Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Chcel by som sa spytat ostrielanych TV absorberov :), ake sci-fi alebo katastroficke filmy (nie serialy) by ste odporucali pozriet si?
Nejako mam totiz problem najst nieco zaujimave - a pozerat nejake C-ckove braky so scenarom pre patrocne deti by som nerad. Nemusi to byt zrovna nieco turbo tip-top bez logickych chyb (ako napr. Votrelec 1).

Pred tyzdnom som si totiz pozrel film Knowing, a celkom sa mi to pacilo (aj ked tam bolo zopar malych logickych chyb a naivit [najma scenka, kde univerzitneho profesora astrofyziky na MIT napadlo spojit jeho vyskumne prace s aktualnymi udalostami okolo zvysenej aktivity Slnka - ziaden realny astrofyzik by na to neprisiel tak nahodne a najma tak neskoro], ale nie nejak zavaznych). Bol to celkom prijemny mix viacerych zanrov - psychohorroru (na japonsky sposob - vysinute anemicky blede dievcatko s paranormalnymi schopnostami), katastrofickeho filmu (najma na zaver), sci-fi, a danikenovskeho stylu vysvetlovania biblie (na zaver - narazka na Ezechielovo videnie, ktore tam bolo sice len okrajove, ale pacilo sa mi).

Chystam sa stiahnut si v blizkej dobe film 2012, ale tam ma odradza to, ze to reziroval Emmerich - po jeho filme The Independence Day, ktory bol velmi slaby, mam voci nemu znacny despekt (a svojim The day after tommorow to napravil len trocha)..

Pozrel som si nedavno aj District 9, ale to bolo dost zle - logicke chyby tam boli take, ze pokazili kompletne cely pribeh (najma to, ze aj ked na zaciatku bolo v mimozemskej lodi cca milion mimozemstanov, nikto z nich nebol schopny vtedy s lodou nic spravit/s lodou odletiet - a trvalo 20 rokov, kym pod zemou v ghette v garazovych podmienkach dvaja mimozemstania skontruovali malu lod, ktra nesluzila na nic ine len aby sa s nou dostali tych par kilometrov na ich matersku lod - a potom, akonahle sa dostali do materskej lode, uz vedeli s materskou lodou lahko a bez problemov odletiet naspat na rodnu planetu - ale preco potom to neurobili pocas tych mesiacov na zaciatku, ked sa lod nehybne vznasala nad Johanesburgom a vsetci mimozemstania boli priamo v nej? Ved za tych 20 rokov sa s materskou lodou nic nestalo, nikto ju neopravil, a ani ziadni novi inzinieri/odbornici na mimozemsku technologiu sa v radoch mimozemstanov za tych 20 rokov nevzdelavali/nevychovali... jednoducho toto je priklad logickej chyby, ktora znici celu zakladnu pointu a motiv celeho scenara/pribehu..)

Viete o niecom zaujimavom? (nemusi to byt vobec novinka, kludne aj 20 rokov stare)...
Prezeral som si imdb.com, ale nejak sa mi tam zle vyhladava (sice sa da vyhladavat podla zanrov, roka, je tam aj rating atd, ale aj tak som nenasiel nic rozumne)..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa matob »

:!: 2001 - a space odyssey .. klasika s neuveriteľnou pointou, hodnou diskusie. Má to aj druhý diel, ale jednotka je naj.
http://www.csfd.cz/film/5393-2001-vesmi ... e-odyssey/

:!: Event horizon ... Nejdem písať spoiler, len vyzdvihnem približne prvú polovicu filmu. Perfektná atmosféra.
http://www.csfd.cz/film/149-event-horizon/

:!: Signs ... Opäť (podľa mňa) skvelá atmosféra.
http://www.csfd.cz/film/8363-signs/

:!: Close encounters of the third kind ... Vlastne som to poriadne celé nevidel, ale však takáto klasika nesmie vo výbere chýbať :D
http://www.csfd.cz/film/8631-close-enco ... hird-kind/

:!: Fire in the sky ... Videl som to ako malý, a teda nespalo sa mi po tomto filme veľmi dobre :D Mrazí ma len keď si na ten film spomeniem. Napoviem, že ide o únos mimozemšťanmi.
http://www.csfd.cz/film/15247-ohen-na-n ... n-the-sky/

:!: Moon ... Ťažobné práce na mesiaci... ešte sa len chystám na tento film.
http://www.csfd.cz/film/248829-moon/

...
možno ma ešte niečo napadne, tak doplním...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak Signs by som ja osobne neodporucal. Ked uz na tom trvas, tak potom vzapati na to si pozriet Scary Movie 3... :lol:
Ale fakt, Signs sa mi zdal byt dost zly film...
Ked uz Mel Gibson a post-katastroficky, tak jednoznacne Mad Max trilogia. Aj dnes dobre, napriek tomu, ze uz to ma par rocikov.

Inak Duro, dalsia ukazka totalne pokazenej pointy je "Kozoroh 1". Som si to velmi hmlisto pamatal, ked mi to ako malemu rodicia dovolili pozerat v nedelu o osmej... som mal nejako v pamati, ze je to dobry film... Teraz som ho kupil v stanku na DVD a uz som prisiel o iluzie. Uplna slabota.

Neviem, ci si videl vsetky "klasiky":
Total Recall - ak si cital aj predlohu - poviedku od P. K. Dicka, tak este lepsie, ten film totiz tu kratucku poviedku nadherne rozvinul a krasne vystihol to, co chcel autor povedat. A udajne najlepsi Arnoldov herecky(!) vykon.
Blade Runner - zase podla P. K. Dicka. Aj ked tam sa zacinam stracat v reziserskych zostrihoch, uz neviem ktory koniec tam ma vlastne byt...
Utek z New Yorku - mozno nie az tak sci-fi. Ale mne sa paci to prostredie aj hudba. A teraz sa objavila na nete aj uvodna scena, ktora v povodnom filme vobec nebola zakomponovana, aj ked (podla mnohych nazorov na nete) osvetluje charakter a "motivaciu" hlavneho hrdinu. (Pozor, Utek z L.A. je slabota.)
Alebo este od Carpentera Vec. Pripadne potom Mucha, ked uz ide o tie sci-fi horrory.

Nove fantasticke filmy ma nejako neoslovili... Nejako uz to nevedia tocit. Bud su to nejake apokalypticke somariny s bugom v hlavnej pointe, alebo nejake adaptacie komiksov, ktore su sice vizualne pekne, ale furt su to len komiksy.
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Mne sa velmi pacili tieto 3:

The Butterfly Effect
12 Opic
Donnie Darko
Obrázok
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa Honza »

2012 je ztráta času - C-kovy film (snaha o zabery z NASA, ktere jsou tocene kdesi v garazi), stavba pribehu uboha atd.
District 9 - myslim, ze to melo mnohem vetsi potencial sdeleni, nez se podarilo zrealizovat...prislo mi to jako promarnena sance.

The Butterfly Effect se mi take zamlouval.

Z klasiky je Blade Runner jasna volba (stoji za to HD), Vec ma take pribeh i atmosferu bez zbytecnych efektu.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Filmy ... to si vacsinou nepamatam nazov ale mne sa z tohoto zanra asi najviac pacilo:
28 Weeks Later
Cloverfield - toto je specialne fajn, cele tocene stylom "handycam".
Inak Knowing celkom fajn len sa mi nepacilo ako to premostili a urobili z nich anjelov, teda ak ste si vsimli tie bytosti ked odlietali a tak ziarili tak im urobili aj anjelie kridla.
No a mozno nieco aj s tymto spolocne ale uplne z ineho sudka no velmi dobre na ziskanie alternativneho pohladu na svetonazor a podla by si to mal kazdy pozriet je dvojica filmov:
Dogma a [urlhttp://www.imdb.com/title/tt0261392/]Jay and Silent Bob Strike Back[/url] - v zasade je to apokalypticke aj ked z uplne ineho pohladu.
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa matob »

Z klasiky ma napadol ešte "Contact"
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Vyborne, diky moc vsetkym - nieco z tych veci co ste spomenuli som samozrejme videl, ale viacero veru nie, takze dik - mam teraz co do zasoby pozerat, niektore vyzeraju velmi zaujimavo. ;)

A este aj mna inak napadla pre mna skoro zabudnuta klasika, ktoru som nevidel snad 20 rokov - Planet of the Apes. ;)
Vsimol som si, ze natocili aj patt pokracovani - nevideli ste niekto niektore? Tipujem, ze to asi bude narozdiel od povodneho dielu slabota...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Urcite myslis tie stare Planety Opic... Ta nova (tusim 2001) totiz ani nie je velmi sci-fi (resp. ked ju budes pozerat ako sci-fi a porovnavat so starsou verziou, tak ta sklame).
S tymi pokracovaniami si sa celkom trafil. Prvy film bol celkom uceleny, ked chlapik na konci zistil, ze je vlastne cely cas na Zemi. Celkom dobre. Trocha iny koniec ako v knihe. Dvojka pokracovala tam, kde jednotka skoncila, ale uz nic moc. Dalsie 3 diely uz bola celkom slabota. Navyse tam nejake veci nesedeli s predoslymi dielmi. A v tolkych pokracovaniach tie opicie masky uz dost nudili. By som povedal, ze dej dvojky az patky by sa kludne zmestil do jedneho filmu a mohlo to byt omnoho lepsie.

Tak ale ked vytahujeme sfilmovane romany, tak ma este napadlo: stara Duna (typicka lynchovina) verzus nova Duna (bolo to natacane v Cechach a s ceskymi hercami, je to tzv. TV-miniseria - trojdielny film, takze sa to da pozeriet v rozumnom case, cele to ma spolu len o nieco viac ako jeden diel Pana Prstenov :-)). Ale obidve verzie odporucam pozerat len v pripade, ze si cital knihu, inak sa ti to bude zdat ako zlatanina nezmyslov. Na to, ze je kniha prakticky "nesfilmovatelna", su obidva tieto pociny celkom dobre.

No a potom sme este nespomenuli nejake sub-zanre sci-fi:
Kyberpunk: Tron, Travnikar, Johny Mnemonic
Fantasy: Barbar Conan a Conan Nicitel, uz spominany Pan Prstenov.
Komedie/parodie - velka skupina, niektore su fakt dobre: Ghost Busters, Men in Black, Back to the Future, Demolition Man, Wild Wild West...

Inak v komediach nemusime chodit daleko, mame tu totacove ceske sci-fi komedie: Zitra vstanu a oparim se cajem, ako aj Zabil jsem Einsteina panove su skvele casovky. No a potom este z roznych sudkov: Adela jeste nevecerela, Tajemstvi hradu v Karpatech, Pane vy jste vdova, Coz takhle dat si spenat, Jak utopit doktora Mracka, Divka na kosteti, Kdo chce zabit Jessie... a na nieco som este urcite zabudol - a to si este nechcel serialy, tych je tiez "zopar"...
Nie su to sice hard-sf veci, ale filmy su to vyborne, pokial sa pamatam su bez logickych kiksov a splnaju definicu sci-fi podla Ondreje Neffa "Neco je jinak".

Filmov, ktore sa aspon trocha dotykaju zanra sci-fi, je ale strasne vela. Napriklad aj filmy pre deti, ako Nekonecny pribeh, Jumanji, ci Harry Potter... Snad kazdy horror je tak trocha aj sci-fi. Upirske filmy, komiksoidy, vela filmov ktore su v podstate akcaky, ale zasadene do sci-fi prostredia.
To je tazko pisat, co je dobre, ked si clovek ani nepamata, co vsetko videl.
Dalo by sa to napisat aj opacne - ktore sci-fi filmy cloveka sklamali a preco. Alebo pripadne filmy, ktore "asi" nie su velmi dobre, lebo clovek ich pred casom videl, ale dnes si uz vobec nepamata o com vlastne boli.

Neviem, ci mas zaujem hlavne o tie katastroficke... to je inak zaujimavy fenomen. Uz som sa kdesi stretol s nazorom, ze ludi dnes pritahuju katastroficke a ponure filmy, knihy, hry a pod., vraj preto, ze vidia buducnost prevazne cierne, ziadna perspektiva, diktatura, znicene zivotne prostredie, civilizacia v troskach atd., tak sa na to uz psychicky pripravuju. A kedysi zase prevladali filmy "budovatelske" - nove uzasne technologie, lety do vesmiru, osidlovanie novych planet... A teda vraj filmy a knihy, ktore su prave "in", vlastne odrazaju psychicky a moralny stav populacie... A moc chces tie katastroficke? :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dikes Palo za info - ano, mal som samozrejme na mysli ten prvy diel Planety opic, ten sa mi kedysi ako chlapcovi pacil a odvtedy som ho nevidel veru. Pokracovania - hm, skoda, ale ak budem mat prilis vela casu tak si ich asi pozriem aj ked nie su vravis nic moc.

Ceske komedie a sci-fi komedie - ej, tam sa mi najviac pacilo Zabil jsem Einsteina panove, ale videl som asi velku vacsinu z toho co sa natocilo - to vies, v JP som dva roky doma nonstop stahoval najma stare ceskoslovenske filmy (okrem toho, v takej cudzej kulture dobre padlo vidiet nieco ceskoslovenske), takze zopar stoviek GB stale mam :)

Dunu som necital ani nevidel, presnejsie ked som ju zacal kedysi citat tak ma to vobec nezaujalo a nedocital som to (to sa mi nestavalo casto, ale Duna ma vyslovene nudila).
Ked uz si spomenul Kyberpunk - tam sa mi pacil celkom Clockwork Orange od Kubricka, aj ked je to uz trosku specificke sci-fi.
Fantasy az tak neoblubujem, aj ked mozno robim chybu - Pana prstenov ani vsetkych tych Harry potterov som nevidel ani necital, prilis ma nelaka pozerat take veci.

S tou uvahou o vztahu zaujmu o zanre filmov a celkovemu rozpolozeniu psychiky naroda je to zaujimave - moze byt za tym kus logiky a reality. Naozaj tu bol boom prehnane optimistickych sci-fi filmov, alebo rovnako staci si spomenut
aj na optimizmus v popularnej hudbe (Dalibor Janda - Vsechno na Mars... v 2005 sme uz mali vselico mali mat vystrelene na Mars :) ).
Na druhej strane, boli zaroven aj filmy hororove a katastroficke uz aj vtedy (70te roky) - hlavne so satanistickou tematikou (narodi sa dieta/diabol), a potom lietadla (porucha na Jumbo-jete).
Takze asi to bude trosku mix, pripadne tieto 70roky uz boli predvoj dnesneho trendu.

Kazdopadne ja mam velmi rad katastroficke filmy (teda pokial su rozumne) kvoli tomu, ze maju potencial pekne vystihovat tu krehku rovnovahu a zranitelnost biosfery pred makroskopickymi planetarnymi procesmi.
Aj ked je fakt ze este som asi nevidel katastroficky film, ktory by vyuzil plny potencial tohto zanru a nesustredil sa len na psychoefekty alebo graficke efekty.

A este ku vztahu filmov a reality - moze to byt aj opacne, napr. pocas druhej svetovej vojny nacisti cielene podporovali natacanie komedii, aby sa odvratila pozornost od ponurej frontovej reality - napr. kvoli tomu tocil Vlasta Burian tolko komedii (a viacero z nich sa mi veru naozaj pacilo) prave cez vojnu..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Hehe, tak sme si kvit. Ja som precital vsetky diely Duny. A Nadaciu... ved vies :-).

Postapokalypticke filmy sa vzdy zaoberaju hlavne dopadom na ludske spolocenstvo, priroda je len taky ramec kam je to zasadene. Tak ked chces, tak este par tipov:
1. Americky Den Po je celkom znamy, to si asi videl... svojim sposobom brutal, a to tam este velmi zmiernili, ako by to dopadlo...
2. Opat ceskoslovenska kinematografia: Konec srpna v hotelu Ozon - to som videl uz davnejsie, takze detaily si nepamatam, ale celkovo to bol unikatny film.
3. Tak toto je velmi slabe, no ale postkatastroficke to je: Waterworld
4. A este slabsie: Postman (tomu Costnerovi to v takychto ulohach skratka nejde - ci to nebude tym, ze obidva aj reziroval).
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa Honza »

S post-katastrofickych me napada The Stand, je to zfilmovany Stephen King. Cesky to vyslo jako Svedectvi, zkracena verze tusim kolem 900 stran. Cetl jsem pouze English original - pres 1400 stran, asi nejdelsi kniha. Typicky King - ze zacatku predstavi postavy atd. a pak se to rozjede. Zfilmovanou verzi neznam, ale mohla by byt dobra.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo - no 1. som videl, ale 2. ma veru zaujala - veru zaradim tiez do playlistu..

Honzo, King by mohol byt zarukou ze ma nebudu boliet neurony po zhliadnuti scenara (teda ak velmi nezmenili oproti knihe..), uz mam v playliste ;)
Inak 1400 stran - uff, tak to je riadne dielo.. :shock: moja najdlhsia kniha ktoru som kedy cital bol kedysi davno arabsky Koran (samozrejme nie v originale :) ), ale ten mal "len" okolo 950 stran...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tak som si este pred par mesiacmi pozrel ten The Stand od Stephena Kinga - a musim povedat, ze uplna strata casu. Roztahane, nudne, celych tych sest dlhych hodin som cakal ze nastane nieco zaujimave, nejaka prekvapiva myslienka ci ruzuzlenie, ale ... nic. Je to asi jediny film, kde sa hodnotenie IMDB a moje velmi vyrazne lisia.. :(

Zato dnes som si pozrel film Pandorum, a bol som velmi milo prekvapeny - nikdy som o tom filme nepocul (ani niet cudo - bol to prepadak, stal 40 milionov USD ale zarobil len 20 milionov), ale aj ked sa sice nezaradil medzi mojich top 5 filmov, medzi top 10 uz urcite ano.
Je to sci-fi horror, trochu na sposob Alien a Event Horizon, ale lepsi ako Event Horizon (aspon podla mna). Kvalitna rezia, vcelku dobry scenar, efektne sceny ale pritom bez nejakych vybuchov ci boom akcii, malo logickych nekonzistentnosti, a - prekvapenie na zaver, ktore vas prinuti zamysliet sa nad filmom a zistite ze vsetko bolo uplne inak ako ste si po cely film mysleli - a to bez toho, zeby clovek tusil ze to "nejak tak asi bude". To som naozaj necakal, takych filmov je pomerne malo, a poslednych par minut filmu ma preto velmi pozitivne prekvapilo.

Takze nie sice uplna spicka, ale je to velmi dobry film, ktory ak mate radi scifi a horror stoji za to pozriet si...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
ludi_slovakia
Príspevky: 17
Dátum registrácie: So Feb 19, 2011 6:19 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa ludi_slovakia »

Ja sice skor ficim na scifi serialoch, ale mozno by sa ti pacil The Descent
Obrázok
Napísať odpoveď