Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucate?

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
89421
Príspevky: 128
Dátum registrácie: St Aug 08, 2012 8:29 pm

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa 89421 »

Pridavam sem take svoje piatkove filmove zamyslenie..
Celkovo co tu citam na tomto vlakne suhlasim z prenikavo realistickymi recenziami filmov od pana kotulica.. :)
Komerrcne..
Tak pridam svoj vyber, Trilogia Matrix , Vsetky filmy -Votrelci, mam blue-ray edicie . Ak mate aparaturu vyssieho hifi radu je to proste zazitok..
Ak sa este natoci nieco ako matrix z takym napadom a spracovanim.. klobuk dole =D> :D skoda ze sa tvorcom nejako zamotali pohlavia, a uz netocia.. :lol:
Terminator 2
The X files-serial ked to dnes po rokoch pozeram zistujem ake ****** sa dnest tocia, x files su premakany serial, hlavne prve 3 serie ale aj z dalsich serii by sa dalo naskladat napinave kolo dobrych dielov. Serial dozrel ako vino, ale dynamika a kamera 90 rokov uz asi nebude vyhovovat dnesnym prehypovanym deckam..a cela produkcia na hbo a inych je hrozna

Moja bestoffka zaujmavych:
Children of Men-jeden z mojich najj.. na jahodovy dych sa neda zabudnut :lol: , atmosfera , hudba, kamera, prostredie az na strhujuci zaver,koniec troska nedokonceny ale realny a smutny
Twelve Monkeys- nedoceneny film ,proste uzasne 90 roky, vtedy sa tocilo...
K-PAX-dalsi oblubeny, koho taketo nieco napadlo.. a vyborny vdaka k.space
Moon-velke nadeje ale i tak zaujmavy pocin hlavne vdaka hereckemu um k.space.
The Quiet Earth - fascinujuce.. na temu tohoto filmu by sa dalo inak dlho diskutovat, asi najlepsia postapokalypticka realia.
The Man from Earth - dalsi velmi zaujmavy ,top n. 2
Pi - savanti ma fascinuju, top.n. 3


Moj absolutny top film, intelektualne nedocenene uzasne nadcasove filmove dielo, autor predlohy jeden z poslednych vizionarov a fantastickych spisovatelov --2001: Vesmírná odysea , S. Kubrick.. , skvele podanie a hudba, kamera,slnecna kalifonia 70 rokov je paradna, delfiny,vesmirne lode a vztahy na nich.. nadchadzajuci konflikt mocnosti , vyrieseny absolutne originalnym napadom a z novou vyzvou pre ludstvo..predloha A.C.Clarka je nedostihnutelna, jednoducha a genialna.. :idea:
Obrázok
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Honza »

Duro Kotulic Bunta napísal:Uz davnejsie som videl jeden sci-fi film, ktory ma musim priznat nadpriemerne zaujal. Konkretne ide o Timecrimes
Podobne zpracovane tema, ale jiny zanrAbout Time
By mel zajimal nazor po shlednuti...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Honza napísal:Podobne zpracovane tema, ale jiny zanrAbout Time
By mel zajimal nazor po shlednuti...
Film sa mi podarilo pozriet, a myslim si nasledovne:
- romaticky: ano
- komedia: obcas tam boli usmevne hlasky, hoci na kategoriu komedia to podla mna nestacilo
- element cestovania v case: znacne povrchne implementovany, film sa podla mna zaraduje medzi tu haldu scenarov, kde sice cestovanie v case hra dolezitu ulohu, ale je premyslene povrchne a logika sa ohyba tak, aby plnila nejaky iny ucel - v tomto pripade romanticke emocionalne sceny.

Moja najvacsia vyhrada k filmu je ta, ze na zaciatku su definovane iste pravidla, ktore sa ale neskor vo filme porusuju, alebo minimalne nie je vobec jasne, ci sa dodrziavaju. Konkretne (nie je to mozno uplny oznam, pisem to len ako prvu iteraciu :) ):
1. cestovat mozu len muzski clenovia rodiny -- avsak neskor cestuje aj sestra (ok, to by sa dalo vysvetlit tak, ze ju cestovatel zobral so sebou za ruky)
2. cestovat nie je mozne do buducnosti -- avsak pritom si hlavny hrdina lieta hore dole medzi minulostou a sucasnostou (ok, to by sa dalo vysvetlit tak, ze pod 'buducnostou' sa mysli nieco neprezite, zatialco on sa pohybuje hore dole v case medzi okamihmi, ktore uz vsetky prezil - ale to je uz dost ohnuta logika, kedze definovat 'uz prezite' pokial je cas volna velicina, je dost nekorektne). Najkorektnejsie by bolo, keby pohyb do 'buducnosti' nebol mozny, a navratom do minulosti by clovek musel opat odzit kazdy jeden moment svojho zivota, aby sa dostal spat do povodneho casu. Ibaze odzit cele dni, mesiace a pod presne podla povodneho zivota je nemozne.
3. ak cestuje do minulosti pred narodenim nejakeho cloveka, tak dany clovek bude po navrate do povodneho casu (ci preziti celeho obdobia do povodneho casu) iny, kedze spermia/vajicko, ktore daneho cloveka vytvorili, su vzdy jedinecne -- avsak pritom ked po zachrane sestry zistil, ze jeho dietasa zmenilo, tak sa bez problemov vratil do tej najpovodnejsej reality - a to by podla logiky definovanej filmom nemalo byt mozne, lebo aj keby sa lubovolnekrat vratil do minulosti, tak jeho dieta uz vzdy bude vyzerat inak, kedze je statisticky miziva pravdepododnbost, ze vajicko bude opldnene tou istou spermiou (zhruba 1 ku desiatkam milionov). Tento bod je aj mojou najvacsou vyhradou k filmu, ktora ho podla mna dost kazi, pretoze je vdaka tomu evidentne, ze cielom scenaristov nebolo urobit seriozny logicky konzistentny dej, ale jednoducho pouzit cestovanie v case iba na tri ucely:
- romanticke scenky s rodinnymi vztahmi
- odkaz, ze kazdy den treba prezit akoby bol posledny
- prejavovat pozitivne emocie, ktore aj z obycajnych dni urobia happy shiny days

Suma sumarum, pekny film pre ludi, ktori pozeraju filmy pre emocionalny zazitok, ale z pohladu logiky a cestovania v case je to nedomyslene a nekonzistentne, tak ako vacsina filmov.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Honza »

Díky Duro, je to tak - je to spise romantika pro sirsi publikum, nez hard-core science rules typu Timecrimes.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Honza napísal:Díky Duro, je to tak - je to spise romantika pro sirsi publikum, nez hard-core science rules typu Timecrimes.
Na druhej strane som rad, ze si sem dal link na ten film, pretoze ho mozem odporucit mojej Silvii, ktora sci-fi nema velmi rada, ale toto by sa jej mohlo pacit. :) A ja si asi pozriem aj The Time Travellers's Wife, tiez nemusim vzdy pozerat len hardcore... :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

89421 napísal:Pridavam sem take svoje piatkove filmove zamyslenie.....
Diky za tipy, myslim, ze mame velmi podobny vkus. Vsetky filmy co si spomenul, som videl, a patria medzi moje the most favourite, niektore (Moon; The Man from Earth) som tu pred casom priamo spomenul, kedze ma zaujali naozaj vynimocne a patria medzi moje top 10.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak som si dnes precital, ze zomrel H. R. Giger, vytvarnik, ktory nadizajnoval Votrelca (plus nejake dalsie fajnovosti pre hudobnikov).
:-(
Unikatny umelec, snad sa mi toto leto konecne podari navstivit Giger Bar a posediet si vo votrelcoidnom kresle... bo sci-fi filmy uz nie su, co byvali.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
89421
Príspevky: 128
Dátum registrácie: St Aug 08, 2012 8:29 pm

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa 89421 »

Pridavam sa k tuchliacim :( R.I.P
Genialny clovek, vlastne teraz po rokoch si uvedomim ze ziadny dalsi Giger neprisiel po nom a jeho napadoch..on vlastne dostal do hlav ludi Alienov, tym celym napadom a dizajnom -Votrelca..
Videl som pred par rokmi zaujmavy dokument o jeho zivote a praci..,,snad sa to bude dat dohladat.pekne psychedelicke obcas..divny ale uzasny..na to aby niekto take nieco nakreslil z hlavy len tak..


http://www.imdb.com/title/tt0090605/alternateversions Alternativne konce alienov..
http://www.dvdbest.sk/blu-ray/133981/ve ... rd-blu-ray Tato edicia mi ho doma trocha pripomina..
Obrázok
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Honza »

I'll Follow You Down.
Ne že by film byl převratný, tak slabší průměr, ale Gillian Anderson s věkem hezky vyzrává (ani malá výška, ani 45 let věku ji nelimitují, snad naopak).
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Po dlhom case som videl dobry a netradicny scifi film - Ex Machina.
Pred pozretim som mal despekt, kedze ide o otrepanu a neoriginalmu temu - umela inteligencia, resp. vytvorenie androida.
Ale pocas pozerania som zmenil nazor:
- film je originalny
- high tech, ale pritom pekne scenerie norskej prirody
- atmosfera kludna, a pritom napinava, ziadne akcne efekty, a pritom vela CGI a vizualne posobive sceny (atmosferou mi to pripomenulo vyborny Moon z roku 2009)
- dobre premysleny pribeh, dej zalozeny na myslienke a uvahach, nie na snahe ohurit divaka
- realisticky, a to az do takych detailov, ze coder na monitore koduje skutocne veci ako napr. skutocny algoritmus cracknutia prvocisiel v pythone.
- zaver nie je vobec hollywoodsky, ale velmi logicky a racionalny

Nechcem prezradzat dej, a teda nehovorim viac, ale musim povedat, ze po Timecrimes je toto dalsi film o otrepanej teme, ktory ma velmi prekvapil originalnym spracovanim.
Odporucam pozriet si - kazdy, kto ocenuje film zalozeny nie na akcnych scenach ale na myslienke, sa mu bude pacit. A pritom je vizaualne posobivy, cize ziadny Bckovy lowend ani po stranke CGI efektov.

-------
A ak si chcete pozriet aj akcny film so strielackami, tak musim povedat, ze sa celkom vydaril Edge of Tomorrow - asi aj preto, ze dej je zalozeny na vcelku premyslenom pribehu od japonskeho autora. A scenaristi to tentoraz ani na konci nedokazili. Je to prvy sci-fi film s Tomom Cruisom, ktory sa da pozriet aj so zapnutym mozgom bez ujmy na dusevnom zdravi ci ubytku IQ. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa shafa »

Jo, edge of tommorrow me taky mile prekvapil. Souhlas.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ak sa vam pacil film The Man from Earth (ktory povazujem za jeden z najlepsich a najoriginalnejsich sci-fi filmov, a ktory som v tomto threade uz pred par rokmi vyzdvihoval), tak odporucam pozriet si Coherence.
Sice je tam z vedeckeho pohladu jedna naivita (kometa ako zdroj anomalie a jej zobrazenie), a trochu ma zarazilo ako lahko postavy akceptovali, ze sa ocitli v anomalii, ale pricina anomalie nie je vo filme podstatna a reakcia mohla byt mozno pre niekoho realisticka. Zvysok je slusny. Je to extremny low budget (USD 50k) a natoceny zaujimavym sposobom - u rezisera v jeho dome v jeho obyvacke (prakticky cely film je natoceny v jednej izbe), tocene bez scenaru (herci mali kazdy iba poznamky v premyslenou liniou pre ich postavu), bez supportu, natocene za pat dni. Nemal som velke ocakavania (ehm, film mam uz rok, ale az teraz som sa k nemu odhodlal), ale nelutujem - vysledok je napriek niektorym negativam (obcasne drobne continuity errors) lepsi ako som cakal.

Posledne obdobie som videl aj dalsie podobne filmy, spomeniem tie, ktorych pozriete nelutujem, sice neoslnili (su priemernejsie), ale ak mate volnejsi cas a chut na nieco nie podradne, po pozreti coho nebudete lutovat cas filmu venovany, tak:
Triangle (o casovej slucke, trochu thriller)
Time Lapse (o fotografiach z buducnosti, pomerne crimi a mierne disktutabilna logika pribehu, ale obstoji kritike)
Exam (sice minimum scifi prvkov, ale zaujimava idea a thriller)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Honza »

Tak exam se mi líbil právě tou ideou a tím, že se snažili vytěžit co nejvíce z co nejméně prostoru, mělo to hlavu a patu. Nebylo to šablonovité, postavy a vůbec celé se vyvíjelo a někam směřovalo. Navíc to konci poskytuje uspokojivý závěr, není to ten typ filmu zamotat divákovi hlavu a nenabídnout rozhřešení.

Triangle - myslím, na tomu filmu hodně přidává zdařilá kamera a střih a služný herecký výkon hlavní hrdinky. Občas mi to přišlo, že si to trochu půjčuje ze Solarisu, ale třeba jen zdání.

Time Lapse - druhá polovina filmu možná slabší, ale stále přinášela trochu nového. Možná námět předstihl scénář a zpracování.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Honza »

Pustil jsem Coherence a velmi brzy jsem zjistil, ze uz jsem jej drive videl - poznal jsem ihned Emily Baldoni.
Ano, podstatny neni zdroj anomalie, ale reakce lidi na ni, skupinova dymanika atp.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ake sci-fi / katastroficke filmy (nie serialy) odporucat

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Diky Honzo za feedback - rad som si precital... Mal by som teraz nieco z trochu ineho sudka.

So sci-fi a katastrofickymi filmami uzko suvisi zaner horroru - ludia maju tendenciu bat sa neznameho (rovnako tak i zvierata), co mi je sice trochu cudzie (mna neznamo laka a vabi, nie strasi), ale prave preto rad pozeram, coho sa ludia boja. Najlepsi horor je podla mna realisticky horor inspirovany prirodou, logicky odovodnitelny. Opat vyhrava vynikajuci Alien. :)

Menej presvedcive horory su supernaturalne. Ano, je sa coho teoreticky bat, ale uprimne - absurdna myslienka supernaturalnosti je v podstate pomerne smiesna. Asi ako rozpravka na zleho vlka v lese, co poziera babicky. Vsetky tie vymyslene zjavenia, duchovia, posadnutia, dievciny s dlhymi vlasmi a chorobne bledou tvarou postavajuce v divnych poziciach v temnej chodbe - castokrat sa neubranim usmevu pocas sledovania...

Ale jeden supernaturalny horor ma teraz vynimocne zaujal - da sa totiz interpretovat ako vobec nie supernaturalny (aj ked vykazuje vsetky crty), ale ako vyborna a realisticka sonda do duse psychicky choreho cloveka prepadavajuceho sa coraz hlbsie do priepasti. Vsetky ´supernaturalne´ ukazy sa daju vysvetlit ako dusevna choroba prerastajuca hranicu medzi realitou a snom/halucinaciou. V podstate nieco ako LSD bad trip, akurat je evokovany nie umelym neurotransmiterom ale narusenou biochemiou mozgu. A to vsetko podane velmi uveritelne, da sa povedat az logicky a konzistentne. K tomu mala primes paranoje, a aj s jednoduchymi efektmi je vysledkom velmi pekny a inteligentny horor.
Sam som prekvapeny, ze odporucam pozriet si supernaturalny a nie sci-fi horor, ale tento film naozaj stoji za pozretie, ak mate radi realisticke psycho horory, nielen absurdne strasidelne rozpravky.

Babadook (2014)

p.s.: nenechajte sa zmiast imdb hodnotenim 6.9 - je to hodnotenie ludi, ktory film vnimaju ako supernaturalny horor. Rotten tomatoes mu dali podstatne vyssie hodnotenie (8.3, resp. 98%).
p.s.2: hlavnu hrdinku hra herecka, ktora hrala Maggie v Matrixoch (kratkovlasu operatorku konektorov do matrixu na Morpheovom Nabuchodonozorovi). A myslim, ze jej to ide dobre.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď