Fotovoltaika na EQ montaži

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Kiwi »

Od maja do septembra by som chcel napajat jedno PC cez fotovoltaiku.
Panely by boli na paralaktickej montazi, max. nosnost je 16 kg.
Potrebujem vykon 180 az 270 W AC.
Za aku cenu by sa dali zohnat panely a invertor, aby to fungovalo aj pri mierne zamracenej oblohe ?
Blizila by sa cena za kWh zo Slnka cene za kWh v nizkej tarife ?
Ak nie, kolko rokov este treba pockat ?
Viete o niekom, kto take nieco robi ? Nemyslim komercne ostrovne systemy, ktore su za 3000 €+,
ale nieco amtersky urobene, lacne, co fachci na 100 %.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Z technickeho hladiska je to urcite zaujimave skusit, ale co sa tyka ceny - nepozeral som sice konkretne statistiky, ale cena el. energie vyrobenej fotovoltaikoou pokial viem je jedna z najdrahsich (vdaka vysokej cene/energetickej narocnsoti vyroby kremikovych panelov a ich nizkej zivotnosti). Pamatam si strnastnasobok ceny komercne dostupnej energie, ale to len lovim z neuronov, nemam teraz na to link...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Kiwi »

Tento system http://kremik.sk/ostrovny-fotovoltaicky ... -3501.html
by mi pri 2100 hodinach slnecneho svitu, ked je Slnko 2.5 hodiny po vychode
a 2.5 hod pred zapadom hore, by mi dal v idealnom pripade pocasia, pri 90 %-nej ucinnosti regulatora
a 90 %-nej ucinnosti menica dal:
2100*.38*.9*.9 = 646 kWh energie per year, ak by boli kolektory stale kolmo na Slnko.
Pri 12 rocnej prevazdke by to dalo 646*12 = 7752 kWh energie.

To vychadza 1469 € / 7752 = 0.189499 € per kWh

Dnesna cena el. energie od VSE ma vyjde pri 1000 kWh rocne 5.4*12+1000*.1597 = 224.5 €.
co je 224.5 / 1000 = .2245 € per kWh

Kedze sa chysta odpojenie vsetkych jad. el. v Nemecku, cena urcite pojde vyssie.

Ako spocitat, kolko kWh realne ziskam, vzhladom na pocasie a ako spocitat rozdiel, ak by boli panely staticky orientovane
na juh, versus dynamicky na EQ montazi ?
dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa dango »

Kiwi, skus pouvazovat nad predajom tej energie do siete :D navratnost je tam skorsia v takom pripade
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Kiwi »

To je taka rada, akoze: "Nakradni, aby si neskor mohol davat miliardy na charitu." :) Viem ze si to myslel dobre,
ale ako pomozem spolocnosti tym, ze este zvysim cenu el. en. ? Mne ide skor o nezavislost od zmluv a faktur.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Vypocet pomeru vyrobenej energie pri pevnom a trackovanom panely nie je az taky jednoduchy. Treba zohladnit 3 deje:
- denny horizontalny pohyb slnka voci zvislej rovine kolmej na kolektor
- denny vertikalny pohyb slnka voci vodorovnej rovine kolmej na kolektor
- rocna zmena maximalnej vysky slnka nad obzorom (pohyb Slnka po ekliptike) a takisto zmena azimutu vychodov/zapadov slnka (inymi slovami analema Slnka).

Vstupnymi parametrami budu zemepisna sirka kolektoru a uhol pod ktorym je fixny panel upevneny voci horizontu. To budu vcelku nejednoduche integraly sucinu sinusov a kosinusov (plus slusna davka sferickej trigonometrie), ktorych odvodenie by trvalo dost dlho.
Je to zaujimava uloha.
Ale tipujem ze nejake priblizenia/odhady sa na webe daju najst. Nezistoval som, ale myslim, ze ten rozdiel medzi trackovanym a fixnym panelom by mohol byt odhadom dvojnasobny (odhadujem to tak z pomeru plochy integralu sinusu voci ploche obdlznika).

Co sa tyka slnecneho svitu, kedysi som videl meteorologicke udaje zo slovenska v zime, bolo to cca 50 hodin mesacne (hrube lovenie z pamati, link nemam), v lete tipujem ze by to mohlo byt cca 2 x tolko. Cize ak by si pouzival od maja do septembra, mohlo by to byt zhruba 500 hodin slnecneho svitu.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Kiwi »

Minulého roku v novembri som si kúpil a nainštaloval fotovoltaickú elektráreň.
Panely 370, MPPT 160, Al konštrukcia 120, DC istič + poistky 42, konektory 6, svorky 8, WET Pb 400 Ah batérie 298, dokopy 1004 €.
Panely majú výkon cca. 510 W. Pomaly bude ich výkon degradovať. Plocha je 3.2 m2.
MPPT má účinnosť 98 %. Káble majú straty 1 %- Menič má účinnosť 86 %-
Vlastná spotreba meniča naprázdno je 8 W. Azimut panelov je 190 a sklon 36 stupňov.
Počet slnečných hodín blízko nás a kWh / m2 za posledné roky bol takýto, ako je v priložených súboroch. (c) p. Kister
Ergo, pri 2-axis trackingu by mi tento systém vyrobil 1047 kWh per year, čo je 230 €.
Pri 1-axis trackingu to vyrobí o 13.9 % menej a pri stálej inštalácii o 16.7 % menej ako pri 2-axis inšt.
Ergo, ak budú roky 2015 až 2020 také ako roky na pripojených obrázkoch, tak by sa mal systém vrátiť po 4.55 roka.
( za predpokladu vyrobenia vlastného track. systému )
To je za predpokladu, že budem max. využívať systém len cez menič a MPPT, a čo najmenej akumulovať energiu do batérií. Potom sa to dokonca
vráti aj o trošku skor. Ak však budem používať energiu len po západe Slnka a ešte bude niekoľko dní zasebou zamračené, potom sa degraduje rýchlo
životnosť batérií a treba zakúpiť buď kvalitné 5000 cyklové WET True Real Extra DEEP cycle Pb battries, alebo investovať do LiFe(Y)PO4 batérií.
Prílohy
k3.jpg
k2.jpg
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ako funguje elektraren on-line, si mozete pozriet tu:
http://rottenkiwi.no-ip.biz/

Je tam ampermeter, voltmeter a aktuálny výkon na DC strane pred vstupom do bateriek.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Vyborne. :-)
Jednak to co to zobrazuje (pekny vykon), a jednak vyuzitim mikrodosky.
Len tak dalej.

EDIT:
Kiwi, otazka - teraz po polnoci tam mas cca 10 W spotrebu, co mas na tom napojene? Samotny merac?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Kiwi »

Su tam dve nabijacky http://www.hlumar.sk/obchod/?p=products ... 520-1040Wp
Maju 20 A vystup, podla napatia baterii, 12 resp. 24 V.
Na ten vystup u oboch nabijaciek mam napojene 12 V osvetlenie 7 x 6 W LED,
taktiez je na to napojeny LCD displey, co ukazuje teplotu, kapacitu, napatie a prud in / out.
http://www.hlumar.sk/obchod/?p=products ... anel-MT-50
Ale je velmi nepresny, preto som si veci urobil sam cez Arduino, a teraz pracujem na SOC,
state of charge baterky, je to velmi zlozite, lebo na zaklade napatia sa to zistit neda,
ale cinske reg. to robia prave tak, takze mas 14.7 V hlasia 100 % a o par min. mas 12.6 V
a hlasia 50 % hoci tam mas este 98 % :)

Takze na spotrebu v noci mam este jeden udaj, DC spotreba, ale ten sa mi zatial nezobrazuje.

Na tie DC rozvody sa da napojit napr. notebook, 11 W az 18 W, alebo router 4 az 12 W.

O par mesiacov prejdem na ine napatie, baterie prekablujem na 24 V, znizia sa mi o polovicu prudy,
napr. priu grilovani masa ma gril 2600 W co ide do menica pri 87 % uc. je 2988 W a to je pri 11.8 az 12.6 napati
baterie prud 253 az 237 A, takze na to treba aj silne poistky, na ktorych je vacsi ubytok nap. ako na kabloch,
ako aj hrube kable 95 mm, alebo 2x50 mm.

Ked clovek potrebuje 12 V a ma 24 a vice versa, tak sa poutiva toto:
http://www.neosolar.sk/fotovoltaika/dc- ... ory-orion/

Dalej je tu problem s Pb baterkami, tie sa musia po kazdom vybiti ihned dobit na 14.8 V (wet flooded),
a ked su len v partial state of charge, ze neboli za den dobite, tak sa rychlo zasulfatuju a o pol roka ich vyhodis.

Dalej tam nastava stratifikacia elektrolitu, takze raz za 7 az 14 dni treba baterie equalizovat na 15.6 V.

Takze ak chce clovek usetrit, treba hned na zaciatku budovat 48 V system prip. 24 V, lenze tu uz su baterie
zapojene seriovo, a treba v prip. LiFEPO kupit balancer pasivny || aktivny, v pripade Pb to equalizovat
alebo tiez kupit balancny system.

Plati Peukertov zakon, takze bateria pri 2-nasob. vyb prude nebude davat prud polovicu casu. Ergo, vybijat
baterie tak, aby prudy boli na urovni C20 az C5, vyssie prudy napr. 1200 A pri 200 Ah bat. su mozne, ale velmi
nicia bateriu, automob. Pb je na to stavana, ale male deep cycle take prudy skoro znicia.

Nikdy nedavat do systemu autobat., lebo oni maju len 50 az 100 cycklov, kym napr.
http://www.trojanbattery.com/products/d ... flooded-2/
maju pri 60 % SOC 2000 cyklov a pri jemnom vybijani na 73 % SOC 3000 cyklov.
Ak sa bateria drzi nabita na float napati, ma pri 40 *C dvakrat mensiu zivotnost, ako pri 30
a pri 30 dvakrat mensiu ziv. ako pri 20 *C.
Takze Pb bat. maju najdlhsiu ziv. pri 0 az 15 *C, ale tam je zase zdanlivy ubytok kapacity,
i ked ta bat. po preneseni do tepla tu kapacitu ma, len pri 0 *C tie deje "idu pomalsie", ionovy
transport cez platne a elektrolit, stupa odpor bat. a bat. nie je schopna pokryt ubytok na elektrodach.

Este lepsie ako Pb su LIFEPO bat., maju az 8000 cyklov a daju sa vybijat od 3.6 do 2.6 V, do je asi 95 % kapacity,
bez toho, aby ta bateria hned odisla. Problem tu je, ze to stoji:
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 3-2v-400ah
640 € clanok, 3.2 V, na 48 V potrebujeme 16 cl., 640 x 16 = 10240 € a dostaneme kapacitu:
19500 Wh = 19.5 kWh, co je uz celkom rozumna kapacita, ak Slnko 4 dni nesvieti.

Pred par mesiacmi som uvazoval, ze tie vedomosti, co som 4 roky cital FV a baterkach, ze by bol z toho
cca. 100 stranovy clanok, ale nemam text editor, ani spreadsheet, ani photosohop, lebo som zo 120 W
Linux masiny presiel na 15 W notebook z Win 8 a tam proste treba za vsetko platit, a zatial nemam v noci
taku kapacitu, aby som mohol aj varit na indkc. doske / dvojplatnicke, aj prat, aj umyvat riad, aj piect
maso/pizzu, a este any mi isla chladnicka, mraznicka a 2 PC + osvetlenie.

Proste som mal stastie, ze som zohnal 20 kWh baterii za 600 €, ale musim ich setrit, lebo na dalsie
si musi elektraren sama zarobit.

Minule, ked bol 12.05.2015 jasny den, tak som vyrobil 8.8 kWh el, a to ked mas 4 kWh volnu kap. baterii,
tak musis minut okolo obeda, ja to mam na 220 azimut, tak okolo 14:15 LSEC, 22.233 longitude.

Cast panelov mam na streche a s castou beham po dvore a trackujem, ale zatial som nevymsylel tracker,
najake lacne otacanie na mieste.
Prílohy
moja_fv_g.jpg
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal: Pred par mesiacmi som uvazoval, ze tie vedomosti, co som 4 roky cital FV a baterkach, ze by bol z toho
cca. 100 stranovy clanok, ale nemam text editor, ani spreadsheet, ani photosohop, lebo som zo 120 W
Linux masiny presiel na 15 W notebook z Win 8 a tam proste treba za vsetko platit, a zatial nemam v noci
taku kapacitu, aby som mohol aj varit na indkc. doske / dvojplatnicke, aj prat, aj umyvat riad, aj piect
maso/pizzu, a este any mi isla chladnicka, mraznicka a 2 PC + osvetlenie.
https://www.openoffice.org/download/index.html

https://www.libreoffice.org/download/li ... lang=en-US

V pohode funguju aj na tablete s Win 8.1 a iba 2 GB RAM (z vlastnej skusenosti).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika na EQ montaži

Príspevok od používateľa Kiwi »

Tak dnes som oslávil prvý milión: 1 000 000 Wh t.j. prvú vyrobenú megawatthodinu :) v mojej FVE.
Viac sa dočítate tu: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=2550
Cieľ v. roku 2016 je vyrobiť 2 MWh.
Napísať odpoveď