiť (a to s vedomím že ja by som bol jeden z tých, čo budú prispievať nadpriemerne). Ale toto neberiem ideologicky.

Paradoxne niektoré z dobrých myšlienok, na ktorých komunisti parazitujú, už reálne fungujú - v kapitalistickom svete, úplne bez pričinenia komunistov. Napríklad taká Wikipedia: Informácie zadarmo pre každého. Bez reklám či iného skrytého ťahania peňazí od užívateľov. Niekto dobrovoľne prispieva finančne. Niektorí sa zase podieľajú na tvorbe obsahu. Nikto nikoho do ničoho nenúti, a vo výsledku je svet lepší s Wikipediou než bol bez nej.
Podobne fungujú niektoré free-to-play sieťové hry (ak teda nie sú skryte pay-to-win): Väčšinou asi 95% hráčov hráva zadarmo, a len 5% finančne prispieva že si kupujú nejaké bonusové veci - mohli by sa zaobísť aj bez nich, ale skrátka sa cítia dobre, že si občas niečo doprajú. A aj tí čo to hrajú zadarmo, spoluvytvárajú virtuálny svet. Keby to bolo celé len tvrdo komerčné, tak z tých 95% čo to hrajú zadarmo, by to možno 5% upirátilo a ostatní by to skrátka nehrali - no a bez nich by ten virtuálny svet hry nebol atraktívny pre tých platiacich 5%, takže tí by tiež neplatili - a nebolo by vôbec nič.

Takže tie všeobecné veci, ktoré sa "v komunizme" dajú považovať za dobré, vlastne nie sú exkluzívne komunistické a môžu dobre fungovať aj bez komunizmu (viď príklad Wikipedie - nie je to vlastne "každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho potrieb"?). A zase všetky tie čisto komunistické kydy o triednom boji, diktatúre proletariátu, spoločnom vlastníctve výrobných prostriedkov, beztriednej spoločnosti a podobne, tie tony kníh čo o tom komančovia napísali, to je celé zle. To nikdy nebude fungovať k prospechu spoločnosti (maximálne k prospechu takých ľudí, ako boli Stalin či Mao).
Ono niektorí ľudia sú vyslovene antikomunistickí, že to je tiež svojim spôsobom až ich ideológia. S tými asi nemá význam veľmi diskutovať. Ja to tak neberiem, ale skrátka nech som sa nad tým zamýšľal spredu, zozadu, sprava, zľava, zhora, zdola, vždy vidím na komunizme veci, čo skrátka nie sú dobré...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, mas iny nazor na komunizmus, ale nemozem povedat, ze by si ma nepotesil, ved iba diskutujeme. :) Zazil si (podobne ako ja) totalitny system v CSSR, ktory mal od komunizmu daleko, a zazivas (na rozdiel odo mna) dalsi totalitny system v Cine, ktory ma s komunizmom spolocneho este ovela menej, asi uz iba nazov, nic ine (je to de facto politicky stalinizmus s kapitalistickou ekonomikou, po komunizme uz ani stopa). To, ze v Cine existuje Komunisticka strana, ma s komunizmom asi tolko spolocneho ako Nemecka demokraticka republika mala spolocneho s demokraciou. Ale to urcite vies.

Lenze komunismus predsa nie je o tom, ze byrokrati beru produktivnym ludom (prave o tom bol stalinizmus, a tato nespravodlivost bola jednym z dovodov, preco postupne ludia prestali podporovat ten system, a preco nakoniec po dekadach krachol - presne tak, ako predpovedal Trockij este v tridsiatych rokoch).
Ale povedal si jeden velmi dobry priklad - wikipedia. Ta nazorne ukazuje, ze myslienka komunizmu je dobra, realizovatelna, nie je to utopia, len je nutne ju aplikovat na celu spolocnost. Komunizmus je totiz spolocnost, kde neexistuje stat (stalinizmus bol presny opak - tam bol stat, a dokonca statostrana, vsetko a vsemocny).

Ked uz si spomenul wiki, neda mi necitovat nasledovny zaujimavy citat o anarchokomunizme
(zdroj: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Anarcho-communism ):

The collaborative development of free software like the Linux operating system and applications such as OpenOffice clearly approximate an informational anarchist communism. Moreover, for anarchists it is precisely the logic of expropriation and electronic piracy that enables a radical political extension of the cultural ideals of the free manipulation, circulation and use of information associated with the "hacker ethic". The space of illegality created by P2P (peer-to-peer) file-sharing opens up the possibility, not only of the open circulation of freely-given information and software as it is on the Internet today, but also of conscious copyright violation. The Internet, then, enables not only communist relations around information, but also the militant contamination and erosion of non-communist regimes of knowledge—a technological "weapon" to equalise access to information, eating away at intellectual property rights by rendering them unenforceable.

Celkovo ma anarchokomunizmus (a pribuzny anarchosocializmus) zaujimave myslienky, a posledne obdobia mi pripada stale logickejsi (predtym som povazoval za vrchol socialneho vyvoja mravcov zvanych Homo sapiens Trockizmus, ale ten bol vhodny pred sto rokmi, lenze spolocnost a jej struktura sa za storocie posunula a myslim, ze na tu dnesnu lepsie sedi anarchokomunizmus). Nenadarmo je anarchosocialistom, resp. libertarianom aj clovek, ktoreho mysel si velmi vazim - Noam Chomsky (a nielen pre jeho matematicku lingvistiku, ktora mi velmi pripomina Asimovovu psychohistoriu).

Pretoze ja sa urcite nemozem stotoznit s tym, ze komunizmus vlastne netreba, ved v demokratickom kapitalizme funguju aj komunisticke (wiki) veci, takze vlastne sa mame fajn. Tak ako sa mi nepaci stalinizmus, tak sa mi nepaci ani kapitalizmus, pretoze rozhodne nedava rovnake prilezitosti podla schopnosti, aj ked mnohi podliehaju tejto iluzii (ked spominam iluziu ludi zijucich v rezimoch, zaujal ma nedavny vyskum - pardon, ze nemam link - kde Cina vysla ako krajina, v ktorej velmi vysoky pocet ludi povazuje demokraciu za velmi dolezitu, a ako krajina, kde suverenne najvyssie percento ludi svoju vlastnu krajinu povazuje za velmi demokraticku, to percento v Cine bolo ovela vyssie nez bolo u ludi v US, EU ci inde - ten vyskum nerobila pritom cinska agentura, takze mne z toho vyslo, aky mocny je brainwashing, avsak nielen v Cine, ale aj v inych kapitalistickych krajinach, a ze vlastne nezijeme v demokracii, ale zaciname zit v mediokracii, kde vdaka socialnym sietam zacina byt coraz vacsi nazorovy chaos a roztriestenost spolocnosti, co hrozi bud krachom alebo populistami smerujucimi k totalite).
Sucasne systemy su prehnite (ved som to videl sam, a to aj v jednom z najzdravsich kapitalistickych systemov v JP, a neuchlacholili ma ani prekvapive socialne, spolocenske a financne vyhody, ktore mi poskytovalo moje postavenie vedca - napr. mi lokalna municipalita/prefektura kompletne preplatila synovu velmi drahu operaciu srdca, co ma veru zo socialneho hladiska prekvapilo, kedze som to nemal v poisteni), a potrebuju zmenu (a asi nie evolucnu), a musim sa priznat, ze sa nemozem ubranit dojmu, ze ti, ktori odisli do US ci Kanady s vidinou lepsej spolocnosti (ja som veru kazdym rokom radsej, ze som moznosti ist po Japonsku do tychto krajin zavrhol) sklamani z toho, aka nespravodliva a podivne deformovana (a stale deformovanejsia) tato spolocnost je.

Pred rokom som videl serial
https://m.imdb.com/title/tt8694364/
je o blizkej buducnosti v Britanii, a musim veru odporucat, pretoze predbehol dobu, a perfektne sa hodi nielen na dnesnych Borisov Johnsonov, ale aj celu spolocnost. Je to sice sci-fi zaner, ale vlastne je viac sociospolocensky a politicky, ale najma velmi realisticky ukazuje praktiky populistov a podobne real-life veci.


Ale to uz som zas pri popise neexaktnej problematiky, akou spravanie a organizacia multiorganizmu inteligentnej formy zivota na Zemi je, a pritom som pisal, ze sa nerad vyjadrujem k temam, ktore su neexaktne, hmyriacie sa priamo pod nohami, a preto de facto nenastudovatelne (=kazdy ma svoj nazor, ktory vie podporit argumentami).
Urcite je jednoduchsie popisovat multiorgazmus mravcov (asi aj tym, ze v ich pripade ide o totalnu totalitu :) ).

A aby to nebolo take vazne, tak aspon jeden egg-head chemicky vtip na zaver:

Two scientists walk into a bar.
The first one says “I’ll have some H2O.” The second one says, “I’ll have some H2O too.” Then he dies.

;)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to ide?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Este jeden kratky dodatok k SJW, ktorych ste spominali - teraz vela pracujem so slovenskymi slovnikmi, a nasiel som pekny indikator, ze na Slovensku zatial SJW nie su pri moci. A budu, ak zmizne (alebo sa upravi) nasledovne heslo v oficialnom SAV slovniku:

https://slovnik.juls.savba.sk/?w=cig%C3 ... cs&d=psken#

;)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď