Sucasny Linux

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo: zaujimave, dik za info/nazor. Debian Wheezy ma zaujima aj kvoli tomu, ze jeho okliestena verzia (aspon podla mojich doterajsich info) je aj oficialne pre raspberryPI, popri Fedore...

[OFFTOPIC]
89421: ja som si veru nevsimol, zeby tu na fore niekto obhajoval krute sposoby zaobchadzania s ludmi ci vyznaval akusi rusku kulturu. Ak mozem hovorit sam za seba, ja akurat racionalne vidim, ze takzvana demokraticka cast sveta nie je o nic lepsia ako akakolvek diktatura, pretoze nevaha vrazdit ludi po celom svete (Libya, Syria, etc), len aby si udrzala hegemoniu, a to bez ohladu na tamojsiu kulturu, bez ohladu na percento podpory tamojsieho obyvatelstva, bez ohladu na to, ze tamojsie diktatury by usmrtili rovnaky pocet ludi ako vojna inicionavana zapadom za asi tisic rokov (len pripominam - Libya, Kaddafi zavrazdil niekolko desiatok az stoviek politickych vaznov [to jest ludi dobrovolne odporujucich] za 40 rokov, vojna iniciovana demokratickymi statmi zabila niekolko desiatok tisic ludi, z toho tisicky nevinnych civilistov, za necely rok, pricom chaos a vrazdenie tam pokracuje v mensej miere nadalej - to nie je konanie, ktore iniciuju slobodne demokraticke krajiny, to je konanie agresivnych imperii, take ako to bolo po starocia). Suma sumarum totalita z nadhladu moze byt (i ked samozrejme nemusi - vid napr. Stalinova deformacia s mnozstvom obeti) ovela humannejsia a menej kruta ako pseudoslobodna demokracia, Ak to niekto nevidi, tak moze byt s velkou pravdepodobnostou obetou brainstormingu, naivne si mysliac, ze zije v slobodnej a demokratickej krajine vyznavajucej humanisticke principy (a o par tisic kilometrov dalej likvidujucej odporcov este podlejsim a pokryteckejsim sposobom ako to robia diktatori - je humanne podporovat teroristov bojujucich proti lokalnym vladam, na ukor tamojsiehoobyvatelstva?).
A ak sa pytas na Solzenycina - cital si Noama Chomskeho? Zid, profesor, matematicky lingvista, jeden z najcitovanejsich vedcov, humanista a libertarian - v jeho knihach pekne analyzuje i pseudohumanisticku povahu zapadnej demokracie.
Netreba vidiet veci ciernobielo a povazovat ludi za nemoralnych ci neetickych len preto, ze nepodliehaju vseobecnemu brainstormingu a vidia veci viac z nadhladu a nezavisle. Naozaj odporucam precitat si Chomskeho ak ma clovek dojem ze zapadna demokracia je synonymom humanizmu a etickej formy spolocenskeho zriadenia.

Pardon za uplny offtopic.
[/OFFTOPIC]
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro, asi by to chcelo:

Kód: Vybrať všetko

sed 's/brainstormingu/brainwashingu/' tvojpredosly.prispevok
Na to RaspberryPi mas asi na mysli Raspbian, ten je odvodeny od Debianu Wheezy. Debian uz dlho oficialne podporuje build pre ARM procesory (aj pre kopec inych architektur, Ubuntu si z toho vybralo len ceresnicky i386 a x86_64), takze zaklad by mal frcat. Ale v Raspbiane je prave LXDE. Nejake Gnome/KDE/Unity by RaspberryPi asi neutiahlo, pretoze nema dostatocnu akceleraciu grafiky... No a kedze LXDE bude hlavne prostredie, tak snad to tam aj vyladia aby to dobre fungovalo. Lenze v Debiane podla doterajsich skusok funguju vsetky prostredia dobre (takze si uzivatel moze vybrat ktore chce alebo ich aj prepinat podla nalady), kym v Ubuntu malo vsetko okrem Unity nejake podivnosti, ze tam nieco nefungovalo dobre...

Inak neviem ci ste zaregistrovali, Canonical pred par dnami predstavil Ubuntu phone a vyvolal tym celkom halo... aj ked potom to dostali do ruk nejaki redaktori a vyjadrili sa, ze este tam kopec veci treba dorobit... tak to som zvedavy, ci z toho nakoniec nieco bude.
Ale podla reakcii na AndroBOINC (vela ludi sa pytalo, ci bude aj klient lebo by chceli pocitat aj na fone, co je podla mna strasna haluz kvoli baterke a teplote, aj ked na dnesnych tabletoch uz je trocha ina situacia), tak urcite vela BOINCakov je schopnych zaobstarat si Ubuntu fon len kvoli tomu, aby na nom mohli bezat s BOINCom (teoreticky staci len skompilovat, zatialco pre Android okrem kompilacie BOINC v NDK treba este aj nejaku medzivrstvu pre Android sytem).

Zaujimave na tej Shuttleworthovej prezentacii ale bolo, ze spominal velkych vyrobcov PC (HP, Lenovo a ASUS), vraj 85% ich modelov je "certifikovanych pre Ubuntu" (nech uz to znamena cokolvek). Keby sa Canonicalu podarilo prelomit brutalne vazby Microsoftu na OEM vyrobcov (co spolu s "famoznymi" Windoze 8 nemusi byt az take tazke), tak teoreticky by im mohol zafungovat model priameho zarobku od firiem (za support/certifikaty) a nepriameho zarobku od jednotlivcov (cez ten nestastny zber udajov)... no a keby uz vyrobcovia robili drivery pre linux, tak by z toho profitovali aj ostatne distribucie (pretoze nepodpora linuxu zo strany vyrobcov hardveru je asi najvacsia otrava pre bezneho cloveka). Len by to Canonical najprv musel nedojebabrat...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Brainstorming - yes yes :-D, dik za korekciu. Zas jeden vecerny urychleny prispevok, ktory som si po sebe neprecital.

raspberryPi - ano, je to raspbian, A celkom sa tesim, ked ho vyskusam. Zatial som sa k tomu nedostal.

Spravu o ubuntu mobile som zachytil, neskumal som ale zatial podrobnejsie, len to, ze je to postavene na googlovskom androide (ktory aj tak je vlastne postaveny na linuxe), tak hadam to nebude nejaky nepodareny klonohybrid. Ale canonical avizoval uz asi pred rokom, ze bude oficialne podporovat tablety, takze vyzera, ze sa na tento segment trhu naozaj chcu sustredit.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa gabberattack »

Hej, socik sem Juraj netahaj, mozno Ty a kopec dalsich ludi sa mozno malo dobre za sudruhov, no iny kopec ludi sa malo dost zle, tak skus limitovat obhajovanie cervenych hadov, prosim Ta a ja potom obmedzim nadavanie na nich.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Spravu o ubuntu mobile som zachytil, neskumal som ale zatial podrobnejsie, len to, ze je to postavene na googlovskom androide (ktory aj tak je vlastne postaveny na linuxe), tak hadam to nebude nejaky nepodareny klonohybrid. Ale canonical avizoval uz asi pred rokom, ze bude oficialne podporovat tablety, takze vyzera, ze sa na tento segment trhu naozaj chcu sustredit.
Tak to si asi zachytil len nejaku skomolenu spravu (nic zvlastne dnes, skomolenych sprav je plno, mozno dokonca vacsina). Ten Ubuntu fon ma bezat nativne priamo na telefone, nie v Androide. A bude to armel build Ubuntu (cize to pojde uplne mimo Androidu). Akurat to ukazovali na Galaxy Nexus (co je telefon originalne dodavany s Androidom) nie na nejakom vlastnom hardveri. Kedze Android pouziva linuxove jadro, tak na kazdy Androidi fon treba napisat linuxovske kernelovske ovladace na vsetok hardver (wifi, touchscreen atd) a Googlovske fony maju tie ovladace otvorene ako sa len da (a su aj v standardnom linuxovom kerneli), takze najvacsia bolest linuxu (v podobe slabej podpory vyrobcov hardveru) je takto elegantne obidena. Shuttleworth sa tvaril, ze na kazdom fone kde bezi Android, bude mozne nainstalovat Ubuntu (no, toto beriem s rezervou, lebo slabsi HW to mozno neutiahne a niektore fony su zase od vyrobcu brutalne zablokovane, takze instalovat tam cokolvek je velky problem).

Android ako system ma sice linuxove jadro, ale inak je to napisane v Jave - a Google vyrobil vlastnu JavaVM implementaciu (Dalvik - to je aj predmet sudneho sporu s Oracle, ktory Google zatial vyhrava), takze Android je uplne iny OS nez klasicka linuxova distribucia. Ale tento Ubuntu fon ma byt ako linuxova distribucia (nepobezi to v JavaVM, ale nativne), takze ziaden klohohybrid.
Akurat prostredie musi Canonical napisat vlastne, kvoli dotykovemu ovladaniu a absencii mysi/klavesnice. A tu moze byt najvacsi problem, pretoze to moze dopadnut podobne ako Unity - ze to bude zabugovane a vela ludi bude nespokojnych s rozhranim a funkcnostou...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak vcera Wheezy konecne vysiel. Po 10 mesiacoch od zmrazenia - dost, ale evidentne si dali robotu so stabilitou. Rychle vydania (a cerstve verzie) skratka so stabilitou nejdu dokopy. A ja mam radsej tu stabilitu, pokial ide o hlavne desktopove prostredie a servery (ked chcem laborovat, mozem sa vyhrat do sytosti vo virtualoch bez toho, ze by som si pokazil nejaku potrebnu vec).

Wheezyho na desktope uz ale pouzivam niekolko tyzdnov ako primarny system (v zalohe na druhej particii disku je stale Ubuntu 10.04, ku ktoremu som sa ale ani raz nemusel uchylit, napriek tomu, ze Wheezy bol "iba" testing). Pre mna je Wheezy super cely cas, ale doteraz som ho nechcel odporucat inym, pre istotu, keby sa nieco nestandardne stalo (za tych par tyzdnov sa stal len jeden miniincident: pri jednom upgrade to zanadavalo, ze niektore baliky to nenakonfigurovalo korektne a poradilo to, ktory prikaz spustit na opravu - potom vsetko frcalo v poriadku. Bol to zjavne dosledok zmeny verzii v testingu a v stable som sa s niecim takym este nestretol - v kazdom pripade stacilo precitat si hlasky co to pisalo a nebol problem, takze ak nie je niekto uplne blby, tak toto by ho nemalo nejako rozhadzat).

Teraz, ked uz je Wheezy stable, tak ho mozem spokojne odporucit. Zopar mojich postrehov:
- BOINC frci v poriadku. V distribucii je verzia 7.0.27, ja som najprv pouzival svoju verziu 7.0.52 (ktoru som mal skompilovanu este na tom Ubuntu 10.04 - fungovala dobre aj na Debiane), nedavno som presiel na verziu 7.0.65 (ktoru som skompiloval kombinaciou Berkeley zdrojakov a debianovskeho balickoveho zdrojaku - obsahuje totiz nejake patche oproti zabugovanemu Berkeley zdrojaku). Robil som to hlavne kvoli ATI aplikaciam (app_config.xml), inak len na CPU by ta distribucna verzia 7.0.27 mala byt v pohode. Urcite by islo aj stiahnut binarku z Berkeley a tu niekam nakopirovat, ale to ja na svojich masinach nerobim uz dlho...
- Proprietarny driver na ATI grafiku mam ten z distribucie. Moja HD7970 GHz je este pomerne nova, ale driver (verzia 12.6 plus tradicne nejake Debianovske patche) funguje perfektne. Ziadne cvicenie s kompilaciou vlastneho drivera som nemusel absolvovat.
- Jadro je 3.2, sice nie uplne najnovsie, ale funguje a zatial som nenarazil na ziaden limit tohto jadra (mam Ivy Bridge procak, i7 3770K, takze opat ziadna starina)
- Nainstaloval som to v EFI mode (kedze doska ho podporuje). Mal som taku predstavu, ze EFI funguje s hardverom lepsie nez stary BIOS. Bohuzial konkretna implementacia EFI na mojej doske asi nie je este velmi odladena (na webe sa pise, ze niektori vyrobcovia len emuluju EFI, ale zaklad bezi stale v BIOSe a ini zase maju EFI zabugovane), takze subjektivne sa mi zda, ze je to uplne rovnake ako v BIOS mode (v tom bootuje to Ubuntu z druhej particie). No ale funguje to aj v EFI mode (nainstalovalo sa to na prvy krat bez problemov a bootuje to normalne).
- Gnome 3.4 som vyskusal a povedal som si ze nie. Najprv sa mi to celkom pozdavalo, celkom dobry prvy dojem (obzvlast v porovnani s prisernym Unity) - sice dost netradicne ovladanie, ale zase nie som as taky ultra-konzervativny (a ovladanie sa mi zdalo fakt o kus lepsie nez Unity). Lenze po kratkom case som narazil na to, ze sa tam nedaju prisposobit veci, ktore som prisposobit skratka chcel. Boli to sice na prvy pohlad drobnosti, ale viac takych drobnosti vie cloveka dlhodobo poriadne srat. Musim ale uznat, ze Debianisti sa posnazili a dostali do debianovskeho Gnome 3.4 viac veci, ktore v "standardnom" Gnome spolahlivo funguju az v neskorsich verziach (Shell extensions - vela z nich spomenul Linus Torvalds vo svojom komentari o Gnome 3). Bohuzial si stale myslim, ze sa to hodi viac na male displeje (napriklad notebooky) a nie na moj klasicky desktop. Takze Gnome som po chvilke skusania zavrhol.
- Sameho ma prekvapilo, ze som nakoniec skoncil pri... KDE. V mojom prvotnom vybere to bol pritom outsider. Ale videl som par screenshotov, kde bol desktop ladeny do cierna (standardne ma sivy panel aj menu a ten mi bol vrcholne nesympaticky). Po velmi kratkom laborovani som si dokazal nastavit desktop uplne podla seba. Je sice pravda, ze niektore vlastnosti KDE vobec nevyuzivam (napriklad Activities - vyskusal som, ale nejako v tom nevidim ziadny benefit pre mna), ale to vobec nevadi, skratka ich nepouzivam a hotovo. Tie moznosti nastavenia boli pre mna podstatne. Plus plasmoidove widgety na ploche, daju sa tam hodit uzitocne veci (napriklad monitor systemu). Pripajam par screenshotov, hodil som ich na Dropbox, nech to tu nezabera moc miesta (mozno bude zaujimat Dura, ako priaznivca tmavych tem):
https://www.dropbox.com/s/881m7hlvl0uoy ... ysInfo.png - standardne pozadie, system info plasmoid
https://www.dropbox.com/s/tnh68ichpv4ho ... rowser.png - Browser (Iceweasel je vlastne de-brandovany Firefox - defacto ESR verzia, teda bez zbesileho nanucovania novej verzie kazdych 6 tyzdnov)
https://www.dropbox.com/s/cvazlqis4km19 ... erInfo.png - este tmavsi walpaper s logom Debianu, ta predpoved pocasia aj faza mesiaca su opat plasmoidy, teda udaje sa priebezne aktualizuju
https://www.dropbox.com/s/wdltu0xi4jqeq ... 04wall.png - na tomto desktope som nahodil pozadie, ktore som "vykradol" z Ubuntu 12.04 (samozrejme len v uvodzovkach, uplne legalne som stiahol ubuntacky balik, rozbalil a nakopiroval si patricny obrazok - licencia to povoluje) - tie ubuntacke pozadia su celkom pekne, s tmavym menu vyzeraju pekne. Ta bublinka vpravo dole je tiez plasmoid - monitorovanie zataze systemu, kedze system frci naplno, bublinka je farebna, bez loadu by bola siva - a bezi aj BOINC manager, ikonka je v systray-i

Samozrejme, u Debianu nehrozia ziadne opicarne ako pri Ubuntu (ako posielanie lokalneho vyhladavania bohviekamdonetu). A musim povedat, ze super-hyper-nove verzie mi zily netrhaju (naopak, som nastvany - v robote som si na pracovnom notasku s WinXP musel dat Firefox ESR, lebo tie sialene upgrady pricasto spojene s rozbijanim rozsireni ma skratka vytacali - pri ESR mam na rok pokoj). Za tych par tyzdnov co Wheezyho pouzivam, som nenarazil na pripad, ze by nieco bolo tak stare, ze by som s tym nevydrzal a musel nejako riesit novsiu verziu. V podstate som to len nainstaloval, nastavil to pre svoje domace sluzby (ako LDAP, Kerberos, NFS, to bezny uzivatel nepouziva), trocha poklikal nastavenie do tmavych farieb, a odvtedy len pouzivam. Prakticky tak isto som fungoval predtym s Ubuntu 10.04 (ktore mi tiez vyhovovalo, na rozdiel od 12.04, ktore bolo brutalnym sklamanim).

Takze aj ked Debian bol tradicne viac serverovou distribuciou (dal sa vzdy pouzivat aj na desktope, ale bolo s tym trocha viac roboty nez s inymi distribuciami, hlavne kvoli vselijakym proprietarnym ovladacom), tak teraz uz sa da Debian uplne v pohode nasadit aj na desktope ci notebooku. Rozhodne odporucam. A tu stabilitu myslim ocenia aj (hlavne) taki ludia, ktori sa do systemu nechcu velmi vrtat a chcu pocitac len pouzivat.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Dik za hezke shrnuti.
Zkousel jsi Mate1.6 ?
Mam to ted ve virtualu s 12.04 a je to takove prijemne pokracovani desktopu z U10.04, na kterem jedu ted...
Nechci rodine zpusobit sok tim, ze kdyz nainstalim 12.04 tak tam bude jine prostredi, nez jsou zvykli. Themes sice nejsou tak dobre odladene, ale z toho co je na vyber (krome KDE, to nemam odvahu ani stahnout) mi to pripada nejlepsi.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

MATE som neskusal, aj ked som o nom cital. Mam k nemu totiz nasledujuce vyhrady:
1. Nie je priamo v Debiane. To znamena, ze stabilita moze byt otazna (predsa len, prekompilovat cele prostredie nie je taka sranda, ako skompilovat si BOINC alebo graficky driver).
2. Je to postavene na "vybehovom" GTK2. To sa sice da povazovat za stabilne (ak sa v tom nebudu moc vrtat), ale na druhej strane: co s aplikaciami, ktore nie su sucastou MATE? Tych je vela a bud uz presli, alebo prechadzaju na GTK3... takze mixu GTK2 a GTK3 sa clovek aj tak nevyhne a tam mozu byt casom problemy.
3. Museli forknut vlastne vsetko, vratane aplikacii ktore su sucastou prostredia (spravcu suborov, textovy editor, pdf viewer, terminal) a hrozi, ze postupom casu budu pretazeni udrzovanim tychto veci, takze neudrzia kvalitu.
Nastastie aspon maju repozitar aj pre Wheezyho, takze teoreticky by som to vyskusat mohol... len som sa k tomu zatial nemal, z vyssie uvedenych dovodov.

Lepsi pocin sa mi zda byt Cinnamon (tiez povodom z Mint-u) - ten je postaveny na GTK3, ale vizualne sa snazia imitovat Gnome2 - teda creva su rovnake ako Gnome3, ale vizaz je ina, velmi blizka tradicnemu desktopu (klasicke menu, klasicky panel) - nie je to sice uplne totozny vzhlad s Gnome2, ale podla mna takato "modernizacia vizualu" nesposobi uzivatelom sok a mozu to v pohode pouzivat dalej.
Bohuzial to tiez trpi prym z neduhov ktore som spominal pri MATE - neda sa to povazovat za stabilne (ale po mojich skusenostiach s Gnome 3 musim povedat, ze ani Gnome 3 nepovazujem za stabilne - sice v Debiane to nepada, s tym si dali urcite kusisko roboty, ale medzicasom som cital par veci o novsich verziach Gnome 3, 3.6 a 3.8, a vela veci tam dalej prekopavaju - takze zase potencialne soky pre uzivatela). Co je horsie, Cinnamon nema vlastny repozitar pre Debian (a v Debiane su zatial baliky len pre unstable)... takze to si vyskusat nemozem, len si mozem pozriet pekne screenshoty.

Co sa tyka KDE, to bolo pre mna vzdy outsiderom. Zdalo sa mi to cele nejake prekomplikovane. Ale ked som videl screenshoty s tmavou temou, tak som si to tiez skusil tak nastavit a islo to prekvapivo rychlo (v Gnome 3 sa nieco nedalo nastavit vobec, bol to taky styl pre cvicene opice, mozno su nejake finty ako sa dostat k detailnym nastaveniam, ale neda sa k nim dojst intuitivne - v KDE som v ramci jedneho dna preklikal vsetky Settings a zorientoval som sa). Takze nakoniec som pri KDE skoncil, zapacilo sa mi viac nez XFCE a LXDE, ktore som povodne zvazoval. Mozno sa daju podobne sprijemnit aj XFCE ci LXDE, ale po prvotnom preklikani som nezistil, ako na to...
Akurat v KDE je trocha balastu a trocha som sa musel pohrat s tym, aby som sa ho zbavil - Nepomuk (indexovanie suborov) a Akonadi (interna databaza, vyuzivana na plno veci). Ono to sice ma istu logiku, lebo v ramci KDE moze mat clovek prakticky vsetko (browser, mail, IM, torrent klienta, atd), ale ja prave tieto casti KDE nepouzivam, pretoze som zvyknuty na svoje (Firefox, ktory sa v Debiane vola Iceweasel kvoli licencnemu hnoju, ale funkcne je to uplne to iste - takisto Thunderbird ktory sa vola Icedove)... takze som Akonadi aj Nepomuk odstrelil, aby mi zbytocne nespomalovali desktop (pri starte a prvom prihlaseni to spomalenie bolo citit, citil som sa tak trocha ako pri Windoze). Ale toto zjavne stvalo viac ludi, takze na nete je plno navodov, ako to odstrelit (a je skoda, ze KDE pri prvom prihlaseni neponuka nejaku jednoduchu volbu "plny desktop s pokrocilymi funkciami" vs. "jednoduchy desktop bez pokrocilych funkcii" - zrealizovat by sa to dalo a vela uzivatelov by to iste ocenilo).
Teraz po kratkom case pouzivania sa mi KDE teda zda dobre. Akurat v tom prvotnom nastaveni v Debiane vyzera podla mna skaredo - farby, to blbe nove menu... ked som si prave toto pomenil, tak zrazu vyzera omnoho krajsie nez vsetky ostatne prostredia. Podstatne pre mna je, ze styl pouzivania desktopu je identicky s Gnome 2 - okna, virtualne plochy, menu, systray... takze nemusim radikalne menit svoj styl prace s pocitacom.
A este jedna vec sa mi na KDE paci - je tam moznost pridat nastavenie GTK tem (pre GTK2 i GTK3), takze aj Gnome-aplikacie farebne zapadnu do mojej temy. Malokto pouziva len GTK alebo len QT aplikacie, casto sa ti stane, ze ti vyhovuje zopar aplikacii prave z "toho druheho" tabora - a v KDE sa to da vizualne fakt dobre sklbit.
Podla mna sa KDE nemusis bat a vo virtuale si ho mozes vyskusat (len to neskusaj na Ubuntu, tam je podla mojich skusenosti vizualne rozmlatene uplne vsetko okrem Unity). Skus vo virtuale KDE-instalator Wheezyho a ak chces tmavu temu, skus "Produkt" :-)

Samozrejme, dalsia moznost je zostat pri 10.04 dalsie dva roky. Teraz sice akoze skoncila podpora desktopovej verzie, ale repozitar pre desktop aj server je uplne ten isty (lisili sa iba inym instalacnym CD/DVD a inymi predvolenymi balikmi pri instalacii, inak si mohol tie iste baliky instalovat aj na desktop aj na server) a nikde sa neda zistit, ktore baliky budu nadalej aktivne udrziavane a ktore nie. Ked som pozeral do predchadzajucej LTS, tak to vyzeralo, ze vsetky baliky zostali v repozitari (aj tie vyslovene desktopove, ako desktopove prostredie ci Firefox). Takze oznamenie "desktop 10.04 konci" je podla mna len FUD, aby ludia presli aspon na 12.04 (aby ludom natlacili to ich Unity a pripravili ich na "skvele" vylepsenia ako posielanie lokalnych vyhladavani na Amazon). Bezpecnostne updaty (napriklad jadro) urcite budu pre 10.04 nadalej (lebo server) a neocakavam, ze by nejaka zavazna chyba bola v Gnome2. Len mozno prestanu updaty pre Firefox (co moze byt trochu problem, ale zase to mozes obist stiahnutim binarneho balika z mozilla.org a nainstalovanim pod kazdym uzivatelom - system ti to nerozbije a updaty pojdu dalej, pretoze sa o ne bude starat sama binarka). Takze upgradovat 10.04 podla mna nie je az take nutne.
Akurat na novom HW sa ti moze stat, ze ti tam 10.04 uz nepojde (mne napriklad na doske s Ivy Bridge nesiel zvuk a musel som dat backportovane jadro 3.0 aby sa rozbehol, sice to bezalo, ale uz nie tak hladko ako dovtedy)... takze instalovat teraz na novy stroj 10.04 uz nie je dobry napad.

Alebo mozes skusit na svoju rodinu fintu: Nainstaluj do virtualu nieco, co sa ti zda byt dost revolucna zmena (povedzme aj toho Wheezyho s KDE, kde das tmavu temu a ubuntacke pozadie, a ak nemaju vela suborov, tak ich home mozes tiez nakopirovat do virtualu). No a potom prepni ten virtual do fullscreenu, povedz im, ze stare prostredie je definitivne prec a musia pouzivat toto nove ktore je mierne ine, pretoze stare prostredie skratka uz nefunguje - a nechaj ich, nech si to vyskusaju a uvidis, ake budu reakcie. Ak bude sok prilis velky, tak im povies, ze to bol len pokus a musel si ich pri nom trocha zavadzat, inak by ten pokus nemal vypovednu hodnotu.

Podla mna vela spravi prvy dojem - aj je nove prostredie krajsie nez to stare, tak clovek lahsie prekona to, ze niektore veci funguju inak.
A ak je clovek technicky typ, tak dokaze robit s akymkolvek prostredim (sice dokaze aj viac pindat ked mu nieco nesedi, ale rozhodne nie je strateny). A ak niekto nie je technicky typ, tak aj tak potrebuje akurat tak browser, mozno este mailer (ak aj maily necita cez web) a mozno LibreOffice... plus samozrejme nejake "samootvarace" ako PDF viewer, prezerac obrazkov, textovy editor atd... Takze im casto staci ukazat, ako sa po novom dostanu k tym par svojim veciam (pripadne im vyrobit ikonky na rychly pristup) a prostredie im je srdecne jedno (preto im Unity paradoxne vadi menej nez nam, ktori spustame "viac nez 5 aplikacii").
Ludia si bezne v zivote raz za cas kupia novsiu verziu niecoho (chladnicka, pracka, televizor, auto, mobil) a ovladanie je vacsinou trocha ine ako to stare (a niekedy aj vyrazne ine), ale ludia az tak nepindaju, vacsinou to vobec neriesia a pouzivaju to. Pretoze sa na to pozeraju pragmaticky. Vacsie vyhrady mavaju aktivni (profesionalni) pouzivatelia, ktori dane zariadenie pouzivaju velmi casto a preto vnimaju citlivo aj take veci, co su pre inych nepodstatne. Takze na zmenu desktopu by si sa tiez nemal pozerat tak, ze sposobujes svojej rodine zbytocny sok, pretoze take situacie sa deju aj v inych oblastiach.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tiez diky za obsiahly popis a experince Palo...

Ak by sa mi ubuntu z nejakeho dovodu znepacilo, dal si mi tip na alternativu, dik. :)
(zatial mi unity/ubuntu vyhovuje, a nejake search resulty do amazonu a podobne 'spehovacky' mi, ako som uz pisal, nevadia).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro, spehovacky okrem toho, ze su potencialne nebezpecne do buducnosti (o com sme uz pisali), tak su aj velmi zle z technickeho hladiska: skratka spageti-dizajn, ja chcem nieco hladat lokalne a ono sa to serie niekam do netu a robi to (z mojho uzivatelskeho pohladu uplne zbytocnu) nejaku sietovu komunikaciu. Plus este v mojej situacii - Sudruhovia tu blokuju kadeco, obcas uplne nelogicky (z ich pohladu nevinne veci) a sposobuje to brutalne problemy (napriklad mobil sa mi kvoli tomu zasekava a zerie zbytocne data ked sa pokusa opatovne komunikovat, co zerie aj viac baterky, preto tu dost casto vypinam datove pripojenie, len z tohoto pragmatickeho dovodu). Dalsia vec, neviem ci si zaregistroval, Canonical oznamil, ze ide vyvijat vlastny displej menezer Mir - cim brutalne komplikuje situaciu (tradicny X-server je velmi stary a ma svoje problemy vyplyvajuce z historie, vo vyvoji je Wayland ktory by mal veci zjednodusit, zrychlit a modernizovat, a teraz do toho pride Canonical so svojim Mirom, namiesto toho aby prispel k vyvoju Waylandu). To, ze sa Canonical snazi zobrat uzivatelom moznost volby (de facto natlaca ludom Unity a ine prostredia su v Ubuntu skrimplovane), je tiez dost... nepekne (dnes je skor trend vendor lock-in odstranovat - hlavne vo firmach, kde sa to po case financne vyrazne prejavuje). Skratka v poslednom case to robi Canonical cele zle...

No ale nie o tom som chcel: Ked som skusal robit s Unity, tak som penil, co to je za paskvil. Skratka sa mi v tom robilo strasne zle, bol to jednoznacny pocit bez toho, ze by som sa nad tym nejako zamyslal. Teraz s odstupom casu mi to doslo - Unity je v podstate single-taskove prostredie. Skratka mas otvorene jedno okno a v nom fungujes... mozno po nejakom dlhsom case odstartujes nieco ine a zase robis nejaky cas v tom. Napriklad najprv si v browseri, citas v nom maily, preklikas nejake svoje weby co navstevujes... stale v browseri. Potom ides pisat nieco v LibreOffice, tak si otvoris Writer a zase len pises a pises, az kym to nedopises a nevytlacis.
Ale ja takto pri kompe nefungujem. Ja vzdy robim s viacerymi oknami. Napriklad citam na webovej stranke povedzme o kompilacii cez distcc a zaroven mam otvorene terminalove okna (distcc je na distribuciu kompilacie na viacere build-hosty, takze dokonca su to terminalove okna viacerych strojov) a skusam - prepinam sa hore-dole medzi oknami podla potreby. Takymto stylom viacerych okien fungujem vacsinu casu, co som pri kompe - a Unity sa na takyto styl prace vobec nehodi. Ja skratka potrebujem "tradicny" desktop s viacerymi oknami, ktore sa pripadne prekryvaju, pomozu aj virtualne plochy, ale hlavne potrebujem taskbar, pomocou ktoreho sa okamzite viem prepnut na okno, ktore prave idem vyuzivat. Takze Windoze XP/7, OS X, alebo Gnome2/KDE/XFCE/LXDE mi tento zaklad poskytuju a mozem pracovat v ktoromkolvek z nich. Unity (a ani Gnome3) nie, tie ma tlacia do jednooknoveho stylu prace a to mi nesedi. To sa hodi tak na tabletoidne "konzumovanie obsahu". Ale na taku jednoduchu cinnost vlastne nepotrebujes taky paskvil vyzadujuci 3D akceleraciu, stacil by ti nejaky nizko-narocny Openbox (ktory utiahne aj to RaspberryPi)...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Tak konecne pisu z Debianu Wheezy, co jsem rozjel ve virtualu, ale... KDE proste muselo do haje, nastoupilo MATE
Ta rychlost, prehlednost, intuitivnost a zrejmost... skoro neuveritelne :D

Palo, jeden dotaz - jak nastavujes fonty v iceweasel?
I kdyz mam nastaveni systemovych fontu i fotu ve firefoxu/iceweasel totozne (i vyhlazovani), nejak je to v iceweasel zprznene, text je hure citelny nez v Ubuntu... ale zatim jsem to nijak negooglil
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

Fonty v Iceweasel som nijako specialne nenastavoval. Ale moj /home mam zachovany z predchadzajuceho systemu (samostatna particia), takze vsetky nastavenia zostali ako boli. Je dost mozne, ze nemas nainstalovane niektore baliky fontov a ked nejaky web ma v style nejaky MS font ktory nemas nainstalovany, tak sa u teba pouzije nejaky iny font, ktory ma priblizne rovnake rozmery, ale samozrejme vyzera inak. Mne na zaciatku zase blblo Chromium, namiesto cinskych znakov zobrazoval len obdlznicky (pritom vo Firefoxe tu istu stranku zobrazilo spravne s cinskymi znakmi). Priinstaloval som fonty podla predchadzajuceho Ubuntu a odvtedy uz aj Chromium zobrazuje spravne.

Moj tajny tip: Pozri si, ci mas nainstalovany balik ttf-mscorefonts-installer

Pre uplnost, ja mam nainstalovane tieto fonty:

Kód: Vybrať všetko

dpkg -l \*fonts\* ttf-\* | grep '^i'
ii  fonts-cantarell                              0.0.9-1                            all          sans serif font family designed for on-screen readability
ii  fonts-droid                                  20111207+git-1                     all          handheld device font with extensive style and language support
ii  fonts-freefont-ttf                           20120503-1                         all          Freefont Serif, Sans and Mono Truetype fonts
ii  fonts-guru                                   2:1.1                              all          Meta package to install all Punjabi fonts
ii  fonts-guru-extra                             2.0-2                              all          Free fonts for Punjabi language
ii  fonts-liberation                             1.07.2-6                           all          Fonts with the same metrics as Times, Arial and Courier
ii  fonts-lohit-guru                             2.5.1-1                            all          Lohit TrueType font for Punjabi Language
ii  fonts-lohit-orya                             2.5.1-1                            all          Lohit TrueType font for Oriya Language
ii  fonts-lohit-telu                             2.5.1-2                            all          Lohit TrueType font for Telugu Language
ii  fonts-lyx                                    2.0.3-3                            all          TrueType versions of some TeX fonts used by LyX
ii  fonts-opensymbol                             2:102.2+LibO3.5.4+dfsg-4           all          OpenSymbol TrueType font
ii  fonts-orya                                   2:1.1                              all          Meta package to install all Oriya fonts
ii  fonts-orya-extra                             2.0-2                              all          Free fonts for Oriya script
ii  fonts-sil-gentium                            20081126:1.02-12                   all          extended Unicode Latin font ("a typeface for the nations")
ii  fonts-sil-gentium-basic                      1.1-5                              all          smart Unicode font families (Basic and Book Basic) based on Gentium
ii  fonts-stix                                   1.1.0-1                            all          Scientific and Technical Information eXchange fonts
ii  fonts-takao-gothic                           003.02.01-7.1                      all          Japanese TrueType font set, Takao Gothic Fonts
ii  fonts-takao-mincho                           003.02.01-7.1                      all          Japanese TrueType font set, Takao Mincho Fonts
ii  fonts-telu                                   2:1.1                              all          Meta package to install all Telugu fonts
ii  fonts-telu-extra                             2.0-2                              all          Free fonts for Telugu script
ii  fonts-thai-tlwg                              1:0.5.0-5                          all          Thai fonts maintained by TLWG (meta package)
ii  fonts-tlwg-garuda                            1:0.5.0-5                          all          Thai Garuda font
ii  fonts-tlwg-kinnari                           1:0.5.0-5                          all          Thai Kinnari font
ii  fonts-tlwg-loma                              1:0.5.0-5                          all          Thai Loma font
ii  fonts-tlwg-mono                              1:0.5.0-5                          all          Thai TlwgMono font
ii  fonts-tlwg-norasi                            1:0.5.0-5                          all          Thai Norasi font
ii  fonts-tlwg-purisa                            1:0.5.0-5                          all          Thai Purisa font
ii  fonts-tlwg-sawasdee                          1:0.5.0-5                          all          Thai Sawasdee font
ii  fonts-tlwg-typewriter                        1:0.5.0-5                          all          Thai TlwgTypewriter font
ii  fonts-tlwg-typist                            1:0.5.0-5                          all          Thai TlwgTypist font
ii  fonts-tlwg-typo                              1:0.5.0-5                          all          Thai TlwgTypo font
ii  fonts-tlwg-umpush                            1:0.5.0-5                          all          Thai Umpush font
ii  fonts-tlwg-waree                             1:0.5.0-5                          all          Thai Waree font
ii  fonts-unfonts-core                           1.0.2-080608-6                     all          Un series Korean TrueType fonts
ii  gsfonts                                      1:8.11+urwcyr1.0.7~pre44-4.2       all          Fonts for the Ghostscript interpreter(s)
ii  gsfonts-x11                                  0.22                               all          Make Ghostscript fonts available to X11
ii  ttf-bitstream-vera                           1.10-8                             all          The Bitstream Vera family of free TrueType fonts
ii  ttf-dejavu                                   2.33-3                             all          Metapackage to pull in ttf-dejavu-core and ttf-dejavu-extra
ii  ttf-dejavu-core                              2.33-3                             all          Vera font family derivate with additional characters
ii  ttf-dejavu-extra                             2.33-3                             all          Vera font family derivate with additional characters
ii  ttf-engadget                                 1.001-1-1                          all          Modern font from John Stracke
ii  ttf-freefont                                 20120503-1                         all          transitional dummy package
ii  ttf-liberation                               1.07.2-6                           all          transitional dummy package
ii  ttf-mscorefonts-installer                    3.4+nmu1                           all          Installer for Microsoft TrueType core fonts
ii  ttf-opensymbol                               2:102.2+LibO3.5.4+dfsg-4           all          transitional package for fonts-opensymbol
ii  ttf-oriya-fonts                              2:1.1                              all          transitional dummy package
ii  ttf-punjabi-fonts                            2:1.1                              all          Transitional dummy package
ii  ttf-sazanami-gothic                          20040629-15                        all          Sazanami Gothic Japanese TrueType font (legacy)
ii  ttf-sazanami-mincho                          20040629-15                        all          Sazanami Mincho Japanese TrueType font (legacy)
ii  ttf-sil-gentium-basic                        1.1-5                              all          transitional dummy package
ii  ttf-takao-gothic                             003.02.01-7.1                      all          transitional dummy package
ii  ttf-takao-mincho                             003.02.01-7.1                      all          transitional dummy package
ii  ttf-telugu-fonts                             2:1.1                              all          transitional dummy package
ii  ttf-thai-tlwg                                1:0.5.0-5                          all          transitional dummy package
ii  ttf-unfonts-core                             1.0.2-080608-6                     all          transitional dummy package
ii  ttf-wqy-microhei                             0.2.0-beta-1.1                     all          A droid derived Sans-Seri style CJK font
ii  ttf-wqy-zenhei                               0.9.45-4                           all          "WenQuanYi Zen Hei" A Hei-Ti Style (sans-serif) Chinese font
ii  xfonts-100dpi                                1:1.0.3                            all          100 dpi fonts for X
ii  xfonts-100dpi-transcoded                     1:1.0.3                            all          100 dpi fonts for X (transcoded from ISO 10646-1)
ii  xfonts-75dpi                                 1:1.0.3                            all          75 dpi fonts for X
ii  xfonts-75dpi-transcoded                      1:1.0.3                            all          75 dpi fonts for X (transcoded from ISO 10646-1)
ii  xfonts-base                                  1:1.0.3                            all          standard fonts for X
ii  xfonts-bitmap-mule                           8.5+0.20030825.0433-12             all          fonts of BITMAP-MULE for X
ii  xfonts-encodings                             1:1.0.4-1                          all          Encodings for X.Org fonts
ii  xfonts-intl-chinese                          1.2.1-8                            all          International fonts for X -- Chinese
ii  xfonts-intl-chinese-big                      1.2.1-8                            all          International fonts for X -- Chinese big
ii  xfonts-intl-european                         1.2.1-8                            all          International fonts for X -- European
ii  xfonts-mathml                                6                                  all          Type1 Symbol font for MathML
ii  xfonts-scalable                              1:1.0.3-1                          all          scalable fonts for X
ii  xfonts-terminus                              4.35-1                             all          Fixed-width fonts for fast reading
ii  xfonts-utils                                 1:7.7~1                            amd64        X Window System font utility programs
ii  xfonts-wqy                                   0.9.9-5                            all          WenQuanYi Bitmap Song CJK font for X
MATE som si skusil vo virtuale, vyzera to funkcne, ale nepotesilo ma, ze tema je skareda siva. Chcelo by to nejaku tmavu temu, aka bola v Ubuntu 10.04, aby sa na to dalo pozerat - malo by ist rozpitvat nejaky z ubuntackych balikov a vykutrat to odtial, ale az tak do hlbky som sa tym nezaoberal. Ja som si uz na KDE zvykol, celkom mi to vyhovuje, akurat som musel odtial vykopnut Akonadi a Nepomuk (spomalovace desktopu na styl Windoze, pridavaju "skvele" vlastnosti ktore nepotrebujem - a za tu cenu spomalenia ani nechcem). To MATE by mohlo mat vyznam na nejakej slabsej masine, co ale nie je pripad mojho desktopu...
No a este som cital niekde na nete, ze pri MATE je problem z Gnome-aplikaciami, ktore su postavene na GTK3 - vraj ich MATE nedokaze nastylovat, takze sa tam hodi nejaka hnusna defaultna tema a vraj ta aplikacia potom vyzera ako Windows 95... v KDE je specialna konfiguracia GTK (balik kde-config-gtk-style), kde sa daju nastavit temy samostatne pre GTK2 aj GTK3, takze sa to da zladit s KDE-temou (ja som si k mojmu tmavemu KDE dal oxygen-gtk a GTK aplikacie su na nerozoznanie od Qt aplikacii)... Ako to mienia vyriesit v MATE to neviem, ale podla vsetkeho treba mat samostatnu temu pre GTK3...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Jo, dik za tip s fonty, budu na to muset mrknout.

S tvym nazorem na graficke tema MATE souhlasim, trvalo mi chvili, nez jsem narazil na nejake "rozumne". Temata pro MATE bohuzel nefunguji tak dobre jako treba takove tmavsi, skoro defaultni ambiente v 10.04.
Asi nejprijemnejsi mi pripada ORTA, ale nerikam, ze je idealni. Chvili jsem ho steloval, ale stejne to neni uplne 100% to, co jsem cekal.

Ta pomalost KDE je hlavni duvod, proc to nechci, i kdyz jinak zcela uznavam jeho moznosti.
Nejsem tak silny v prizpusobovani distra, abych si to cele predelal jako ty, resp. predelat to predelam, ale mam problemy to v pripade potreby vratit zpet do puvodniho fungujiciho stavu.

Co nechapu -
dneska uz jsou pocitace kurevsky rychle, v podstate neni duvod cokoliv zrychlovat, ale na spouste stroju proste graficke prostredi zbytecne protahuje, nebo primo zdrzuje obycejne operace.
Tohle je uplne proti memu presvedceni. Staci mi chvile praci v SAPu ve fabrice, abych byl totalne zhnusen a jeste na neco cekat doma?
No way.

Graficke prostredi musi byt Fast as a shark ! ;-)
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa Palo M. »

S tmavymi temami je vzdy problem, ako urobit tmave okna a dialogy tak, aby to bolo aj ergonomicke. Ked som skusal manualne prehadzovat farby (v akomkolvek prostredi), nakoniec z toho bolo nieco psychedelicky-necitatelno-nepouzitelne. To skratka treba nechat na ludi s vizualnym citenim a praxou a rovno si nainstalovat nejaku rozumnu temu. Ta ORTA ma pekne tvary, ale cele okna, menu aj dialogy su svetle (akurat horny a dolny panel su tmave). Ta Ubuntacka tema mala aj dialogy tmave (ak sa dobre pamatam) a ta co som si vybral do KDE to ma tiez tak...

Inak mne sa to moje KDE nezda nejake pomale: Klasicka manualna animacia "kocky" sa toci pekelne rychlo, okna sa prepinaju tiez rychlo (a rychlost pretocenia kocky pri prepnuti okna som si este spomalil, aby to vyzeralo hladsie), menu vyskakuje okamzite... Ale mam plno pamate a rychly procak, takze to nema preco byt pomale (praca s prostredim pomala ani nebola, akurat pri starte ako sa spustali ten Nepomuk a Akonadi, tak chvilu trvalo kym skoncila ta uvodna splash animacia so zvukom - mozno s SSD diskom by ten start bol omnoho rychlejsi a vobec by som to neriesil - ale len kvoli par sekundam pri prihlaseni si SSD kupovat nemienim, to som radsej vykopal Akonadi s Nepomukom). A KDE som upravil iba v ramci uzivatelskych nastaveni, teda sa neda hovorit o nejakom prerabani distra (staci zmazat adresare s uzivatelskym nastavenim ako je napriklad ~/.local a zase je tam defaultne KDE).
Ono to bude tym, ze cim viac ludi dany desktop pouziva, tym viac kompromisne to defaultne nastavenie je (navyse zamerane viac na lamy ktore si to nastavenie menit nevedia a/lebo nechcu), takze kazdy, kto ma svoje specificke potreby, si musi to svoje prostredie najprv nejako poladit (a velke plus Debianu je v tom, ze som ladil len to prostredie a nemusel som zo systemu vykopavat somariny typu Amazon-vyhladavanie). Akurat v Ubuntu 10.04 som nemusel vizualne ladit vobec nic okrem prehodenia ovladacich prvkov napravo (ani to nebolo nic tragicke, len zvyk kvoli inym veciam co pouzivam v robote), to prostredie mi vizualne skratka sadlo. No a KDE som uz tiez vizualne dostal do pohody.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Sucasny Linux

Príspevok od používateľa shafa »

Tak uz jsem se konecne dokopat nainstalit Debian7.1 na SSD+disk, ne jen na virtual.
Chybi mi uz jen premigrovat veci z /home, typu posta a podobne chujoviny, plus jeste tiskarna a instalace Steamu + Counter strike 1.6 :D

Po prvnim vetsim experimentu, kdy jsem zkousel a prasil, bastlil a prekonfigurovaval, nicil a likvidoval funkcnost,
jedu nakonec na Mate s tim, ze Gnome 3 jsem neodstranil, pac jsem liny se ucit nove nazvy starych aplikaci Gnome 2.x

Chvili jsem se snazil "nove" Gnome nezaujate a bez predsudku pouzivat, ale je to proste neergonomicke, zbytecne klikani a dlouhe tahy mysi navic, abych dosahl stejneho vysledku jako ve verxi 2.x

Zatim musim zaklepat, vypada to dobre.
Uvidime po par tydnech provozu, co bude rikat semja nasha, ale za sebe zatim muzu rict, ze nevidim duvod, proc dale pokracovat s Ubuntu.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Napísať odpoveď