Príspevokod užívateľa Palo M. » St Mar 12, 2014 1:32 pm
Snaha o pochopenie inych ludi nie je skrabkanie guli ani socikovsky svetonazor. To si vyprosim. Ja tu vobec netvrdim, ake "by veci mali byt keby bolo po mojom" (o to ide v svetonazore). Ja popisujem, ake veci su. Alebo minimalne, ako tie veci vidim ja, tu a teraz. A pochopit nieco neznamena suhlasit s tym.
Videl som, aki ludia ziju v malom slovenskom meste, aj na dedine, aj ako ziju ludia v Bratislave (a pod "videl" nemyslim len ocami). Chudobnych aj bohatych, vzdelanych aj nevzdelanych, pracovitych aj lenivych,... A mal som docinenia nielen so Slovakmi, ale s viacerymi narodmi, s niektorymi menej, s niektorymi viacej. A vacsinou som nebol v pozicii turistu, ktory sa len kocha vyhladom a je mu to viac-menej jedno, dovolenka skonci a ide sa dalej... Ale videl som dost veci a take brutalne kontrasty a rozdiely, ktore vacsinovy clovek skratka nema sancu spoznat (pretoze vacsina ludi svoj zivot preziva vo viac-menej homogennom mikrosvete)... a videl som dost na to, aby som vedel, ze nemam patent na rozum (a ani nikto iny) a ake relativne vsetko je.
Ale mozem povedat, ze ludia sa este daju rozdelit na obmedzenych a rozhladenych. Ti obmedzeni iste veci nepochopia. Akakolvek snaha o vysvetlovanie je marna. Oni maju neotrasitelnu vieru vo vlastnu pravdu, pritom vidia iba malicky kusok sveta okolo seba. A obmedzenych ludi je plno. Aj v Bratislave, aj v malych mestach, aj na malickom Slovensku, aj v obrovskej Cine. Rozhladeni ludia netrpia "dusevnou slepotou" a dokazu pochopit aj to, co sa ich samych bytostne netyka. A napodiv, aj rozhladeni ludia su vsade. Aj v Bratislave, aj v malych mestach, aj na malickom Slovensku, aj v obrovskej Cine.
A priklad, co si popisal (ze niekto "prechlastava prachy a potom kvoli tomu nema na iPhone") je dost pritiahnuty za vlasy, a aj ked si odmyslime tu hyperbolu, je to podla mojich skusenosti uplne minoritna zalezitost. Ja by som zas mohol povedat, ze Cinania nepiju takmer vobec a tento tvoj "argument" je pre vacsinu ludi neplatny - pri pocte Cinanov je tvrdenie o vacsine aj pravda, ale taketo natahovanie sa o detailoch je uplne nepodstatne. Tu totizto nejde o skore, ktorych je viac. Ludi, ktory naozaj realne nemaju na to, aby platili za taku (k zivotu nie nevyhnutnu) vec, ako su aplikacie v mobile, je skratka na svete obrovske mnozstvo na to, aby to bol podstatny faktor. A z ich pohladu je dokonca "zodpovedne spravanie" za take veci (ako drahsi mobil alebo mobilne aplikacie) neplatit, pretoze pre nich by to bolo uplne rovnake, ako platit za alkohol/hazard/inu-nerest: Prinos pre ich zivot nulovy, peniaze by chybali inde. To nie je vyhovorka, to je fakt (pre tych ludi velmi kruty fakt). Ze by si teda nemali instalovat vobec ziadne aplikacie, "ked na to nemaju"? - take nieco pocuvam dost casto, ale je to s prepacenim bullshit. Pretoze tym, ze budu prezivat iba so zakladnymi potrebami, sa bude len coraz viac prehlbovat bariera medzi nimi a "luxusnym" svetom, este menej budu chapat chod sveta okolo seba, bude coraz viac klesat ich sanca prispiet aspon trocha vlastnymi silami k zlepseniu vlastnej situacie.
A ze su na svete aj ludia, ktori nebudu za iste veci platit z inych dovodov (casto aj nemoralnych), nie je dovod na to, aby sme vsetkych "neplatiacich" hadzali do jedneho kosa.
A ci pracujem zadarmo? Ano, aj. Nemalu cast svojho casu stravim tym, ze robim veci, za ktore nedostanem ziadne peniaze. A budem to tak robit aj nadalej. A kvoli tomu rozhodne neskapem.
Az prilis casto sa stretavam s nazorom typu "Tak nech nezeru. Keby sa snazili, tak sa maju lepsie". Bolo by to pekne, keby to bola pravda. Dnesny svet (jeho spolocenska organizacia) vsak neumoznuje, aby vsetci zili svoj zivot dostojne. A ti ludia uplne naspodu si to (az na zanedbatelne vynimky) sami nevybrali a ani s tym nic nenarobia, mozu sa snazit kolko chcu.
Aby som len vseobecne nekecal, poviem priklad: Cinska "standardna" mlada rodina v malom meste niekde v provincii Anhui. Jedno dieta samozrejme. Styria seniori na krku, ktori maju dochodok akurat na prezitie. Ziaden job v meste kde byvaju. Treba nieco jest, treba si nieco obliect. A pozor, ked chces ist do nemocnice, priprav si tvrdy cash, bez toho mas smolu. Financne rezervy nula. Muz vyraza do Sanghaja. Je tam cely rok, s vynimkou 2 tyzdnov oslav cinskeho noveho roka. Robi pikolika na vratnici. Zaraba zalostne malo na sanghajske pomery, zerie cely rok povacsinou jednoduche jedlo, byva na nejakej ubytovni. Len aby co najviac usetril a mohol poslat domov. Ale aj tak to nie je bohvieco. Ked ma dieta jeden rok, do Sanghaja vyraza aj jeho manzelka, robi domacu sluzku (nie v jednej domacnosti, funguje cez agenturu ktora jej dohadzuje kde ma kedy ist na ako dlho poupratovat). Plat opat nic moc, kedze ju platia ostatni sanghajski Cinania, ktori su na tom sice vyrazne lepsie nez ona, ale samozrejme tiez nejako brutalne nerozhadzuju... No a teraz to najdolezitejsie: O to male dieta sa staraju stari rodicia. Cely rok. Ti dvaja mladi Cinania cely rok nevidia svoje dieta. A dalsi rok takisto. A dalsi tiez... Do Sanghaja by dieta zobrat nemohli: stari rodicia tam nemozu prist (hlavnym dovodom su opat financie), o dieta by sa inak nemal kto starat. Takisto ich ubytovanie v Sanghaji je skromne aj na sanghajske pomery, na veci ako tepla sprcha zabudni. Ajfon je uuuplne mimo. Nejaky telefon teta potrebuje, aby jej mohli z tej agentury operativne zavolat, kam ma ist upratovat. Ona totiz okrem mobilu nema ziaden iny pristup k telefonu a bez neho by skratka nemala ani tu robotu. A teraz: Myslis si, ze tito ludia maju dostojny zivot? Ked cely rok nemozu byt so svojim vlastnym dietatom? A co to dieta, aky zivot ho myslis neskor asi caka? Alebo chces povedat ze sa tito ludia nesnazia dostatocne, ze si nezasluzia take vymozenosti ako aplikacia na smartfone?
Ten priklad je z Ciny naschval, v nadeji, ze sa dokazes na veci pozriet z nadhladu (pri slovenskych realiach by bolo narocnejsie udrzat si nadhlad, obzvlast v predvolebnom ovzdusi). Ale tu si dovolim zahrat sa trocha na proroka: Ak by ludia zo slovenskych "hladovych dolin" (oblasti s vysokou nezamestnanostou) vyvinuli snahu podobnu tym Cinanom zo zaprdenej provincie, myslis, ze by sa mali lepsie? Ani nahodou. Skoncili by nakoniec tam, kde ti Cinania. Ale mozno by si sa mal lepsie ty; ako Bratislavcan by si si najal lacnu domacu sluzku niekde od Lucenca, tvoja zena by si nemusela nicit ruky s umyvanim riadu a bolo by to pre teba dokonca este lacnejsie, nez automaticka umyvacka. Fasa predstava? Mozno pre teba, a mozno by si dokonca mal aj "vzneseny pocit", ze tym ludom vlastne davas pracu a skvelo im pomahas... ale ti od Lucenca by veru nemali dostojnejsi zivot nez dnes, mali by ho naopak horsi a ten Ajfon by si zrovna tak nekupili, ako si ho nekupia dnes... Takto to chodi.
Dost som sa dostal mimo temy, ale ked sa stretnem s nazormi tvojho typu, tak obcas zacnem vidiet cerveno. Ja od teba nechcem aby si to vyriesil, ani ti neberiem tvoj nazor, len sa skus na to pozriet z pohladu tych na druhej strane (ak to dokazes), predtym ako zacnes bohorovne broadcastovat do okolia stylom "za vsetko si mozu sami". Kopat do slabsich je ubohe. Ked uz im nemozem priamo pomoct, aspon ich nebudem dehonestovat...
Tiez som vacsinu veci v zivote nedostal zadarmo ci lacno, sam som sa musel dost posnazit. A aj ked momentalne netriem biedu, stale poznam cenu penazi - aj preto napriklad zo zasady nedavam peniaze zobrakom na ulici ci v metre, a samozrejme som aj proti bezbrehemu rozdavaniu "penazi inych" (tj. zo statneho rozpoctu) bez koncepcie a planu, aky uzitok by to malo mat pre spolocnost (a tym spatne aj pre mna, samozrejme). A odtialto, z tejto strany sveta, cela EU vyzera ako jedna socialisticka materska skola oproti mojej dennej realite. Takze obvinenie zo "socikovskeho svetonazoru" sa ma vzdy dotkne.
Takze ja zase neakceptujem tvoje argumenty (dalo by sa povedat aj vyhovorky) v tomto smere.
Ja som cely ten faktor "ludia si to sami instaluju" vlastne vytiahol kvoli tomu, ze malware tu je (tych ludi som primarne riesit nechcel). Kvoli momentalnej situacii je ten malware nejaky, ak by bola situacia ina, tak by tu bol trochu iny malware, ale nejaky by tu bol vzdy. Ano, mohol by som myknut plecom, ze si za to vlastne mozu vsetci postihnuti sami, ale hlavne som mohol nemysliet, to predsa boli. Nuz, niektori ludia mozno nepotrebuju chapat, nepotrebuju mysliet, im je vsetko davno jasne. No tak som asi iny, ja v tom tak uplne jasno nemam. Mozno sa dokonca trocha obavam, ze by niekedy mohol nejaky sofistikovanejsi malware zasiahnut aj mna, takze sa snazim trocha analyzovat, pochopit. Nielen mechanizmy, ale aj priciny jeho sirenia.
Ale skusim sa vratit k Ajfonu a tomu mojmu vyjadreniu o totalite, pretoze si zjavne nepochopil, co som chcel povedat. Myslel som totiz totalitu smerom k tvorcom aplikacii, nie totalitu smerom k pouzivatelom-konzumentom (a tu si mal zjavne na mysli ty s tymi jailbreakmi, ale to ide mimo mna, takze tvoje ocakavanie argumentacie tuto musim sklamat, v tomto skratka nefrcim a doteraz som to povazoval za nieco minoritne).
Takze priklad (aj ked som uz mozno pred casom nieco podobne pisal):
Som vyvojar. Chcem urobit mobilnu aplikaciu a distribuovat ju medzi ludi a chcem to urobit "pomerne neziskovo" (v ponimani, ze nemam biznis plan, kde by som pocital s investiciami, rizikom, vynosmi, stratami atd), ide mi o to, urobit vec ktorej sam verim a dostat ju medzi ludi. Na to aby som mohol dosiahnut svoj ciel, musim najprv investovat nemale mnozstvo casu (naucit sa s danou platformou pracovat, samotny vyvoj aplikacie) plus nejake financne prostriedky (co mozu byt aj nenavratne naklady v pripade, ze aplikacia bude zadarmo a bez reklamy). Samozrejme ma ist o serioznu vec, nic necestne. No a potom mi Apple povie, ze moja aplikacia nevyhovuje a skratka na store nebude. Vsetok moj cas a vynalozene prostriedky su v prdeli a co je najhorsie, moja aplikacia sa nedostane medzi ludi (co bol zaklad pre moju snahu, ten cas a peniaze by som na to vynalozil tak ci tak). Len preto, ze Apple tak povedal. Apple sa moze rozhodnut prakticky svojvolne (a v minulosti viacero odmietnuti bolo evidentne zalozenych na to, ze sa im nieco len nehodilo do ich vlastneho biznisu, nebolo to kvoli ziadnej "ochrane zakaznikov"). A tu teraz nejde o to, ze to Apple len nedovoli predavat vo vlastnom obchode (tam si samozrejme moze urcovat, co chce distribuovat, ked za tu distribuciu istym sposobom aj zodpoveda). Tu ide o to, ze Apple mi znemozni distribuovat moje dielo uplne, nemozem ist pomimo jeho storu a dostat to medzi ludi inak (teda na moju a ich zodpovednost a za moju reziu navyse), skratka to inak nejde. Teda pre mna (opakujem: ako vyvojara) je to jasny priznak totality. A v konecnom dosledku to nici kreativitu a rozvoj, ako kazda totalita (identicky ako u nas za totaca). A preto ak mam moznost vyberu inej mobilnej platformy, kde je miera totality nizsia (a v dosledku toho riziko pre mna nizsie), idem (ako vyvojar) radsej tam.
Samozrejme, keby mojim cielom bolo zarobit peniaze, tak sa na to pozeram uplne inak: Cas na vyvoj su investicie, mam nejake riziko ze mi to odmietnu, ale aplikaciu chcem predavat a teda ocakavam vynosy (plus mam nemale podnikatelske riziko, ze sa aplikacia skratka "nechyti" a malokto ju kupi) bla-bla-bla... No a ked to nevyjde (povedzme ze mi Apple odmietne aplikaciu), tak sa nic strasne nedeje... a vlastne to mozem skusit s nejakou inou aplikaciou... to je jedno, v tomto pripade je mojim cielom zarobit a nie dostat jednu konkretnu vec medzi ludi. A ked sa budem dostatocne snazit, tak pravdepodobne v takomto plane uspejem, alebo minimalne vyrovnam straty.
Ale to tiez nijako nepopiera moje prirovnanie k totalite. Nakoniec, na kseftoch s totalitnym rezimom sa da brutalne zarobit. Vlastne omnoho viac, nez na podnikani v trhovom prostredi s minimalnou kontrolou. Obojstanne vyhodne. Ak teda nelezies totalite do kapusty, samozrejme.
Takze, aby som to zhrnul:
Apple sa sprava voci vyvojarom-tvorcom tak, ze niektore veci im jednoducho nedovoli (to uz nie je len nejaka spekulacia, ale fakt: niektore aplikacie sa do AppStore nedostali).
Ma to ale aj isty pozitivny efekt na pouzivatelov-konzumentov, maju vyssi pocit bezpecia.
Podla mna to porovnanie s totacom sedi. Ked ma niekto obmedzi v kreativite alebo biznise, vnimam to totalitne. Obzvlast ak inde vidim, ze tam taketo obmedzenia nie su. V nasom totaci bol tiez vyssi pocit bezpecia (nizsia miera kriminality vseobecne, pricom niektore zlocinecke praktiky tam boli uplne nemozne, napriklad podvody nebankoviek).
Niektori ludia dokonca dodnes hovoria, ze za totaca bolo lepsie (a to nielen v pripade totaca CSSR - su aj ludia nekriticky obhajuju hitlerovske Nemecko, co bol tiez totac ako vysity). Aj v tom podla mna sedi to porovnanie...
A su aj dalsie signaly, ktore by sami o sebe asi nestacili, ale na podporenie tejto analogie zapadaju: Zakaz porna? => Deje sa spravidla v totalitnych rezimoch. Propaganda? => Nastroj totalitnych rezimov. Monopol na distribuciu? => V totalite prezentovane ako pozitivna vec...
Teda celkovy dojem pre mna: Vyzera to ako totalita, smrdi to ako totalita, je to totalita.
Vseobecnu repliku "asi nemas uplnu predstavu o tom, co totalita je", mozem hocikedy vypustit aj ja. Ale predsa len preferujem vyjadrit sa konkretne, napriklad z tej pozicie vyvojara malej aplikacie. Ten priklad o vyvojarovi vyssie totiz nebol uplne hypoteticky. Ked som urobil AndroBOINC, vyrojilo sa vela hlasov "ja by som take nieco chcel aj na iPhone" a niektori dokonca s tym, ze by za taku aplikaciu aj zaplatili. A skoncilo to tak, ze som po kratkom rozmyslani sam sebe povedal "no tak nech im to urobi niekto iny". Uz to vobec nesledujem, tak ani neviem, ako dlho trvalo, kym vznikla nejaka iPhone aplikacia na dialkove ovladanie BOINC-klienta a ci je zadarmo alebo platena. Ani ma to velmi nezaujima.

---

"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)