Ajfon a dnesny svet

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

Povodne som sem chcel napisat iba kratku otazocku, co si myslite o najnovsom Ajfonovom "skandale", ale potom sa mi to nejako vymklo z ruk a napisal som cely siahodlhy prispevok do blogu. Na webe sa sice tiez daju pisat komentare, ale velmi sa to tam nevyuziva... tak tu nakoniec predsa len vytvaram novu temu... co si o tom myslite?
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Kiwi »

Este stastie, ze medzi "pohybom majitela zariadenia" a "pohybom zariadenia", nie je rovnitko.

Dost mi bolo podozrive, ze kazdy den tu niekto vyvolava: "Jabllllllllllllka, lacno predávame jablllllllllllllllllka".
A teraz /po precitani blogu/ to uz chapem, dokonca aj vyznam slova: "Jabllllllllllllllllllllka". :)

Nastastie su aj ludia, ktori nejedia, nespia a chodia nahi na infuzie.
Ergo, nepotrebuju ziadne: "Jablllllllllllka".
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa gabberattack »

Neviem preco by to mal byt az taky svetoborny problem. Podla mna je uplne normalne, ze ak vyuzivam lokalizacne sluzby, tak o mne telefon musi zbierat info kde som. Predpokladam, ze Android a Windows mobile telefony robia to iste. Co mi trosku vadi je absencia sifrovania, avsak na to je potrebne mat pristup k mojmu pocitacu, ktory je chraneny heslom, takze nevidim to ako nejaky zavazny problem. Ak Apple v update zacne sifrovat tieto data, budem spokojny.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

gabberattack napísal:Neviem preco by to mal byt az taky svetoborny problem.
Ty si prva skupina, ze?
:mrgreen:
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
H:S
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št Feb 11, 2010 7:08 pm

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa H:S »

Co jsem o tom cetl, samotny fakt ze sbira data o poloze je pry "v poradku", protoze to ma Apple jasne napsane v licencni smlouve - ze lokaci uzivatele bude pouzivat k potrebam sveho reklamniho systemu, nebo tak neco. Mozna i proto se to nesnazili nejak moc to skryvat (kdyby to bylo v sifrovanem souboru od zacatku, asi by se to ani nedostalo do sveta).
EDIT: oh, vidim, ze to byl trochu zbytecny odstavec, az ted jsem si prolitnul ten blogpost..

Android rozhodne sve uzivatele do jiste miry sleduje taky, ale da se to "castecne" vypnout - pokud chce clovek vyuzivat sluzby "zamereni pomoci bezdratove site" (takze pro pribliznou polohu nemusi cekat x minut na inicializaci GPS), musi nejprve odsouhlasit, ze Google muze sbirat anonymni data o jeho poloze a tento sber bude probihat i pokud nebezi zadna aplikace. Pokud nepotvrdi, nemuze tuto funkci pouzivat. Dost ale pochybuju o nejake anonymite; jestli jim ty data maji k necemu byt, musi byt svazane prinejmensim s mym telefonem a od toho uz je jenom krucek k gmail uctu..
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

U Androida je upozornenie o polohe obzvlast viditelne (specialna otazka ked clovek "aktivuje" telefon), nie je to zapotrosene "niekde" v priserne dlhom texte ktory normalny clovek necita. Takisto som si dal Latitude, teda system na zaznamenavanie mojej polohy (a ukazovanie mojim kamosom), to ma po aktivovani "otravovalo" asi 2x mailom, ze som trackovany, ze moja poloha je viditelna tym co to dovolim a ze ak nechcem, tak to mam vypnut takto a takto - a navyse Latitude som najprv musel aktivovat cez web.
Takze je tam asi taky rozdiel, ze Google ti explicitne povie o zaznamenavani polohy tak, ze bezny clovek si to uvedomi, kym Apple to schoval "niekam" do podmienok, kde to bezny clovek neuvidi. A takisto, Android sa da pouzivat aj tak, ze clovek sa odstrihne od Google uplne a pouziva iba Android ako system, ale nepouziva Google sluzby - lenze potom nema Gmail (s push-om), nema Market s aplikaciami, nema mapy a nema kopec inych peknych veci, kde je potrebny Google ucet (ci aspon odsuhlasenie podmienok Google o trackovani) - a potom je otazne ci sa taky telefon este moze volat smartphone #-o. V konecnom dosledku je to jedno, ci ma clovek vsetko v jednom nekonfigurovatelnom baliku od Apple, alebo si to sam nasklada od Google podla potreby... tie sluzby su dostatocne lakadlo na to, aby to vacsina ludi odfajkla (ci uz s tym vnutorne suhlasi alebo nie).

A statna moc este sice sem-tam zasiahne, akoze na ochranu sukromia... ale coraz menej - a v skutocnosti uz objavila, ze taketo techniky sa jej samej mozu hodit - niekde zaviedli napriklad povinnost zaznamenavat komunikaciu, aj v Cechach to bola zakonna povinnost pre ISP (teraz nedavno to sice ustavny sud vyhlasil za protiustavne, ale vladnej moci to vyhovovalo, preto to zaviedli aj ked boli uz pred zavedenim nesuhlasne hlasy a bolo jasne, ze zaloba na ustavny sud bude, lenze vladna moc to skratka skusila, ci to neprejde).
To som vlastne chcel povedat tym blogpostom, ze postupne clovek straca sukromie. Pred 10 rokmi (asi skor 15), keby bolo podmienkou poskytovania mobilnej telefonie taketo sledovanie, tak by sa mobily v zivote nerozsirili, ludia by s tym nesuhlasili. Preslo par rokov, a zrazu nam to nevadi...
Inak koncept videotelefonu existuje velmi dlho, este z cias pred mobilmi (vtedy boli plany videohovorov cez ISDN - a tiez v seriali Knight Rider 8)). A neuchytilo sa to z velkej casti kvoli tomu, ze ludom sa to nehodilo z psychickeho hladiska - telefon clovek zdvihne v kuchyni, v posteli, na zachode... skratka vselikde. Ale videohovor - na zachode by to asi zdvihol fakt len exot a ze by zenske boli vidiet len tak nenalicene, s tym mali tiez vazne problemy. No ale doba pokrocila aj v tomto a zrazu uz to vacsine ludi vobec nevadi. A pomaly sa varime, ako ta zaba...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Honza »

gabberattack napísal:Predpokladam, ze Android a Windows mobile telefony robia to iste.
M$ to snad nedela. Ne ze by to bylo proti jejich "moralce" (viz sbirani info ve Win95), ale asi to nebyli schopni jeste implemetovat.

Ja jsem stale spokojeny s Nokia 6310i. Trochu se hrozim, az se odebere do vecnych lovist a co si pak pocnu...
Používateľov profilový obrázok
H:S
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št Feb 11, 2010 7:08 pm

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa H:S »

Mno, malicko jsem se nad tim teda opet zamyslel a zase jsem "zamereni pomoci bezdratove site" vypnul..
Od koupe telefonu jsem to mel vypnute, ale z nejakeho duvodu me napadlo po upgradu na Cyanogenmod ze by se to mohlo hodit (doufal jsem v rychlejsi inicializaci GPS), takze jsem to nechal aktivni - ale kdyz uz pouzivam mapu, stejne GPS necham nastartovat jeste pred cestou a na nic dalsiho svoje umisteni zjistovat nepotrebuju.. Premyslim, kolik lidi na tom muze byt podobne a rekl bych ze i docela dost, takze nejuzitecnejsi je ta sluzba asi nakonec vazne pro Google..

Latitude nepouzivam, takze jsem ani nevedel ze jsou tam jeste nutne dalsi souhlasy, zajimava informace. Jde videt, ze Google si stale snazi hlidat svuj "don't be evil" image, doufam ze se toho bude drzet i dal. :)
Palo M. napísal: ...
To som vlastne chcel povedat tym blogpostom, ze postupne clovek straca sukromie.
...
K tomuhle jsem si vzpomel na jeden docela zajimavy komentar na slashdotu - rozdil mezi anonymitou a soukromim (moc jsem nad tim predtim neuvazoval): http://slashdot.org/comments.pl?sid=206 ... d=35675552

Ony jsou si ty dva pojmy asi v mnoha ohledech blizke a trochu se navzajem doplnuji a prekryvaji, ale precejenom si jeste nevsimam nejakych vyraznych zasahu do soukromi; v "elektronickem svete" bych za to asi povazoval az zpristupneni me osobni komunikace treti osobe (at uz je to kdokoliv), nebo vynuceni pristupu k mym datum a podobne.
Proto mi pomalu vstavaji vlasy na hlave kdyz pomyslim na to, ze bych snad nekdy mel navstivit treba Velkou Britanii; vetsinou se v techhle zalezitostech "snazim nebyt paranoidni", ale mit zakonem narizeno abych vydal heslo k sifrovanym datum kdyz me o to policie pozada je uz pro me daleko za hranici snesitelnosti, i kdyz "prece nemam co skryvat"..

Ze u nas meli ISP povinnost zaznamenavat komunikaci me tedy trochu prekvapuje a desi, nemel jsem o tom ani poneti; clovek aby pomalu zacal sifrovat v bezne praxi uplne vsechno, kdyby nahodou..
Palo to vlastne rekl dokonale - o cem lidi nevi, tomu se nebudou branit, zejo.. hezky to maji vymyslene, misto stareho zpusobu "neresit to a odpor potlacit silou" se jenom vsechno hezky prelilo na bitevni pole psychologie, takze se mozna opravdu deje to co driv, jenom je to podavano tak dobre ze uz si ani neuvedomime, ze je to vlastne forma propagandy.. cerstve (ne)vyhlasena valka Lybii pak asi muze jit prikladem, hmm.. :-/


Honza:
Kdybych mel jistotu, ze do sveho Siemensu ME45 dokazu koupit _novy_ akumulator (ne nejaky smejd v rozkladu vyhrabany z velkoskladu), asi bych jej dodnes pouzival a smartphone nemel.
Na druhou stranu jsem ale zjistil, ze tu novou hracku k memu prekvapeni opravdu v praxi vyuziju na daleko vic nez volani a SMS, takze i kdyz jsem jeste dodneska nemocny z toho, ze na smartphonu nezacne zvonit budik pokud je telefon vypnuty a/nebo se vybila baterka, uz bych asi za "klasiku" nemenil. :)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

H:S napísal:ale precejenom si jeste nevsimam nejakych vyraznych zasahu do soukromi; v "elektronickem svete" bych za to asi povazoval az zpristupneni me osobni komunikace treti osobe (at uz je to kdokoliv), nebo vynuceni pristupu k mym datum a podobne.
Pozri si detaily o pripade GeoHot (odkazovane v blogposte). Sud vydal nariadenie, aby Sony dostalo zaznamy o tom, ktore IP-adresy navstivili GeoHotovu stranku (okrem ineho som ju navstivil aj ja!). Islo pritom o obycajny komercny spor a dovolili jednej zo stran sporu ziskat taketo udaje - a to nielen udaje o druhej zo stran! Sony skor islo o to, sparovat tie adresy s pouzivatelmi PlayStationNetwork a tymto ludom sa potom mohli vrtat v konzolach cez backdoor v najnovsom PS3 firmwari.
Takisto GeoHot musel odovzdat svoje harddisky Sony - a asi ich mal nejake netradicne, lebo im dal len harddisky ale uz nie kable k nim (kable mu sud neprikazal) a Sony to nevedelo ani zapojit 8).

O tom ceskom zakone sa pisalo, ze bol naduzivany a policajti pytali vypisy komunikacie kedykolvek, nepotrebovali na to sudny prikaz, tak si to pytali hocikedy. Takisto tym, ze to ISP uchovavali sami bez nejakych extra specialnych ochran, mohlo dojst k unikom aj tam. Vela ludi malo podozrenie, ze sa to zneuzivalo, ale to je tazko dokazat.

Co sa tyka mojmu pohladu na Google, ja mam zapnute aj to Latitude, aj pribliznu polohu cez bunky siete. Mam predstavu o tom, o co Google ide - a to este dokazem akceptovat (beriem to ako formu platby za sluzby). Ale nasralo by ma, keby som sa dozvedel, ze vsetko, co o mne vedia, len tak bez problemov posunu povedzme cinskej vlade na priatelske poziadanie (to zda sa v najblizsej dobe nehrozi, lebo toto je prave dovod preco sa so sudruhmi nepohodli). Pripadne keby som videl, ze nejakeho GeoHot-a/Assangeho jedneho pekneho dna Google odstrihol od vsetkych svojich sluzieb, pretoze sa stal pre niekoho nepohodlny.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa gabberattack »

Nuz, mne osobne vadi, ze sa tu riesi hlavne iPhone, pricom Google v poslednych rokoch robi rovnake, ale podla mna este horsie veci ako Apple. Ich stare motto "don't be evil" uz je davno neplatne a pomaly sa menia na podobneho molocha, akym bol kedysi M$. Tuto je link na clanok, kde obe spolocnosti musia vysvetlit toto trackovanie AG.

http://www.illinoisattorneygeneral.gov/ ... 10425.html

a clanok z WSJ

http://online.wsj.com/article/SB1000142 ... 61342.html
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

gabberattack napísal:pricom Google v poslednych rokoch robi rovnake, ale podla mna este horsie veci ako Apple.
Google otvorene zapasi s cinskou vladou, aj ked ma kvoli tomu nemale problemy. A Apple akoze nic, co medzi riadkami znamena, ze je s nimi kamarat. Sudruhovia to totizto robia asi takto: Bud nam date cokolvek si zmyslime, alebo nemate ziaden biznis v Cine. A samozrejme, nielen Google ma problemy s cinskou vladou. Twitter, LinkedIn ci Skype su dalsie velke sluzby, ktore nepatria Google a su v Cine zablokovane ci aspon velmi obmedzovane. A napriklad nefunguje ani taky Dropbox, co je "len" sluzba na ukladanie dat v cloude - ale samozrejme kryptovanych aby to za nieco stalo... Hmmm, ale sudruhovia zjavne chceli mat kontrolu aj nad tym, a ked nemohli, tak blokuju...

Situacia dnes: Google ma problemy a Apple si robi biznis v Cine. Nikto to nepovedal, nemam si to ako overit, ale moje skusenosti mi velia citat medzi riadkami a teda povazujem za vysoko pravdepodobne, ze Apple bonzne na svojich uzivatelov Cinskej vlade cokolvek. Urcite je vsetko "legalne", samozrejme, iste je aj na to nejaka klauzula v tych podmienkach...
Uz pred par rokmi sa prevalilo, ze Microsoft aj Yahoo tvrdo bonzli obsah e-mailovych schranok nejakych cinskych disidentov cinskej vlade a chlapikov pozatvarali na 10+ rokov. Nerobim si iluzie, ze Apple neurobi to iste - zda sa, ze Apple sam zatial neposkytuje take sluzby, ktore by sudruhov pritahovali. Ale napriklad taky iPhone 3 bol v Cine predavany bez WiFi (nikde inde na svete nebol taky skriplovany, iba v Cine!), lebo sudruhovia vtedy WiFi zakazali do vsetkych telefonov oficialne predavanych v Cine - a Apple sa prisposobil. Prisposobi sa aj nabuduce, pre prachy vsetko...

Takze gabber nehnevaj sa na mna, ale na zaklade tohoto ma u mna Google lepsie meno ako Apple.

Co sa tyka urcenia polohy, tak tam su dva aspekty:
  1. Moja momentalna poloha. Tu sa neda vela robit. Clovek zapne fon a operator siete moze vediet jeho polohu s istou presnostou. Poskytovatelia sluzieb tiez, lebo bez toho casto ta sluzba nema zmysel. Napriklad Google Maps - chcem vidiet mapu mojho momentalneho okolia, tak musim poslat, co chcem vidiet a uz je Google jasne, kde som.
    Ale jedna vec sa predsa len da urobit, a to velmi vyznamna: Vypnem telefon a uz nikto nemoze vediet, kde sa prave nachadzam, az kym ho nezapnem. Ked chcem ist chlastat do baru s kamosmi a nemam zaujem aby mi tam vyvolavala manzelka, ze uz mam ist domov, tak si skratka vypnem mobil a hotovo... Zena mi moze vynadat aj neskor.
  2. Historia, kde vsade som sa pohyboval, pripadne kedy. Toto podla mna moze narusit sukromie omnoho viac, pretoze po case sa da zistit o cloveku velmi vela a to aj spatne, kedykolvek neskor. To je podla mna omnoho zavaznejsie, pretoze aj ked si to povedzme v tom bare vypnem, tak toto miesto sice bude "moje tajne", ale uz vsetko okolo nie: kde sa standardne nachadzam v ktorom case, kadial sa presuvam, atd. Aj potencialne riziko zneuzitia stupa pri dlhodobom ukladani dat. Google Latitude ma aj moznost Location history - ta je separatna, treba ju extra zapnut a takisto tym, ze sa vypne, tak sa nezmazu stare data - Google na to v nastaveniach obzvlast upozornuje a tie data sa zmazat tiez daju. Ked som pozrel do svojej historie, tak tam nemam vobec nic (pretoze som Location History nikdy nemal zapnutu). Samozrejme to ale neznamena, ze tie data Google aj tak nema niekde ulozene pre vlastnu potrebu...
Z tohoto hladiska sa mi Google zda celkom akceptovatelne - teraz nebudem porovnavat s Apple (ktory vlastne sluzbu neponuka a ukladanie toho suboru je skor zranitelnost, predpokladam, ze to v nejakom nasledujucom update fixnu a ten subor zakryptuju, aby nesiel len tak lahko precitat hocikym). Ale porovnam to s Facebookom. Aj v Latitude mozem o sebe zdielat osobne informacie, aj vo Facebooku. Ale kym v Latitude je vsetko standardne vypnute a je tam vela roznych upozorneni plus vela informacii ako veci vypnut a zmazat, tak vo Facebooku je (pokial som sa docital a dopocul) vsetko standardne pozapinane, vystrcene do sveta a problematicke vypnut - plus sa raz zacas menia ci pridavaju veci, takze je to aj "samozapinacie". Takze aj z tohoto hladiska sa mi Google zda akceptovatelny. Nie uplne idealny, ale v porovnani s inymi sluzbami vychadza celkom dobre...

Ked momentalnu polohu/historiu premietnem do svojej situacie, tak sudruhovia si mozu zistit moju momentalnu polohu vselijakymi sposobmi. No tak si ju moze zistit aj Google. Alebo by si ju mohol zistit Apple keby som mal iPhone/iPad... alebo si tu polohu moze zistit nejaka ina sluzba ktoru by som pouzival (napriklad rozne fitnes systemy)... Ale co sa tyka historie, to uz je ina vec. Ked si to maju ukladat sudruhovia sami vo vlastnej rezii, stoji ich to peniaze, musia na to vynalozit usilie ktore tym padom nemozu vrhnut inde... skratka, je to teoreticky mozne, ale prakticky je to velmi narocne. Ovsem ked uz to uklada niekto iny (ktory nema toho na starosti tolko ako sudruhovia a je to prenho uzitocne, takze do toho to usilie da) a potom si to sudruhovia jednoducho vypytaju a dostanu to, tak to uz sa mi nepaci. Inak toto je tiez dovod, preco sa sudruhovia rozkmotrili s Google - Google odmietol cenzurovat vysledky vyhladavania stylom "my poskytujeme vyhladavanie, a co je k dispozicii, to najdeme - ked to vy chcete bloknut, tak to uz si bloknite vy sami" - toto sudruhov rozzurilo, pretoze keby Google cenzuroval vyhladavanie, tak nemusia sudruhovia vrazit take usilie do blokovania. No, bolo toho este viac, preco sudruhovia zuria, nieco sa da vycitat aj z depesi na WikiLeaks (datovanych pred tym, ako sa rozpory Google a cinskej vlady dostali na verejnost).
Sudruhovia su v Cine pani, to je fakt a je to tak v poriadku - u seba nech si robia co chcu. Ale ked totalitne praktiky za nich aplikuju zahranicne firmy za juddasskych 25 striebornych, to uz ma serie. Uz trochu vidim, ako to tu funguje a je mi jasne, ze vela veci, ktore obmedzuju mna samotneho (napriklad to blokovanie internetu), by sudruhovia nikdy nedosiahli len vlastnymi silami.

Uz som sa tak trochu dostal do mojej subjektivnej roviny, ale zase na druhej strane: toto je totalita v praxi a toto hrozi celemu svetu (a desi ma ked vidim, ako sa cinske praktiky uplatnuju na zapade - ze niekoho jednoducho odstrihnu, ze sa aplikuje rozsiahle spiclovanie ludi ktori z nicoho nie su obvineni, ze z verejnej mienky si vlada nic nerobi a napriklad sa prida k nejakej vojne a pod.). A tipujem, ze keby Nobelovu cenu mieru dostal Bradley Manning, tak to dopadne uplne rovnako, ako v pripade prveho cinskeho nositela Nobelovej ceny...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Mne sa paci udajne vyhlasenie Steva Jobsa, priznal ze telefon to uklada lokalne ale ze Apple to nestahuje a nevyhodnocuje. Na rozdiel od Google kde sa Steve vyjadril ze je to pochopitelne kedze ich core buzines je vyhladavanie a reklama. Tato sprava ale zatial nie je potvrdena, pisali o tom Redmond Pie vcera.
http://www.redmondpie.com/steve-jobs-on ... roid-does/
a este jedno info od RP (jeho oblubene BlackBerry nepreslo poziadavkami na bezpecnost):
http://www.redmondpie.com/president-oba ... ure-proof/
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

To mozno nebol ani Stevo, ved to aj spominaju, ze je to neoverene...

Z tvojho oblubeneho media: http://www.redmondpie.com/turns-out-goo ... -data-too/, strucne povedane: U Google je to opt-in, teda standardne vypnute. A data su vraj pred zaslanim do Google anonymizovane, takze sa nedaju spatne pouzit na identifikaciu...

Aj Android uklada (v pripade, ze je to zapnute) cache poslednych umiestneni do suboru - ale aplikacie na Androide maju vlastne uid, takze k tomu suboru sa ina aplikacia ci uzivatel nedostane (to je standardna zalezitost Android platformy, napriklad aj AndroBOINC ma databazu klientov v subore a tiez sa tam ina aplikacia nedostane).
Nejaky chlapik teraz na tu location cache urobil specialnu aplikaciu, ktora vyzaduje root, inak nefunguje. Takze to sa neda povazovat za celkom nezabezpeceny subor. No a najlepsie na tom je, ze ked som to pozrel na svojom telefone, tak je tam info z GSM buniek len z poslednych 2 dni a WiFi z jeden a pol mesiaca, a to WiFi je navyse dost haluzne (to bude asi aj tym, ze ho nemavam zapnute stale, ale vacsinou len doma).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
H:S
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št Feb 11, 2010 7:08 pm

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa H:S »

chmmm, tohle je zajimave; neco z toho uz zaznelo v clanku co odkazoval gabber, ale strucne a pohromade:
Obě firmy se brání, že o tomto záměru uživatele informují ve svých licenčních podmínkách. Navíc lze odesílání těchto dat jednoduše deaktivovat v samotném telefonu, tvrdí svorně Google i Apple.

Problém je však v tom, že přístroje sbírají lokalizační data i v takovém případě. Obě platformy je ukládají do databázového souboru, který se odešle ve chvíli, kdy uživatel sledování opět povolí – ať už z jakéhokoli důvodu. Zatímco Google ale takto shromažďuje jen deset posledních zaznamenaných pozic, Apple eviduje pohyb uživatele dokonce až rok, při každé aktualizaci software se tato funkce navíc sama aktivuje.
(http://www.itbiz.cz/apple-google-celi-m ... uje-jobs-0)
Jestli je to pravda, takovéhle zpětné odesílání je docela pěkný podraz na uživatele od Apple i od Googlu - upozornění pro zapnutí na mě rozhodně působí dojmem, že má jít jen o informace od okamžiku povolení sběru. Apple to ale s automatickým zapínáním bere ještě na vyšší level; nevím, kdo je tedy víc evil, pokud se z toho něco dá usuzovat..


Palo: ad. GeoHot - jo jo, moji adresu asi mají taky, doufám že jim přidala alespoň trochu práce navíc. :)
Nějakou dobu jsem to taky sledoval a Sony se asi budu do konce života obloukem vyhýbat - ve svém hardwaru bych se rád vrtal bez toho, aby mi hrozilo že mě za to někdo požene k soudu; pěknou reklamu si udělali.
O tech kabelech jsem nevedel, to provedl hezky :D


Ještě k té lokaci - osobně poslední dobou hlavně pro šetření baterie přepínám telefon do "režimu letadlo" (jsem v roamingu, takže ani nepotřebuju být moc na příjmu). Vše ostatní zůstane funkční (doma a ve škole se v případě potřeby připojím na wifi, což je tedy jediná možná zjištění polohy) a mapy mám v AndNav2 přednahrané na SD kartě, takže při cestování s GPS jsem snad opravdu pasivní a nezaznamenán.. (zase to ale nefunguje když člověk neplánuje dopředu, pravda..)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ajfon a dnesny svet

Príspevok od používateľa Palo M. »

H:S napísal:Jestli je to pravda, takovéhle zpětné odesílání je docela pěkný podraz na uživatele od Apple i od Googlu
Ako Apple, to neviem. Ale na Androide ludia (tj. skutocni pouzivatelia, co to skusali s tou aplikaciou sami na svojom telefone) tvrdia, ze akonahle sa vypnu lokalizacne sluzby, tak sa ten subor vyprazdni (teda subor je tam, ale neobsahuje ziadne data) a uz nic nezbiera. Takisto, ked to mal niekto vypnute tak ta aplikacia mu ukazuje ze "nemam ziadne data", takze to naozaj vyzera tak, ze ked sa to na Androide vypne, tak je to vypnute a uz ziadne udaje to nezbiera... preto tuto cast spravicky (ze Android to dalej zbiera) povazujem za nepravdivu.

Zaujimave je skor to, ako tuto techniku pouziva Google na zistenie polohy WiFi sieti. Povedzme, ze ja som si to zapol, pretoze s tym suhlasim. Doma mam zapnuty aj telefon (teda Android ma k dispozicii signal okolitych BTSiek) a aj domacu WiFi... Takze pomocou tychto udajov zisti Google pribliznu polohu mojho WiFi AP (identifikovaneho cez MAC-adresu) a vsetkych WiFi sieti, co su u mna doma zachytitelne. Toto moze Google zistit od viacerych ludi, takze moze polohu aproximovat pomerne presne. Takze ja, co som suhlasil s podmienkami, pretoze mi nevadi ze Google vie moju polohu, tak som pomohol nabonzovat WiFi nielen svoju, ale aj WiFi susedov, ktori ale s nicim takym nesuhlasili (a mozno ani nemaju Android telefon)... Klasicky pripad bonzactva socialnych sieti, kedy na Facebooku clovek o sebe nemusi zverejnit nic citlive, ale jeho "kamarati" o nom mozu nabonzovat vela (aj nechtiac).
Toto je dost zaujimavy posun, ktory nastal s hromadnym spracovanim udajov. Lebo vzdy to bolo tak, ze o cloveku jeho okolie vedelo pomerne dost veci, ale kazdy iba nejaku cast (nieco rodina, nieco susedia, nieco kamarati, nieco kolegovia v praci, atd...) a bolo prakticky nemozne zozbierat to vsetko na vytvorenie uceleneho obrazu (resp. mozne to bolo len s velkym usilim). Dnes ked je vsetko v elektronickej podobe a casto aj na centralizovanom mieste, tak sa daju take veci zosumarizovat omnoho jednoduchsie.
A podla mna sa pred tym neda jednoducho ujst: Darmo si to ja vypnem, ked moju wifinu nabonzuju susedia... Takze sa skor treba naucit nejako v tom plavat. Asi najlepsie bude vypustat klamne terce, teda pustat o sebe aj vselijake ine informacie, aby sa nedalo presne odhadnut, aky vlastne som... Napriklad by som mohol zacat vo zvysenej miere navstevovat stranky pre boj s obezitou (mam 70kg/176cm) :-D. Alebo otvarat vselijake bulvarne clanky na nete... Zalozit si ucet na Facebooku pod cudzim menom a akceptovat nejakych spamerov ako priatelov, raz za cas to akoze otvorit (ale samozrejme necitat). A celkovo, vyrabat hmlu. Lebo pomaly uz clovek, ktory uzkostlivo chrani svoje sukromie, bude trciaci do okolia... treba sa radsej stratit v dave.

A Sony u mna tiez skoncilo. Uz si od nich nekupim ani sluchadla. Kriminalizovat svojich zakaznikov, to je mi teda zaujimava marketingova technika. To nerobi ani Microsoft...
EDIT: Tak teraz asi nastvali aj viacerych...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Napísať odpoveď