Pouzivanie swastiky v sucasnej Europe

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Pouzivanie swastiky v sucasnej Europe

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Inspirovany peknymi vikingskymi textami severskych deathmetalovych chlapcov z Amon Amarthu som si trochu podrobnejsie studoval stare aj novodobe dejiny skandinavskych narodov, a z tych modernejsich casov ma zaujala jedna vec:
to, ze swastika (cize hakovy kriz) je tisicrocia a celosvetovo pouzivany symbol je pomerne znama vec. To, ze aj dnes je mozne ho pouzivat na nabozenske ucely (napr. hinduisticke chramy, a to dokonca aj v nemecku) je tiez este vseobecny fakt. Mimo europy uz ani nehovoriac - ked som otvoril akukolvek mapu v japonsku, hemzila sa hakovymi krizmi (pretoze nimi japonci dodnes oznacuju v mapach budhisticke chramy). Ale to, ze sa pouziva v Europe aj mimo nabozenskej obce, to ma veruze prekvapilo.
Kde?
Dokonca v armade - toto je SUCASNA vlajka finskej leteckej akademie:
Obrázok

Pri tabuizovani hakoveho kriza v zapadnej spolocnosti po druhej svetovej vojne toto povazujem za ozajstnu raritu veru.
A to uz zmiernili - v rokoch 1918 az 1945 pouzivali finske vzdusne sily presne taku istu svastiku ako nacisti, akurat kriz bol modry na bielom pozadi:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Finla ... border.svg
(pre informaciu - nacisti zacali hakovy kriz pouzivat ako svoj symbol az v roku 1920).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Pouzivanie swastiky v sucasnej Europe

Príspevok od používateľa shafa »

Mam pocit ze stejnou svastiku taky pouziva nejaky dansky pivovar ve svem logu (uz hodne dlouho), ale uz si vic nevzpomenu...

Edit:
Trochu vic se o pouzivani nekterych okultnich symbolu ve Stredni Evrope (Rakousko a Nemecko 1890-1935) da docist ve velmi zajimave knize "Okultni koreny nacismu", kterou napsal Nicholas Goodrick-Clarke. Pred cca 10 lety se to dalo v antikvariatech sehnat, dnes snad na aukro.cz, nevim...
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Pouzivanie swastiky v sucasnej Europe

Príspevok od používateľa Palo M. »

Lenze hitlerovske Nemecko pouzivalo tu svastiku pootocenu o 45 stupnov. Aj na lietadlach - vid napriklad uvodny obrazok milosovho blogu na SME. Aj na uniformach to mali zavesene za "koniec haku", cize svastika visela "sikmo" (zatialco budhovia to maju zavesene za "zalomenie", takze svastika je "rovno". Neviem o tom, ze by ju niekde pouzivali neotocenu (ale nejako som to nestudoval, takze na 100% to neviem).
A mystika je tam jednoznacna: ked sa clovek pozera na ten akoby labyrint a tak trochu akoby spiralu...

To, ze pouzivalo svastiku ako statny symbol hitlerovske Nemecko, je celkom normalne. Ved kazdy stat pouziva nejake symboly. My mame dvojkriz, Cesi zas leva... A prezidentov obraz tiez visi v kazdej skolskej triede a na urade... A neviem, ze by cez vojnu svastika sluzila ako nejaky symbol nahanajuci hrozu...
Horsie boli tie ich pozdravy... Co sa tyka dnesnych neonacistov, ti prebrali nielen pozdravy, ale aj rozne ine "normalne" veci ako pochody, uniformy (pisem "normalne", kedze kazda armada ich ma, a teda aj armada nacistickeho Nemecka ich mala, v beznom zivote to uz samozrejme normalne nie je)... no a prebrali samozrejme aj symboly... tak su teraz tie symboly zakazane, aj ked symboly samotne za nic nemozu. Navyse, neonacisti si este primysleli rozne ine symboly a kryptogramy, ktore hitlerovske Nemecko vobec nepouzivalo. Tak su teraz "pre istotu" zakazane vsetky - podla mna to ale velmi nezabera, kedze raz za cas sa niekde rano najdu nastriekane...

Podla mna aj pouzivanie komercneho loga v reklame ma podobny psychologicky efekt, ako propagacia nejakeho ideologickeho symbolu - je to vo svojej podstate tlacenie kalerabov do hlav a manipulacia ludi... Takze keby sme mali byt dosledni, tak by sa malo zakazat verejne propagovanie akehokolvek loga... Znie to asi trocha radikalne, ale ja vidim vela negativnych stranok aj v tych komercnych logach. Samozrejme mi hocikto moze protiargumentovat tym, ze je v tom obrovsky rozdiel... ano je, ale len kvantitativny a kvantitativne urcenie hranice nikdy nie je absolutne, ale vychadza z danej doby. Kedysi otrokarstvo nebolo povazovane za nemoralne, dnes je - a napriklad aj tema, ktoru nacal Duro, je toho prikladom. Ale vlastne aj tuto temu nacal Duro... Tak teraz neviem, ci to je momentalnou naladou, alebo je to len nahoda, pre mna sa tieto dve temy myslienkovo prelinaju (aj ked su o niecom inom)...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Pouzivanie swastiky v sucasnej Europe

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, tie dve temy naozaj podla mna suvisia, aj preto som ich veru nacal v ten isty den..
Pretoze povazujem za nespravne a prizemne ak ludia na jednej strane zakazuju hakove krize len preto lebo ich z 5 tisic rokov pouzivania dvadsat rokov pouzival nejaky avantgardny vodca, a na druhej strane ospevuju historicke postavy ktore pritom ludstvu priniesli porovnatelne (alebo aj viac) skody a utrpenia (za genialitu ospevovane, legendami opradene a za novatorstvo a progres ludstva zodpovedne historicke postavy boli vacsinou zaroven aj kruti tyrani a nehumanisticki vrahovia, ale na to sa vacsinou zabuda a obvinuju sa len z cerstvej pamati znami Hitler, Stalin a zopar dalsich, pricmo ale neboli o nic horsi ako ich ospevovani predchodcovia).

Ale este par poznamok k veci - swastiku nepouzivali nacisti len pootocenu o 45 stupnov, ale aj presne taku ako hinduisti, budhisti, slovania a dalsie narody - cize "vodorovnu", a sice konkretne na standarde Adofla Hitlera
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Stand ... itlers.svg
a aj na zastave jeho osobnej SS straze:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:LSSS_AH.svg
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď