moze mi to niekto vysvetlit

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

tahanko
Príspevky: 133
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:00 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

moze mi to niekto vysvetlit

Príspevok od používateľa tahanko »

caute asi som to tu uz raz daval ale ani vtedy som tomu nechapal. mozem niekoho poprosit kto sa tomu viacej rozumie ako ja :) o vysvetlenie co sa tam deje? vopred velmi pekne dakujem

http://www.rofl.to/making-tones-visible
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: moze mi to niekto vysvetlit

Príspevok od používateľa matob »

no kedze sa do toho nerozumiem, mozem skonstatovat akurat tolko, ze ak su tie tvary naozaj sposobene zvukom.. tak je to dost dobre...
inak.. vydrzat to video pozerat do konca so zapnutym zvukom da zabrat :D
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: moze mi to niekto vysvetlit

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tie obrazce naozaj vytvara ten zvuk - su to rezonancne obrazce, ktore vytvaraju zvukove vlny, ktore vytvoria stojate vlnenie v materialy podlozky.
Inymi slovami, zvukove vlny rozvibruju podlozku, a v zavislosti od frekvencie zvuku, vlastnosti podlozky (pevnost, hrubka, tvar...) sa vytvoria miesta kde sa vibaracie skladaju dohromady. Ak je na nich dobrny materail (piesok...) tak sa zhromazduje na miestach kde su "udolia" vubracii.
Je to podobny princip ako opticka interferencia, kde sa pre zmenu ale skladaju nie zvukove ale opticke vlnenie - dosledkom je napr. to, co vyuziva interferometer LIGO pre projekt einsten, a z bezneho zivota su to napr. farebne skvrny na povrchu mydlovej bubliny alebo olejovej skvrny na mlake - tenucke vrstvy sposobuju odraz, lom a skladanie optickych vln, pricom udolia a vrcholy sa prejavuju nie ako obrazce na doske, ale ako farby.

Btw, Japonci nedavno robili stojate vlnenie na hladine vody - a dokazali na hladine vytvorit velmi zlozity tvar - pismeno S.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď