Tip na dobre knihy

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Tip na dobre knihy

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Nedavno bola vydana velmi zaujimava kniha - Predhistoria (v slovencine).
http://www.martinus.sk/?uItem=93560
Od doby intenzivneho vyuzivania internetu velmi nezvyknem kupovat knizky, najma nie encykopedicke, ale toto bola vynimka. Ta kniha je totiz naozaj kvalitna (obsahom aj formou), obsahuje najnovsie a komplexne udaje o historii zivota od uplnych pociatkov az po dnes (a veruze odkedy som bol maly chlapec a sledoval tuto oblast pribudlo tolko prevratnych paleontologickych objavov!). Vsetko velmi pekne zoradene do prehladnych sekcii, s prehladnym, podrobnym ale pritom vystiznym a nie nudnym textom, plus vela velmi nazornych a realistickych 3D renderingov krajiny a organizmov. Niektore prekvapive informacie som si overoval z nezavislych zdrojov, a knizka je skutocne objektivna...

Mam rad komlexny pohlad na pravek a evoluciu zivota, a tato knizka naozaj splnila moje ocakavania (a stoji za tych 45 eur) - pri citani sa citim ako chlapci v Ceste do praveku, kde aj vdaka tym peknym 3D renderingom clovek sledoval ako sa menil zivot na Zemi...

Mam aj jedno negativum - vidiet, ze sekcie knihy prekladali rozni autori s roznou urovnou ovladania slovenciny - niektori pouzili obcas kostrbate vety, z ktorych bolo vidiet, ze to prekladali z EN originalu (obcas sa dalo presne zistit z akeho slova dany vyraz nie celkom vystizne prelozili).
Plus niektore sekcie knihy - opat zalezalo na autorovi a prekladatelovi danej sekcie - pouzivaju privela odbornych a cudzich slov bez vysvetlenia, pritom nebol by problem urobit to pre laika este pristupnejsim za cenu len par slov navyse v zatvorke. Na druhej strane, priemerne scitanemu laikovi bude text aj tak zrozumitelny, takze nie je to nic zavazne.

Takze, ak vas bavi historia zivota, a nechce sa vam citat niekedy az prilis rozkonarenu wikipediu, tak na dlhe vecery bez LCD monitoru je to vyborna napln (ktora ma 500 velkych stran).. :-)
Obrázok
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď