Lukostrelba

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Lukostrelba

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Moj okruh zaujmov je dlhe roky vcelku ustaleny, a preto ma prekvapilo, ze som objavil nieco, co je znacne mimo mojich tradicnych zaujmovych oblasti (suvisiacich s vedou) - dokonca tak trochu aj sport (brrr). Prednedavnom som kupil Timurovi aj mne luky (sportove, nie low end), a musim povedat, ze je to velmi zaujimava a relaxacna cinnost - ten proces zakladania sipu, mierenia, sustredenia sa na ciel, faktory ovplyvnujuce drahu sipu, a pomyselny vypocet jeho trajektorie je prijemnym aktivnym oddychom. Uz lepsie chapem aj japonske kyudo (umenie lukostrelby spojenej s budhistickou meditaciou). Tam je aj spojistost s mojimi "standardnymi" zaujmami, ktore sa mi pacia.
Nastudoval som si ale aj fyzikalny vypocet prenosu energii v luku, trajektorie, rychlosti a dostrelu sipu v zavislosti od roznych parametrov, atd, takze ta spojitost s vedou nie je nakoniec az tak prilis vzdialena. :-)
Co ma zaujalo (a nevedel som) - posledne desatrocia bol vyvinuty uplne novy typ luku, ktory ma velmi zaujimave vlastnosti - napr. pri maximalnom natiahnuti drzite len cca 20% jeho potencialnej energie (pri zachovani sily vystrelu), takze clovek sa nemusi "triast" pri miereni, dalej ma ovela vyssiu rychlost letu sipu ako tradicne luky (az viac ako 100 m/s), je maly, lahky.. princpip je v pouziti vyosenych kladiek, da sa velmi zaujimavo spocitat, ze takyto luk ma ovela vyssiu ucinnost (cize efektivnost premeny potencialnej energie na kineticku energiu sipu). Z technologickeho hladiska velmi zaujimave a naozaj originalne...

Anyway, chcem tym celym povedat, ze ak rozmyslate nad nejakou outdoorovou aktivitou a este ste neskusali - odporucam vyskusat si strelbu z kvalitnych lukov (da sa aj vyskusat, nie hned kupovat, v lukostreleckom areali v Bernolakove blizko BA, http://www.strelba.sk). Najma pre tych, co maju synov (moj ani nechcel ist z pola prec, tak sa mu to pacilo :) )

Na ilustraciu - takto vyzera ten moderny kladkovy luk (tak trochu post-apokalypticky :) ):

Obrázok
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Lukostrelba

Príspevok od používateľa shafa »

Souhlasim ;-)
Kdyz jsem byl pred 10 lety v US, tak me tam jeden clovek naucil strilet z luku. Normalne lukem lovil zver a rikal, ze aby si troufnul na jelena, tak musi nastrilet cca tisic ran, aby se trefil presne. Ona to neni prdel - pokud nemate v natahovani luku cvik, tak z toho pekne boli svaly na ruce. Nejsem zadna houzvicka, ale napoprve jsem lovecky luk nenatahnul. Pak tu udrzet, to uz je v poho- jak pise Duro. Takovy luk s dobrym sipem pak prostreli i mensi strom.
Co je jeste HODNE neprijemne, kdyz vam tetiva pri vystrelu zmasiruje predlokti.To je pak cele predlokti a zapesti jedna velka modrina. Na to fakt pozor a zacatecnici jedine s chranicem.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
H:S
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št Feb 11, 2010 7:08 pm

Re: Lukostrelba

Príspevok od používateľa H:S »

Hehe, lukostrelba. :) Laka me to "poradne vyzkouset" uz par let, kdysi me nechal kamarad trochu si zastrilet z jeho (uplne obycejneho dreveneho) luku a docela me to nadchlo (hlavne jsem cekal, ze mireni bude daleko slozitejsi, ale ono to kupodivu docela lita tim smerem kam clovek ceka ^^).

Dokonce jsem pred dvema mesici nahodou zjistil ze tady mame v kampusu kyudo klub i se "strelnici", takze jsem se tam zasel podivat.. kdyz jsem ale videl na jakou dalku strileji a jak se po natazeni luku i tem regulernim clenum trepota ruka, vzdal jsem to radeji predem, protoze s mym talentem a silou v rukach bych se tam akorat ztrapnil nebo neco rozbil. :)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lukostrelba

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Shafo, k treningu - ano, a to pritom kladkovy luk s tymi 1000 vystrelmi je praveze povazovany za velmi lahko ovladatelny (1000 vystrelov je len zopar desat hodin treningu, narozdiel od tradicneho loveckeho luku, kde treba zevraj az stovky az tisicky hodin) :). Ale priznam sa, ze lov je pre mna uplne nezaujimavy - nie som ziaden greenpissak ani slobodozvieratak, ale triafat do zvierat, no na tom nic relaxacneho nevidim. Mna bavi ten samotny proces strielania, a pripadne potom aj vysledok v terci to este vie umocnit.
Neviem aky silny luk si skusal, ale asi dost ked si ho ledva natiahol. Pri takom luku uz sip ma veru riadnu kineticku energiu - kludne aj pol kilojoulu. A to uz potom je problem vytiahnut z terca veru :) to uz je energia porovnatelna s energiou projektilu palnej zbrane...
Inak chranic na ruku som samozrejme kupil, videl som videa co to spravilo ked cloveku tetiva zasiahla predlaktie :).

Martine - ano, velmi podobny bol aj moj prvy dojem, ze ten sip fakt leti tam kam ho namierim :-))) A to este kladkove luky maju vyhodu, ze tetivu vacsinou nepustas z ruky (co vnasa nepresnosti), ale sa vypusta mechanickym zariadenim drzanym v ruke - takze kladkovy luk je pre zaciatocnika este presnejsi ako tradicne luky...
s tym strapnenim by to v kyudo asi nevyslo, kedze im vyslovene nejde o trafenie terca. Videl som zaznam z navstevy vazeneho velmajstra v kyudo, japoncik robil ukazku umenia kyudo, velka akcia, vsetci na velmajstra napato pozerali, kamery bezali, on natahoval, mieril, sustredil sa, perfektna technika, a... nielenze ziadna trefa do cierneho, ale on vobec ani netrafil terc. Pekna demonstracia toho, o co v kyudo ide. :)

Inak my sme uz jeden sip aj stratili - totizto boli sme na poli, a nechal som Timura strielat pod 45 stupnovym uhlom. Lenze som uplne podcenil dostrel - ma maly luk, natahova sila len 12 libier, ale ten sip aj tak letel ovela dalej ako som cakal, takze mu zaletel az do krovia vzdialeneho cca 60 metrov. Uff, to som necakal, nebolo to ani po vetre, ze taky mini luk ma taky dostrel od patrocneho chlapca... s mojim som radsej ani neskusal do dialky strielat, lebo teraz uz tipujem ze 150-200 metrov by to doletelo, a to pritom mam nekladkovy sportovy len 28 librovy luk (aj ked mam trochu dlhsie ruky, takze z neho natiahnem cca 32 libier).

S tou silou je to inak zaujimave - co som cital nejake rekonstrukcie stredo/starovekych lukov, tak z archeologickych nalezov zvyskov lukov sa odhaduje, ze natahova sila bola az 180 libier - to si neviem predstavit, ze by som mal jednou rukou natiahnut cca 90 kil, uff, na zaklade toho mojho 28 libroveho tipujem, ze bez treningu by som viac ako 60 libier nedokazal vobec natiahnut. Ale pritom vdaka nizkej efektivite prenosu energie a nedokonalym sipom mali aj tak dostrel max. 250-300 metrov.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď