Chaos vo svete

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Chaos vo svete

Príspevok od používateľa Palo M. »

V severnej Afrike a na Blizkom Vychode sa to teraz melie, to uz si kazdy iste vsimol, ale na tomto fore to doteraz bolo tabu. Ale mne to neda, az take tabu to nie je ze by som ho neprelomil... Povodne som to chcel dat do vlakna "Zaujimave nazory", ale potom som si povedal, ze to stoji za samostatnu temu.

Hlavne je mi divna situacia v Libyi. Dost sa na tom podpisal ten Durov clanok o umelej rieke. Lebo to je obrovsky projekt a okrem toho aj unikatny vo svete. A cely ten Durov clanok mi pripomenul atmosferu cyklu Duny: pust, nedostatok vody, sen o zelenej krajine, velke zmeny krajiny i ludskej spolocnosti...

No, neubehlo vela casu od vydania clanku a vsetko je akosi inak. Tunisko, Egypt alebo Bahrajn su ine krajiny ako Libya. A napriek tomu sa to zacalo mliet aj v Libyi. A kym v Tunisku ci Egypte to asi boli hlavne demonstracie, v Libyi to vyzera na nefalsovanu revoluciu. Ta strelba do davu mi totiz nepripada ako strelba do ludi za to, ze vykrikuju nejake hesla. Skor to vyzera, ze dav sa snazil obsadit nejake budovy (TV, rozhlas, vladne budovy) a samozrejme na to musi kazda vlada zareagovat nasadenim armady. U nas v 89-tom to tak nebolo. Demonstracie u nas boli naozaj pokojne ("Priateliaaa, vytvorte KORIDOR! Tam vpravo potrebuju sanitkuuu."), takze aj preto si komancovia nedovolili ziadnu velku akciu proti masam ludi. Ale Arabi su ini (a raz som mal tu cest sa dostat so skupinkou asi 15-tich Arabov do vymeny nazorov a nebolo mi veru vsetko jedno - a to boli tiez stuenti, cize inteligentnejsia cast).
Inak aj masaker na namesti Nebeskeho pokoja sa prezentuje ako bezohladny masaker bezbrannych studentov, ale kto videl aj ine zabery z danych dni (hlavne co bolo predtym), tak mu musi byt jasne, ze az take nevinne to zo strany protestujucich nebolo (samozrejme, potom ked bolo namestie uzavrete a vacsina nemala ako uniknut, tak uz to bol naozaj masaker).
Podobne sa mi to zda v Libyi: ked je skratka par vojakov s puskami a v OTckach urcenych na ochranu nejakej budovy, ale tam sa vali dav, ktory ide tu budovy nasilim obsadit, to uz nie je o "pokojnej demonstracii za demokratizaciu spolocnosti". Dav samotny je zbran, aj bez pusiek. A ked si nedaju povedat, aby dalej nesli... no tak sa potom striela. A ked dav bojuje proti ozbrojenym silam nie je na jednom lokalnom mieste, ale viacerych miestach po celej krajine, uz to podla mna nie su protesty, ale cista revolucia. Ako francuzska revolucia. Alebo VOSR. Alebo na Kube...
A neviem, ci sa niekomu uz podarilo revoluciu takehoto rozsahu potlacit. Myslim skor, ze nie, lebo tie pocty hovoria vzdy v neprospech vladnej moci, ozbrojene zlozky sa postupne pridavaju na stranu revolucie... takze si myslim, ze Kaddafiho rezim to uz ma spocitane. Este sa snazi o kozmeticku zmenu rezimu, ale to podla mna uz neprejde. Ani komancom to v 89-tom nepreslo, a to do davu u nas vtedy nestrielali.

No a ked si zoberieme, ako sa maju v Libyi teraz (asi najvyspelejsia krajina v regione a hlavne k tomu dospeli sami, teda ich nikto zo zahranicia nedrzi za gule, podla toho Durovho clanku je tam aj pomerne vysoka vzdelanost a nie je tam vyslovena chudoba a hlad), tak podla mna ti obycajni ludia mozu vela stratit. Respektive stratia. Osobne im davam tak 10 rokov, kym nejaky miestny demokrat sprivatizuje ich umelu rieku a potom si to vyzeru, kolko ich bude stat ta voda. Nieco ako u nas elektrarne a SPP - najvacsiu robotu do toho dali vsetci bez toho, ze by to potom vlastnili, oficialne to bolo "vsetkych" ale realne "nikoho" - takze sa po zmene rezimu "nasiel vlastnik" a vsetci su "spokojni"... Este druha moznost by bola, ze by sa nasiel Libyjsky lokalny uzurpator, ktory by zdroje krajiny (tj. ropu a vodu) chytil pre seba (podla "vzoru Meciar"), ale myslim si, ze to neprejde ani tam. Skor si myslim, ze sa to "zmedzinarodni" (podla "vzoru Klaus").

Co si o tom myslite vy?
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa gabberattack »

Mna napadlo to iste, ked som sa dival na spravy. Podla vsetkeho v arabskom svete sa velke veci daju robit len pod monarchiou, alebo diktatorstvom. Akonahle sa tam zavedie "demokracia arabskeho typu", vyhraju to radikalni muslimisti, zavedu rezim s tvrdymi nabozenskymi pravidlami a vsetko co je spolocne so zapadnym prehnitym svetom je v kratkom case znicene, pripadne sa ponecha na samorozbitie. Davam umelej rieke 10 rokov, kym sa rozpadne, lebo nebude tych ludi, ktori by sa o nu starali a dokoncenie poslednych faz vystavby je definitivne odlozene na neurcito. Muslimsky rezim. ktory vyjde z volieb, popravi/uvazni vsetkych vzdelanych ludi, alebo ti vedci/technici pripadne emigruju, aby neboli popraveni, ci perzekuovani.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, pred 13 hodinami som tu na forum uz napisal k tomuto prispevok, ale potom som ho zmazal, s tym, ze vas tu nebudem otravovat s politikou. Ale ked si uz zacal, pridam svoj nazor...

Situaciu pozorne sledujem, kedze ide o moju "srdcovu" krajinu. Motivacia Libyjcanov je zjavne ina ako v ostatnych arabskych protestujucich krajinach - tam bola najma socialna, v Libyi je politicka. Aj preto bezni Libyjcania pravdepodobne viac stratia ako ziskaju. Ano, teraz su nespokojni, lebo nemozu slobodne cestovat, nemozu slobodne vyjadrit svoj nazor, a ked ich niekto namotivuje takymito plamennymi recami, mladi vyjdu do ulic nesuc predkaddafiovske zastavy a mavajuc pastami ci zbranami. Ale pritom si neuvedomuju, ze sa maju po socialnej stranke najlepsie z krajin Afriky. Ak zvrhnu Kaddafiho, bude hrozit viacero scenarov - z nich najmenej pravdepodobny je ten, ze nastane naozaj demokracia zapadneho typu, pre taky model totiz arabsky svet nie je stavany a Arabi vlastne ani nemaju zaujem o taku spolocnost, pretoze individualita a podobne zapadne hodnoty sa priecia arabskej kulture. Zvysne scenare su menej optimisticke - bud sa dostane k moci nejaky dalsi "diktator" ci autoritativny vladca (ktory sa tak moze prejavit az po case, ani Mubarak nebol ziaden tyran na zaciatku), ktory vsak pravdepodobne uz nebude mat ako primarny motiv "wellfare state" tak ako Kaddafi, a nastane privatizacia ohromneho ropneho priemyslu (Libya je jednym z najvacsich exporterov ropy), a ludia z prijmov z ropy uvidia ovela menej ako doteraz.
Alebo nastane dlhodobo nestabilna situacia, kde budu robit problemy islamski fundamentalisti, ktorych Kaddafi doteraz rovno strielal alebo posielal do vazenia - uz pred par dnami na vychode krajiny grupa extermistov vyhlasila islamsky emirat (aj ked je to len vystrel do tmy, nacrtava to co sa moze diat). Ani jeden scenar nebude pre Libyjcanov velka vyhra. Teraz nemoze cestovat, ale potom nebudu mat za co. Teraz nemozu slobodne hovorit co chcu, ale potom ich aj tak nikto nebude pocuvat. teraz maju autokraciu, a potom budu mat v lepsom pripade moneykraciu, v horsom pripade dalsiu autokraciu, ale menej lavicovu/socialnu.

Na druhej strane, Kaddafi ma prekvapuje, ako nezvlada situaciu. Je to clovek, ktory vyse 40 rokov sa udrzal pri moci, ktory je skuseny medzinarodny politik, ktory videl rozpad ZSSR a vychodneho bloku. Je to vojak, ktory mal velky entuziasmus a ked urobil v 69om revoluciu, vedel ludi nadchnut plamennymi prejavmi a logickymi argumentami. Preto sa cudujem, ze ked videl dianie v susednych krajinach, nepripravil si minimalne podobny prejav ake mal v minulosti, kde by logickymi argumentami ukazal co vsetko urobil pre krajinu (a kde sa dostala oproti inym africkym krajinam), a co vsetko sa moze stat beznemu obcanovi ked ho zvrhnu. Z diktatorov mal malokto take realne argumenty v prospech ludu ako on, neviem preco ich nevyuzil. Ak by urobil takyto prejav, malo by to na ludi 100x odzbrojujucejsi ucinok na ludi ako to, ze poslal cernosskych zoldnierov strielat stovky ludi. To sposobilo hnev Arabov - co je to za vodcu, ktory posle strielat cudzincov do Libyjcanov?
Aj ten jeho prejav z auta potvrdzujuci ze neusiel - ludia cakali skor vyjadrenie lutosti nad nasilim a argument nech si to rozmyslia, nie jalove reci o dazdi a studentoch a dobrom znameni.
Myslim, ze Kaddafi je uz stary a nevladze sa postavit s jemu kedysi vlastnou energiou nastavajucim udalostiam - ved to vidno aj na tom, ze tie krvave zakroky vlastne nariadili jeho synovia, rovnako aj prvy vyznamny prejav v TV mal dalsi jeho syn.

To uz nie je ten stary revolucionar Kaddafi, ktory dokaze ludom ukazat co je dobre a co je zle, to uz je Kaddafi neschopny revolucnej akcie, ktora by zmarila kontrarevoluciu.

Plus samozrejme je tu aj tak troch nefer zakulisna vojna, ktoru podporuju media - ved sprava o Kaddafim vo Venezuele ktora pritom pochadzala od opozicie bola jasnou dezinformaciou sluziaciou na podporu protestov, naco takuto neoverenu jednostrannu spravu vobec media zverejnuju. Takisto reci o tom, ze Kaddafi dal bombardovat civilne obyvatelstvo su nezmysel - Kaddafi nariadil bombardovat vojenske jednotky, ktore sa pridali k opozicii, kedze opozicia uz ma k dispozicii aj municne sklady, tanky a tazke zbrane.

Kazdopadne, vyzera to zle, Kaddafi asi padne, a bude to znamenat chaos a obrat k nestabilite a rozpadu socialnych vydobytkov, ktore Libyjcania mali. A niekto si bude madlit ruky, ze sa konecne dostal k moci ci skor k ropnemu bohatstvu ktore zatial patrilo statu, a ako k tomu vyuzil beznych ludi nevidiacich dosledky svojich cinov a lahko manipulovatelnych kvoli niektorych zjavnym politickych neslobodam Kaddafiho rezimu...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:A neviem, ci sa niekomu uz podarilo revoluciu takehoto rozsahu potlacit.
Este k tomuto - ale podarilo. Napr. Spanielska komunisticka revolucia, kora uz bola skoro vyhrana...
len pri tychto malych statoch ide castokrat len o "proxy" udalosti, v pripade spanielskej revolucie rozhodujucu rolu zohralo to, ze Stalin sa rozhodol budovat socializmus v jednej krajine a citil sa asi ohrozeny vzostupom komunizmu v hispanksje casti sveta, a preto komunisticku revoluciu v Spanielsku pomohol zlikvidovat (zname su dodavky zbrani zo ZSSR antikomunistom).

Tazko povedat, kto ma zaujem na kontrarevolucii v Libyi (nemozme hovorit o revolucii, kedze statna moc je reprezentovana okrem ineho "revolucnymi vybormi", ktore boli teraz vypalene, a Kaddafi ma titul "vodca revolucie", aj ked nezastava ziadnu funkciu ) - kedze je to na ropu bohata krajina, zaujemcov moze byt vela, narozdiel od okolitych krajin, ktore z pohladu nerastneho bohatsva prilis zaujimave neboli. Aj preto mozno ta agresivita protestujucich - vedia, ze masovu podporu neziskaju len skandovanim hesiel, pretoze ludia by sa nepridali, kedze zo socialneho pohladu nie su taki nespokojni ako v susednych krajinach... Ved protestujuci zautocili napr. aj na robotnikov juhokorejskej stavebnej firmy na ich pracovisku (a asi 300 ich drzali ako rukojemnikov), ktori rozhodne nie su reprezentantmi kaddafiho rezimu.
A Kaddafiho brutalna reakcia bola asi presne to, co ocakavali a v co dufali - az to totiz spustilo nespokojnost mas. Vcelku by ma vlastne ani prilis neprekvapilo, keby protestujuich neostrelovali len Kaddafiho sily, ale aj niekto iny. Podobne ako u nas bola vypustena fama o zabitom studentovi, ktora pridala prave to chybajuce polienko do ohna masovej nespokojnosti, a ked sa ukazalo, ze to bol vymysel, uz bolo neskoro...
Citam si najnovsie info z roznych medzinarodnych zdrojov, a svedectva su jednoznacne: "nevieme kto a odkial striela, ale na zemi zostavaju lezat mrtvoly"...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak ked je niekto na cele statu 40 rokov, tak uz asi tazko je to revolucionar. Je to predstavitel rezimu a darmo sa kedysi dostal k moci nejakou svojou revoluciou - dnes je to papalas a skutocni revolucionari su prave tie masy, co sa ho snazia zvrhnut. Nech uz sa ta vladna moc nazyva ako chce, kludne aj revolucna... Ved aj u nas bolo Revolucne odborove hnutie...

Strelba do ludi, zahranicni zoldnieri, udajny utek do Venezuely, bombardovanie vlastnej krajiny... - hlavnym cielom tychto informacii malo asi byt to, aby sa proti Kaddafimu postavili jeho vlastni diplomati - no a podarilo sa. "Student Smid" napadol v tejto suvislosti aj mna...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa shafa »

ad potlaceni revoluce:

ve spanelsku doslo na penize - a spanelsti komuniste platili "ruskym bratrum" za zbrane tvrde na drevo (sic! - typicky komunisticky zpusob, rofl) - kdezto Franco dostal od Hitlera a jinych statu zbrane a letadla na uver. Zajimave je, ze Hitler Franca nesnasel a naopak... ostatne Franca nesnasel kde kdo.
Nastesti pro Spanelsko tam komunismus nezvitezil. Z Franca nebyl nikdo nadseny, ale byl to v te dobe jediny clovek, ktery mohl zastavit obcanskou valku, ochranit zemi od vlivu komunismu a nacismu a Spanelsko posunout dopredu.

Palo - tomu co pises se rika permanentni revoluce :D Je zajimave ze permanentni revolucionar je nakonec vzdy jen jeden, a to vudce a nejvyssi velitel, pac ostatni revolucionari jsou v zajmu revoluce zlikvidovani antikontrarevolucnimi sbory. Trockeho zena i Trockij by mohli vypravet :-/
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
steban
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2011 10:03 pm
Bydlisko: Šaľa/Hlohovec
Kontaktovať používateľa:

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa steban »

Dianie, ktoreho sme v sucasnosti svedkami v krajinach severnej Afriky je mozne povazovat za nove spolocenske obrodenie Arabov. Umyselne sa vyhybam privlastku “demokraticke“, kedze v ziadnom pripade nemozu tieto zmeny priniest demokraciu v zmysle zapadneho ponimania. Arabska spolocnost a arabsky svet nie je, a otazne je, ci vobec niekedy bude, pripraveny na demokraciu zapadneho strihu.

Prava revolucia si vyzaduje krv a obete, jedine tak sa moze spolocnost posunut dalej. Ta nasa “nezna“ bola len riadenou zmenou rezimu, ktora prebehla prave vcas. Jedna hlava draka bola zotata (obetovanie starych predstavitelov rezimu – Husak, Bilak, Jakes, Adamec a dalsi), ale samotny drak zil a zije dalej.

Cas je relativny ... osobne ma udivila informacia, ze v Alzirsku by mal byt zruseny vynimocny stav, ktory tam panoval 19 rokov. Je asi tazke si predstavit, ze v podstate jedna cela generacia vyrastala v stave “docasneho“ stavu neslobody a obmedzenia ludskych prav. Oni vlastne ani inu situaciu nepoznaju a nezazili, na rozdiel od ich rodicov alebo starych rodicov, ktori vsak na tu dobu uz urcite zabudli. Clovek si zvykne na vsetko. Je pravdou, ze aj spriatelene vojska Varsavskej zmluvy tu boli docasnych dvadsat rokov, takze z tohto uhla pohladu sa nejedna o nejaky extrem.

Dnes sa jedna o krajiny, v ktorych niekolko desatroci vladla jedna strana, resp. jeden vladca (Lybia – M.Kaddafi, Egypt – H.Mubarak). Minimalne v tychto statoch je zriadenie mozne bez akychkolvek pochyb oznacit za oligarchiu. Pricom ti, ktori sa usilovali este situaciu zachranit, resp. zvratit, boli rodinni prislusnici oboch rodinnych klanov, hlavne synovia, ktori sa mali stat nasledovnikmi svojich otcov pri sprave krajiny. Samotny Mubarak, ako aj Kaddafi su stari a chori ludia, obaja umieraju na rakovinu.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Shafo, Kaddafi nie je stalinista, nikdy nebol privrzencom stalinizmu ani teoreticky a ani prakticky nezlikvidoval svojich kolegov, ktory mu pomahali zvrhnut krala. Aj ked so ZSSR mal vyborne vztahy (a Libya bola jedina krajina mimo sovietskeho bloku, ktora dostala sovietske stihacky), nechcel ist cestou stalinizmu. Likvidoval odporcov rezimu, nie koelgov, ktori mu stali v ceste.

Uvidime, ja som sa do Libye chystal v priebehu roku-dvoch pozriet miesta, kde som rastol, ale asi to budem musiet trochu odlozit. Som vsak zvedavy, ako sa ludia budu mat v Libyi za 5 rokov (ak Kaddafi nakoniec padne), pretoze neviem kto im zabezpeci napr. investiciu do byvania vo vyske 24 miliard US dolarov, ktora bola odsuhlasena 27. januara tohto roku (pritom Libya ma len o nieco viac obyvatelov ako Slovensko...)

Navyse, teraz tam uz v castiach, ktore nema armada pod kontrolou (teda vychodna cast krajiny), vladne chaos a nasilie - utecenci do Egypta hlasia skupiny banditov so zbranami, ktori prepadavaju miestnych obyvatelov... Raj pre kriminalne zivly a utecenych vaznov - ak niekoho teraz povrazdia, nikto nezisti kto bol pachatelom, pripise sa to na vrub "Kaddafimu"...
Ja verim, ze sa mu este podari potlacit povstanie a nastolit poriadok.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa Palo M. »

Podla mna to ma Kaddafi uz silne nahnute. Vela ludi je ochotnych podriadit sa silnemu vodcovi - hlavne preto, ze im to dava pocit bezpecia, ze nad nimi niekto drzi ochrannu ruku. Ale funguje to iba dovtedy, kym ta ochrana naozaj funguje (alebo vobec nie je potrebna).
Ak aj v tomto pripade zacali so strelbou ine sily ako Kaddafiho jednotky, to uz tym ludom moze byt jedno. Vodca ich neochranil, tak to nie je dobry vodca.

Takisto, bezni Libyjcania su v prdeli tak ci tak. Aj ak sa Kaddafiho rezim nakoniec udrzi a krajina sa neupadne do totalneho chaosu, aj tak to bude pre tych ludi "drahe". Vsetko rozmlatene, zahranicne firmy evakuovali zamestnancov, atd...

Kaddafi ma sancu snad iba vtedy, ak je vacsina informacii o Libyi totalne zavadzajuca a nepravdiva (tj. nie je zdaleka tolko mrtvych, protesty nie su az take masove, armada sa nepridava vo velkej miere k opacnej strane) - ale zase neviem, nakolko je Libya samotna ovplyvnena spravami zo zahranicia (a zasa ten student Smid)...

A teraz sa este Fidel nechal pocut, ze Libyu idu "oslobodit od nasilnosti" Americania... Tak neviem, ci uz je Fidel trocha mimo, alebo to tak nakoniec dopadne...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa MeX »

Ja si myslim ze ziadny "vodca", diktator, revolucionar - nazvite si ho ako chcete, jednoducho jeden clovek resp. niekedy uzka skupina ludi nema rozhodovat o osudoch milionov ludi. Nie 40 rokov kontinualne bez opozicie, bez diskusie. Zatial to vzdy dopadlo len zle - vid vsetky diktatury na svete. Obhajovat taketo rezimy tym, ze vsak z tych africkych krajin sa mate najlepsie, to je ako povedat politickemu vaznovi ze pocuvaj, vsak ty sa mas ako dobre, este sme ta neobesili. Rovnako si nerobim iluzie o tom, akym sposobom funguje alebo nefunguje ten radobysocializmus resp. preco teda Kaddafi v prejave sluboval ze budu zriadene nove miestne vybory a dalsie reformy?

Rovnako na tomto priklade vidno, ze prakticky vsetky vacsie media su riadene zaujmami a nie kvalitou a objektivitou. V pripade ak sa potvrdi scenar ze Libyu ovladnu tzv. "zapadne" firmy a monopoly a ze bude nastolena este horsia vlada a ze bude "socialisticky" majetok rozkradnuty tak ako sa to stalo u nas - za to budu zodpovedni ti dnesni revolucionari a prakticky cele obyvatelstvo, ze sa nechalo oklamat. Na druhej strane si nemyslim, ze tie uvahy ktore tu zazneli ohladom radikalnych islamistickych skupin su na mieste. Radikalne skupiny su v tomto priestore slabe a nemaju v ziadnom pripade podporu drtivej vacsiny obyvatelstva. Este aj v samotnom Irane, ktory sa poklada za najradikalnejsi rezim to vobec nie je take zle ako sa dostava k nam do sprav. A v tom istom Irane rovnako prebieha proces podobny procesu v ostatnych krajinach severnej Afriky a blizkeho vychodu, cize urcity obrodzujuci proces zbavenia sa dlhorocnych diktatorov a utlacatelov. Napr. aj v Alzirsku, kde je situacia stale pomerne pokojna, a niekto to tu uz spomenul, zrusili "sami od seba" 19 rokov trvajuci vynimocny stav. Preco asi? Pretoze sa boja vlastnych ludi a toho, ze su posledna krajina kde sa este ako tak drzi stary rezim.

EDIT: A este co sa tyka toho rabovania a banditov v uliciach: to iste sa dialo aj v Egypte a ludia si s tym poradili. Zriadili si domobranu, zatarasy a par dni takto nonstop hliadkovali az sa situacia neupokojila. Treba rovnako povedat aj to, ze su dokazy, ze kriminalnikov a banditov v Egypte vypustil a vyzbrojil samotny rezim aby terorizovali obyvatelstvo. Nechcem krivo obvinovat ale ked je naozaj pravda, ze Kaddafi nasadil zoldnierov a armadu proti vlastnym tak sa zaradil na rovnaku kolaj ako ostatni "samovladcovia" v oblasti a nie je o nic lepsi ani horsi ako ostatni.

EDIT2: Precital som si tunajsie prispevky znovu a jednoznacne mozem povedat, ze sympatizovat s clovekom, ktory sa priznal k terorizmu, ktory terorizuje vlastnu krajinu nie je o nic lepsie ako sympatizovat s "demokratmi" USA a inych band, "bratskou pomocou" ZSSR alebo rezimom v KLDR.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa Kiwi »

A odkial na to socialisti vzali, kedv 50-tych rokoch konfiskovali vlastnictvo ludi, ktori v Amerika 25 rokov v bani pracovali
a clovek este teraz musi po sudoch chodit a od tych socialistickych a komunistickych grazlov, vymahat svoje dedictvo ?
Toto je socializmus ?
Viete co maju kapitalizmus, socializmus, komunizmus a fasizmus spolocne ? Hlupych vrahov, ktori zabijaju, lebo si
myslia, ze maju na to pravo. Takych ludi treba edukovat a edukovat a edukovat, dokedy nepochopia co je to spolocnost,
z akych buniek sa sklada a ako si vazit ludsku bytost od pocatia az po smrt.

Ak nebudeme deti vychovavat k ucte k zivotu, dopadne to tak, ze namiesto pomoci, zabijame slabych, starych a chorych,
lebo chceme mat svoje nohy v teple a svoje deti na dobrych skolach.

Lenze su tu este nohy a deti, ktore kazdy nici, lebo tak hovychovali jeho rodicia a ked nic ine nevidel a ma po rodicoch
geny, tak sa tak ako hulvat sprava. Vid napr. nechut pomahat choremu na tomto a inych forach.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Samozrejme MeX, ze Kaddafi nie je ziaden baranok, je to diktator a autokrat. Ide vsak o mensie socialne zlo pre Libyjcanov. Ale samozrejme nech sa Libyjcania rozhodnu sami, co im je prednejsie, a nech si potom znasaju nasledky svojich rozhodnuti, nech uz ich urobili pod vplyvom kohokolvek/cohokolvek. len sa obavam, ze je to zas dalsia ukazka davovej psychozy, z ktorej bude po par mesiacoch a z rokoch vacsina obyvatelstva trpko sklamana. Nechat "lud vybrat si" je asi ako nechat osemrocne dieta zavazne vybrat si svoju buducnost/povolanie. No ale o tom je uz historia, vzdy sa to tak dialo, takze je naivne ocakavat nahlu zmenu. Koniec koncov, Kaddafi si za to moze do velkej miery aj sam, mal byt lepsi vizionar a prijat niektore politicke reformy uz skor. Na tom pracoval jeden z jeho synov, ale zjavne nie privelmi aktivne.

Btw, s tymi zoldiermi to nie je iste, ci ich povolal Kaddafi. A s povolanim armady - no ked ti v druhom najvacsom meste tlupy agresivnych ozbrojenych demonstrantov zacnu vypaloval vladne budovy, policajne stanice, utocit a brat za rukojemnikov zahranicnych robotnikov, tak myslim, ze povolanie armady je uplne pochopitelne (ako uz aj Palo napisal). To neboli poulicne pokojne demonstracie ako v Egypte ci Tunisku, v Libyi islo o agresivne nasilne kampane proti vladnym instituciam a aj civilistom.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa MeX »

Brat rozhodnutie z ruk ludom resp. kritizovat ze ludia sami sa maju rozhodnut je ako povedat, ze francuzska revolucia, ze neutralita svajciarska, ze usa pri vyhlaseni nezavislosti, ze slovensko pri odtrhnuti sa od rakusko-uhorska - ze to vsetko bolo na hlavu. Rozhodne mozu nastat aj zle rozhonutia. Dieta sa tiez uci sposobom pokus/omyl. Kym sa prvy krat nepopali/nespadne tak nepochopi co je to bolest. Robit z ludi blbcov a nechat im diktovat samovladcom "revolucionarom" a povedat, ze je to mensie zlo - s tym ja nemozem suhlasit. Keby bol ten Kaddafi, ako ho prezentujes taky dobry clovek, nenechal by na jeho priamy rozkaz pozabijat desiatky ludi pri bombovych utokoch, nechal by aby sa media dostali na miesta kde prebiehaju boje ako ich popisujes. A ked hovoris, ze to nie je ako v Egypte alebo Tunisku tak to si sa tomu asi malo venoval, kedze tam snad prve co sa dialo po brutalnych zasahoch policajnych a inych bezpecnostnych zloziek na inak dovtedy aj na nase pomery pokojne demonstracie bolo to, ze sa zapalovali policajne stanice a sidla vladnej strany - vsak to bolo vo vsetkych mediach. Neviem na akych reformach jeden z jeho synov pracoval ale jeden z nich urcite pracoval na tom, ako co najbrutalnejsie potlacit akykolvek odpor - vid jeho vlastny prejav. Naozaj nerozumiem ako mozes toto obhajovat. Ja rozumiem, ze mas k tomu iste blizky vztah, mozno dobre spomienky, rovnako sa mi velmi paci ten system zasobovania vodou, ktori tam vybudovali ale to nemoze prekryt to dlhorocne vrazdenie. To ako keby si obhajoval sedemnasobneho vraha s tym, ze vsak on ma nobelovku za fyziku, pozrite kolko toho pre ludi spravil, nechajme ho, snad sa uz polepsi...
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa shafa »

MeX napísal:Brat rozhodnutie z ruk ludom resp. kritizovat ze ludia sami sa maju rozhodnut je ako povedat, ze francuzska revolucia, ze neutralita svajciarska, ze usa pri vyhlaseni nezavislosti, ze slovensko pri odtrhnuti sa od rakusko-uhorska - ze to vsetko bolo na hlavu.
Komanci v roce 48 prisli k moci taky z vule lidu, podobne jako Hitler. Jde jen strhnout lid na svoji stranu. Kdo tohle umi, muze, zda se, zastupovat co a koho chce...
Na inteligenci (presneji spis moudrost, rekl bych - clovek muze byt inteligentni, ale stejne blb) lidi proste neni radno sazet, pac 90% populace jsou blbci... a zbylych 10% stejne ovlivne zmanipulovane zpravodajstvi a davova psychoza.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Chaos vo svete

Príspevok od používateľa MeX »

shafa napísal:
MeX napísal:Brat rozhodnutie z ruk ludom resp. kritizovat ze ludia sami sa maju rozhodnut je ako povedat, ze francuzska revolucia, ze neutralita svajciarska, ze usa pri vyhlaseni nezavislosti, ze slovensko pri odtrhnuti sa od rakusko-uhorska - ze to vsetko bolo na hlavu.
Komanci v roce 48 prisli k moci taky z vule lidu, podobne jako Hitler. Jde jen strhnout lid na svoji stranu. Kdo tohle umi, muze, zda se, zastupovat co a koho chce...
Na inteligenci (presneji spis moudrost, rekl bych - clovek muze byt inteligentni, ale stejne blb) lidi proste neni radno sazet, pac 90% populace jsou blbci... a zbylych 10% stejne ovlivne zmanipulovane zpravodajstvi a davova psychoza.
Komunisti prisli k moci pucom vo Februari 1948, nie z vole ludu. A rovnako ako som pisal co sa tyka Hitlera - dnes by sa takato konstrukcia nedala pouzit - nakolko existuju ucinnejsie mechanizmy ochrany statu. Je zrejme, ze pri pouziti sily akekolvek politicke riesenie odpada a je mozna len vojenska konfrontacia. To si ale dovolim tvrdit v EU uz nikto nedovoli. Ak by to bolo naozaj tak ako pises, ze ludia su blbci, tak by sme este stale liezli po stromoch.
Napísať odpoveď