Ako to ide?

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Užívateľov profilový obrázok
Palo M.
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 3:53 am

Re: Ako to ide?

Príspevokod užívateľa Palo M. » Pi Aug 14, 2020 10:13 am

Ďuro, na dávne revolúcie naozaj nie som expert, ale bolo ich podstatne viac než tie, čo si vymenoval, a väčšina z nich zmenu systému nepriniesla. Čo si pamätám z dejepisu (ktorý som mimochodom v škole neznášal, nie preto, že by som nemal rád históriu, ale kvôli forme), len v našich končinách ich bolo plno. Ale stále to bola de-facto absolutistická monarchia. Síce existovali akože parlamenty, ale faktickú moc mal "starý Procházka". Namiesto transformácie na moderný štát bolo "Mým národům", a celý ten kolos na hlinených nohách prestal po 1. svetovej vojne existovať. No a keď sa pozrieme na vznik 1. ČSR, čo bol na svoju dobu veľmi moderný štát, tak to začalo tým, že sa hneď na začiatku zrušili šľachtické tituly, ich používanie znamenalo porušenie zákona. A bolo, grófovia a baróni už boli len obyčajní občania. Bez revolúcie. Áno, 1. svetová vojna vytvorila podmienky. Potom stačilo len využiť príležitosť, ako sa hovorí "chytiť sa historickej šance".
Takisto sa v histórii dajú nájsť prípady, kedy historické šance boli premrhané. Napríklad Tibet, ktorý mal faktickú nezávislosť po roku 1912, ale sa politicky izoloval, a nerozvíjal medzinárodné vzťahy. Čínska republika naopak, bola veľmi aktívna na medzinárodnom poli. Vo výsledku, keď v roku 1950 čínska (už komunistická) armáda vtrhla do Tibetu, tak sa za nich nemal kto postaviť...

Ono často to, čo ľudia označujú ako príčinnú súvislosť, je len korelácia. V minulosti prebehlo veľa revolúcií, doba bola skrátka taká, omnoho násilnejšia. Niektoré z nich naozaj dosiahli pôvodný cieľ (napríklad tá americká Vojna o nezávislosť). Ale častokrát to bolo len také intermezzo, a veci sa potom vyvinuli úplne ináč.
Takže nejaké reči o tom, že "spravíme teraz revolúciu, a potom už bude dobre" ma akosi vôbec neberú.

Gabber: To sa cez to naozaj dá niečo aj vidieť? Mne to pripadá ako všelijaké tie zbytočné gadgety čo sa dajú kúpiť počas letu. Ehm, dali, teraz sa akosi moc nelieta...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)

gabberattack
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 2:35 am
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa gabberattack » Pi Aug 14, 2020 6:43 pm

-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!

Duro Kotulic Bunta
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 4:00 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Duro Kotulic Bunta » Ne Aug 16, 2020 9:40 pm

Palo, urcite ti neberiem tvoj skepticizmus voci potencialu revolucii, ako som spominal, cela spolocensko-politicka diskusia je zavisla a ovplyvnovana takym velkym mnozstvom tazko predvidatelnych faktorov, ze predpovedat a extrapolovat z minulosti do buducnosti je iba malo odlisne od vestenia z krystalovej gule. Takze nemam ambiciu ta presvedcit o mojom nazore, pretoze objektivne uznavam, ze mozes mat pravdu. Ale toto plati reciprocne. :) takze strucne moj subjektivny pohlad:
Rakusko-Uhorsko som do toho zoznamu nezahrnul, pretoze uz neexistuje a ani nebolo velmocou (skor iba z nasho pohladu bolo samozrejme dolezite, ale z pohladu Europy to bol iba privesok Nemecka). Spominas, ze konstitucna monarchia aj tak bola stale hlavne o panovnikovi - to pre niektore konstitucne monarchie plati aj dnes (Brunej atd), ale napriek tomu vladca ani tam nie je neobmedzenym panovnikom a nemoze si robit uplne co sa mu zachce (ako to napr. moze v absolutistickej Saudskej arabii), a to je podla mna vacsi prerod ako medzi takouto exekutivnou a ceremonialnou konstitucnou monarchiou (toto delenie som si nevymyslel ja, to je oficialne delenie konstitucnych monarchii), pretoze zmena absolutistickej na exekutivnu monarchiu je v prvom rade o tom, ze vladca pride o absolutnu moc, a je druhorade, o kolko tej moci pride. Priznam sa, neviem teraz z hlavy povedat, ake nepokoje sprevadzali zmeny exekutivnych na ceremonialne monarchie, to by som si musel spravit resers. Ale myslim, ze by mohli byt pokojnejsie, kedze ide o ovela mensiu zmenu nez z absolutistickej monarchie.
Co sa tyka toho, ze pri Rakusko-Uhorsku/CSR doslo k zruseniu slachtickych titulov pokojnou cestou, s tym nemozem suhlasit, pretoze koniec WWI je 11.11.1918. (a ak si dobre pamatam informacie, tak zvony sa rozozvucali o jedenastej hodine a jedenastej minute)), pricom CSR bola vyhlasena 28.10.1918, cize este pocas vojny. No bez ohladu na ceremonie ukoncenia vojny, realne nebyt svetovej vojny, tak Rakusko-uhorsko bude existovat este nejaky (vzhladom na zastaranost a skostnatelost asi uz len kratky) cas, kym nebude obcianska vojna, v ktorej sa odtrhnu jednotlive narody. Dobrovolne by k zruseniu cisarstva urcite nedoslo, a WWI nie ze pripravila podu, ona jednoducho priamo a efektivne cisarstvo rozvratila, zdecimovala jeho autoritu a hospodarsku, politicku aj vojensku moc, a teda ho znicila. Zakony v CSR boli priamym dosledkom vojny, bez nej (alebo bez revolucie ci obcianskej vojny) by to neslo.
K Tibetu sa neviem vyjadrit, jeho dejiny som veru priznam sa necital, ale z toho, co si napisal, mi pripada, ze to spada do kategorie, ked revolucia v susednej krajine (Cina) zvalcovala onedlho aj maleho (poctom obyvatelov a ekonomickou silou) suseda.
Urcite mas pravdu v tom, ze vela revolucii zlyhalo ci sli svojou deformovanou cestou. Ved to je aj pripad VOSR - tiez dobra myslienka zdegenerovala do niecoho vyrazne ineho. To si ale myslim nie je dovod mysliet si, ze velke zmeny nastanu bez revolucie (ci vojny). Aj vojny predsa dopadnu castokrat inak nez bol umysel (pre porazeneho dokonca vzdy :) ), no nie je to dovod mysliet si, ze vojna nic nezmeni a nedosiahne ciel. Ciel nemusi dosiahnut, ale zmenu dosiahne vzdy. Rovnako tak aj revolucia.
Navyse, to iste sa ale predsa deje aj teraz s demokraciou - do popredia sa dostavaju populisti, darmozraci a tlchubovia, a to dokonca bez revolucii. A ciel demokracie sa akosi zacina vzdalovat a stracat v podivnom virvare suboja o moc a majetok. Takze tak ako sa neda spolahnut na revoluciu, ze prinesie zelane ovocie, tak sa neda spolahnut ani na demokraticky progress.
Takze nam ostava uz iba odletiet na inu planetu a zalozit tam koloniu. Teda aspon do casu, kym v nej nebude zit privela ludi, ze sa medzi nimi najdu ti mocichtivi a nezdegeneruje na nejaku formu -kracie riadenej nejakym -izmom. ;).

Gabber - ten prsten sa mi paci, ale z estetickeho hladiska. Mam rad priesvitne spojite tvary, ci uz je to kremen, sklo (oboje je dioxid kremika), alebo ine priesvitne materialy. Ale z funkcneho hladiska to musi byt nedobre, pretoze hlavnou ulohou dalekohladu na hviezdy je zbierat viac fotonov nez dokaze ludske oko (presnejsie sosovka/zrenica oka). U dospeleho cloveka ma zrenica v noci priemer cca 5 mm, ak nebol slnecny den, tak cca 7 mm. Sosovka toho prstena ma odhadom iba o malicko viac, cize bude vidiet iba o malicko slabsie hviezdy nez volne oko. Druhym faktorom je zvacsenie, ktore zavisi od pomeru ohniskovych vzdialenosti objektivu a okularu, to sa teda z obrazku neda odhadnut, ale zo zakonov optiky pri takom malom priemere objektivu nemoze byt vacsie nez radovo v jednotkach (v opacnom pripade by obraz bol bud strasne tmavy kvoli zlej svetelnosti alebo deformovany kvoli prirodzenym optickym vadam jednoduchych sosoviek - napr. uplne skreslene 'duhove' farby mimo stredu sosovky, tzv.chromaticka aberacia).
Cize urcite originalny napad, aj esteticky pekny, ale z praktickeho hladiska len s malou pridanou hodnotou. Na hviezdy takmer vobec a aspon trosku na jasny Mesiac (ale farebne nerealisticky).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]

Návrat na "Ostatné, nehodiace sa inde"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných