Prelet raketoplanu nad Slovenskom

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Prelet raketoplanu nad Slovenskom

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dnes o piatej som stal vonku a pozeral som sa na krasne svietiaci Mesiac. Zrazu sa v tej casti oblohy spoza budovy vynorilo nieco jasne - najskor som si myslel, ze to je lietadlo, ale po par sekundach som si vsimol, ze neblika, ide podozrivo hladko - po chvilu mi bolo jasne, ze vidim ISS, ktoru som uz videl viackrat. Nic extra zaujimave, aj ked pekne, ale .. za par sekund spoza budovy presne za drahou ISS vysiel druhy letiaci objekt, o nieco slabsi ale presne kopirujuci jej drahu, a rovnako vyzerajuci ako druzica!
Hned som si spomenul, ze ved predsa pred nieco vyse tyzdnom startoval raketoplan, a hned som dostal podozrenie, ze sa nan pozeram pocas odpajacieho maneveru od ISS !

Teraz vecer som si to checkol na heavens above - a nemylil som sa - bol to naozaj raketoplan pri jedinom (samostanom) prelete nad Slovenskom pri ktorom bol vidiet.

Je to teraz uz pomerne vzacna vec, pretoze musia byt splnene viacere podmienky:
- ISS musi letiet za tmy blizko nad/pri Slovensku
- ISS musi byt osvetlena slnkom
- raketoplan musi prave k nej prilietat alebo odpajat sa
- nesmie byt zamracene :)

Vzhladom na frekvenciu letov raketoplanov (max parkrat do roka), vzhladom na to, ze prilet a odlet od ISS trva len par hodin, a vzhladom na to, ze zdaleka nie kazdy prelet ISS nad slovenskom vidno, to bola celkom nahoda. A kedze som o tom dopredu nevedel, tak som si pripadal ako ked slepe kurca k zrnu pride.. :)

Kazdopadne, bolo to dost posobive, a celou cestou domov som premyslal nad tym, ako sa tu my pachtime na Zemi svojimi pozemskymi cervicimi problemami a pritom tam hore takmer vo vakuu letia celkom odvazni chlapici v extremne inych podmienkach ako my tu dole na Zemi... a pritom su zaroven k nam da sa povedat na skok par sto kilometrov od nas (blizsie ako Kosice od Bratislavy).. klasicka stara uvaha, ale pri tom pohlade bola aj tak velmi hmatatelna .. vidiet tu dvojicu ako si to sinie po obeznej drahe...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Prelet raketoplanu nad Slovenskom

Príspevok od používateľa Honza »

To jsi mel opravdu stesti, ze jsi zahledl tuto udalost.
To musi byt teprve neco zazit to live.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Prelet raketoplanu nad Slovenskom

Príspevok od používateľa Kiwi »

50 years later. Pozrel som sa na oblohu a ledva som zbadal Vegu, Deneb ci Altair.
Bola posiata statisicami pohybujucich sa bodiek, ako vo velkom nebeskom mravenisku.
Niekde medzi nimi je aj moj raketoplan. :D
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Prelet raketoplanu nad Slovenskom

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal:50 years later. Pozrel som sa na oblohu a ledva som zbadal Vegu, Deneb ci Altair.
Bola posiata statisicami pohybujucich sa bodiek, ako vo velkom nebeskom mravenisku.
Niekde medzi nimi je aj moj raketoplan. :D
5 billion years later. Pozrel som z povrchu Zeme na oblohu nado mnou a zbadal som nadherne sa trblietajuci koberec hviezd, bez akychkolvek pohybujucich sa bodiek. Konstelacie mi sice nic nehovorili, ale ta priezracna jasnost obrazu bola skratka uchvacujuca... az podozriva...
Zrazu ma zo zamyslenia prebral palcivy pocit - horucava! Z externeho termometru na mojom skafandri prichadzali alarmujuce udaje - 400 stupnov Celzia ! Na takuto teplotu skafander nebol konstrouvany a klimatizacny system sypel pod vycerpavajucou zatazou. Tento nahly vnem horucosti ma surovo vratil do reality dnesneho dna. Obratil som sa o 180 stupnov, a priezor sa automaticky stmavil pod zalahou prudkeho ziarenia - Slnko na pozemskej oblohe bolo vacsie a jasnejsie ako som bol zvyknuty z obdobia, ked som sa pred mojim casovym skokom narodil. Z laskaveho darcu zivota a chlacholiveho tepla sa stala nenasytna plamenna gula, ktorej chapadla protuberancii sa akoby snazili uchmatnut si z okoliteho priestoru nieco pod zub. Jeho vykon bol teraz az o 10% vacsi a pozemske oceany a atmosfera sa bohuzial nasledkom toho davno vyparili a rozptylili do okoliteho priestoru. Vedeny prirodzenou ochrannou reakciou som sa radsej obratil spat. Po par sekundach, ked sa priezor prisposobil zmenenym optickym podmienkam, som sa pozeral opat na sice nadherne priezracnu, ale zaroven ponuro ciernociernu oblohu s rozosiatimi perlami neznamych hviezd, ktore sa za 5 miliard rokov pri svojej rotacii okolo centra Galaxie pritmolili do okolia Slnka.
Mal som nutkanie odmietnut naplanovany vyskumny program a neaktivovat dalsi casovy presun, tentoraz o dalsie 2,7 miliardy rokov dopredu. Nakoniec vsak vedecka zvedavost zvitazila, a mne zastal dych v ocakavani cerveneho zeraveho Slnka zaberajuceho stvrtinu oblohy a beztiaze, ktora ma s najvacsou pravdepodobnostou cakala na obeznej drahe, na ktorej sa v mojich casoch pohybovala vtedy este horucavou Slnka vo faze cerveneho obra nevyparena planeta Zem...
Aky vsak bol moj uzas a prekvapenie, ked som sa po aktivovani casoposunovej sekvencie o par okamihov neskor popri ocakavanom prazdnom vakuu a stavu beztiaze ocitol aj ... v niecom co jednoznacne a na prvy pohlad pripominalo vnutro Dysonovej sfery !
Tak predsa sme to len my cervici pozemski vsetko prezili ! Predsa len ta nasa destrukcna virusova povaha (rozmnozit, vytazit, rozsirit sa..) nebola az taka primarna a dominantna a dokazali sme napriek nej porazit evolucny zub casu...
Alebo - skrsla mi zrazu znepokojiva a zaroven fascinujuco oponujuca myslienka - zeby to nebol vytvor potomkov pozemstanov???
...
...
;)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Prelet raketoplanu nad Slovenskom

Príspevok od používateľa Kiwi »

Kde sa da kupit tvoja kniha ? :D

A nebude nam tych 10^26 W malo ? Co tak zachytavat 10^40 W nejakeho kvazara
a posielat to sem ? :)

Aj toto tu je zaujimave :
http://en.wikipedia.org/wiki/Niven_ring
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Prelet raketoplanu nad Slovenskom

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Gratulujem Juraj, ja som niekolkokrat dene sledoval mapu a lokalitu rakretoplanu na mojej NASA aplikacii na iPhone (pekne je to urobene, realtime vidis kde sa nachadza aj jeho trajektoriu na google maps) bo reku si ho kuknem na oblohe ale stale mi pripadal dost daleko od Slovenske a poslednych par dni sa na to vykaslal a tu ho mas.
Ta jeho draha je taka klasicka vlnovka a myslim, teda ako to ja chapen, je vzacnejsie vidiet STS ako ISS.
vladokiller
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po Dec 14, 2009 10:43 pm

Re: Prelet raketoplanu nad Slovenskom

Príspevok od používateľa vladokiller »

Ahoj všetci..včera 14.12 okolo 21 30 mohlo byť,v Košiciach..na sídlisku Podhradová...som si bol vonku zapáliť cigaretu ...keď som náhodne spozoroval objekt ktorý sa po čistej bezmračnej oblohe nápadne pohyboval pričom som si v prvej chvíli myslel že je to dopravne lietadlo...zanechávalo to za sebou dymovú čiaru-stopu ako z lietadla ale hned sa mi to prestalo pozdávať pretože tá stopa bola o dosť väčšia ako vidíme bežne cez ďen a svetlo o ktorom som si myslel že to su pozične svetlá lietadla ...neblikali ako bežne stroboskop+ farba...skôr to vyzeralo akoby to horelo...to ma hneď napadlo že asi padá lietadlo..a potom som si uvedomil že to nemôže byť lietadlo...lebo to išlo príliš velkou rýchlosťou na dopravné lietadlo....tento objekt letel zo severozápadu...na juhovýchod...trvalo to celé len chvýlku...akurát čo som si to všimol a porozmýšlal čo to môže byť a už to išlo za horizont..Ako parádny zážitok...ako z filmu... akurát že si to nikdo iný nevšimol a ja by som rád vedel čo to bolo....ak ste to tiež vydeli dajte prosím vedieť na [email protected]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Prelet raketoplanu nad Slovenskom

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Satelit to kazdopadne nemohol byt, pretoze tak neskoro uz je pozorovatel (cize ty) hlboko v zemskom tieni.
Rychlost - tu nemozes odhadnut, kym nevies ako daleko sa objekt nachadza. Kludne to mozno mohol byt ten klasicky letiaci "cinsky" lampion s horiacou svieckou (o ktorom sme tu uz pisali) napr. len kilometer od teba...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď