Sucasny Linux

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Mne sa nedavno podarilo Gnome 3 "napoly" odinstalovat. Teda vlastne nie mne, ale Debian Security Teamu :mrgreen:.
Na maily totiz pouzivam Icedove (debrandovany Thunderbird) a nedavno vysiel jeho security update - lenze Security Team uz neudrzuje predchadzajuce verzie mozillackych produktov (backportovanie vyzadovalo prilis vela casu, tak to nedavno zmenili a frcia "na vlne" ESR), takze security update frcal z verzie 10.0.12 na 17.0.7. Lenze, metabalik gnome (co je Gnome 3) ma v sebe zavislost od balika xul-ext-adblock-plus - a ten zase ma napisane, ze rozbije icedove vyssej verzie nez 16... takze mi ponuklo update icedove len s tym, ze sa mi odinstaluje xul-ext-adblock-plus a teda aj metabalik gnome.

Kedze som nechcel zotrvavat na neupdatnutom icedove a aj tak pouzivam KDE, tak som to teda spustil. AdblockPlus isiel do prec a s nim aj metabalik gnome. Pri dalsom spusteni apt-get mi to zahlasilo plno balikov ako "uz nepotrebnych" (vsetky dalsie baliky ktore sa nainstalovali len ako zavislost metabalika gnome) a poradilo, ze ich mozem odinstalovat (presne to som aj ocakaval). Tak som ten zoznam nakoniec prebral, na tych par balikov co naozaj pouzivam som dal install (takze si ich system oznacil ako manualne nainstalovane a uz nebude otravovat s ich odinstalaciou) a na ostatne som dal brutalny apt-get --purge autoremove. Zbavil som sa tak somarin typu gnome-games, totem, rhythmbox, rygel, shotwell... Gnome 3 prostredie som si zatial nechal, na disku je miesta dost a samotne prostredie mi nijako nezavadzia (zatialco tie nepouzivane gnomacke aplikacie mi zbytocne svietili v menu KDE). Tiez som sa s nim kedysi skusal zzit, ale velmi mi na nom vadia 2 zasadne veci: 1. neda sa konfigurovat vsetko co by som chcel (teda ma "tlaci" do veci ktore mi nevyhovuju) a za 2. nemam okamzity prehlad o otvorenych oknach (dokonca ani na jednej obrazovke, a to uz nehovorim o vsetkych obrazovkach). Takze som to uzavrel s tym, ze Gnome 3 sa hodi maximalne pre single-taskovo orientovanych uzivatelov-konzumentov (a to ja rozhodne nie som).

No a namiesto AdblockPlus som si dal (len ako uzivatelske rozsirenie v ramci Iceweasela, debianovsky balik na to nie je) AdblockEdge, ktory je vlastne fork AdblockPlus, ale naschval nema volbu "allow non-intrusive ads" a je aj odporucany v ramci https://prism-break.org/ (z tej stranky uz mam peknych par poloziek "odfajknutych" 8) ).

Sam by som sa k takej cistke asi nerozhupal, podla pravidla "if it's not broken, don't fix it"... ale ked uz ma k tomu dotlacil ten security update (pretoze uz to zrazu bolo rozbite), tak som aj celkom rad, ze som to trocha sprehladnil.

Steam som nainstaloval uz pred casom (specialny balik pre Wheezyho steam-debian) a funguje to dobre. CounterStrike zrovna nehram, akurat som si dal vygenerovat steam kody pre hry, co som kupil v ramci HumbleBundle8 a vyskusal som, ze to frci 8).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Jo, u me se to zachovalo podobne, autoremove mi nabidlo dost veci jako nepotrebnych.
Kdyz jsem je prosel, tak mi to pripadalo jako cele gnome a autoremove jsem dal zatim k ledu ;-)

S tim steamem to ted taky neni prdel, pac vydali nejaky ten update, ktery umoznuje spoustet 64bit hry, jenze...
Je tam zavislost na libc6 verze 2.15 a wheezy ma 2.13. Pak blaznu to zkusilo backportnout, ale roz****** jim to cele distro. Nekdo to navrhoval backportnout z ubuntu, ale na to nemam nervy.
Dost jsem se kaslal s tim si wheezyho nastavit a az na tiskarnu uz to mam cele.
Delat to znovu kvuli steamu, ee. To ten klump zatim restartnu a pouziju steam starter zvany WinXP.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Jeste jedna zajimava vec - po rozjeti boinc pro GPU i CPU (64bit) to nejak odsira reakce systemu. Je nejaky lehce zpomaleny.
Icewasel musi jet s vypnutou HW akceleraci, v crontabu jsem musel sestrelit vynucovanou zmenu priorit procesu, takze vypocty v boinc jednou na defaultni nice.
Stejne to ale proste neni ono, oproti U10.04 je to proste nejake zlinele...

Trochu mi pripada, ze v Gnome classic to tak zle neni - jako by to bylo specifikum MATE, jeste to budu muset vyzkouset.
Nejvic "zlobi" prepinani tabu v Iceweasel - prodlevy tam jsou citelne.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ja som mal uz v Ubuntu 10.04 BOINC vytuneny tak, ze mi sekalo aj prostredie (napriklad pri rotate cube efekte pri prepinani virtualneho desktopu). Robilo to len pri zapnutych GPU vypoctoch - GPU procesy bezali so zvysenou prioritou, aby ich nebrzdili CPU tasky a vytazenie GPU frcalo nad 90% - a ked som si pozrel vytazenie GPU len v beznom prostredi desktopu bez BOINC, tak to skakalo od 1% do nejakych 40%... takze sa mi zda dost logicke, ze ak BOINC GPU proces zerie 90% a prostredie by si chcelo urvat 40%, tak je tam nejake uzke hrdlo... (Gnome Classic je urceny na slabsie masiny a akceleraciu ma myslim uplne vypnutu.)
Ked robim s kompom, tak BOINC uplne vypinam (este to ma dalsi dovod - browsujem prakticky len s VPN a ked bol zapnuty BOINC, tak trocha blblo aj VPN) - robil som to tak uz v Ubuntu, takze ziadna zmena.
Ovsem s Debianom je masina stabilnejsia - v Ubuntu sa mi stavalo (odkedy som zapojil 7970), ze sa seklo jadro a masina bola cela tuha, v logu pred vytuhom zaznamenane "tainted kernel" spravy. A prisiel som na to, ze sa to stava vtedy, ked bezi BOINC, potom ho vypnem lebo robim s kompom a potom zase zapnem BOINC a idem spat (a na druhy den vecer po prichode z roboty zistim, ze masina je od obeda tuha)... ked som po praci s masinou spravil reboot a odstartoval BOINC "po cistom boote", tak to take zaseky nemavalo. V Debiane to uz nerobi, skratka po skonceni roboty zapnem zase BOINC a nepotrebujem rebootovat.

Co sa tyka Steamu, nemam "oficialneho" klienta od Valve (ten je len pre Ubuntu a ma plno zavislosti od vselijakeho smetia), ale odtialto: https://github.com/GhostSquad57/Steam-I ... for-Wheezy. Je to specialne len pre Wheezy-ho.
Mam to uz nejaky cas, boli myslim 2 updaty (aj po manualnej instalacii balika to prida konfigurak do /etc/apt/sources.list.d, takze sa to potom uz updatuje v ramci systemovych updatov) a po kazdom z nich som skusmo spustil jednu hru a vzdy to frcalo (ale asi nie su 64-bitove - ale to je mi s multiarch vcelku jedno). Podla FAQ na tej stranke by problem s glibc 2.15 mal byt v tomto instalatore steamu nejako obideny. Myslim, ze ten "oficialny" balik sa vola len "steam" a tento je "steam-debian".
(Povodne som tiez skusal ten oficialny instalator, ale rychlo som to zabalil, ked to zacalo vyzadovat ubuntacke bloatwary. Tak som hladal na nete a nakoniec som nasiel toto a funguje to skvele - ale nebolo to na prvych poziciach vo vysledkoch vyhladavania, takze mozno si sa zatial po to vobec nedostal.)
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Aha, tak u mne to je s 10.04 a vykonem presne naopak. Veskere akcelerace desktopu mam ale z principu vypnute.
Az na 3D hry jsem nepoznal, ze jedou paralelne 2 ulohy pro GPU (E@H) s niceness -19 a tomu 3 ulohy pro CPU (na 4jadru).
Zato ted Wheezy (konkretne Iceweasel) celkem laguje.
Jedine co me napada, ze U10.04 jsem mel 32bit, Wheezy je 64bit.

Ad Steam - presne ten balicek v aktualni verzi (64bit), na ktery davas link vyzaduje libc6 v.2.15.
Necham to par dni ustat, nemam chut se tim zabyvat, pak trochu zagooglim.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ja mam desktopove efekty uz dlho zapnute, pretoze sa mi potom dobre orientuje v desktope: preklapanie kocky pri zmene virtualnej plochy, minimalizacia/maximalizacia okna a pod - vdaka tomu sa citim ako "v znamom priestore". Akoby som kracal po znamej ulici, kde len pozriem na okolite budovy a viem kde som bez toho, ze by som musel citat nazvy ulic...
Efekty som mal samozrejme zapnute uz v Ubuntu 10.04.

Co sa tyka toho libc 2.15, tak to mi je nejake divne. U mna doma Steam bezi na Wheezym a ziadne extra opicarne som nerobil, nic o libc 2.16 som vobec ani nezaregistroval. Skratka som to kedysi nainstaloval a islo to, potom sa to parkrat updatlo a stale to bezi, ziadne konflikty v balickovacom systeme som nezaregistroval.
A podla control file (pouziva sa pri builde balika) nie je ziadna zavislost od verzie:

Kód: Vybrať všetko

Depends: realpath, python, curl, libc6, python-apt, xterm | gnome-terminal | konsole, xz-utils, zenity, libgl1-mesa-dri:i386, libgl1-mesa-glx:i386
(ak by vyzadovalo najmenej verziu 2.15, bolo by tam "libc6 >= 2.15" a nie len "libc")

Takisto podla zoznamu suborov je separatna verzia kniznic nainstalovana do /usr/lib/steam (napriklad /usr/lib/steam/x86_64-linux-gnu/libc-2.15.so), takze podla vsetkeho sa separatna verzia libc nainstaluje extra len v ramci Steamu (nie do systemoveho adresara). Systemove programy pouzivaju standardnu libc co je vo Wheezym a ked sa spusti Steam klient, tak ten pouziva tu svoju. Toto nie je ziaden "revolucny" koncept - je uplne mozne mat viacero verzii tej istej kniznice v jednom systeme a pouzivat ich podla potreby (da sa to zrealizovat tak, ze do binarky sa priamo zakompiluje cesta k "alternativnej" dynamickej kniznici, alebo sa pouzije LD_LIBRARY_PATH ci LD_PRELOAD premenna, aby sa prednostne nahrali konkretne kniznice)
Standardne sa v distribuciach ide cestou jednotnej verzie kniznic (a vsetko v ramci distribucie je skompilovane voci tej jednej konkretnej verzii). Mat viac roznych verzii je tak trochu aj proti filozofii dynamicky linkovanych kniznic celkovo (cielom je mat jednu instanciu jednej kniznice v pamati a nech ju vyuzivaju vsetky dynamicky linkovane binarky, ktore ju potrebuju - keby si kazdy demon ladoval svoju verziu dynamickej kniznice, bolo by to dost od veci, ze?).
Ale v takychto pripadoch ako je Steam je pouzitie inej verzie odovodnene. A nerozbije to vobec system (dokonca tie alternativne verzie kniznic nemusia byt ani nainstalovane v systeme, je mozne to spravit aj v ramci uzivatelskych adresarov).

Tak neviem, kedy si to skusal, na githube svieti datum 10.7., mozno si vymakol prave nejaku prechodnu verziu, ked tam tu 64-bitovu podporu len dodavali... Ale podla mna by to v terajsom stave malo chodit out-of-box. Ak nemas nahodou nejake "zakerne detaily" (napriklad uzivatelsky zmenenu premennu PATH, kvoli comu sa ti spusta nieco ine, nez skript z nainstalovaneho balika - ak si skusal vselijake verzie inych balikov, tak ti mohli pozostavat vselijaki duchovia v uzivatelskych nastaveniach).
Este to pozriem ked pridem domov, ako presne to je u mna nainstalovane, co sa presne spusta a pod., potom doplnim.


Update:
Tak som to pozrel, spustil, dal som updatnut na najnovsi Steam klient (ten debianovsky balik je podla vsetkeho len wrapper, ci skor niekolko wrapperov, ale hlavna binarka sa stahuje od Valve)... no a furt mi to chodi.
Moje baliky:

Kód: Vybrať všetko

$ dpkg -l steam-debian jockey-common
Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
| Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
|/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
||/ Name                        Version            Architecture       Description
+++-===========================-==================-==================-===========================================================
ii  jockey-common               0.9.7-0ubuntu7     all                user interface and desktop integration for driver managemen
ii  steam-debian                1.0.0.39-10-2      all                Modified version of Valve's installer
(obidva su z toho repozitara, ale jockey-common je len taky dummy balik, lebo v skutocnosti to potrebne nie je, ale nejako sa to kontroluje - ten balik v Ubuntu je taky bloatware a myslim, ze ma este dalsie zavislosti - pre Debian je to uplne nepotrebne, takze staci tento dummy balik)

No a este podstatny detail: Spusta sa to ako /usr/bin/steam-debian, to je wrapper (nastavuje LD_LIBRARY_PATH tak, aby sa prednostne brali kniznice z /usr/lib/steam/ a az nakoniec systemove a potom spusti "standardny" steam wrapper, ktory je v /usr/bin/steam). Ak to nahodou spustas len ako /usr/bin/steam, tak to samozrejme zhavaruje hned po starte (prave kvoli nenastavenej LD_LIBRARY_PATH) - teraz som to schvalne skusil a fakt sa na mna vyvalili hlasky "version `GLIBC_2.15' not found" - nebudes ty mat prave tento problem? Ale inak balik steam-debian nainstaluje aj polozku menu (subor /usr/share/applications/steam.desktop), kde je cesta na /usr/bin/steam-debian, takze pri spusteni z menu to frci ako ma.

Pre istotu aj skontroluj, ci nemas nejaku dosahanu PATH:

Kód: Vybrať všetko

$ which steam steam-debian
/usr/bin/steam
/usr/bin/steam-debian
A ja mam samozrejme tiez 64-bitovy system, ale Steam klient sa spusta 32-bitovy, binarka ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam. Po najnovsom update mam aj adresar ~/.local/share/Steam/ubuntu12_64, ale tam je len 5 dynamickych kniznic, podla vsetkeho to teraz "len" podporuje 64-bitove hry, ale Steam klient samotny je stale 32-bitovy.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Mno...
stahnul jsem to dnes znovu a normalne to jede "samo", predtim se to fakt chovalo uplne jinak.
Asi byla nejaka chybka v baliku, pac to hlasilo vic lidi... Kazdopadne Steam jede. Parada.

Jeste tu svini tiskarnu Canon - to je taky pekny ojeb, i v Ubuntu na to byl navod na A4 ;-)
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Trochu se vratim k tomu, jak mi Debian oproti U10.04 laguje, respektive Iceweasel (coz je v mem pripade Firefox verze 17).
Protoze se to projevuje pri zapnutych vypoctech na GPU, tak jsem ruzne dumal jak vypnout vsecky mozne akcelerace, jak v MATE, tak v Iceweasel a vubec kdekoliv.

Az po nejake dobe jsem narazil na reseni -
ono totiz nestaci mit v prohlizeci vypnutou HW akceleraci klikatkem (coz pomuze jen malo).

Je potreba najet do about:config a polozku "gfx.xrender.enabled" prepnout rucne z true na false.

Pak uz to jede v poho, zda se. Jeste to proklepnu pri beznem pouzivani.
Jak to delaji jine verze nevim, jsem liny to zkouset...
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Browsery sa uz dlhsi cas uberaju dost divnym smerom... Aj Firefox ma v sebe zabudovanych plno somarin a pritom odtial vyhodili vela uzitocnych veci, ktore vela ludi pouzivalo. Takze na vyhodenu funkciu sa spravidla objavi nejake nove rozsirenie (cim sa beh browsera akurat tak spomali)... Na co je browseru hardverova akceleracia cez grafiku, to fakt neviem. Mozno tak na prehravanie videi, ale browser aj tak videa neprehrava (az v html5 by mal, ale ten standard tiez pekne hnoja).
Nedavno som objavil, ze mam v Debiane nainstalovany prehliadac w3m. Asi sa nainstaloval standardne, sam som ho neinstaloval, len som si ho vsimol, ked som pozeral alternatives. A celkom sa to da pouzit na citanie clankov - aspon clovek ide k textu samotnemu a nie k balastu okolo. A urcite to nevyzaduje akceleraciu cez GPU :mrgreen:.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Kdyz chci aby GPU pocitalo az po nejake dobe necinnosti (nejak moc mi vytezuje cely komp a hratka s prioritami nezabira uplne), jednak to nastavim v boincmagorovi, ale taky potrebuju uzivateli "boinc" povolit pristup na moje X:
xhost local:boinc
Jenze mi to funguje zatim pouze v pripade, ze to natukam do terminalu a dam restartnout /etc/init.d/boinc-client

Kua jak to provest aby to fachalo uz po startu? Napada vas kam do jakeho skriptu to dat?
Zvlastni je, ze je to obsazeno uz v /etc/init.d/boinc-client (to se spousti jeste pred prihlasenim, OK), zkousel jsem to vlozit do /etc/rc.local i do /etc/X11/Xsession.d ale nefachalo nic.

Uz jsem se s tim u nas na foru chtel pochlubit, a ono h****.
Dik za jakykoliv tip smerujici k viteznemu cili!
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Nechodi to kvoli tomu, ze boinc-client sa ti spusti este predtym, nez nabehnu X-ka. Skusal som to prestavit, ale nejde to bez toho, aby som brutalne rypol do startovacich skriptov. Totiz kedysi sa tie skripty spustali pekne sekvencne, podla toho, ake poradie si nalinkoval v /etc/rc2.d/, takze si mohol manualne zmenit poradie. Potom nejakeho fetosa napadlo, ze sa niektore skripty mozu predsa spustat paralelne a bude to cele rychlejsie, tak to cele rozbili a spravili zavislostny boot. Teraz sa uz ani diva svina nevyzna v tom, co sa kedy ma spustit. Ono v tych init skriptoch je taka hlavicka, pomocou ktorej by sa to poradie malo spravne vygenerovat... Ale bohuzial, ked do toho rypnes manualne, tak sa ti to pri nejakom dalsom update balika moze prepisat bez toho, ze by si si to vsimol a zas to bude nanic. Pripadne (podla nastavenia) ti to odmietne automaticky nainstalovat update, ak je subor zmeneny... a aj tak, ked som tam dal zavislost, aj tak to vzdy nefungovalo podla mojich predstav. V predchadzajucom Debiane sa dal vypnut paralelny boot v /etc/default/rcS, ale vo Wheezym uz to nejde. IMHO je to aj tak cele fetosina, co som skusal, tak ten paralelny boot ani nie je o moc rychlejsi (tipujem, ze jednotlive daemony aj tak vacsinou cakaju na disk a siet)... Zasa raz niekto opravoval nieco, co nebolo pokazene. To snad uz ani systemd nebude horsi, ako je to teraz...

Druhy problem je v tom, ze ak sa startuje BOINC z init skriptu na pozadi (teda nie z terminalu), mysli si, ze X-ka nebezia (aj ked bezia). Takze ATI grafiku ani neskusa detegovat (s Nvidiou pracuje inak, tam staci mat pritomne CUDA kniznice a BOINC deteguje CUDA kartu pomocou nich). To sa da fixnut tym, ze na koniec /etc/default/boinc-client pridas 2 riadky:

Kód: Vybrať všetko

DISPLAY=":0"
export DISPLAY
No ale potom som narazil este na treti problem a to ma uplne dorazilo: Pri boote sa totizto spusti len nejaky login manager (kdm, gdm3, slim, lightdm) a ti vacsinou bezia v nejakom divnom mode a pod specialnym userom, takze jednak ani root nemoze pouzit xhost (hodi to hlasku, ze root nema pravo nastavit opravnenia na display! - a root je ten co spusta /etc/init.d/boinc-client, takze ten xhost prikaz v nom vtedy skratka nezafunguje) a jednak podla vsetkeho nefunguje akceleracia, karta je natvrdo len v 2D mode a GPU aplikacia pocita priserne pomaly. Prva cast (prava pre roota) sa da dohodit v startovacich skriptoch login managera (napriklad /etc/gdm3/Init/Default pre gdm3 - na koniec pridas povedzme xhost +si:localuser:boinc). Ale s tym druhym som nepohol... skratka prihlasovaci manager bezi nejako "neplnohodnotne" a nepocita to dobre.

Takze u seba som nakoniec aplikoval pragmaticke riesenie:
- Jedna masina s ATInou je "headless", nema ani pripojeny monitor. Tam som dal LXDE, vyrobil som specialneho usera, tomu som v sudoers dal pravo spustat /etc/init.d/boinc-client a v prihlasovacom manageri (slim) som mu zapol automaticke prihlasenie. A po prihlaseni do X-iek je tam autorun skript v LXDE, ktory restartne BOINC a spusti Xscreensaver
- Druha masina s ATInou je moj desktop. Ten ked rebootujem, tak som pri nom ja, vzdy sa prihlasim a po prihlaseni manualne restartnem BOINC (ziadne chaosenie s konfigurakmi som nerobil, takze pocas bootu nabehne BOINC s tym, ze GPU nenasiel, ked ho restartnem po prihlaseni, tak uz GPU najde a vsetko frci).

Nie je to bohvieako elegantne riesenie, ale je to pre mna funkcne. Na desktopovej masine nie je BOINC priorita a obcas ho aj celkom vypinam, takze tam to ma netankuje. No a na tej headless masine som este spekuloval, ze uplne odinstalujem login manager a budem spustat X-ka len cez xinit pod userom boinc a v .xsessionrc dam nastartovat BOINC, ale potom sa mi nechcelo pisat na to skript (a hlavne to cele potom ladit), radsej som pouzil ten autologin v slime.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Uff...
Diky za vycerpavajici odpoved Palo :)
Priznam se, ze by mne udelalo vetsi radost kdybys nasal neco ve smyslu - delas to cele blbe, zacni tamhle, RTFM a pak se ptej.
Takto to opravdu vypada, ze je nekdo z vyvojaru na speedu, nebo co...

Detekce boinc pred prihlasenim - to jsem v ubuntu/nvidia resil tak, ze jsem do init skriptu pridal "sleep 10", pak se to vzdy chytlo. Latence jsou holt dulezite ;-)
Ve wheezy to snad funguje i bez toho, nebo si nepamatuju, ze bych neco menil.

Login managery mi zatim nikdy problem ve smyslu pocitani na gpu nezpusobily. Tukam na drevo. Grafika se roztocila a topila jako po prihlaseni.

Zatim jsem to obesel tak, ze mi grafika pocita pouze jednu ulohu a system je tak pomerne svizny. Asi to vyjde i bodove lepe, nez pocitani pri necinnosti, uvidime.

Stejne me ale zarazi kua proc to tak laguje s 2 jednotkama na gpu. Na starem ubuntu 10.04 to vubec nedelalo, vedle mam 12.04 s XFCE a taky uplne v poho, oba 32bit a stejne grafiky i CPU.
V cem je rozdil, ze doma mam ted wheezy 64bit a k tomu pribastlene Mate1.6. Je to proste peklo, absolutni peklo...
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ono to bude tym, ze Debian sa snazi byt univerzalnou distribuciou. A ono tam v podstate vsetko ako-tak chodi a to celkom stabilne... len nie vzdy je vsetko uplne idealne, obcas su tam citit kompromisy. Ako som pisal, keby som silou-mocou chcel urobit vytuneny stroj specificky pre BOINC, tak by som to vedel zrealizovat, ale len za cenu urciteho casu na ladenie a toho, ze by som obetoval automaticke updaty...

A pokial viem, tak pocitanie na GPU nejde plne zautomatizovat ani vo Windoze; Myslim, ze ak chces vo Windoze pocitat na GPU, tak BOINC nemoze bezat pod samostatnym userom, ale musi bezat ako uzivatel ktory je prihlaseny na desktope - to prihlasenie je tam tiez nutne, inak to ide aj vo Windoze bez GPU... (aspon to tak vyzera podla toho, co mi ludia pisali kvoli AndroBOINC).

Cele je to asi sposobene tym, ze je HW grafickej karty spristupneny cez graficky ovladac (ktory je primarne urceny na grafiku a nie na vypocty), pretoze Nvidia aj AMD si nechavaju zaplatit krvave peniaze za "profesionalne riesenie", aj ked komercne predavane grafiky "na hry" maju vlastne rovnaky vykon... Takze cely BOINC je len nejako zbastleny tak, aby sa obisli tie polena, co nam hadzu pod kolena vyrobcovia grafik (inak by ten vypoctovy vykon grafik lezal uplne ladom a zmyslom BOINCu je prave vytazenie inak nepouzivaneho hardveru).

Ale s tym login managerom si mi teraz nasadil chrobaka do hlavy... Naposledy som sa s tym hral na Ubuntu 10.04 a tam to urcite neslo (skratka kym bol v login manageri, grafika bezala len v 2D mode a na nizkej frekvencii), ale to bolo gdm z Gnome 2. Teraz mam kdm, ktory som predtym vobec neskusal... tak mozno sa povrtam v konfigurakoch kdm a skusim pridat restart boinc-clienta po nabehnuti kdm...

To lagovanie desktopu moze byt sposobene tym Mate (ak natvrdo vyuziva nejake 3D efekty - uz to nie je celkom Gnome 2). Este to moze byt kompozitorom; standardny gnomovsky kompozitor je metacity (to vo Wheezym je samozrejme urcene primarne pre Gnome3, takze tam moze byt nejaky nabaleny balast, ktory v Ubuntu 10.04 este nebol, takze aj ak to vyzera rovnako, tak Mate vo Wheezym nerovna sa Gnome2 v Squeeze). Pripadne este moze byt metacity inak nastavene v Ubuntu (zly-zly gconf-editor - pozri /apps/metacity/general/compositing_manager)... Ono pre vacsinu ludi je ziaduce, aby im grafika urychlovala desktop, tak mozno je to defaultne nastavene na vyuzitie grafiky, ale ty to chces prave naopak, aby sa ti desktop nebil s BOINCom o grafiku...
Ved si pozri cez aticonfig vytazenie GPU pri beznej praci s desktopom, bez beziaceho BOINCu (ked to hodis do cyklu v terminali so zobrazenim kazdu sekundu a budes chvilu robit s desktopom, uvidis ako sa meni vytazenie a mozes to porovnat s tym Ubuntu).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

No tak som sa pohral a chrobaka som z hlavy vyhnal...

- Za prve som zistil, ze ked sa prepnem z X-ov do textovej konzoly (Ctrl-Alt-F1), tak sa vypocet na GPU uplne zastavi, grafika sa prepne na nizku frekvenciu do 2D a BOINC sa tvari, akoby grafiku nemal (a po prepnuti do X-iek cez Ctrl-Alt-F7 sa to zase rozbehne ako keby sa nic nedialo, v BOINC logoch nie je nic o tom, ze by sa jednotka zapauzovala a znova spustila). Myslim, ze prave toto ma vtedy pomylilo, ked som to ladil este na Ubuntu, ze som to skumal prepnutim do textovej konzoly, no a tam to vyzeralo tak, ze grafika nepocita vobec...
- Za druhe som zistil, ze ked BOINC nebezi, ja sa prepnem do textovej konzoly a tam spustim BOINC, tak sa init skript spusti, odstartuje jeden proces boinc (klient).... a to je vsetko. Ak mam vsetko nastavene na GPU, ale mam prepnutu textovu konzolu v momente, ked startuje BOINC, tak nespusti ani CPU jednotky. Nic. Dokonca ani do stdoutdae.txt nezacne zapisovat. Ked sa potom prepnem z textovej konzoly do X-iek a za chvilu zase nazad, tak sa to spusti, v logu sa zrazu objavia hlasky (priom tie prve z casu startupu maju timestamp podla toho, kedy bol klient naozaj spusteny, zatialco hlasky o spusteni jednotlivych taskov maju az cas prepnutia do X-iek). No uplna haluz. Bez nastaveneho GPU pocitania sa to takto nesprava (kedze mam aj masiny, kde X-ka vobec nie su nainstalovane)...
- No a samozrejme som si overil, ze /etc/init.d/boinc-client sa spusta uz pred tym, ako nabehnu X-ka. takze ten xhost co je v /etc/init.d/boinc-client pri starte nezaberie (lebo X-server vtedy este nebezi).


Kedze mam KDE a prihlasovaci manager je KDM, vyriesil som to nasledovne:

1. V /etc/defaul/boinc-client mam --start_delay 30 (asi by to nebolo az take potrebne, ale nechcem vytazovat BOINCom masinu prave v case bootu, kedy vsetky procesy startuju o dusu).

2. Pri starte X-iek aj pri odhlaseni uzivatela sa spusta /etc/kde4/kdm/Xsetup (presnejsie povedane, spusta sa pri starte toho prihlasovacieho dialogu - a spusta sa to pod rootom).
Tak som tam pridal taketo nieco:

Kód: Vybrať všetko

#
# BOINC additions due to ATI computing:
#
# 1. Specifically allow access to X-server for user boinc
/usr/bin/xhost +si:localuser:boinc >/dev/null
#
# 2. Restart BOINC-client if it is running, to make sure everything is initialized fine
PIDFILE=/var/run/boinc.pid
if [ -r $PIDFILE ]; then
  pid=`cat $PIDFILE`
  if [ -e /proc/$pid ]; then
    procname=`/bin/ps h -p $pid`
    if [ -n "$procname" ]; then
      # BOINC is running
      /etc/init.d/boinc-client restart >/dev/null 2>>/local/boinc-client/restarterr.txt
    fi
  fi
fi
#
(kontrolu na beziaci boinc som okopcil z /etc/init.d/boinc-client)
Mozno by ten restart klienta ani nebol nutny, stacilo by len pridat prava pre uzivatela boinc - podla vsetkeho aj pri odhlaseni uzivatela KDM resetne X-server, takze by sa mozno aj stratili prava uzivatela boinc a takto sa vzdy obnovia... a mozno ine login managery ten reset X-iek nerobia.

V gdm3 sa da ten xhost prikaz pridat do /etc/gdm3/Init/Default... a malo by to svistat od bootu aj bez restartovania boinc v terminali...


No a este som nasiel ten skriptik na kontrolu vytazenosti grafiky:

Kód: Vybrať všetko

#!/bin/bash
#

INTERVAL=1   # Sample rate in seconds
SAMPLES=60   # Number of samples

AVERAGE=0
MINIMAL=100
MAXIMAL=0
CL_AV=0
CL_MIN=2000
CL_MAX=0
echo "Starting GPU load measurement, $SAMPLES samples, interval $INTERVAL second(s)"
echo '======================================================='
for ((i = 1; i <= $SAMPLES; ++i)); do
    GPULOAD=`aticonfig --od-getclocks | grep 'GPU load' | sed -r 's/^.*\b([0-9]{1,3})%/\1/'`
    GPUFREQ=`aticonfig --od-getclocks | grep 'Current Clocks' | sed -r 's/^.*\b([0-9]{3,4})\b.*[0-9]{3,4}.*$/\1/'`
    date "+%Y-%m-%d %H:%M:%S: GPU load: ${GPULOAD}%% %tfrequency: $GPUFREQ"
    if [ $GPULOAD -lt $MINIMAL ]; then
        MINIMAL=$GPULOAD
    fi
    if [ $GPULOAD -gt $MAXIMAL ]; then
        MAXIMAL=$GPULOAD
    fi
    ((AVERAGE += $GPULOAD))
    if [ $GPUFREQ -lt $CL_MIN ]; then
        CL_MIN=$GPUFREQ
    fi
    if [ $GPUFREQ -gt $CL_MAX ]; then
        CL_MAX=$GPUFREQ
    fi
    ((CL_AV += $GPUFREQ))
    if [ $i -lt $SAMPLES ]; then
        sleep $INTERVAL
    fi
done
((AVERAGE = $AVERAGE / $SAMPLES))
((CL_AV = $CL_AV / $SAMPLES))
echo '======================================================='
echo " GPU load(min/avg/max):      ${MINIMAL}%/${AVERAGE}%/${MAXIMAL}%"
echo " GPU frequency(min/avg/max): ${CL_MIN}/${CL_AV}/${CL_MAX}"
Zaujimave, ze v KDE mi to bez BOINC pri beznych oknovych operaciach, pri preklapani desktopu (efekt pretocenia kocky) aj pri fgl_glxgears slape stale na minimalnych 300 MHz... Ale load ide niekedy aj cez 30%... takze potom pri zapnuti BOINC tie efekty uz nie su take plynule... no ale zase na grafike mi frcia 3 Milkyway jednotky naraz, tak tie tej grafike riadne zavaria...

Mozno u teba robi rozdiel aj 32/64 bit (mozno 64-bit vytazi stroj viac a pocita zodpovedajuco rychlejsie)... ja uz bezim na 64 bitoch riadne dlho, takze toto neviem porovnat.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Palo, ty jsi zvire :)
Mam na pul roku co zkouset...
Bohuzel je to tak, ze si na vsem vymyslim nejaky bastl - jako napr. wheezy+mate, jenze... uz aby z toho byl std desktop pro debian ;-)

BTW zjistit takt nvidie v terminalu uz nejde :evil:
Ty ichtylove to uz pred hodnou dobou v driverech blokli, takze jedina sance je to zjistit z gui nvidia-settings. To by je clovek zabil. Mozna to pujde pro Quadra, ale pro normalni grafiky urcite ne.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Napísať odpoveď