eBooks...

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Celkom vystizne - suhlasim najma s poslednym dojmom, ze clovek cita knihy ktore by inak necital. To je uplna pravda!
Napr. ja som si takto mohol precitat Revolution betrayed od Leona Trockeho z roku 1936, ktora uprimne povedane sa mi velmi pacila, ale tazko by som si ju celu precital keby som si ju nestiahol z webu do citacky...
(btw, taku vybornu, konzistentnu, na faktoch a statistickych udajoch zalozenu kritiku Sovietskeho zvazu som este necital - a vobec sa necudujem, ze Stalina rozzurila a spustila masove cistky trockistov v ZSSR, a vlastne motivovala Stalina k tomu aby dal Trockeho zavrazdit - Trockij mal vyborne racionalne argumenty, jeho kniha ide priamo k veci a tvrdo kritizuje stalinisticky system a zaroven jasne a logicky ukazuje preco stalinizmus nie je marxizmus leninizmus a vyvracia vsetky argumenty Stalina o tom, ze je "Lenin dneska".. ako povedala Leninova zena v roku 1928 "keby Lenin este zil, urcite by bol uz vo vazeni"... nemam velmi rad sociologiu a politiku, lebo je narozdiel od fyziky pramalo extaktna, ale Trockij je asi najracionalnejsi blabolista/politik/sociolog ktoreho nazory som kedy pocul/cital... a jeho kniha ma len utvrdila v tom, ze nebyt degeneracie sovietskeho zvazu Stalinom, mohla sa historia vyvijat zaujimavejsim smerom, pretoze aj ked Trockij mal svoje chyby (namysleny, prilis sebavedomy, arogantny...), vedel by ZSSR viest podstatne lepsie a hlavne menej iracionalne ako Stalin.. a mohol aj menej poskodit meno marxizmu leninizmu, ktory uz skoro kazdy vnima len ako diktaturny, nasilny a prekonany system... ale to som off topic, pardon.. :) )
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa gabberattack »

Tak uz som opat v burzoaznom USA a vyzdvihol som si iPad, ktory tu na mna cakal, kym som bol na SVK. Chcel by som vas poprosit, ak niekto ma eKnihy, potreboval by som nejake v Slovencine/Cestine na otestovanie zobrazovania diakritiky. Mozete mi poslat zazipovany subor?
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak vitaj v klube eBookistov.
"Ten" archiv je prilis velky na jednoduche poslanie.
Na testovanie ti odporucam toto: http://petrkrcmar.blog.root.cz/2010/05/ ... lni-cteni/
Su tam rozne formaty, rozne kodovania. Na testovanie velmi vhodne. Okrem toho to vyzera byt velmi zaujimava kniha (este som ju nedocital, ale zaciatok sa mi pozdava).
Ta ista kniha v PDF je na http://www.root.cz/knihy/svobodna-kultura/. To je vlastne original s korektnym formatovanim, tie konverzie pre mobily mozu vyzerat cudne, hlavne na velkom formate ako ma iPad (hlavne prva stranka s obrazkom, dalej by mal byt len text).

Pripadne potom mozeme podebatit aj o obsahu knihy... Lebo sa to podla mna tyka aj politiky Apple v oblasti mobilnych zariadeni ako su iPad ci iPhone (nie konkretne, ale pristupom).

No a ked dotestujes formaty a budes chcet aj tu beletriu v ceskom jazyku, niekde sa to uz najde :-)
V slovencine toho bohuzial vela nie je, ale jeden horuci tip by som mal: http://zlatyfond.sme.sk/. Pisu, ze uz 1220 digitalizovanych knih... a legalne zadarmo. Teda ak mas rad slovensku klasiku. Ale je tam napriklad prva slovenska sci-fi: http://zlatyfond.sme.sk/dielo/1165/Reuss_Hviezdoveda/1. Kam sa hrabe Jules Verne...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Super, ale coze chces v cestine citat take super ze to nemas v anglictine? :wink:
u mna sa cz/sk priznam sa do readeru este velmi nedostala.. (nie preto ze nechcem ale proste vsetko zozeniem desatkrat rychlejsie a lahsie v en..)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Super, ale coze chces v cestine citat take super ze to nemas v anglictine? :wink:
Tak za toto ťa prívrženci "Úžasné Zeměplochy" možno aj zlynčujú...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:Tak za toto ťa prívrženci "Úžasné Zeměplochy" možno aj zlynčujú...
Nerozumiem - ak mas na mysli tu seriu knih s colourful obalmi od Terryho Pratchetta, tak ved jeho Discworld je v originale predsa anglicky (aj ked som to nikdy necital, fantasy ma velmi nelakalo..).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa gabberattack »

Duro Kotulic Bunta napísal:Super, ale coze chces v cestine citat take super ze to nemas v anglictine? :wink:
u mna sa cz/sk priznam sa do readeru este velmi nedostala.. (nie preto ze nechcem ale proste vsetko zozeniem desatkrat rychlejsie a lahsie v en..)
Juraj, ja som kupil tento device ako domacu citacku na online noviny a knihy - hlavne pre mojich rodicov, ktori anglicky nevedia a v USA sa slovenske/ceske texty velmi tazko zhanaju. Otec rad cita noviny, mama knihy a jedinou papierovou knihou v slovencine, ktoru sa mi tu podarilo zohnat, je biblia zo slovenskeho kostola.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

gabberattack napísal:Juraj, ja som kupil tento device ako domacu citacku na online noviny a knihy - hlavne pre mojich rodicov,
Tak potom je to jasne, ja som myslel ze je to pre teba.. ;)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Nerozumiem - ak mas na mysli tu seriu knih s colourful obalmi od Terryho Pratchetta, tak ved jeho Discworld je v originale predsa anglicky (aj ked som to nikdy necital, fantasy ma velmi nelakalo..).
No... to vidim, ze nerozumies... Aj Funes je k dispozicii v originale po francuzsky, ale s dabingom Frantiska Filipovskeho je to lepsie ako original. Ked je kniha plna vselijakych slovnych hraciek a narazok, bezny citatel v originale vacsinou nema sancu. Naco zapasit sam s prekladom, ked su na to machri, ktori nielenze dobre vystihnu vyznam, ale este aj vyuziju zvukomalebnosti cieloveho jazyka... A cesky preklad Zemeplochy je legendarny... no ale k tebe asi ta legenda este nedorazila :-).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:A cesky preklad Zemeplochy je legendarny... no ale k tebe asi ta legenda este nedorazila :-).
Aha, fantasy ma nikdy velmi nezaujala, takze ani Pratchetta som nikdy necital. Je ale fakt, ze cestina je bohaty jazyk velmi vhodny na slovni hricky, takze verim, ze preklad v tom pripade moze byt aj lepsi ako original. Aspon pre stredoeuropanov teda.
[aby som bol objektivny, jedine fantasy v zivote ma zaujalo, a velmi vyrazne - gamebooks seria o Lone Wolf od Joea Devera - mozno poznate, knizka zlozena z kratkych situacii, kde si pri kazdej z nich sami vyberate z niekolkych moznosti co sa ma stat, a podla toho dej sa vyvija dej. Takze aj ked fantasy nepovazujem za zaujimavu, chapem, ze to moze cloveka chytit.. :) ]

Anyway, Gabber - otestoval si si CZ/SK na tom, co Palo dal linky? Ak nie, poslem ti nejake zipy - ake formaty ta zaujimaju?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tak kedze nam pribudol dalsi intenzivne citajuci clen rodiny a kedze prvy ereader (Sony prs 600) plni svoju funkciu velmi dobre (najma z pohladu oddychu oci pri e-inku narozdiel od LCD screenu), ale jeden je na troch ludi uz malo, tak som si urobil trochu prieskum aktualnej ponuky, a kupil dalsi ereader - vybral som Kobo Glo. Dovody boli nasledovne:
1. ma citlivy touch screen
2. ma vstavane rovnomerne osvetlenie (nie podsvietenie)
3. cita sifrovane i nesifrovane formaty

A mozem veru odporucat - znacku Kobo som doteraz nepoznal, tak som bol trochu nedovercivy, ale review boli dobre. A ukazali sa ako objektivne - mozem povedat, ze splnil moje ocakavania, je to o dva levely lepsie ako stary sony reader. Kontrast e-inku je vyborny, touch screen funguje spolahlivo a je citlivy na dotyk, neleskne sa, a osvietenie displayu je velmi uzitocna feature, ovela lepsie ako externa LED lampicka, ktoru pouzivam na sony, najma co sa tyka rovnomernosti osvetlenia plochy. Ereaderi za tie nieco vyse dva roky urobili evidentne velky pokrok.
Rozmyslal som i nad amazon kindle, ale odradila ma ich restrikcna politika - ja si sice citam umyselne iba anglicke verzie knih (aby som nestratil kontakt s anglictinou), ktore je lahke zohnat, ale kedze tento druhy reader je najma pre timura, potreboval som donho kupovat slovenske/ceske knihy. A kedze kindle necita DRM sifrovane formaty inych vyrobcov ako od amazonu, tak by bol kindle uplne neuzitocny, pretoze SK/CZ knihy su vacsinou sifrovane a pritom amazon sam ich nepredava. Existuju sice neoficialne addons pre sikovny soft Calibre, ktore dokazu odstranit DRM sifrovanie, ale kvoli amazonu si predsa nebudem legalne kupene knihy este dodatocne hackovat aby som ich mohol citat na ich kindli.
S Kobo Glo tento problem nie je, precita hocico stiahnute a aj na slovensku kupene, a pritom kvalitou displaya a podsvietenia sa vyrovna kindlu, a dokonca ma niektore vlastnosti, ktore su lepsie - ocenujem najma vacsi vyber pri setupovani pisma, Kobo narozdiel od Kindlu dokaze napr. upravovat aj hrubku pisma, vdaka comu sa kontrast sa da nastavit leps nez u kindlu.

Takze ak niekto uvazujete o novom ci druhom ereaderi, a nechcete sa 'upisat' nenazranemu amazonu, Kobo Glo mozem jezdnoznacne odporucat. Je lahky, dobre padne do ruky, screen s vysokym rozlisenim vyzera fakt ako papier, pritom je dotykovy a osvetlenie je prirodzene, ako keby lampou, ale pritom to nesvieti do tvare ako LCD screen... a pre oci je to ovela prijemnejsie ako tablet ci monitor. Nehovoriac o tom, ze stoji trikrat menej ako ked som kupoval prvy ereader. ;)
http://www.youtube.com/watch?v=7pd24fL-fPI
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa shafa »

Dik za tip, Duro.
Prave jsem vytisknul a docetl vsech 6 dilu Duny, nacez jsem vypotreboval toner a musel koupit novy ;-)
Takze jsem taky zabrousil na ctecky knih a po projeti mnoha recenzi jsem si chtel jit vyzkuset kindle paperwhite, ale dost me zarazily manyry amazonu, ktere dela s ruznymi formaty. Az jsem si rikal, jaktoze to lidi kupujou, kdyz je jejich politika az tak restriktivni.
Mam v pc mraky knizek v ruznych formatech a tisk je dost neprakticky...
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kindle ludia kupuju, pretoze ma dobre parametre a naletia reklame, ktora im zataji, ze si na tom nebudu moct precitat viac nez polovicku eknih v CZ/SK.. Ako povedal majitel jedneho CZ obchodu s eknihami, najvacsim nepriatelom eknih u nas je Amazon. Ludia, co k nim chodia, su vraj velmi prekvapeni, ked zistia, ako brutalne ich amazon obmedzuje. Ked si kindle kupovali, netusili o tom (to je presne ta povrchnost ci uponahlanost - pekna krabicka, dobre technicke parametre, a viac sa nezaujimaju, viac si nezistia, kupia a potom lutuju).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ludom su take veci uplne jedno. Inak by si v zivote nekupili ZIADNU knihu s DRM.

Ked si kupim klasicku papierovu knihu, tak si s nou mozem robit co chcem: mozem si ju precitat kolkokrat chcem, kde chcem a nepotrebujem uz za to platit nic navyse. Mozem tu knihu niekomu podarovat. Alebo pozicat. Mozem ju o 20 rokov niekomu predat. Mozem si ju len tak zalozit do kniznice a po mojej smrti ju niekto zdedi a moze znova citat...

Kniha s DRM ma o vsetky tieto prava pripravuje. Zaplatim, ale knihu ma pod kontrolou niekto iny. Nemozem ju ani pozicat, ani darovat a ak sa zmeni situacia okolo vydavatela, tak ani citat. Sorry, ale toto je somarina na n-tu. DRM by snad malo vyznam pri nejakom obsahu, ktory sa defacto rovna sluzbe (povedzme nejake cerstve neverejne informacie, ktorych cena po kratkom case aj tak klesne na nulu). Ale uz pri casopisoch typu National Geographic (kde uz sa k tomu da po case vracat a je to zaujimave) je DRM jednoducho podvod na zakaznikovi, pri knihach, hudbe a videu ani nehovoriac.

Chapem, ze autor aj distributor chcu za svoju pracu dostat zaplatene. Ja nie som proti plateniu ako takemu. Ale ja ako zakaznik zase chcem za moju platbu aj patricnu protihodnotu a nie lesteny prd. Lestene prdy skratka nie som ochotny kupovat.

Povodne som si tiez myslel, ze ludia o tom vlastne nevedia (zly-zly distributor im to zatajil) a preto to kupuju. Ale nie. Vacsinou, ked sa snazim vysvetlit suvislosti, tak narazim na barieru a zistim, ze ludom to vlastne nevadi a ja som za divneho typka. Ti co su ochotni platit za zaDRMovany obsah, povazuju cenu za "prijatelnu" a hlavne sa chcu rychlo k tomu obsahu dostat "lebo ho skratka chcu" a vsetky argumenty jednoducho ignoruju. Co bude zajtra ich nezaujima, tak preco by sa zamyslali nad tym, co bude o 20 rokov, alebo nad nejakymi principmi a moralkou. Neriesia, KONZUMUJU. Ze ich Kindle od Amazonu naserie, lebo raz zaplatili za citacku a teraz ju nemozu pouzivat na vsetko? No tak si kupia inu citacku a su zas chvilu happy... alebo sa pripadne (ako ty teraz) vytesuju, aky dobry prieskum si urobili dopredu a aku dobru citacku kupili hned na prvy krat... akurat si ani jedni neuvedomuju, ze ten Damoklov mec nad nimi stale visi...

Aj tak som sa este nestretol s takym obsahom, pri ktorom by mi stalo za to ustupit z mojich zasad. Taky pre mna asi neexistuje...

No ale uvidime, kam sa veci vyvinu. Teraz sa prave rozhoduje o tom, ci DRM bude sucastou HTML5 standardu alebo nie a skor to vyzera tak, ze to pretlacia... no ale to je jedno, podstatne vzdy bude to, kto bude ochotny platit. Zaplatenim hocijakeho obsahu chraneneho pomocou DRM zakazik vlastne motivuje predavajucich, aby coraz viac veci bolo zamknutych pod DRM a coraz menej veci bolo dostupnych volne.

Ja som nikdy nechapal chlapikov, ktori zaplatia velke prachy sado-maso salonu za to, aby ich tam vytrieskali po holej. No a platit za obsah chraneny DRM je podla mna nieco podobne, len to z nejakeho divneho dovodu ma omnoho viac privrzencov...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: eBooks...

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, posunul si diskusiu trochu principialnejsim smerom. Uplne s tebou suhlasim, ze DRM je nieco, co by tu nemalo byt. Na druhej strane, trend mi pripada skor taky, ze DRM zanikne, pretoze nebude plnit svoj ucel - podobne ako kedysi sifrovanie DVD etc - prvym naznakom novych principov je napr. 'social DRM', a logickym umieracikom pre DRM su hackovacie nastroje, napr. addons pre Calibre. :) Chapem snahu vydavatelov obmedzit nelegalne kopirovanie - a zatial to riesia pomocou DRM, budu ale musiet vymysliet nieco pre vsetkych akceptovatelnejsie.

Paci sa mi, ako to napr. riesi server xtrance.info - dobou 'hajenia', ked na novu knihu pol roka neponukaju link na stiahnutie, ale iba na predajcov, aby si ju mali moznost ludia kupit, nie downloadnut. A po pol roku daju linky na free download tej istej knihy. To je mozno pekny priklad, ako by sa mohla riesit situacia do buducna - aby aj vydavatel a autor mal z eknih nejaky zisk, a zaroven aby ludia neboli obmedzovani nejakym DRM.

Mne pri vybere citacky islo o to, aby som bol existenciou DRM co najmenej zasiahnuty - ak by som si kupil kindle, tak som hned v pasci a mozes si stahovat a kupovat akurat tak nesifrovane veci alebo nieco rovno z amazonu. S Kobo clovek ma vacsiu slobodu, pretoze na tom precitam cokolvek - stiahnute, sifrovane, hocico. A je na mne, ci si DRM kupim alebo nie - narozdiel od amazonu, kde si MUSIM kupit DRM, a este k tomu iba ICH DRM.

Anyway, s tym, ze kupou kazdej DRM knihy clovek vlastne podporuje cely tento divny koncept, takisto uplne suhlasim, a toto mi rozhodne nie je jedno - urcite pri kupe knihy kupu DRM budem minimalizovat. Nechcel som ale byt obmedzeny tak, ze si ich nebudem moct kupit, kedze niektore veci (pre Silviu) sa inak ako v DRM zohnat nedaju.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď