Ajfon a dnesny svet

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa gabberattack »

Akurat som si kupil 5S a najviac sa mi paci odomykanie odtlackom prstu. :D

NSA uz moje odtlacky ma davno, takze mi nevadi, ak im ich Apple posle este raz - daval som ich pri kazdom vstupe do USA, ako aj pri naturalizacii. :)
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

A ako BSOD? Funguje? :mrgreen:

Inak ta tvoja veta o odtlackoch prstov dokonale vystihuje tragediu dnesnej doby.
Za prve: Odtlacky prsta ako bezpecnostny mechanizmus je v tomto pripade (ked sa nachadzaju na samotnom pristroji aj vsade naokolo) uplny nezmysel, ako prakticky ukazali aj chlapici z CCC (a to iba zopakovali svoj postup spred 10 rokov). Odtlacky prsta su sice dobre ako pohodlna identifikacia (namiesto tukania mena prilozis prst), ale uz nie ako autorizacia (pretoze je sfalsovatelny, nie je flexibilny ako napriklad heslo ktore sa da zmenit a pod). Nie je nic zlozite tento fakt pochopit a uvedomit si to, ale ludia na to kaslu a zvalcovani marketingovou propagandou ziju vo falosnom pocite bezpecia.
Za druhe: Tvoje odtlacky sice uz davno maju, ale nie je to pripad vsetkych ostatnych (bezuhonnych) Americanov. A uz vobec to nie je pripad tych ludi, ktori v Amerike nikdy neboli (a mozno tam nechcu ist prave kvoli tym odtlackom).
A za tretie: Nejde ani tak o to, ze niekto jednorazovo ziska tvoje odtlacky, ako skor o to, ze to zvysuje presnost profilacie tvojej osoby (z coho nemas ty ziaden uzitok, zato ini maju z toho uzitok obrovsky) - skratka pri kazdom jednom prde vedia, ze si si prdol prave ty a nie niekto iny (neznamy) kto bol len nahodou niekde vedla. (Tvoje osobne udaje uz nie su zdaleka len tvoje meno, rodne cislo a podobne "staticke" informacie, ale dnes hlavne historia tvojho spravania sa vo svete, nielen virtualnom, ale aj v tom realnom.)

Co sa tyka osobnych udajov, s tymi je to ako peniazmi. Ked mam v penazenke 10 eur, tak maju pre mna tu svoju nominalnu hodnotu 10 eur, mozem si za ne nieco kupit. Ked ich stratim, no tak pridem o tu hodnotu 10 eur, nic tragicke. Ked tych 10 eur ulozim do banky, tak uroky budu pod hranicou zaokruhlenia, takze sa mi nijako nezhodnotia (a este ma banka pumpne o poplatok za vklad hotovosti, takze by som na tom vlastne stratil, tak ich tam ani davat nebudem a radsej ich miniem). Skratka 10 eur je len tych 10 eur.
Ale ked niekto dokaze ukecat milion ludi, aby mu kazdy z nich poslal 10 eur, tak ma zrazu k dispozicii 10 milionov eur. A tie uz "zrazu" maju omnoho vyssiu hodnotu, nez je ich nominalna hodnota. To uz sa da zrazu zacat "tocit" uplne inym sposobom, nez tych 10 eur (uz len v tej blbej banke je to zrazu uplne inak).
Uplne analogicky, ked mna niekto pumpne o osobne udaje, tak sa mi nejaka velka skoda nestane, pretoze maju pre mna nominalnu hodnotu, ktora naozaj nie je velmi velka. Ale ked niekto zhromazdi udaje o mase ludi a tie udaje dalej spracovava a ulozi si ich pre buducnost (dalsie spracovanie podla buducej situacie), tak to uz je ina sila a je to daleko nad sucet nominalnych hodnot. A navyse ani nemam ziadne zaruky, ze to nakoniec nebude cele zneuzite proti mne samemu... (Historia nas uci, ze bolo zneuzitych velmi vela veci ktore povodne boli navrhovane z dobrych pohnutok - nie je dovod si mysliet, ze v buducnosti k tomu uz nikdy nedojde.)

A toto si vacsina ludi dnes neuvedomuje a v tom je ta tragedia dnesnej doby. Pripadne este obhajcovia tohoto obludneho systemu vytasia nejaky fasa argument stylu "Za tych 10 eur som ale dostal pozri aha aku peknu samolepku, keby som si tu jednu samolepku nechal vyrobit sam, tak ma to stoji aspon 50 eur", pricom pri hromadnej vyrobe milion kusov stala ta samolepka mozno tak 10 centov. Co na to povedat? Ti ludia sice maju svoju pravdu (aj svoju samolepku), ale u mna je to na facepalm...

Ja nie som skrob, ze by som niekomu nedoprial nejakych 10 milionikov. O to tu nejde. Ide o to, co ten clovek s tymi 10 milionmi bude robit, pretoze je spusta veci, na ktorych sa podielat naozaj, ale naozaj nechcem. A v pripade tych osobnych udajov mi nikto negarantuje, na co vsetko budu pouzite, kto vsetko k nim bude mat pristup,

Cital som aj jeden zaujimavy nazor, ze Americanom vacsinou vlastne nevadia aktivity ich tajnych sluzieb, ani ich pripadne odpocuvanie. Z toho dovodu, ze su si vedomi, ze dokazy ziskane nejakym PRISMom nemozu byt pouzite proti nim v pripade nejakej "beznej" (= netenoristickej) trestnej cinnosti (dokonca ani vrazdy), pretoze ak dana nahravka nie je ziskana na zaklade sudneho prikazu, tak je nezakonna a nesmie byt pouzita pri sude (a casto je vylucene aj vsetko s tym suvisiace). Takze radovi Americania su vlastne uplne v pohode, aj ked tusia, ze su na kazdom kroku spehovani vlastnymi tajnymi sluzbami. Aka to paralela s nasim pomerne nedavnym totacom (aj vtedy bolo pre vacsinu ludi najdolezitejsie nerobit "protistatne" veci a inak to bolo v pohode, clovek mohol spokojne podvadzat manzelku, ci chovat vcely, chodit na windsurfing, alebo mat plno inych peknych konickov)...


Ale aby som sa vratil k Ajfonu: Manzelka updatla svoj fon aj Ajped na iOS 7 a ja som zostal soknuty. Ako vyzerala verzia 6 neviem (zena ju naschval nedavala, kvoli tym hororovym mapam), ale oproti tej predchadzajucej iOS 5 to vyzera teraz uplne hnusne. Tie elegantne polopriehladne cierne dialogy su prec, pekne vyzerajuce ikonky tiez prec, teraz to cele vyzera ako primitivne kresby nejakych ucnov v zacviku na hnusnom svetlosedom pozadi. Posobi to na mna strasne lacno, primitivne a skaredo. Ako ked niekto zhrabne tazke prachy za ultradrahy statny tender a doda uplne primitivny vysledok v asi tak desatinovej hodnote. Mam z toho uplne rovnaky "esteticky" pocit, ako ked pozeram na dlazdice WindowsPhone. Podotykam, ze som o tom nikde necital ani som o tom nic nevedel, len zrazu nedavno chytim iPad do ruky a sok...
Tak s tym Apple to uz ide dole vodou: kvalita softveru ide dole, uz ani ten dizajn nie je co byval... to som zvedavy, ako dlho vydrzi kvalita hardveru.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
branjo
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Ut Jan 15, 2013 11:00 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa branjo »

Ja si myslim, ze je tragedia dnesnej doby ovela prozaickejsia, ako to ci niekto zneuzije nase osobne udaje.

K iOS 7: mne sa od zaciatku paci ovela viac ako 6-ka ci 5-ka. Nove funkcie? Konecne uzitocne veci. Je to samozrejme vec vkusu, nazoru a zvyku, ale ja som bol velmi milo prekvapeny a konecne som aktivne zacal vyuzivat aj novinky. Navyse, co povazujem za konecne uzitocny (dokonca by som tvrdil, ze az prielomovy) posun na poli Consumer Electronics je funkcia zabezpecenia iZariadenia cez Find My iPhone - uzamknutie na posledne Apple ID pri zmazani/restore (suhlasim s Tebou Palo, ze snimac otlackov je iba taka hracicka, ale aj tak je tazsie prelomitelna, ako 4-miestny PIN, navyse je ho jednoduchsie zadat :wink: ). Ked mi ho niekto ukradne, nech sa s tou tehlou aj zadrhne - na nic ine mu totiz nebude.
For Science and Shrubberies! Since January 13 2000.

Obrázok
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa gabberattack »

BSOD som zatial za 3 tyzdne pouzivania nechytil, uvidim, ci sa vyskytne a dam vediet.

Ohladne iOS7, mne to spociatku tiez strasne tahalo oci, tie farebne cacky, tak som si to zmenil v nastaveni:

Settings/General/Accessibility
zapni si
Bold Text, Increase contrast, Reduce motion a On/Off Labels.

Vyzera to omnoho lepsie a setri to oci.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa gabberattack »

Ajajaj, coze sa to len objavilo v konkurencnej platforme?

http://arstechnica.com/security/2014/03 ... ogle-play/
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

Nic prevratne, niekto sa snazi predavat malware kit (rozne malware kity sa uz nejaky ten cas predavaju) na vyrobu trojskeho kona. Ktoreho si potom obet musi aktivne nainstalovat. A pred instalaciou obet vidi, ake akcie ta aplikacia moze vykonavat. Ak je tam moznost pouzivat fotak, mikrofon, pristupovat na net, zistovat polohu, hrabat sa v adresari, posielat SMSky, robit hovory a cojaviemcoeste a niekto si to aj tak nainstaluje... no tak to je uz potom jeho vec, ked ta aplikacia naozaj robi to, s cim on vopred suhlasil. Sam sa ten trojsky kon do fonu nedostane.

Na Androide casto nadmerne prava vyzaduju rozne aplikacie, ktore ani nie su primarne malware (casto kvoli reklamam, aby jednoznacne identifikovali zariadenie kvoli cieleniu reklamy), ale kedze sa o tych nadmernych pravach dozviem pred instalaciou, tak tie najvacsie odpady ani neinstalujem. Zato ty sa na iOS ani nemusis dozvediet, ze ti napriklad nejaka aplikacia vyluxovala cely adresar a poslala ho niekam na net... a si spokojny vo falosnom pocite bezpecia.
Na iOS su zase ine podvodnicke finty (http://mashable.com/2012/03/01/app-stor ... ity-risks/, http://blog.kaspersky.com/fraudulent-ap ... app-store/), povedal by som, ze primitivnejsie a priamociarejsie.
Ty sa pravdepodobne smejes, ze nejaky pouzivatel iOS naletel a zaplatil za "Angry Ninja Birds", lebo z toho dost jasne krici, ze je to podvod... Uplne rovnako sa ja smejem, ked vidim, ze nejaka aplikacia "Parental Control" vyzaduje neadekvatne mnozstvo opravneni - aj ked konkretne tato mozno ani nenasla ziadnu obet (tych 10-50 stiahnuti mohli byt len testy).

Ako obvykle, najvacsie nebezpecenstvo su pouzivatelia.

Ja mozem len zopakovat, ze vzdy je pre mna lepsie mat dost informacii aby som sa mohol rozhodnut sam, nez slepo verit nejakemu subjektu, ze ma ochrani...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
branjo
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Ut Jan 15, 2013 11:00 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa branjo »

Amen. Az na to, ze si Apple na rozdiel od Google dava ovela viac zalezat, co pusti do svojho obchodu a (aj) preto su pribehy o odrbanych iOS useroch zriedkavejsie, ako o tych, co pouzivaju Android. Blbost BFU's a BFV's je vsak nekonecna (ETA: a neodhadnutelna)... :wink:
For Science and Shrubberies! Since January 13 2000.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

IMHO si Apple hlavne dava zalezat na tom, aby aplikacie inych firiem nekonkurovali jeho vlastnym biznis zamerom. A teda cely ich slavny "sandboxing aplikacii" je primarne nastrojom ich konkurencnej vyhody, aplikacie "tretich stran" nemaju pristup k tomu ich "systemovemu API" (ci ako to nazyvaju) a preto niektore funkcie nemozu ne-Apple aplikacie zmysluplne zabezpecovat (alebo spociatku nejaky cas nemohli). Ked su vyrazne obmedzene normalne aplikacie, tak su vyrazne obmedzene aj tie zlomyselne, to je jasne. Pozitivne sekundarne efekty totality, by som povedal, to ale pre mna to nie je dostatocny dovod na to, aby som totalitu vychvaloval, kedze tie primarne efekty ako pozitivne nevnimam...

No a takisto, ked si niekto do iPhone nainstaluje aplikaciu za 0.89$ a potom zisti, ze je to fake, tak ho to serie akosi menej, nez ked si nejaky chudak na lacakovom Androidovom fone nainstaluje nejaku akozezadarmohrupredeti a ono to zacne posielat premiove SMSky, ktore mu v momente vyzeru cely predplateny kredit, s ktorym mozno planoval vydrzat cely mesiac.
Kto si moze dovolit kupit iPhone, ten nejakych 89 centov nebude riesit, skratka nad tym mavne rokou (nadavat v komentaroch budu mozno tak nejaki studenti, v ich pripade ale ide zas len o lutost nad vreckovym, nic tragicke). Zato ten, kto kupuje tie najlacnejsie veci, toho kazdy peniaz zaboli... a bohuzial, ako sa hovori, na posrateho aj hajzel spadne.
Takisto je dost jasne, ktora spolocenska vrstva je pocetnejsia... takze nie je pre mna vobec prekvapive, odkial pocut viac kriku.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
branjo
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Ut Jan 15, 2013 11:00 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa branjo »

Vies Palo, absolutne nesuhlasim s tymto socikovskymi svetonazorom. Ja som bol vychovavany v zmysle, ze "nie sme taki bohati, aby sme si kupovali lacne veci", co sa mi osvedcuje do dnesneho dna. Chapem, ze existuju ludia, ktori si nemozu dovolit to, co ini. Tak to chodi. Akoby povedali stari Slovania, "Selavi".

Ale neakceptujem nazor, ze takyto ludia maju pravo na vyhovorky, lebo si "nemozu dovolit kupit detom nejaku aplikaciu za 0,89 USD alebo EUR". Staci si mesacne dopriat o dve piva menej a uz to je. A kupovat detom jednu novu apku mesacne si myslim, ze je uplne pre tie deti dostatocne.

Je to primarne o ludskej nenazranosti a vychcanosti. Vecer rozdrbem, napr. 20 eciek v krcme a zajtra si poviem, ze predsa nebudem platit nejakemu kapitalistovi (citaj vyvojarovi) 0.89 EUR za nieco, co si mozem niekde stiahnut zadarmo....

Ja mam iPhone 4. Uz dlhe roky. A este ho budem mat aspon rok. Predpokladam, ze ti "chudaci na lacakovom Androide" ich za ten cas vystriedali/ju mozno az 3. Nove. V akcii. Za ecko. Hura! Mame novy telefon. Podme teraz instalovat apky zadara. Lebo predsa nebudeme platit niekomu za to, ze si nase dieta "bude kreslit nejake ciarky na telefone - ved aj Linux je zadarmo" (takmer citacia z jedneho postu na SK nete).

IMHO, ked Apple charguje vyvojarov 30-mi percentami, bol by asi maximalne blby (co si nemyslim ze je), keby ich snahy torpedoval. Bez nich (vyvojarov) by iOS bol nicim. Nulou. A preto akpy tretich stran maju pristup ku vsetkemu k comu potrebuju na to, aby zarabali co najviac pre seba a, samozrejme, pre Apple. A aby neohrozili nas BFU-ov. Minimum reklamy, co najviac hotovosti. Pracujes zadarmo? Ja teda nie. A ani nebudem. Nech vsetci BFAoWU skapu, tak nebudem.

Porovnanie manzelstva iVeci+iOS s totalitou je, v maximalne moznom slusnom vyjadrovani sa, divne. A svedci o tom, ze asi nemas uplnu predstavu o tom, co totalita je napriek tomu, ze zijes v Cine. Kazdemu BFU to vyhovuje take, ake to je. Bezpecne. Funkcne. Zodpovedajuce cene, ktoru zan zaplatil. (tuto ocakavam od Teba argumentaciu). Pre ludi ako si Ty, je to jailbreak. Dzejlbrejk je tu aj pre iny typ ludi - "chudakov Androidakov", ktori si vo svojom okoli chcu splhnut, tak si za male prachy kupia (casto corovany) ajfon. A ked maju stastie, tak ho aj rozchodia. A ked ho rozchodia, tak potrebuju pred svojim okolim machrovat niecim, co ich okolie nepozna. Dzejlbrejkom. Kedze ale nevedia, ze to je iba pre BFEU-ov, pouzivaju ho na kradnutie apiek (ved naco by im inak bol?). No problem. Su to stale Androidaci, resp Vinaci.

Ano, spolocenska vrstva vychcancov je ovela pocetnejsia a je ju ovela viac pocut. Podla Teba im treba skrabkat gule a pchat sa im do zadku len preto, ze su hlucni?
For Science and Shrubberies! Since January 13 2000.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

Snaha o pochopenie inych ludi nie je skrabkanie guli ani socikovsky svetonazor. To si vyprosim. Ja tu vobec netvrdim, ake "by veci mali byt keby bolo po mojom" (o to ide v svetonazore). Ja popisujem, ake veci su. Alebo minimalne, ako tie veci vidim ja, tu a teraz. A pochopit nieco neznamena suhlasit s tym.
Videl som, aki ludia ziju v malom slovenskom meste, aj na dedine, aj ako ziju ludia v Bratislave (a pod "videl" nemyslim len ocami). Chudobnych aj bohatych, vzdelanych aj nevzdelanych, pracovitych aj lenivych,... A mal som docinenia nielen so Slovakmi, ale s viacerymi narodmi, s niektorymi menej, s niektorymi viacej. A vacsinou som nebol v pozicii turistu, ktory sa len kocha vyhladom a je mu to viac-menej jedno, dovolenka skonci a ide sa dalej... Ale videl som dost veci a take brutalne kontrasty a rozdiely, ktore vacsinovy clovek skratka nema sancu spoznat (pretoze vacsina ludi svoj zivot preziva vo viac-menej homogennom mikrosvete)... a videl som dost na to, aby som vedel, ze nemam patent na rozum (a ani nikto iny) a ake relativne vsetko je.
Ale mozem povedat, ze ludia sa este daju rozdelit na obmedzenych a rozhladenych. Ti obmedzeni iste veci nepochopia. Akakolvek snaha o vysvetlovanie je marna. Oni maju neotrasitelnu vieru vo vlastnu pravdu, pritom vidia iba malicky kusok sveta okolo seba. A obmedzenych ludi je plno. Aj v Bratislave, aj v malych mestach, aj na malickom Slovensku, aj v obrovskej Cine. Rozhladeni ludia netrpia "dusevnou slepotou" a dokazu pochopit aj to, co sa ich samych bytostne netyka. A napodiv, aj rozhladeni ludia su vsade. Aj v Bratislave, aj v malych mestach, aj na malickom Slovensku, aj v obrovskej Cine.

A priklad, co si popisal (ze niekto "prechlastava prachy a potom kvoli tomu nema na iPhone") je dost pritiahnuty za vlasy, a aj ked si odmyslime tu hyperbolu, je to podla mojich skusenosti uplne minoritna zalezitost. Ja by som zas mohol povedat, ze Cinania nepiju takmer vobec a tento tvoj "argument" je pre vacsinu ludi neplatny - pri pocte Cinanov je tvrdenie o vacsine aj pravda, ale taketo natahovanie sa o detailoch je uplne nepodstatne. Tu totizto nejde o skore, ktorych je viac. Ludi, ktory naozaj realne nemaju na to, aby platili za taku (k zivotu nie nevyhnutnu) vec, ako su aplikacie v mobile, je skratka na svete obrovske mnozstvo na to, aby to bol podstatny faktor. A z ich pohladu je dokonca "zodpovedne spravanie" za take veci (ako drahsi mobil alebo mobilne aplikacie) neplatit, pretoze pre nich by to bolo uplne rovnake, ako platit za alkohol/hazard/inu-nerest: Prinos pre ich zivot nulovy, peniaze by chybali inde. To nie je vyhovorka, to je fakt (pre tych ludi velmi kruty fakt). Ze by si teda nemali instalovat vobec ziadne aplikacie, "ked na to nemaju"? - take nieco pocuvam dost casto, ale je to s prepacenim bullshit. Pretoze tym, ze budu prezivat iba so zakladnymi potrebami, sa bude len coraz viac prehlbovat bariera medzi nimi a "luxusnym" svetom, este menej budu chapat chod sveta okolo seba, bude coraz viac klesat ich sanca prispiet aspon trocha vlastnymi silami k zlepseniu vlastnej situacie.
A ze su na svete aj ludia, ktori nebudu za iste veci platit z inych dovodov (casto aj nemoralnych), nie je dovod na to, aby sme vsetkych "neplatiacich" hadzali do jedneho kosa.

A ci pracujem zadarmo? Ano, aj. Nemalu cast svojho casu stravim tym, ze robim veci, za ktore nedostanem ziadne peniaze. A budem to tak robit aj nadalej. A kvoli tomu rozhodne neskapem.

Az prilis casto sa stretavam s nazorom typu "Tak nech nezeru. Keby sa snazili, tak sa maju lepsie". Bolo by to pekne, keby to bola pravda. Dnesny svet (jeho spolocenska organizacia) vsak neumoznuje, aby vsetci zili svoj zivot dostojne. A ti ludia uplne naspodu si to (az na zanedbatelne vynimky) sami nevybrali a ani s tym nic nenarobia, mozu sa snazit kolko chcu.
Aby som len vseobecne nekecal, poviem priklad: Cinska "standardna" mlada rodina v malom meste niekde v provincii Anhui. Jedno dieta samozrejme. Styria seniori na krku, ktori maju dochodok akurat na prezitie. Ziaden job v meste kde byvaju. Treba nieco jest, treba si nieco obliect. A pozor, ked chces ist do nemocnice, priprav si tvrdy cash, bez toho mas smolu. Financne rezervy nula. Muz vyraza do Sanghaja. Je tam cely rok, s vynimkou 2 tyzdnov oslav cinskeho noveho roka. Robi pikolika na vratnici. Zaraba zalostne malo na sanghajske pomery, zerie cely rok povacsinou jednoduche jedlo, byva na nejakej ubytovni. Len aby co najviac usetril a mohol poslat domov. Ale aj tak to nie je bohvieco. Ked ma dieta jeden rok, do Sanghaja vyraza aj jeho manzelka, robi domacu sluzku (nie v jednej domacnosti, funguje cez agenturu ktora jej dohadzuje kde ma kedy ist na ako dlho poupratovat). Plat opat nic moc, kedze ju platia ostatni sanghajski Cinania, ktori su na tom sice vyrazne lepsie nez ona, ale samozrejme tiez nejako brutalne nerozhadzuju... No a teraz to najdolezitejsie: O to male dieta sa staraju stari rodicia. Cely rok. Ti dvaja mladi Cinania cely rok nevidia svoje dieta. A dalsi rok takisto. A dalsi tiez... Do Sanghaja by dieta zobrat nemohli: stari rodicia tam nemozu prist (hlavnym dovodom su opat financie), o dieta by sa inak nemal kto starat. Takisto ich ubytovanie v Sanghaji je skromne aj na sanghajske pomery, na veci ako tepla sprcha zabudni. Ajfon je uuuplne mimo. Nejaky telefon teta potrebuje, aby jej mohli z tej agentury operativne zavolat, kam ma ist upratovat. Ona totiz okrem mobilu nema ziaden iny pristup k telefonu a bez neho by skratka nemala ani tu robotu. A teraz: Myslis si, ze tito ludia maju dostojny zivot? Ked cely rok nemozu byt so svojim vlastnym dietatom? A co to dieta, aky zivot ho myslis neskor asi caka? Alebo chces povedat ze sa tito ludia nesnazia dostatocne, ze si nezasluzia take vymozenosti ako aplikacia na smartfone?
Ten priklad je z Ciny naschval, v nadeji, ze sa dokazes na veci pozriet z nadhladu (pri slovenskych realiach by bolo narocnejsie udrzat si nadhlad, obzvlast v predvolebnom ovzdusi). Ale tu si dovolim zahrat sa trocha na proroka: Ak by ludia zo slovenskych "hladovych dolin" (oblasti s vysokou nezamestnanostou) vyvinuli snahu podobnu tym Cinanom zo zaprdenej provincie, myslis, ze by sa mali lepsie? Ani nahodou. Skoncili by nakoniec tam, kde ti Cinania. Ale mozno by si sa mal lepsie ty; ako Bratislavcan by si si najal lacnu domacu sluzku niekde od Lucenca, tvoja zena by si nemusela nicit ruky s umyvanim riadu a bolo by to pre teba dokonca este lacnejsie, nez automaticka umyvacka. Fasa predstava? Mozno pre teba, a mozno by si dokonca mal aj "vzneseny pocit", ze tym ludom vlastne davas pracu a skvelo im pomahas... ale ti od Lucenca by veru nemali dostojnejsi zivot nez dnes, mali by ho naopak horsi a ten Ajfon by si zrovna tak nekupili, ako si ho nekupia dnes... Takto to chodi.

Dost som sa dostal mimo temy, ale ked sa stretnem s nazormi tvojho typu, tak obcas zacnem vidiet cerveno. Ja od teba nechcem aby si to vyriesil, ani ti neberiem tvoj nazor, len sa skus na to pozriet z pohladu tych na druhej strane (ak to dokazes), predtym ako zacnes bohorovne broadcastovat do okolia stylom "za vsetko si mozu sami". Kopat do slabsich je ubohe. Ked uz im nemozem priamo pomoct, aspon ich nebudem dehonestovat...
Tiez som vacsinu veci v zivote nedostal zadarmo ci lacno, sam som sa musel dost posnazit. A aj ked momentalne netriem biedu, stale poznam cenu penazi - aj preto napriklad zo zasady nedavam peniaze zobrakom na ulici ci v metre, a samozrejme som aj proti bezbrehemu rozdavaniu "penazi inych" (tj. zo statneho rozpoctu) bez koncepcie a planu, aky uzitok by to malo mat pre spolocnost (a tym spatne aj pre mna, samozrejme). A odtialto, z tejto strany sveta, cela EU vyzera ako jedna socialisticka materska skola oproti mojej dennej realite. Takze obvinenie zo "socikovskeho svetonazoru" sa ma vzdy dotkne.

Takze ja zase neakceptujem tvoje argumenty (dalo by sa povedat aj vyhovorky) v tomto smere.

Ja som cely ten faktor "ludia si to sami instaluju" vlastne vytiahol kvoli tomu, ze malware tu je (tych ludi som primarne riesit nechcel). Kvoli momentalnej situacii je ten malware nejaky, ak by bola situacia ina, tak by tu bol trochu iny malware, ale nejaky by tu bol vzdy. Ano, mohol by som myknut plecom, ze si za to vlastne mozu vsetci postihnuti sami, ale hlavne som mohol nemysliet, to predsa boli. Nuz, niektori ludia mozno nepotrebuju chapat, nepotrebuju mysliet, im je vsetko davno jasne. No tak som asi iny, ja v tom tak uplne jasno nemam. Mozno sa dokonca trocha obavam, ze by niekedy mohol nejaky sofistikovanejsi malware zasiahnut aj mna, takze sa snazim trocha analyzovat, pochopit. Nielen mechanizmy, ale aj priciny jeho sirenia.


Ale skusim sa vratit k Ajfonu a tomu mojmu vyjadreniu o totalite, pretoze si zjavne nepochopil, co som chcel povedat. Myslel som totiz totalitu smerom k tvorcom aplikacii, nie totalitu smerom k pouzivatelom-konzumentom (a tu si mal zjavne na mysli ty s tymi jailbreakmi, ale to ide mimo mna, takze tvoje ocakavanie argumentacie tuto musim sklamat, v tomto skratka nefrcim a doteraz som to povazoval za nieco minoritne).

Takze priklad (aj ked som uz mozno pred casom nieco podobne pisal):
Som vyvojar. Chcem urobit mobilnu aplikaciu a distribuovat ju medzi ludi a chcem to urobit "pomerne neziskovo" (v ponimani, ze nemam biznis plan, kde by som pocital s investiciami, rizikom, vynosmi, stratami atd), ide mi o to, urobit vec ktorej sam verim a dostat ju medzi ludi. Na to aby som mohol dosiahnut svoj ciel, musim najprv investovat nemale mnozstvo casu (naucit sa s danou platformou pracovat, samotny vyvoj aplikacie) plus nejake financne prostriedky (co mozu byt aj nenavratne naklady v pripade, ze aplikacia bude zadarmo a bez reklamy). Samozrejme ma ist o serioznu vec, nic necestne. No a potom mi Apple povie, ze moja aplikacia nevyhovuje a skratka na store nebude. Vsetok moj cas a vynalozene prostriedky su v prdeli a co je najhorsie, moja aplikacia sa nedostane medzi ludi (co bol zaklad pre moju snahu, ten cas a peniaze by som na to vynalozil tak ci tak). Len preto, ze Apple tak povedal. Apple sa moze rozhodnut prakticky svojvolne (a v minulosti viacero odmietnuti bolo evidentne zalozenych na to, ze sa im nieco len nehodilo do ich vlastneho biznisu, nebolo to kvoli ziadnej "ochrane zakaznikov"). A tu teraz nejde o to, ze to Apple len nedovoli predavat vo vlastnom obchode (tam si samozrejme moze urcovat, co chce distribuovat, ked za tu distribuciu istym sposobom aj zodpoveda). Tu ide o to, ze Apple mi znemozni distribuovat moje dielo uplne, nemozem ist pomimo jeho storu a dostat to medzi ludi inak (teda na moju a ich zodpovednost a za moju reziu navyse), skratka to inak nejde. Teda pre mna (opakujem: ako vyvojara) je to jasny priznak totality. A v konecnom dosledku to nici kreativitu a rozvoj, ako kazda totalita (identicky ako u nas za totaca). A preto ak mam moznost vyberu inej mobilnej platformy, kde je miera totality nizsia (a v dosledku toho riziko pre mna nizsie), idem (ako vyvojar) radsej tam.

Samozrejme, keby mojim cielom bolo zarobit peniaze, tak sa na to pozeram uplne inak: Cas na vyvoj su investicie, mam nejake riziko ze mi to odmietnu, ale aplikaciu chcem predavat a teda ocakavam vynosy (plus mam nemale podnikatelske riziko, ze sa aplikacia skratka "nechyti" a malokto ju kupi) bla-bla-bla... No a ked to nevyjde (povedzme ze mi Apple odmietne aplikaciu), tak sa nic strasne nedeje... a vlastne to mozem skusit s nejakou inou aplikaciou... to je jedno, v tomto pripade je mojim cielom zarobit a nie dostat jednu konkretnu vec medzi ludi. A ked sa budem dostatocne snazit, tak pravdepodobne v takomto plane uspejem, alebo minimalne vyrovnam straty.

Ale to tiez nijako nepopiera moje prirovnanie k totalite. Nakoniec, na kseftoch s totalitnym rezimom sa da brutalne zarobit. Vlastne omnoho viac, nez na podnikani v trhovom prostredi s minimalnou kontrolou. Obojstanne vyhodne. Ak teda nelezies totalite do kapusty, samozrejme.


Takze, aby som to zhrnul:
Apple sa sprava voci vyvojarom-tvorcom tak, ze niektore veci im jednoducho nedovoli (to uz nie je len nejaka spekulacia, ale fakt: niektore aplikacie sa do AppStore nedostali).
Ma to ale aj isty pozitivny efekt na pouzivatelov-konzumentov, maju vyssi pocit bezpecia.
Podla mna to porovnanie s totacom sedi. Ked ma niekto obmedzi v kreativite alebo biznise, vnimam to totalitne. Obzvlast ak inde vidim, ze tam taketo obmedzenia nie su. V nasom totaci bol tiez vyssi pocit bezpecia (nizsia miera kriminality vseobecne, pricom niektore zlocinecke praktiky tam boli uplne nemozne, napriklad podvody nebankoviek).
Niektori ludia dokonca dodnes hovoria, ze za totaca bolo lepsie (a to nielen v pripade totaca CSSR - su aj ludia nekriticky obhajuju hitlerovske Nemecko, co bol tiez totac ako vysity). Aj v tom podla mna sedi to porovnanie...
A su aj dalsie signaly, ktore by sami o sebe asi nestacili, ale na podporenie tejto analogie zapadaju: Zakaz porna? => Deje sa spravidla v totalitnych rezimoch. Propaganda? => Nastroj totalitnych rezimov. Monopol na distribuciu? => V totalite prezentovane ako pozitivna vec...

Teda celkovy dojem pre mna: Vyzera to ako totalita, smrdi to ako totalita, je to totalita.


Vseobecnu repliku "asi nemas uplnu predstavu o tom, co totalita je", mozem hocikedy vypustit aj ja. Ale predsa len preferujem vyjadrit sa konkretne, napriklad z tej pozicie vyvojara malej aplikacie. Ten priklad o vyvojarovi vyssie totiz nebol uplne hypoteticky. Ked som urobil AndroBOINC, vyrojilo sa vela hlasov "ja by som take nieco chcel aj na iPhone" a niektori dokonca s tym, ze by za taku aplikaciu aj zaplatili. A skoncilo to tak, ze som po kratkom rozmyslani sam sebe povedal "no tak nech im to urobi niekto iny". Uz to vobec nesledujem, tak ani neviem, ako dlho trvalo, kym vznikla nejaka iPhone aplikacia na dialkove ovladanie BOINC-klienta a ci je zadarmo alebo platena. Ani ma to velmi nezaujima.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Napísať odpoveď