Sucasny Linux

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

shafa napísal:Tak si odpovim sam...
Chyba bude zrejme v driveru...
http://www.nvnews.net/vbulletin/showthr ... a&t=174398
Ale preco ti to zacalo robit pri update Ubuntu? Mne sa tiez updatlo priebeznymi updatami na 10.04.4 a ziaden taky problem som nezaznamenal. Aj ked ja mam ATI (driver mam "vlastny" - tj. od AMD, nie z distribucie - a to uz vyse roka, je to Catalyst 10.12) a vacsinou BOINC vypinam ked robim nieco s masinou, lebo pri zapnutom BOINC mi laguje desktop. To ale suvisi s tym, ze mam nestandardne nastavene priority, pretoze pri standardnom nastaveni nestihalo krmit grafiku a ta isla len na 50%... teraz ide na 95%. Plus musim takmer vzdy zapinat VPNku kvoli sudruzskej internetovej cenzure a VPNka je tiez spomalena ak bezi BOINC.
Kedze mi masina bezi 24/7, tak nemusim mat zapnuty BOINC este aj vtedy, ked nieco na masine robim. Niekedy ked chcem iba na nieco mrknut, ze nemusim velmi prepinat medzi plochami (rotacia kocky laguje fakt zretelne), tak BOINC na tu chvilu nevypinam... ale celkovo si nespominam na ziaden crash X-servera s tymto Ubuntu 10.04. V tvojom pripade to mozno suvisi s HW konfiguraciou (neviem nakolko ides na hrane moznosti hardveru a tiez to odomknute jadro procaka moze hrat nejaku ulohu.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Nejdriv jsem si myslel, ze to bylo spolu s updatem Ubuntu. Asi se to neprojevilo hned a hloubeji jsem po tom nepatral.
Dle info z fora to teda vypada na proprietalni ovladac nvidie 295.20, aktualizovany pres ppa.

Edit:
kdyz tak prochazim ruzna fora a ctu jak se to lidem celkem vesele s timto driverem sere, moc nechapu jaky vyznam ma "certifikace" driveru
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Tak jsem to vyresil standardne po windowsovsku. Odinstalovat, nainstalovat.
Zda se, ze univerzalni poucka jak pracovat s pocitacem je vecna a vskutku univerzalni.

Edit:
i kdyz, jak tak na to koukam delsi dobu, tak stabilnejsi to sice je, ale stale to neni ono... Asi opravdu nezbyva nez pockat na dalsi verzi ovladace.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

:-) tak hlavne ze si ten stubborn kremik rozchodil.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Kiwi »

Dal som si kvoli RAID 0 Ubuntu 10.04 server, len tam neviemrozchodit hardverovu akceleraciu videa na youtube cez flash,
hoci je to enabled, driver je nvidia najnovsi, ale aby som mohol bezat MW potrebujem viac cyklov pre MW, a to akcelerovanie
videa cez GPU GTX 570, by mi pomohlo, lenze nejde, softwer only.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tak som si po dlhom case konecne nasiel cas na upgrade mojho stareho ubuntu 10.10 na 12.04 LTS verziu - cakal som tri mesiace kym debuguju najvacsie problemy. :)

Musim povedat, ze upgrade prebehol pekne plynule, a prekvapila ma jedna vec - ze sa mi nove Unity prostredie paci viac ako Gnome (co som asi v mensine). Vobec mi nevadi mensia customizovatelnost, ono v podstate tie basic veci co maju (lavy panel, jedna z tem cierna a viacero dalsich veci) je velmi podobne tomu, co som si nacustomizoval v povodnom gnome.. :) Takze sa trafili do mojho vkusu a ergonomickeho rozlozenia veci na screene... Nehovoriac o tom, ze stale je to viac customizovatelne ako windows...

Menej milo ma prekvapilo akurat to, ze bola nespravne detegovana moja grafika. Presnejsie nenaslo sa spravne rozlisenie pre moj monitor (teda TV). Musel som teda trochu googlit, pohrat sa s 'xrandr' commandmi a ked som to rozchodil tak to este supnut na trvalo do ~/.xprofile . Dokopy to trvalo asi tolko co cela instalacia, ale kedze to sa rovna cca pol hodiny tak to bol celkom prijemne straveny cas...

Takzer zatial som spokojny, a najma som rad, ze na najblizsich 5 rokov mam vyrieseny (predpokladam) stabilny system bez upgradu. :-)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Zajimave - ja nemel chut to hodit ani do virtualu, uz jen pohled na to graficke rozhrani me odpouzoval - ale mozna to preci jen pres vbox vyzkousim. Clovek totiz na to opravdu moc pozitivnich komentaru nenajde...
Naopak se mi zacalo velmi libit, a libi cim dal vic, Xfce (xubuntu 12.04), se kterym si hraju jak ve virtualu, tak to mam na jedne testovaci masine, ke ktere pristupuju vlastne jen pres ssh s graf. rozhranim. Je to bohuzel takovy chudy pribuzny Gnoma, ale na druhou stranu zase sympaticky.
Jen me zarazilo, jak strasne jsem si zvykl na ovladani oken na leve strane nahore (Ubuntu 10.04 default) a najednou mi to pripada nesmyslne pokazde mysi prejizdet nekam do tramtarie doprava :)

Pocet aktualizaci u 12.04 mi pripada stale dost velky, uvidime jak to bude vypadat za 1-2 mesice...
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

No tak ja som si povedal, ze teda skusim Ubuntu 12.04 LTS. Pracovny notasek musi frcat na Windoze, ale mal som tam aj Ubuntu 10.04 LTS, ktore ale pouzivam velmi malo, takze na skusku sa mi to zdal idealny stroj.
Trocha som sa obaval upgrade - doteraz som vsetky masiny instaloval na cisto, lebo sa vzdy nieco zomlelo - bud som prehadzoval hardver, menil particie diskov, raz som zase upgradoval root filesystem z ext3 na ext4... Tiez o Unity som cital vela kritiky.

Nebolo to take zle ako som ocakaval. Bolo to omnoho horsie. Upgrade sice prebehol hladko a aj masina nabootovala do noveho systemu. Potom som sa prihlasil do Unity a vtedy sa to na mna cele zrutilo. Sice to akoze chodilo, ale... no Unity, no... Napriek tomu, ze mam sirokouhly a pomerne maly displej, sa mi Unity prostredie zda hnusne. Farbicky su pekne, ale to je asi tak vsetko. V tej bocnej liste boli z uzitocnych veci akurat Firefox a Terminal (ten akymsi zazrakom - asi preto, ze v starom Gnome som mal manualne spravenu ikonku na liste). Vsetky veci co som mal nastavene v Gnome inac isli do prec (napriklad pocet ploch, widgety v liste na vytazenie jadier, a pod). Na bocnej liste mi nelogicky svietia aplikacie z LibreOffice (ktore som na tom notasku snad ani nikdy nenastartoval) a take co som predtym pouzival tam skratka neboli. No a ked som skusil ten "slavny" dash, tak som rozmyslal, ci mam nieco rozbit od zlosti, alebo nie. Kedze som bol doma sam, tak som si aspon poriadne nahlas zanadaval. V dashi nic nebolo, ziadne aplikacie. Ani tie na liste. Nic. A nenasiel tiez nic. Mohol som tam pisat co som chcel, nic sa neobjavilo, nic sa nespustilo. Ani ked som natukal uplne to iste, co v terminali chodilo. Skratka cely dash bol mrtva, nepouzitelna ... somarina, povedzme. Vytvoril som noveho uzivatela, ze mozno mam nejake stare nastavenia ktore dash pomylili. Nie - ani pod uplne cisto novym uzivatelom to nechodilo, stale mrtve.
Niektore veci prestali chodit. Napriklad gnome-sudoku. Spustilo sa, vypisalo nejaku idiotsku hlasku ze sa mu nieco nepaci a koniec. Tiez mi prestalo chodit automaticke disablovanie touchpadu pri pripojeni USB mysi (to som mal manualne dorobene cez udevd plus som mal miniskriptik pri starte gdm, aby to tam jednorazovo zdetegovalo. No a grub bol rozfajceny takisto (na pracovnom notasku potrebujem, aby si pamatal posledny nabootovany system a aby bol grub standardne skryty a system bootoval automaticky, ak sa nepodrzi shift). Takisto na prepinanie sietovych nastaveni podla profilu (doma=siet na priamo/v praci=siet cez proxy) je v 10.04 graficka nadstavba a prepina sa to jednoducho. V 12.04 na to graficka nadstavba nie je.
No skratka otras. Katastrofa. V takom stave bola ta masina prakticky nepouzitelna. Tak som zacal googlit. Grub ma skratka rozbite skripty, musel som vyrobit specialny suborcek v /etc/grub.d, aby to bralo do uvahy nastavenia (timeout skryteho grubu, ziadny timeout ked sa prerusi skryty rezim). Malo by to vlastne byt v suboroch z distribucie, ale tie su skratka zle a aby sa mi to pri dalsich updatoch neprepisalo, pridal som vlastny subor. Musel som robit vlastny, lebo to co bolo na nete mi nevyhovovalo (ale aspon som tam nasiel, ze je to rozbite v Ubuntu a ze treba customizovat). Sudruhovia z Canonicalu skratka prerabali skripty pre generovanie grub.cfg a pokaslali to. Asi nepoznaju zlate pravidlo "if it's not broken, don't fix it".
Riesenie na nefunkcny dash bolo v tom, ze bolo treba priinstalovat "magicke" dva baliky. Potom zrazu dash zacal fungovat tak ako je vidiet vo webovych clankoch. Finta bola v tom, ze ja som mal v 10.04 nastaveny balickovy system na "no-install-recommends", aby mi to neinstalovalo odporucane baliky automaticky (kedysi to bolo tak default, ked to pred par rokmi zmenili na automaticke instalovanie odporucanych, zacali sa mi do systemu tlacit nechcene veci, tak som to na vsetkych masinach povypinal - za tie roky som len v par pripadoch instaloval tak, ze sa mi tie odporucane baliky navyse hodili, ale vo vacsine pripadov mi nevyhovuju). Tuto tie 2 baliky boli pre ubuntu-desktop len ako odporucane, takze s mojim nastavenim sa pri upgrade nenainstalovali. Fakt netusim, preco ich davali ako odporucane a nie povinne, ked dash je bez nich nefunkcny (nedokaze nic spustit). Aj toto pokaslali sudruhovia z Canonical-u.
Prepinanie sietovych profilov graficky nejde. Par zufalcov na nete popisovalo ako to riesit cez skripty. Tak dik za to "vylepsenie", sudruhovia z Canonicalu.
Riesenie na automaticke odpajanie/zapajanie touchpadu som nenasiel. Akurat som zistil, ze udevd zalezitosti su v poriadku, pravidla stale funguju a spustaju co treba (nastastie sudruhovia z Canonicalu toto nerozjebabrali). Aj som zistil, kde je problem - X-server sa spusta nejakym zvlastnym sposobom, ze uzivatel root nema pravo menit displej (!!!WTF??? it's root. root!!!). Nezistil som, ci aj toto poriesili sudruhovia z Canonicalu, alebo je to zalezitost LightDM... ale to je nakoniec jedno. Skratka po upgrade mi prestalo fungovat to co mi predtym chodilo a na webe som nenasiel priame riesenie. Nejaky workaround by som na to dokazal spichnut: pridat uzivatela root medzi opravnenych na manipulaciu displeja pri starte/restarte X-servera - manualne pridanie mi slapalo az do dalsieho restartu X-servera... ale nakoniec som nad tym mavol rukou. Kaslem na cele Blbuntu 12.04. Tento firemny notasek velmi s Ubuntu nepouzivam, tam to mozem prepinat "rucne" po prihlaseni sa. A na dalsie masiny uz 12.04 nepojde. Skoda zabijat dalsi cas s takou kravinou. Zbohom Ubuntu. Neviem si predstavit, kolko casu by som zabil na svojom hlavnom desktope kde mam poinstalovanych hafo veci... To tam radsej nainstalujem cisty Debian.

Takze u mna ma 12.04 nula bodov. Na masinach kde je 10.04 ju tam necham dokedy sa bude dat a potom cau Ubuntu. Sorry, ale uz to nie je system pre mna. Absolutne neprisposobitelne Unity sa hodi tak akurat na spustanie prehliadaca - ale keby som mal mat na kompe len prehliadac, tak to si kupim radsej tablet, ten to ma spravene krajsie - a tusim aj viac prisposobitelne(!). Skusal som aj KDE (kubuntu-desktop), XFCE (xubuntu-desktop) aj LXDE (lubuntu-desktop) a vsetky boli z mojho pohladu horsie, nez stare Gnome prostredie na Ubuntu 10.04. Najsympatickejsie mi bolo LXDE (ziadne kraviny navyse, len jednoduchy zakladny desktop, klasicke kaskadove menu aplikacii, customizovatelne), bohuzial to v Ubuntu je nejake rozfajcene (v systray to nepochopitelne hadze obrovske medzery medzi ikonkami a navyse s grafickymi artefaktami v tych medzerach - podla vsetkeho "specialita" Ubuntu a nie vlastnost LXDE, podla toho co som videl na webe)... nevidim dovod preco by som mal s tym nasilu zapasit. Snad v Debiane bude LXDE rozumne a to by mohla byt volba pre moj desktop v buducnosti. V pripade potreby pozapasim s LXDE radsej tam.
IMHO sa Canonical vydal cestou cargo-kultu ("kopiruju" od Apple - spravili vlastny font, spravili svoj "store", minimalizovali moznosti prisposobenia, vizualne sa velmi silno aj ked asi nezalovatelne inspirovali... snad len ten UbuntuOne mali skor ako Apple iCloud) a tak sa snazia expandovat medzi ludi, ktori nerozumeju (a nechcu rozumiet) pocitacom, ze uz to prestala byt distribucia pre mna. S 10.04 LTS som bol spokojny, polrocne verzie ignorujem, no a 12.04 LTS uz si skratka nenainstalujem. Nastastie prechod z jednej linuxovej distribucie na inu je omnoho menej bolestivy, nez prechod na uplne iny OS.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa gabberattack »

Ja mam akurat xubuntu, vyskusal som Ubuntu 12-ku na asi 10 minut a sla do ta tam prec.... niekedy je fakt lepsie nekopirovat Apple, lebo ak dvaja robia to iste, nie je to nikdy to iste.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, ak pamatam, tak pri instalacii priamo bola moznost prejst na Gnome 3.0 alebo tusim aj na stare gnome 2. Alebo sa to urcite da aj dodatocne. To si neskusal?

Inak ja som s ubuntu 12.04 lts aj po troch mesiacoch pouzivania uplne spokojny, chodi vsetko, nie je problem. Par veci som si dobastlil, zvysok funguje. A lahko sa v tom zorientoval aj moj Timur.

Ale je pravda, ze na domacom kompe nepotrebujem a teda nemam a ani som nemal ziadne turbo speciality. Takze ja ako easy user pristup canonicalu (lahsie a intuitivnejsie pouzivanie na ukor mensej customizovatelnosti) ocenujem, na pat rokov mam pravdepodobne klud s instalaciami OS.
A mozno dalsie verzie unity budu lepsie / sofistikovanejsie, vzdy je potrebne niekde zacat ak kvoli divergenciam s teamom okolo gnome potrebovali vyvinut vlastne prostredie.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Taky jsem pred par tydny vymeknul a alespon do virtualu jsem misto Xubuntu 12.04 narval Ubuntu 12.04 se slavnym Unity.
No...
Dopadlo to tak, ze jsem ani nevedel a nenasel zpusob, jak cilene a opakovane spustit terminal - asi jsem malo hledal, byl moc vztekly, anebo oboje.
Takze klasika - sup do konzole a nainstalit gnome Classic. To uz se tvari pouzitelne, jako stare zname Gnome2.
Nemel jsem pak vic casu to zkouset, ale oproti 10.04 je _na prvnich par pohledu_ jen malo rozdilu.

Pokud to dopadne uspesne, tak to asi hodim jako novy OS, rovnou na novy SSD, tzn. cista instalace, jen Home nejak prekopiruju.

XFCE (Xubuntu) se mi sice libi, mam to na jednom samba "serveru", ale doma uz jsou na Gnome2 zvykli a preucovat manzelku i deti zas na neco uplne jine jsem liny.
Navic nektere aplikace jsou proste v Gnome 2 prijemnejsi...
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

gabberattack napísal:Ja mam akurat xubuntu, vyskusal som Ubuntu 12-ku na asi 10 minut a sla do ta tam prec.... niekedy je fakt lepsie nekopirovat Apple, lebo ak dvaja robia to iste, nie je to nikdy to iste.
Takto cargo-kultisticky sa kopirovat nema. Darmo opakuju odpozorovany ritual, lietadla stale nepristavaju a nepristavaju...
Duro Kotulic Bunta napísal:Palo, ak pamatam, tak pri instalacii priamo bola moznost prejst na Gnome 3.0 alebo tusim aj na stare gnome 2. Alebo sa to urcite da aj dodatocne. To si neskusal?
Upgrade som robil z command-line. Nic take mi to neponukalo. Mozno to ponuka pri cistej instalacii, neviem. Ale pokial som cital na webe, Gnome 3 nie je tiez vyhra - to ma zase Gnome-Shell, co je podobna opicaren ako dash. Mozno sa to da viac prisposobit nez Unity, ale je to dalsi velky moloch. Navyse, Ubuntu uz davnejsie trpi tym, ze Canonical za kazdu cenu tlaci "to svoje jedine spravne prostredie" a ostatne prostredia tym trpia (v dosledku toho, ze baliky kniznic su vselijako spotvorene aby nieco dotlacili do toho svojho prostredia). Takze vsetky tie *ubuntu alternativne desktopy trpia neduhmi, ktore sa napodiv v inych distribuciach nevyskytuju. Napriklad tie artefakty v LXDE systray co som spominal. A par ludi sa stazovalo, ze XFCE bezi v Ubuntu rovnako pomaly ako Gnome3/Unity - napriek tomu, ze je "odlahcenejsie" a ma mensie naroky - to prave kvoli tym "vselijako priohnutym" GTK knizniciam... Tipujem, ze s Gnome3 to nebude ine a tiez tam budu vselijake problemy. Mozno to Gnome3 po nejakom case na tomto firemnom notasku priinstalujem a vyskusam, ale fakt neviem ci budem mat chut s tym zabijat cas - napriklad http://en.wikipedia.org/wiki/Controvers ... #Criticism neznie velmi optimisticky. Podobne aj Cinnamon, co by mal byt pokus o pokracovanie Gnome2, tam tiez tusim cudesnosti specificke pre Ubuntu. A tiez existuje nejaky balik na pridanie kaskadoveho menu aj do Unity... ale to su vsetko take zufale pankaciny. Akosi nemam dovod sa krcovito drzat Blbuntu, ked su aj ine distribucie s ktorymi tolko zapasit nemusim.
Pritom este v 8.04 bolo Xubuntu dobre zladene a vysoko pouzitelne (mal som na jednom prastarom IBM notasku z roku 1998 so 192 MB RAM, nebola tam ani zabudovana sietovka - ta bola len cez PCMCIA kartu a ja som radsej prikupil PCMCIA WiFi kartu a vsetko som tam rozchodil napriek tomu, ze k tomu nebol priamo linuxovy driver a isiel som cez ndiswrapper - a bezalo to cele s XFCE dokonca pomerne svizne). Ale v 10.04 uz Xubuntu nebolo az take dobre... Canonical sa skratka snazi unifikovat prostredie a podla mna je cena za to prilis vysoka.
Duro Kotulic Bunta napísal:Ale je pravda, ze na domacom kompe nepotrebujem a teda nemam a ani som nemal ziadne turbo speciality. Takze ja ako easy user pristup canonicalu (lahsie a intuitivnejsie pouzivanie na ukor mensej customizovatelnosti) ocenujem, na pat rokov mam pravdepodobne klud s instalaciami OS.
Pokial ide o lahkost pouzitia, nemozem si odpustit porovnanie s iPad-om (mame doma) a Android-om (mam fon, tablety zatial robia slabe, aj ked Asus Transformer Prime vyzera slubne). Tablety su pouzitelne lahko, rychlo, su portabilnejsie a dokonca aj prisposobitelnost sa mi zda lepsia nez Unity: dam si kolko screenov chcem, na ne ulozim co chcem, na Android su vselijake prijemne widgety, da sa to vsetko nastavit velmi jednoducho, na Androide si viem menit aj velkost/pocet ikoniek na ploche. Tablet dokaze pouzivat aj vyslovene netechnicky clovek, pretoze je to dostatocne intuitivne. No a Android vlastne tiez pouziva linuxove jadro, takze vacsina linuxovych zalezitosti je tam rozchoditelna. S instalaciou systemu sa pri tabletoch netreba otravovat vobec a aplikacii existuje plno a priinstalovavaju a odinstalovavaju sa jednoducho...
shafa napísal:XFCE (Xubuntu) se mi sice libi, mam to na jednom samba "serveru", ale doma uz jsou na Gnome2 zvykli a preucovat manzelku i deti zas na neco uplne jine jsem liny.
Navic nektere aplikace jsou proste v Gnome 2 prijemnejsi...
XFCE bezi na GTK+ (rovnako ako Gnome), takze Gnome-aplikacie by vsetky mali bezat (bez nutnosti priinstalovavania dalsich kniznic). Samozrejme, v xubuntu-desktop metabaliku je nejaky zakladny vyber "standardnych" aplikacii (text editor, terminal, webovy browser, file manager atd) ktore sa ti automaticky nainstaluju. Takze na plne prisposobenie podla seba by si musel priinstalovat tie Gnome aplikacie co sa ti pacia a odinstalovat tie XFCE-aplikacie, co ti nevyhovuju aby ti tam zbytocne nesvietili v menu (napriklad asi malokto pouziva aj abiword aj gedit)... takze robota navyse. Podla mna z hladiska bezneho pouzivatela medzi XFCE a Gnome2 nie je rozdiel - zakladny panel, kaskadove menu a okna. Zakladny vzhlad by sa mal dat nastavit tak aby vyzeral ako Gnome2. Samozrejme, niektore detaily su specificke pre to-ktore prostredie (napriklad widgety v paneli), ale take specialitky prave uzivatelia typu "manzelka a deti" vacsinou nevyuzivaju. A ked nahodou pouzivaju, tak si to tam museli dohodit sami a teda si budu vediet dohodit aj po novom. Najvacsi problem s manzelkou moze byt v tom, ze povie "predtym to bolo fialovo-cierne a to sa mi pacilo a teraz je to modro-biele a to je skarede, ja chcem to stare!" - v tom pripade jej treba prestavit pozadie a dekoraciu okien a to je fakt otrava na pol dna (a horsia ako preskolovanie)...

No a teraz som sa docital, ze v novom Debiane Wheezy bude ako default prave XFCE :-) (predtym bolo standardne Gnome, aj ked primarnym dovodom zmeny je velkost instalacneho media - Gnome uz prilis nabobtnalo). Tak ked vyjde Wheezy vyskusam a mozno ani nebudem zbytocne spekulovat a jednoducho si necham standardne XFCE, ak bude OK. Uz aby novy Debian vysiel, je sice zmrazeny od jula, ale podla skusenosti z minulosti to nestihnu do konca roka... ale ved 10.04 LTS mi do vydania Wheezyho vydrzi. Hlavne nech vydaju Debian "az bude hotovy" ako je u nich dobrym zvykom (a nie "pretoze je uz datum vydania" ako to robia pri Ubuntu).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa gabberattack »

"A par ludi sa stazovalo, ze XFCE bezi v Ubuntu rovnako pomaly ako Gnome3/Unity"

Nevsimol som si ziadne vyrazne spomalenie, akurat pred 2 tyzdnami som nahadzoval mojmu krpatemu 7 rocnemu synovcovi na jeho asi 3 rocny herny notebook Linux (Windowsy z nejakeho zazracneho dovodu, na skumanie ktoreho som nemal cas ani chut odmietali rychlejsi prenos dat cez wifi ako 5KB/s, pricom cez LAN sla plna rychlost) a bol to neskutocny rozdiel - v Ubuntu 12 som po kliknuti cakal asi 5-6 sekund na prevedenie kliku, nieco ako otvorenie / presunutie okna trvalo mozno minutu/dve, vypnutie masiny asi 5 minut. S Xubuntu je odpoved prakticky okamzita, ziadne podobne problemy som si nevsimol. Ako som napisal, nemam cas sa s tym babrat, len take bezne pozorovanie....
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Palo:
Vim, ze xfce se da po urcitem usili priblizit G2 - treba prvni vec, co vzdy doinstalim je gedit, ale proc neco predelavat k obrazu G2, kdyz muzi mit rovnou G2...
BTW, zkus ten gnome classic, celkem by me zajimal tvuj nazor na srovnani s G2.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

gabberattack napísal:Nevsimol som si ziadne vyrazne spomalenie, akurat pred 2 tyzdnami som nahadzoval mojmu krpatemu 7 rocnemu synovcovi na jeho asi 3 rocny herny notebook Linux (Windowsy z nejakeho zazracneho dovodu, na skumanie ktoreho som nemal cas ani chut odmietali rychlejsi prenos dat cez wifi ako 5KB/s, pricom cez LAN sla plna rychlost) a bol to neskutocny rozdiel - v Ubuntu 12 som po kliknuti cakal asi 5-6 sekund na prevedenie kliku, nieco ako otvorenie / presunutie okna trvalo mozno minutu/dve, vypnutie masiny asi 5 minut. S Xubuntu je odpoved prakticky okamzita, ziadne podobne problemy som si nevsimol. Ako som napisal, nemam cas sa s tym babrat, len take bezne pozorovanie....
Neviem nakolko "herny" bol ten notebook (ci bol herny podla HW konfiguracie alebo podla direktivneho urcenia pouzitia zo strany pouzivatela), ale kedze Unity udajne vyzaduje 3D akceleraciu grafikou (zatialco XFCE nie), ten brutalny rozdiel by mohol byt sposobeny grafikou, pripadne jej ovladacom... ale ako si spominal, je skoda casu sa v tom vrtat, ak XFCE funguje a postacuje.
(To porovnanie, co som mal na mysli, bolo o tom, ze ked bolo Unity rozchodene (akceleracia fungovala), tak aj tak bolo XFCE v ubuntu rovnako pomale ako Gnome, aj ked ma mensie naroky na pamat napriklad.)
shafa napísal:ale proc neco predelavat k obrazu G2, kdyz muzi mit rovnou G2...
BTW, zkus ten gnome classic, celkem by me zajimal tvuj nazor na srovnani s G2.
Preto, ze XFCE pokracuje dalej ako hlavny prud (updaty a vylepsenia), zatialco Gnome2 uz len doziva (tipujem maximalne bezpecnostne updaty)... Samozrejme da sa slapat aj na "pacientovi umelo drzanom pri zivote na hadickach", vlastne to robim vacsinu casu v robote :-D - ale mozno prave preto neinklinujem k tomu, robit to aj doma...

Myslim ale, ze nejde az tak moc o to, aby XFCE vyzeralo uplne ako Gnome2, asi malokto je taky detailista. Myslel som hlavne "vizual" prostredia: napriklad wallpaper, cierne verzus biele pozadie, dekoracia okna (zahlavie, umiestnenie a vzhlad prvkov ovladania okna) - to je to, co neskusenemu uzivatelovi ako prve udrie do oci. Jednotlive desktopy sa naschval snazia odlisit jeden od druheho prave tymto, takze ako standardne daju nejake "klubove farby". Napriklad Duro tu viackrat spominal svoju inklinaciu k ciernemu pozadiu (pokial si pamatam, tak okrem Unity desktopu to bolo preferovane pozadie webstranok/fora, elektronicka citacka a tusim aj vzhlad prehliadaca samotneho) takze je logicke ze ked vidi dve prostredia z ktorych prve ma tmave pozadie a druhe svetle, tak siahne ako prve po tmavom pozadi (a ked sa nestretne s neprekonatelnymi problemami, uz pri nom zostane). Pri "prisposobeni prostredia" vacsina ludi skonci pri tom, ze si da iny wallpaper, pretoze je to jednoduche; ostatne veci sa menia tazsie a zmenit komplet prostredie (napriklad zo svetleho pozadia na tmave) uz si vyzaduje aj trocha "umeleckeho citenia" aby to bolo vyvazene - takze spolahnut sa na default temu je nielen pohodlnejsie, ale castokrat aj rozumnejsie rozhodnutie... alebo ak mas stastie, zozenies na nete nejaku temu s ktorou sa niekto dostatocne vyhral a vyhovuje ti (bohuzial vacsina veci na nete su nekvaline sroty).

Kedy sa dostanem ku Gnome Classic netusim, na tento vikend uz mam plany s OpenWrt (co je vlastne tiez linux) na novo zakupenom routriku. Momentalne ma novy router vyssiu prioritu, pokusam sa rozchodit si IPv6 aspon cez nejaky tunel, pretoze planujem odskusat ako s tym slape Android vseobecne, BOINC vseobecne, no a potom samozrejme (a hlavne) aj AndroBOINC... Mozno ked budem "mozgovo unaveny" z riesenia IPv6, tak si dam Gnome-classic ako "oddychovku", zanadavam si... a hned ma prejde frustracia z IPv6 :mrgreen:.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Napísať odpoveď