Sucasny Linux

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Este som sa k tomu laborovaniu s prostredim na Ubuntu 12.04 nedostal, ale zato som sa dnes dostal po jeden fakt famozny bugreport: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... ug/1055766. Som sa brutalne narehotal ked som to cital.
Upozornujem ale, ze je to trocha dlhsie a nie je to citanie uplne pre kazdeho, treba aspon tusit ako funguje reportovanie chyb do distribucii, plus trocha poznat posledny vyvoj v Ubuntu...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

31.1.2013 ma vyjit ubuntu 12.04.2

Muzete nejak shrnout vase poznatky s touto LTS verzi? Chtel bych doma uz konecne prejit z 10.04.
Nezajima me Unity, dal bych tam gnome classic, nebo XFCE.
Na fileserveru doma mi Xubuntu 12.04 jede pres ssh bez problemu, ale to neni klasicke pouziti na "desktopu"...
Dik, I.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

No ja som uz asi v podstate pisal, ze mi tato verzia vyhovuje a nenarazil som na nic, co by som lutoval.
Na druhej strane rovno dodavam, ze ju mam doma na desktope, ktory je rodinnym kompom pouzivanym na easy veci typu filmy, browsovanie a skladisko fotiek. Cize nepotreboval a neriesil som ziadne komplikovanejsie veci, takze moj nazor je cisto z hladiska easy nenarocneho 'windows-style' usera - neviem, ci je to to co ta zrovna zaujima...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ja som sa zas definitivne rozhodol, ze Ubuntu u mna skonci s verziou 10.04 LTS. Posledna verzia 12.10 nastvala strasne vela ludi kvoli tomu, ze (aj lokalne!) vyhladavanie sa posiela na servery Amazonu (standardne je to zapnute, da sa to sice vypnut, ale nikde pri instalacii na to nie je upozornenie). Canonical coraz viac presadzuje "direktivny marketing" - namiesto toho, aby pocuval uzivatelov co oni chcu, tak im nanuti nieco, co nechcu (pretoze Canonical chce z toho mat peniaze). Zarabat peniaze je OK, ale nie za cenu znasilnovania zakaznikov...
Zacalo to presunom ovladacich prvkov okna dolava. Pokracovalo to Unity. Teraz Lens. Je to coraz horsie a stupnuje sa to. Ono sa sice vzdy da ten Canonicalovsky bloatware vzdy nejako odfajcit: Ovladacie prvky okna sa daju poslat nazad doprava, Unity sa da nahradit inym prostredim, Lens sa da odinstalovat... Ale do pekla NACO by som okolo toho zakazdym onanoval, ked je KOPEC inych distribucii s ktorymi takto nemusim zapasit hned po instalacii???
Teraz by som musel "len" riesit prostredie (to Unity na notasku mi fakt stacilo na to, aby som vedel ze to ROZHODNE nechcem), po dvoch rokoch (vlastne len po roku a stvrt!) by som zas musel riesit nieco dalsie navyse... tak dik, toto fakt nepotrebujem. (Ja viem, ze oficialne ma 12.04 podporu 5 rokov, ale v reale to vyzera vzdy trocha inak - napriklad teraz som musel menit dosku lebo stara prdla, kupil som Ivy Bridge, lenze so starym 2.6 jadrom nechodi kopec zakladnych veci - zvuk, senzory a pod. - tak som musel nahodit 3.0 jadro, lenze to nie je povodne urcene pre 10.04 a tiez tam nejake veci nechodia dobre, napriklad gstreamer a tiez flashove videa z youtube obcas blbnu a to aj vo FF kde su systemove flash kniznice tak aj v Chromiu, kde su bundlovane samostatne. Takze na 5 rocnu podporu sa spoliehat neda, ta je dolezita viac pre firmy kde je velka infrastruktura ktoru je neprakticke/drahe upgradovat prilis casto.)

Skratka Ubuntu na mojom desktope uz nejako dozije a potom cau... To nie je len o konkretnych vyhradach voci 12.04, ale aj o trende a perspektive... Takze pre mna je teraz prave vhodny cas na zmenu desktopovej distribucie (osobne cakam na novy Debian, ktory by mal vyjst pravdepodobne niekedy vo februari - presny datum nie je stanoveny, pretoze Debian nema pre vydanie casovy deadline, ale kriterium "ked su vsetky release-critical chyby odstranene" - takze sa da nainstalovat ihned po vydani a netreba cakat 3 mesiace). Ak by z nejakeho dovodu Debian na desktope nevypalil dobre (co by ma dost prekvapilo, pretoze na serveroch mi bezi dobre, ale teoreticky by mohli byt problemy s nejakymi proprietarnymi drivermi na novy HW - starsie verzie su skratka dan za stabilitu), tak moj zalozny plan je Scientific Linux (ten je postaveny na zdrojakoch RedHat Enterprise Linux, takze je to v podstate de-brandovany RHEL, sedia aj cisla verzii, instalacne baliky z RHEL su kompatibilne atd - Scientific pouzivaju napriklad aj v CERNe). Takisto pred par dnami vysiel novy Slax (ceska distribucia!) a ten vyzera tiez zaujimavo... Moznosti je plno.

A inak aj Richard Stallman "odporuca neodporucat Ubuntu": http://www.fsf.org/blogs/rms/ubuntu-spyware-what-to-do :mrgreen:. Nemusime sice robit uplne vsetko ako RMS, ale ked si clovek od neho nieco precita, je tam vzdy kus pravdy... A samozrejme nie je to len jeden RMS, kopec inych ludi vidi problem v zbierani informacii o nas cez web. Jedna zaujimava prezentacia je tiez tu: http://www.ted.com/talks/gary_kovacs_tr ... ckers.html.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Zaujimave info, aj pre mna.
Na druhej strane, je to vec nazoru a pristupu. Mne napr. vobec nevadi ak o mne zbieraju info, neblokujem si nic. Mne sa naopak prehlad o populacii a jej spravani paci (moje oblubene matematicke statistiky :) ), skor sice zo statneho pohladu (totalita vratane kontroly ludi je podla mna najefektivnejsi system, presdtavte si, ze by sa elektrony v PC riadili ludskymi pravidlami - chaos a vsetko krachne), nie, ze si sukromne firmy tahaju data pre ich zisk, ale v zasade nemam nic proti tomu.
Ale samozrejme uplne chapem, ze mnohym ludom to vadi, ci uz principialne alebo z dovodu "clovek nikdy nevie co proti nemu v buducnosti vytiahnu a co zneuziju".

Ale nechcem zachadzat offtopic - len som chcel povedat, ze ak je ubuntu spyware jediny dovod na negativny postoj k distribucii, tak mne osobne to nevadi.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Uz som to hovoril viacerym ludom osobne, tak to mozem svacnut aj tu na forum. Zijeme v informacnom veku. Sirenie, zdielanie a kopirovanie informacii ma velky potencial a nemali by sme sa mu prilis branit. Vzdy ma pri tychto uvahach napadne Majka z Gurunu: ako vedela nakopirovat zakusok - A my dnes vieme s "nulovymi" nakladmi nakopirovat informacie a miesto toho, aby sme sa od toho odpichli do vyssich sfer a vyuzili to, tak tomu branime cez DRM, copyrighty, softverove patenty a podobne somariny...
V dnesnom svete je to so zdielanim informacii UPLNE OPACNE nez by to malo byt. Verejne a zdielane by mali byt informacie tykajuce sa spolocnych veci (medzinarodne a vnutrostatne zalezitosti, verejne sluzby, zakaznicke sluzby) - cim verejnejsi je dosah danej veci, tym transparentnejsia by mala byt (v istych ciastkovych zalezitostiach to tak aj naozaj funguje, napriklad internetove standardy - takze to nie je len utopia, ale uz existuju aj prakticke aplikacie). A naopak osobne informacie by mali byt prevazne neverejne (meno mojho psa napriklad). V praxi je dnes jedinec tlaceny zo vsetkych stran k tomu, aby o svojom osobnom zivote zdielal co najviac, a institucie ktore maju co do cinenia s verejnostou (teda nielen vlady, ale aj velke sluzby ako napriklad Google) zatlkaju a zatlkaju. Cele zle. A toto je hlavna pricina marazmu dnesnej doby (netransparentnost a korupcia prilis zatazuje system, velka cast ludskeho usilia sa tu strati a nemoze ist na uzitocne veci).
Historia ukazuje, ze co moze byt zneuzite, casom aj bude zneuzite. Preto moj osobny postoj je: drzat liniu. Ja sam o sebe sa budem snazit zdielat co najmenej sukromnych informacii a naopak, od verejnych institucii/sluzieb budem vyzadovat aby oni zverejnovali vsetko. Ehm... ty mi to trocha kazis (a podobne ludia, ktori argumentuju "nic zle nerobim, tak ma kludne mozu aj odpocuvat" - pritom ti co odpocuvaju su ti co najviac taja, takze podla tejto logiky prave oni robia najviac zleho).

Canonical je sice komercna firma a ma iste pravo na sukromie, ale ako poskytovatel verejnej sluzby nema pravo na az taku ochranu sukromia, ako mam ja, obycajny anonymny uzivatel. Oni su ti co maju zverejnovat a ja mam byt ten, co ma tajit. Ale trend Ubuntu je v tomto smere totalne nespravny (nielen s Lens, ale aj internejsie zalezitosti - coraz viac uzatvaraju vyvoj ktory bol zo zaciatku velmi otvoreny a nedavno oznamili, ze nove vlastnosti nebudu ohlasovat dopredu, ale ich zverejnia az pri vydani - je to trend uzatvarania, zatajovania, zatlkania). Lens je pre mna vlastne hranica, za ktoru uz nie som ochotny ist. Este to prehodenie tlacidiel, tlacenie Ubuntu One (v Cine aj tak poriadne nefunguje dobre kvoli sudruzskej netcenzure, takze aj tak z toho nic nemam), nanucovanie Unity... to boli doteraz veci, ktore ma stvali hlavne z pouzivatelskeho hladiska. Ale to uzatvaranie ma stve z filozofickeho hladiska a obrazne povedane "svoju dusu nepredam". Nenecham sa uvarit ako zaba v hrnci bez pokrievky.

Totalita je samozrejme omnoho efektivnejsia ako demokracia - organizovany ul verzus cesty slepych uliciek. Ovsem totalita postrada samoopravne mechanizmy a je vysoko efektivna nielen v pozitivnom smerovani, ale aj v negativnom (teda v ceste do vlastnej zahuby - vid historia). V tom je obrovske nebezpecenstvo totality a toto nevyvazia ziadne pozitiva... tu vitazi cesta slepych uliciek (pretoze vcas zbadame, kadial cesta nevedie). A ja radsej budem priekopnikom slepych uliciek (aj ked ten pravy priekopnik bol len jeden: JdC), nez vcelou v uli.

Ty tvrdis, ze ti nevadi, ze ta Canonical bude spionovat - lenze zaroven nevies, do akej miery ta bude spionovat - skratka nemame tuto informaciu, pretoze toto Canonical zatlka. Takze z tvojej strany je to len nepodlozena viera, ze ti to neublizi. Z mojej strany je to naopak silne podozrenie, ze by mi to ublizit mohlo (better worry then sorry).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Palo - s tim pohledem na budoucnost Ubuntu s tebou souhlasim.
Jenze...
Prave wheezy jsem trochu omrknul a pripada mi, ze mraky veci tam bude starych - ne zastaralych, ale proste starych.
Jasne, pohraju si s tim a narvu tam nove verze, ale kua... kdyby to bylo par veci, ale ta dan za stabilitu mi pripada proste moc vysoka...
Jako linux lama jsem si na druhou stranu strasne zvyknul na apt-get, takze se trochu drbu za uchem, pri pomysleni na jiny balickovaci system (pro pripad jineho distra nez co vychazi z debianu).

Takze nevim, nejak mi pripada, ze me okolnosti tlaci bud do Fedory, anebo jeste proste rozjet tu 12.04 (o jine verzi nez LTS od ubuntu nechci ani slyset...) a co bude za 3 roky se uvidi... Kazdopadne zustat u 10.04 uz je kontraproduktivni.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, nechcem sa velmi rozpisovat, kedze Shafa tu nahodil otazku s inou motivaciou - chapem tvoj postoj, a suhlasim s nim (v zmysle povazujem ho za racionalny a keby som mal tvoje principialne preferencie, mal by som ten isty nazor), ale nezdielam ho. Mne nezalezi na tom, kolko a akych informacii o mne canonical, alebo hoci google ci ktokolvek iny zbiera a nazbiera. Mena a fotky mojich deti - bez problemov, nech si to niekto vybrowsuje. Do politiky nechcem ist, zaujima ma veda, takze mi to neprekaza a ani nebude prekazat.
To nie je viera, to je principialny postoj. Jednoducho mne nevadi, ak o mne neznami ludia vedia sukromne informacie toho razu a tej hlbky, ake mozu na webe ziskat. Presne tak mi ani nevadi, ze si neznami ludia citaju moje myslienky v mojich clankoch. Tie myslienky su pre mna ovela viac sukromne ako napr. to, ako sa volaju a ako vyzeraju moje deti, ci to kde a co browsujem - z tvojho pohladu - sukromne info. A napriek tomu ich zdielam. Preco by som teda nesdielal (resp. nebranil zdielaniu) niecoho co je pre mna ovela menej sukromne?
A suvislosti ci dopady na globalnu efektivitu ci principialne fungovanie a spravanie sa institucii ci firiem - to beriem v historickom kontexte. Inymi slovami - nikdy to nebolo lepsie, skor vyrazne naopak. Pred patsto rokmi nikto o tebe nemusel spiclovat nic - to ta rovno na ulici ci lesnej ceste odkraglovali, olupili a bolo po probleme. Ak si mal v batohu len suchu korku chleba, tak si mal smolu, v tom pripade ta zabili zbytocne. A mohli to byt vtedajsie 'institucie' (rozumej ucastnici aktualnej moci), alebo jednotlivec.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

shafa napísal:Prave wheezy jsem trochu omrknul a pripada mi, ze mraky veci tam bude starych - ne zastaralych, ale proste starych.
Jasne, pohraju si s tim a narvu tam nove verze, ale kua... kdyby to bylo par veci, ale ta dan za stabilitu mi pripada proste moc vysoka...
Mozes byt konkretny, co presne sa ti zda take stare, ze by si to musel nejako extra riesit "narvanim novsej verzie"? Pretoze jedine, coho sa trocha obavam, je podpora novsieho HW (kvoli mojej Ivy Bridge a mozno kupim novu GPU - ale kedze ta Ivy Bridge mi bezi s jadrom 3.0 v Ubuntu 10.04, tak v Debiane s jadrom 3.2 by to malo slapat tiez).

Co sa tyka aplikacii, tak tam vnimam "zbesile nasadzovanie novych verzii" negativne. Napriklad na pracovnom notasku s Windoze som sa nastval a preinstaloval som Firefox na 17.0 ESR (Extended Support Release, ktora by mala vydrzat rok, az do verzie 24 kedy ma byt nova ESR) - uz ma prestalo bavit pri kazdom update trpnut ktora extension prestane fungovat a co za "skvelu" built-in ficuru ktoru nechcem budem musiet deaktivovat (naposledy to bol novy tam s debilne nekonfirovatelnym preview). Pre mna je dolezite dostavat bezpecnostne updaty a tiez aby mi neprestali zo dna na den fungovat veci, ktore pouzivam - aj z tohoto dovodu nie som uz velmi nakloneny vlastnej kompilacii, to pouzivam len v specialnych pripadoch, lebo to potom treba sledovat a priebezne updatovat (napriklad BOINC si sam kompilujem, ale aby som sa kaslal s nejakymi Gnome utilitami alebo jadrom, tak to nie, maximalne som ochotny pridat si nejaky extra repozitar kde pocitam s tym, ze updaty budu v ramci neho).

Takze ak ti vadi nieco konkretne vo Wheezym, ze by to branilo v normalnom pouzivani desktopu (mna fakt nic nenapada), tak sem s tym, nech som mudrejsi.


Duro, je to sice trocha off-topic, ale zacalo to Ubuntu, nie ja :roll:. Totalita je zla. V zmysle diabolska (po anglicky "evil", teda nie "bad" ani "wrong" - je to "evil"). Myslim, ze Gabber uz spominal nieco velmi podobne, toto je skutocny pribeh (iny ako Gabberov): 48. rok, moj predok mal role (na ktorych pracoval sam, respektive spolu so susedom ktory mal zase svoje role, skratka nebol to ziaden kulak co by inych vykoristoval). Na tie role si mimochodom zarobil pred 2. sv. v USA, po ceste nazad im na lodi zomreli cerstvo narodene dvojicky, tie majetky neboli nic zdedene ani necestne ziskane, ale tvrdo zarobene... no a v 48. mu to komancovia zhabali. Hmmm, komancovia... flakaci a nemakacenkovia to boli. A dovtedy nic nemali hlavne preto, ze boli lenivi. A s nastupom totality vo vseobecnom bordeli sa chopili prilezitosti (kym pracoviti ludia boli zamestnani pracou a obnovou po vojne, komancovia mali kopec casu schodzovat a cele schodze spekulovat o tom, ako inych pripravit o majetky - a ten cas mali prave preto, ze h0vn0 robili). Je pravda, ze totac ma obcas aj nejake pozitiva, tiez je pravda ze zivotne pomery a pohodlie sa s postupom casu zlepsuju, ale to nic nemeni na tom, ze totalita je zla a treba sa pred nou mat na pozore. Pred 500 rokmi ta nikto nemusel spiclovat a rovno ta odkragloval, ako si spravne povedal. Ja k tomu dodavam, ze pred 50 rokmi ta nikto nemusel odkraglovat, stacilo mu spiclovat ta (a makal si na to, aby sa on mal dobre). A dnes netreba spiclovat, dnes sa nabonzujes sam a rad. Pokrok nezastavis...
Zdielanie myslienok je predsa to, co chceme robit. Tvoj clanok ma pozitivny prinos pre velke mnozstvo ludi a ziaden negativny dopad pre teba. Ale to, ze zadam do (lokalneho) vyhladavania napriklad slovo "pizza" a ono sa to posle do Amazonu, nema ziaden pozitivny prinos pre mna, nema to pozitivny prinos ani pre inych ludi (ked porovname s tvojim clankom), ale tie informacie naopak "niekto" zhromazduje a aj ked jedna tato informacia sama o sebe nebezpecna nie je, zhromazdene informacie uz nebezpecne su (pradedo sa tiez nemuseli obavat jedneho flakaca ani dvoch - ale ked uz prisli "zhromazdeni" ako KSC a zrazu boli "my", tak uz bolo neskoro a branit sa im nedalo - inak je to paralela s nastupom Hitlera k moci, v zaciatkoch male skupinky tiez kazdy ignoroval a nepovazoval ich za nebezpecnych). A opakujem, ze s informaciami je to opacne nez by malo byt: to co ma byt verejne sa utajuje a to co ma zostat osobne sa zverejnuje. Ty (a vela inych) das informacie o sebe "niekomu" a ten "niekto" ti nepovie, co vsetko s tymi informaciami robi (obcas ti podhodi nejaky ohryzeny kostial v podobe vseobecnych statistik, tie informacie aj o tebe vsak ma "uz navzdy" a pracuje s nimi dalej, ich sila je prave v tom mnozstve). Mozno sa ti to cele zda ako fair deal, ale mne nie.
A skratka mysliet si, ze "tento maly kusok informacie mi nemoze uskodit" je podla mna kratkozrake a obmedzene uvazovanie (sustredenie sa na jeden detail a potom unika celkovy obraz). Aj maly kusok moze v konecnom dosledku uskodit. Je to zle a Ubuntu prave z tohoto dovodu definitivne zavrhujem (a nabadam k tomu aj ostatnych).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, kazda zmena rezimu je nespravodliva, je to skoda. Nezna revolucia takisto - kolko darmozracov a spekulantov sa dostalo k moci a majetku na ukor uprimnejsich obycajnych ludi? Ale samotna totalita ktora uz je zabehnuta je lepsia ako pseudosloboda udajne najvyspelejsieho systemu aklo sa sam definuje kapitalizmus. Ja jednoducho uprednostnujem globalne statistiky pred jednotlivcom, pretoze tak podla mna funguju najefektivnejsie systemy. Ale to je samozrejme na dlhsiu debatu.

K informaciam - prepac, ale necitim sa byt obmedzeny tym, ze nemam potrebu o sebe tajit veci. Ja to robim s plnym vedomim toho, ze niekto tie informacie o mne zbiera a vyuziva ich. Naozaj mi to nevadi, a naozaj viem dobre, co statistiky znamenaju ked su komplexne a dlhodobe. Nevadi mi to, su ovela efektivnejsie metody ako zneuzivat moc ako vyuzivat statistiky o ludoch. Moc sa zneuzivala ked statisky neboli, moc sa zneuziva aj teraz a bude sa aj v buducnosti, a blokovanie informacii takeho typu ako hovoris ty s tym urobi len velmi malo, kedze tych informacii je ovela viac z ovela viac zdrojov ako nejaky internet. takze nemienim sa zapodievat odrobinkami, navyse - ako som spomina - kltore nie su pre mna vobec sukromne.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Historia skor ukazuje, ze kratko po nastupe totality sa situacia beznych ludi rapidne zlepsila (to zlepsenie pre siroke masy bolo "zafinancovane" zhabanim majetku tych, co sa predtym mali lepsie - takze pre tych sa sice situacia zhorsila, ale nesli na nulu a hlavne nepomreli). A az po case veci zacali postupne hnit a hnit (a zhorsovali sa pre vsetkych). Po 48. v Ceskoslovensku to tak bolo, po 49. v Cine tiez (rozpravanie o "starom" Sanghaji je dost drasticke, nebudem to sem radsej davat - ale aj ti co vyslovene nenavidia komancov hovoria, ze za tu zmenu pre beznych Cinanov im skratka musia priznat kredit). Ked ta zasiahne revolucia priamo, tak to mozes vnimat nespravodlivo, ale omnoho horsie je to postupne hnitie (to postupne hnitie neznamena, ze sa priamo zhorsuje zivotna situacia, ona sa vo vacsine pripadov dokonca zlepsuje, ale zdaleka nie natolko, ako by sa mala).
Globalne statistiky o stave vedy a vyskumu vo vychodnom bloku verzus zapadnom bloku v 80. rokoch 20. storocia potvrdzuju skor to, co hovorim ja (teda ze totac vie byt velmi efektivny, ale vie byt aj velmi efektivny aj v ceste do vlastnej zahuby). A moja vlastne pamat ma privadza k takym istym zaverom, ako tie statistiky. Ano, v 80. rokoch sme mali lepsi byt, stravu, pracovne podmienky, ako mali nasi predkovia v 50. rokoch. Ale kde sa za tych 30 rokov dostalo Rakusko a kde CSSR? Sorry... totac je zly.

Co sa tyka informacii, tak ti unika podstata toho, co som hovoril: jedna mala informacia je sama o sebe neskodna, ale v ich zhromazdeni je ta sila. A ten efekt sa vacsinou prejavi az omnoho neskor, ked uz je neskoro s tym nieco robit. Opat historia - nacistom sa v Protektorate bohovo hodili udaje, ktore boli zozbierane v scitani obyvatelstva v 1. CSR v 20. rokoch (zozbierane vtedy v dobrej viere, ake su to uzitocne informacie). Samozrejme, zasiahlo to hlavne Zidov a komunistov, ktorych likvidovali. Ale vsetci obyvatelia 1. CSR sa na tom istym sposobom podielali (opakujem, ze v dobrej viere, nikomu vtedy ani len nenapadlo, ze by to niekedy mohlo byt takto zneuzite). No tak teda v dobrej viere mozes o sebe zdielat informacie aj ty dnes, ked nas ani len nenapadne, ako by uz len tie "statisticke" udaje mohli byt zneuzite... Len akosi musis pocitat s tym, ze ked to budes propagovat, tak sa vzdy najde niekto, kto ti bude oponovat. Tych ludi v 1. CSR z nicoho nevinim, oni skratka nemali ako tusit, co by sa mohlo stat (a bohuzial sa stalo). Ale my dnes uz tusime, co vsetko by sa mohlo stat.

Aby som to vratil naspat do IT oblasti: Keby nebolo RMS (ktory je svojim sposobom strasny exot), tak neexistuje FSF, GNU licencie, s vysokou pravdepodobnostou by neexistoval Linux (respektive by nebol taky rozsireny, teda nepouzival by som ho ani ja ani ty), nebolo by Ubuntu a ani BOINC (podobne ako Linux - mozno by existoval v univerzitnom svete, ale nebol by vobec rozsireny medzi ludmi). Sloboda softveru bola dolezita aby sme sa dostali tam kde sme dnes, aj ked vela ludi si to neuvedomuje a je im to jedne, staci ze maju "svoje" Ubuntu. Ale uz nie sme tam, kde sme boli vtedy, svet sa zmenil. Su tu nove vyzvy, mame mobilne zariadenia a... informacie. Nechat to dnes napospas hocikomu, to je ako po Neznej bol ponechany spolocny majetok napospas zbesilej privatizacii...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:Len akosi musis pocitat s tym, ze ked to budes propagovat, tak sa vzdy najde niekto, kto ti bude oponovat. Tych ludi v 1. CSR z nicoho nevinim, oni skratka nemali ako tusit, co by sa mohlo stat (a bohuzial sa stalo). Ale my dnes uz tusime, co vsetko by sa mohlo stat.
No a prave tento lahko paranoidny pristup mi je cudzi. Nech si v buducnosti niekto zneuzije info co o mne na webe je - ak bude nejaka drasticka zmena podmienok ktora by vyustila do zneuzitia informacii, tak myslim, ze ten system zasiahne cloveka bez ohlad una to, ake info dnes su alebo nie su o nom na webe. Nacistom sa hodili info z dotaznika, ale neboli na ne odkazani - ak by neexistovali, lahko by zvolil inahradu, hoci napr. meranie proporcii tvare aby urcili nevhodny povod. A to by bolo rovnako zle, lebo tak ako boli nepredpokladane likvidovani ti obyvatelia, ktory v 20. roku vyplnili nejako dotaznik, tak by boli este nahodnejsie likvidovani ini (alebo i ti isti).
Chcem tym povedat to, ze ak bude existovat system, ktory zneuzije to, co o ludoch na webe je (myslim teraz standardneho cloveka, nie nejakych fanousov co pisu na facebook ze idu na dovolenku a potom ich vykradnu), tak taky system by s inasiel ine cesticky (mozno ovela menej korektne a nespravodlive) ako ludi obmedzovat ci vydierat ci cokolvek ine. A preto nema pre mna vyznam snazit sa co najviac veci o mne tutlat a blokovat, pretoze ak to niekto zneuzije, tak to bude niekto, kto ma motivaciu ludi obmedzovat bez ohladu co na nich na webe je. Ulahci mu to, ale neznemozni ani nezabrzdi.
Takze na co sa obmedzovat?

Suma sumarum - nie je mi jedno ci ma niekto v buducnosti bude obmedzovat, zneuzivat alebo vydierat. Ale rozdiel medzi rozumnym zdielanim veci a medzi paranoidnym blokovanim a hmlenim je minimalny, preto v tom nevidim rozdiel. Myslim, ze mysliet si, ze info na webe je pre (akykolvek buduci) system ci zneuzivacov zasadny, je podal mna naivne. Ano, moze to byt uzitocna pokladnica, ale ako vravim, ked niekto bude mat motivaciu na nieco, tak absencia info na webe mu v tom nezabrani.

Ano, ako v pripade tvojho prikladu s dotaznikom z 20. rokov, moze spadnut do ineho chlievika,ale kedze buduci vyvoj je nahodny (ako si sam povedal, nikto v 20. rokoch nevedel ze pridu k moci akisi nacisti s ich politikou), tak je rovnako nahodne, ci dam taku alebo onaku (alebo ziadnu - blank value je akoby hocaka value, pre zneuzivaci system = 'dosad si co potrebujes') info o sebe, ked buduci nahodny system aj tak nahodne vyberie parametre na to, koho a ako obmedzovat ci dokonca likvidovat.
Ale chapem ta v tom, ze si pradvepodobne myslis, ze anonymny clovek moze mat lepsi pocit z toho, ze nemusi spadnut do ziadneho chlievika a teda blank value je pre neho lepsia ako random value.
A chapem ta aj v tom, ze tvoj zivotny pristup a nazor je urcite dost ovplyvneny aj systemom a geopolitickou situaciou, vktorej zijes. Takze nechcem svojim prispevkom povedat, ze ja mam pravdu a ty sa mylis - je dost dobre mozne, ze v buducnosti vyviaznes bez uhony a mna ci moju rodinu zlikviduju ci obmedzia za moje prispevky na tomto fore... to uz je riziko zivota, asi podobne ako kedysi bolo riziko zivota ist po lese hoci i prazdnym batohom. Zivot je proste o statistike, aj prezitie - v minulosti bola pravdepodobnost nasilneho umrtia velmi vysoka, dnes je neporovnatelne nizsia, v japonsku zomiera najviac mladych muzov na samovrazdu, atd atd. Su to statistiky - a ja zijem vo svete, kde tie statistiky su snad najlepsie v celej historii ludstva. Ak sa zhorsia, tak sa nebudem tesit, ale nemienim kvoli tomu byt asket v zdielani informacii.

Priklad s linuxom samotnym je lepsi - ano, tam nemozem popierat, ze open source ma svoje vyznam aj v historii aj v sucasnoti aj v buducnosti. Je to vec, ktoru by som vzal do uvahy ak by to zacalo byt viac extremne zo strany canonicalu. Ak by sa ich konanie dostalo do vyrazneho rozporu s open source, tak by som presiel na inu distribuciu.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Vacsina statistik je pre moje osobne potreby absolutne nepouzitelna. Na nejaku zriedkavu nevyliecitelnu chorobu povedzme trpi 0.01% populacie. Ked tu chorobu dostanem ja, tak mi je jedno, ci nou trpi 0.01% alebo 10%, som skratka nevyliecitelne chory. Akurat mam vysoku pravdepodobnost hraniciacu s istotou, ze sa na mna kazdy vybodne a necha ma zarvat aj s tymi 0.01% percentami, lebo sa to noplati. Fakt diky, to mi pomoze taka statistika... A tak je to s vacsinou veci. Na nieco to je dobre, ale pre mna osobne to vychadza rovnako so statistikou alebo bez. V konecnom dosledku statistiky nemusia byt uplne presne, aby splnili svoju ulohu (vid Google Analytics na nasom webe - vieme ze su nepresne, nevieme nakolko su nepresne, ale aj tak nam to takto staci).

Co sa tyka mojho zivotneho pristupu, tak si sa bohuzial netrafil. Zrovna rezimom nie som ovplyvneny v mojom nahlade k informaciam. Sem pisem vselico a keby som bol "doslednejsie" paranoidny, tak sem nedam svoju fotku, svoje meno, maskoval by som viac lokaciu odkial pisem atd. Ale to nerobim. Tu pisem otvorene, pretoze tu nie som uz celkom anonymny clovek z Internetu, ale konkretna osoba, predsa len robim veci smerom von - v sulade s tou mojou zasadou, ze cim viac veci robis smerom von, tym by si mal byt otvorenejsi (a tvoje vlastne veci by si si mal nechat pre seba). Takisto na projektovej stranke AndroBOINC som podpisany svojim pravym menom, hodil som na Google Play svoj oficialny mail (znova cele meno), aby ma mohli uzivatelia kontaktovat (aj ma uz zopar ludi kontaktovalo) a dokonca som si svacol fotku na Google+ (aj ked dostatocne haluznu a len kvoli tomu, aby mali ludia lepsiu predstavu s kym sa bavia :mrgreen: - ale inak na tom profile nemam vobec nic o sebe a ani tam nic osobne neplanujem davat a na "circles" uplne kaslem).
Ked ta ma mlyncek dejin zomliet, tak ta zomelie a vela s tym sam nenarobis (ako si aj ty napisal). Ale ten moj pristup je skor globalny pohlad: Keby to vsetci robili tak ako ja, tak by bol svet lepsie miesto pre zivot pre vacsinu ludi a vyhliadky na buducnost by boli lepsie nez su dnes. Som o tom presvedceny. Sam to preto tak robim, druhym to nemozem (a rozhodne ani nechcem) nariadit, ale presviedcat ich mozem a tak to robim tiez.
Vlastne keby mi islo len o mna, tak cele toto zverejnovanie by bolo uplne nelogicke a proti mojim osobnym zamerom - to by som mal ostatnych skor podnecovat, nech zverejnuju oni co najviac, zahlcuju kanaly, pripadne by som si vytvoril nejaku falosnu "mainstreamovu" identitu a ja by som sa v tom vsetkom omnoho lahsie zamaskoval. Egoisticky pristup je vlastne tiez efektivnejsi... lenze extremny egoizmus nie je moj styl. (Navyse v tomto pripade by k nemu muselo byt pribalene aj klamstvo a pretvarka a to vsetko spolu vie cloveku riadne znicit charakter - ked clovek klame ostatnych, nakoniec zacne klamat aj sam seba.)
Ci ma zosrotuje nejaka ideologia alebo nakladiak, vysledok je pre mna rovnaky. Ale pre svet to tak nevychadza, lebo ideologie srotuju (statisticky! :roll:) omnoho viac ludi nez nakladiaky...

Este k tomu Ubuntu: Canonical si nemoze dovolit porusit GPL licenciu, to by bola jeho komercna samovrazda. Ale ako som uz povedal, o to nejde. Sloboda softveru bola velka otazka tak pred desiatimi rokmi, dnes uz je pevne zakotveny a velku snahu na udrzanie stavu netreba. Ale svet sa otvtedy zmenil a su tu nove otazky. A informacie su jedna z nich, Divoky Zapad, Pole neorane. Tu je snaha momentalne potrebna, pretoze akonahle sa nastavi zly system, ten sa zakamenuje a potom bude omnoho horsie ho menit.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
89421
Príspevky: 128
Dátum registrácie: St Aug 08, 2012 8:29 pm

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa 89421 »

Neda mi reagovat..fakt. Hlavne po tom co sa deje neustale na slovensku. Tu je hlbsie vysvetlenie ze preco-http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2 ... kusia.html. Klubuk dolu pred trendom a pod prispevok diskutera milanll sa Podpisem! Neskutocne pravdivo zhodnotena mentalita a realita u nas. Ano ako tam pisu aj v anglicku a inde su taky ludia, bohuzial v strednej europe tvoria casti(!) narodov v statisicoch. Este jedna vec je tu na fore par velmi vzdelanych ludi oproti mne, ale ked vidim ako si zastavaju totalitarne a krute sposoby zaobchadzania z ludmi ci vyznavanie akejsi ruskej kultury ...nemam slov , iq nam asi nedoda vyssie moralne a eticke vlatnosti, to vyzera na tvrdy fakt. A opacne, alebo vynimka potvrdi pravidlo? Citali ste, solženicyna? To je taka analiza tej kultury. A to som uz zil vselikde :D
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ten clanok je zaujimavy, ale to uz sa fakt prilis odklaname od temy... Posielanie bohvieakych informacii bohviekam v novom Ubuntu (a dosledky z toho vyplyvajuce) este suvisia s Linuxovym desktopom, ale tamten clanok na eTrende bol len o politike a spolocnosti... takze na to by sa skor hodila samostatna tema.

Vratil by som sa naspat k linuxovemu desktopu:
Teraz som mal par dni volna a pozrel som sa na novy Debian Wheezy. Sice este nie je vydany a chvilu to este potrva, ale uz je zmrazeny pol roka (=nebudu ziadne nove verzie, len opravy chyb) a tak som stiahol aktualne instalacky a skusil to vo virtuale. Skusil som vsetky alternativy prveho CDcka (standard=Gnome3, KDE, XFCE aj LXDE). Dal som vo Virtualboxe pre vsetky virtualne stroje rovnake nastavenia: 2G RAM, 128MB grafickej pamate+3D akceleracia, 12GB disk, automaticke rozdelenie (instalator tam svacol 500M swap). No a dojmy su taketo (v poradi v akom som to skusal):
  1. Standardne prostredie (Gnome3): Ked som to nainstaloval, tak to na prvy pohlad vyzeralo uplne ako Gnome2... a potom zacal Virtualbox nadavat, ze Additions maju nekompatibilnu verziu... mal som totiz starsi Virtualbox 3.2. Takze 3D akceleracia nefungovala a zapol sa fallback mod ktory vyzeral ako Gnome2. Tak som updatol Virtualbox a potom na mna vyskocilo uz Gnome3. Na prvy pohlad mi to velmi pripomenulo to nestastne Unity. Ale po par minutach skumania som par veci naklikal a zrazu z toho bolo prostredie omnoho pouzitelnejsie nez Unity, da sa to v pohode prisposobit a nemusel som nic hladat na nete, pretoze som to intuitivne objavil sam behom tych par minut. A vsetko boli len klikacky, ziadne gconf-editor ako v Unity. Gnome3 ma inu filozofiu ovladania nez Gnome2, ale zvykol som si na to rychlo. A zda sa mi to aj krajsie nez Unity (teraz nemyslim farebnu schemu, ale rozlozenie a pomerne velkosti ovladacich prvkov, klasicke menu v okne a nie niekde v prdeli hore na liste kde je kopec systemovych informacii). Celkovo sa mi to prostredie zapacilo, aj ked som v nom nejako vela nelaboroval. Suborovy manazer, terminal gedit, skratka zakladne systemove vecicky na ktore som zvyknuty z Gnome2, su identicke, takze ziadne dalsie nestavovacky netreba.
    Len ma to utvrdilo v tom, ze nie som ultrakonzervativec neochotny ucit sa nove veci, len Unity je jednoducho otrasne prostredie, ktore mi vobec nevyhovuje. Respektive mi to pripada, ze Unity je len plagiat Gnome3, spotvorenina okliestena o vela veci a klasicky canonicalovsky rozvrzana.
  2. XFCE: To sa mi zda takmer rovnake ako to co poznam uz nejaky cas. Akurat dole je aplikacny panel co tam kedysi nebol ("kedysi" je pre mna Xubuntu 8.04). Celkovo XFCE na mna zaposobilo "nemoderne" - standardne ziadne efekty (nejake priehladnosti a tiene sa ale dali zapnut), vsetky menu a panely su hranate, len okna maju trocha zaobene hrany, standardne sive pozadie menu a panelov...
  3. KDE: Klasicky som sa v KDE zase stratil. Klikal som hore-dole, sice to nejako funguje, ale celkovo to posobi na mna strasne zlozito. Tie Activities som nejako nepochopil, na co je to dobre... no skratka pekne na pohlad, ale zlozite na pouzivanie. A strasne pomale - uz pri starte sa to laduje dlho, potom nejake akcie (ako spustenie aplikacie) maju dlhsiu odozvu kym sa nieco zacne diat. Mozno to suvisi s nastavenim virtualneho stroja, ale v tom pripade je to prostredie prilis nenazrane na zdroje... No a nefungovala "kocka" - neviem ci tiez kvoli Virtualboxu, alebo je este nieco nedoladene v KDE balikoch... ale niektore desktopove efekty fungovali, ine nie (pricom samotne KDE nadavalo, ktore efekty nefunguju a teda prostredie samotne sa nerozsypalo, len niektore efekty nesli). Pouzivat by sa to dalo, ale asi by ma to unavovalo svojou zlozitostou (uz ked na to pozriem, posobi to na mna zlozito).
  4. LXDE: To sa mi zda uplne rovnake, ako terajsie LXDE v Squeeze (ktore velmi nepouzivam, akurat na stroji kde som dal staru HD4870, ale tam je len autologin do prostredia s okamzitym lockovanim displeja - pretoze aby BOINC detegoval ATI kartu, musia byt aspon nastartovane X, ale bez prihlasenia sa nedaju dobre nastavit pristupove prava k X-serveru a to automaticke prihlasenie je najjednoduchsie riesenie). Prostredie samotne je este jednoduchsie ako XFCE, akurat ma zvlastny vyber standardnych aplikacii ako file manager, terminal, editor (na ktore nie som zvyknuty) a vyzera trochu krajsie nez XFCE (nie je take "hranate" a je farebnejsie).
Celkovo, kazde z tych prostredi vyzeralo funkcne a ucelene, na rozdiel od mojho laborovania v Ubuntu, kde vsetky okrem Unity mali nejake nedoladenosti a spravali sa cudne. To je evidentne kvoli tomu, ze Canonical sa vyrazne sustreduje na Unity a viac-menej nechce, aby uzivatelia pouzivali cokolvek ine (tie posledne kroky s Amazonom do tejto domnienky krasne zapadaju). Gnome3 som sice v Ubuntu neskusal, ale na zaklade skusenosti s tymi ostatnymi prostrediami predpokladam ze tam budu tiez nejake detaily rozhasene.

Takze to celkom vyzera na to, ze ked vyjde Wheezy, tak si ho nainstalujem aj na desktop ako hlavny system so standardnym Gnome3. Vyzera to celkom dobre, staro to na mna rozhodne neposobi (nakoniec, LTS Ubuntu vyslo v aprili 2012 a Wheezy bol zmrazeny 1. jula, takze by nemal mat starsie verzie nez Ubuntu LTS). Jedine co by ma mohlo zastavit su nejake divne problemy s hardverovou podporou (co na virtuale nemam ako vyskusat), ale doska by na jadre 3.2 bezat mala (kedze mi teraz bezi na 3.0), jedine snad fglrx driver by mohol robit problemy, pretoze original driver od AMD nevie vyrobit baliky pre debian... ale vo Wheezy je verzia 12.6, to zas take stare nie je... a prinajhorsom by som mohol zobrat z distribucie pravidla pre vyrobu balika a skombinovat ich s najnovsim zdrojakom od AMD (ale ak bude fungovat ovladac 12.6 z distribucie, tak sa s tym ani kaslat nebudem). Na to, co ja potrebujem od desktopu, sa mi Wheezy momentalne zda pouzitelny.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Napísať odpoveď