World Community Grid zakladne info

Diskusia k ostatným projekom a k projektom vo vývojovom resp. prípravnom štádiu

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Hefto99 napísal:Duro, v sekciach "My Projects" alebo "Device Profiles" si mozes zrusit volbu "Please opt me in to new projects as they become available." a nebudu sa Ti automaticky pridavat nove projekty.
Super, v tom pripade odvolavam co som napisal, pretoze to je presne to co som chcel... :)
Mea culpa, najskor by som si mal zistit dostatok info a az potom kritizovat.. :oops:

Inak clean water niekedy v buducnosti pustim, predsa len nie som uplne ignorantsky voci africanom etc (mozno si spominate na moje prispevky o tych metrovych parazitickych cervoch, co sa siria vodou, a prave aj voci ktorym dobre filtre pomozu), ale az ked budem mat pocit, ze som naratal dost protirakovinovych projektov, ktore predsa len pokladam za dolezitejsie ako taketo environmentalno/socialne. (bohuzial v tomto som cynik a myslim si, ze africania si z 80% mozu za svoje problemy sami, pretoze su to z 80% neschopni zaostali medzi sebou bojujuci primitivi [vid Hutuovia v Rwande v 90tych rokoch, kde sa ich navzajom pozabijalo 800 tisic], neschopni viest svoje statne zalezitosti...) Je totiz zaujimave, ze ine narody zijuce v podobnych klimatickych podmienkach s podobnymi medicinskymi a environmentalnymi rizikami (napr. Indonezania, ci viacere juhoamericke staty) akosi nemaju problemy takeho rozsahu ako nam to predvadzaju africania.
Ale je fakt, ze kvalitne filtre sa zidu hoci aj zapadnym cestovatelom niekde v dzungli etc...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ja by som nebol az taky optimisticky v tom, ze tento projekt povedie k nejakym naozaj zmysluplnym vodnym filtrom... ked som sa pozrel, kto ten projekt zastresuje po vedeckej stranke, tak som nabral silne pochybnosti. V tomto pripade mozes myslim spokojne pokracovat vo svojom protirakovinovom usili. :mrgreen:
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Priznam sa, kedze do projektu sa zatial nechcem zapojit, necheckoval som zatial jeho autorov, ale teraz som sa pozrel.
Strankou rozhodne nepresvedcia - chybajuce results/publications, celkovy divny layout (mozno to maju optimoalizovane len pre IE, ale aj to uz o niecom hovori), atd. Posobi to amatrsky a "nakolenovo", ako vidiecka univerzitka s dobrym napadom (ktory este k tomu aj tak nie je ich, ale Kanadanov).

Na druhej strane, zas nepodcenoval by som Cinosov az tak. Aj v mojej povodnej branzi (vyskum neutronovych hviezd) Cinosi bolitvrdoukonkurenciou. Ani nie az tak v nejakych super napadoch, ktore by posunuli vyskum o kus dopredu, ale skor v tom, ze male kusky zvladli aj sami, a akonahle niekto niekde nacrtol v zavere clanku nejaky mensi napad, mohol si byt isty, ze do roka bude publikacia od Cinanov kde ten napad zrealizuju. S dobrymi vysledkami.

A v tomto pripade je na com stavat - molekularna dynamika je vyborne preskumana a znacne spolahliva metoda (pouzival som ju, viem o com hovorim), a napad s nanotrubickami ako filtrom a znalost abnormalnej rychlosti prenosu molekul H2O cez ne tu je od roku 2005 (Kanadania). Takze - napad mame, nastroj tiez, uz nam chyba len trochu zdraveho rozumu, maly kusok posunuy vedy a predovsetkym brute force vypoctova sila. A teda kombinacia nanotrubicky+Cinania+supercumputer (v tomto pripade Boinc) moze priniest dobre, kvalitne a hmatatelne vysledky.

Ale to je len moj dojem po zbeznom precitani ich stranok, naplne projektu a mojich skusenosti s Cinanmi vo vede.
Ked prispejem dostatocne cancer veciam (urcite nie skor ako za par mesiacov), pozriem sa na to podrobnejsie, najma na doterajsie publikacie autorov projektu (snad ich doplnia :) )..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

Hmmm, tak ty si dokonca cital ich stranku... Ja som si len pozrel kto sa projektu zucastnuje a uz som to odklikaval v nastaveniach... Nie ze by som mal proti tomu nieco konkretne ako ty. Len som chytil zly pocit, tak som ho pocuvol. Mozes si samozrejme mysliet, ze zle tusaky su nieco nevedecke... No ale parkrat som zly tusak nepocuvol a neskoncilo to dobre (napriklad raz som sa vytrieskal na motorke). A zase parkrat som tusak pocuvol a napriklad som nespadol do kanala...

To co si napisal o Cinanoch uplne zapada do mojej mozaiky o nich. Su to naozaj mrsinozruti. A vsetci ich dlhodobo podcenovali, aj vdaka tomu sa dostali tam kde su. Na to, ze projekt prinesie uzitocne vysledky, neverim kvoli tomu, ze vidim ako to tu chodi.
Niezeby boli uplne neschopni... ale jeden vysoko pravdepodobny scenar je ten, ze sice jednotlivi ludia sa aj budu snazit, aj nieco nove najdu, ale v dezorganizacii a chaose (nezosumarizuju vysledky a nepublikuju ich) sa celkovy vysledok strati.
Dalsia moznost je, ze skutocnym cielom cinskeho projektu nie je to, co je deklarovane, ale nieco ine (co by sa nam vobec nepacilo). Napriklad ziskat kontakty v zahranici, dostat sa k novym informaciam a technologiam - a potom tento WCG projekt zapadne prachom, ludia totalne zmiznu zo sceny - a o par rokov sa sudruhovia vytasia s novou prevratnou cinskou technologiou, ktora ale nebude zadarmo pre vsetkych (respektive to nebude technologia, ale priamo vyrobky) - a s davno vyhnitym WCG projektom si to nikto nespoji.
Este dalsia moznost je, ze je to len sikovny napad ako od cinskej vlady (a mozno aj nejakych zahranicnych firiem) vytiahnut kopec prachov. Cinska vlada teraz do vedy vali vela penazi... pritazlive pre podvodnikov.
No a samozrejme je mozne aj to, ze su to poctivi vyskumnici a naozaj to nakoniec zvladnu a vysledky seriozne publikuju a osoh z nich bude mat cele ludstvo... Zelam im v tom vela stastia, ale moje kompy maju teraz strasne vela inej prace, takze im v tom bohuzial nemozem pomoct.

:evil: V tejto suvislosti si nemozem odpustit jednu podpasovku: Ako Orbit? - Bezi? Bezi? :evil:
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

No uvidime ako Cinosi dopadnu v boinc.. :)
Palo M. napísal:V tejto suvislosti si nemozem odpustit jednu podpasovku: Ako Orbit? - Bezi? Bezi? :evil:
Aka podpasovka? Orbit(er) predsa leti, len nevieme kedy dopadne... :-D
Palo, este raz pripominam ZAKLADNE pravidlo vedeckeho pristupu - TRPEZLIVOST.
Pochybujem, ze Pasquale si vala sunky a ma na stole vylozene nohy s dvojtyzdnovymi ponozkami.. :) Proste ma ine povinnosti, orbit je len jeden z projektov ktore ho zivia. Ja som pokojny a tesim sa ked bude dalsia faza. Uplne vykaslat sa na to nemoze, pretoze to by mal problem, aj kvoli NASA grantu.
A ci to bude zajtra, alebo o rok - vies ake su obezne doby asteroidov? kyrs, Myrs etc... :wink:
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Aka podpasovka? Orbit(er) predsa leti, len nevieme kedy dopadne... :-D
Palo, este raz pripominam ZAKLADNE pravidlo vedeckeho pristupu - TRPEZLIVOST.
Pochybujem, ze Pasquale si vala sunky a ma na stole vylozene nohy s dvojtyzdnovymi ponozkami.. :) Proste ma ine povinnosti, orbit je len jeden z projektov ktore ho zivia. Ja som pokojny a tesim sa ked bude dalsia faza. Uplne vykaslat sa na to nemoze, pretoze to by mal problem, aj kvoli NASA grantu.
A ci to bude zajtra, alebo o rok - vies ake su obezne doby asteroidov? kyrs, Myrs etc... :wink:
Ja sa povazujem za pomerne trpezliveho cloveka - kludne by som vydrzal pocitat Orbit par rokov bez toho, ze by sme objavili novy objekt - keby ovsem bolo co pocitat.
Teraz zase neboli pol roka informacie od projektu... Ked este bezal SurveySimulator, tak som skompiloval jeho 64bit verziu, ktora bezala o dost rychlejsie ako stock - ale asi len mne a Heftovi, lebo jednotky dosli velmi skoro... a potom bolo rok uplne ticho od projektu. Tak som si povedal, ze na to kaslem az kym neskonci beta a nebude ostra verzia. Ako by som asi dopadol, keby som urobil optimalizaciu aj pre SurveyReview? Myslim ze tak isto - kym by som skompiloval a otestoval optimalizaciu, uz by neboli jednotky...
Mozno Pasquale nema vylozene nohy a ma vela inych povinnosti - ale akonahle spustil svoj BOINC projekt, ma aj iste zavazky voci ucastnikom projektu - ktore tiez mozeme povazovat za jeho "povinnosti" - napriklad informovat ucastnikov o stave. Nie je to nikde zakotvene ani pravne vymahatelne - ale ludia to tak vnimaju. Tak ako je vseobecne povazovane za slusne pozdravit...
Celkovo v tom, ako (ne)funguje Orbit vidim iste stycne body s cinskym slendrianstvom, preto som to spomenul v tejto teme (samozrejme podstatny rozdiel je v tom, ze Pasquale ma tie zavazky voci NASA, takze je omnoho pravdepodobnejsie, ze vysledky nakoniec budu).

Pre porovnanie spomeniem iny pripad - linuxova distribucia Debian, ktoru pouzivam. Asi pred rokom ohlasili zmenu pristupu k vydavaniu novych verzii - ze budu mrazit testing vetvu pravidelne, kazde dva roky, vzdy v decembri neparneho roka. Prve zmrazenie malo nastat v decembri 2009. Nebolo. Ale projekt oznamil, ze sa to posuva na neurcito a ake su k tomu dovody. Po stvrtroku stale nezmrazene... ale chodia mi mailom projektove novinky a tam vidim, co sa v projekte deje. No a prednedavnom prisiel konecne mail - testing je zmrazeny. Povedal som si - najvyssi cas. Na desktope som mal Ubuntu 9.04 ktoremu konci podpora v oktobri 2010, tak som si povedal, ze by to snad mohli stihnut dovtedy (+ 1 mesiac by som vydrzal aj z nepodporovanou verziou)... Po nejakom tyzdni prisla dalsia novinka, ze release noveho stable ocakavaju az na konci roka (viac ako typicke 3 mesiace, lebo tentoraz je viac release-critical bugov ako hocikedy predtym). A po tejto informacii som sa rozhodol, ze s desktopom nebudem cakat na stable debian. Nahodil som teda na desktope Ubuntu 10.04.1 LTS a bezi mi to fajn. Aj ked som sa tesil na Debian... Nakoniec, Debian mam na serveroch, takze ked vyjde novy stable, tak ho tam nahodim - a takisto Ubuntu ma s Debianom velmi vela spolocneho, takze to nevnimam ako tragediu.
Zaver: Aj ked veci nedopadli celkom tak, ako som si povodne predstavoval, chapem situaciu - a nasiel som si sposob, ako fungovat dalej. Vdaka tomu, ze projekt informoval o stave veci (aj ked tie informacie neboli potesujuce).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa dango »

pozeram statistiky a asi moc nas neprispieva do tohoto projektu, kedze denne prispievame iba 26 dnami
(Avg. Run Time Per Calendar Day (y:d:h:m:s) 0:026:13:51:19)

a ja prispievam cca 5-6 dnami /den

daju sa nejak vylistovat aktivni clenovia ako to je pri ne-wcg projektoch?
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Hefto99 »

dango napísal:pozeram statistiky a asi moc nas neprispieva do tohoto projektu, kedze denne prispievame iba 26 dnami
(Avg. Run Time Per Calendar Day (y:d:h:m:s) 0:026:13:51:19)

a ja prispievam cca 5-6 dnami /den

daju sa nejak vylistovat aktivni clenovia ako to je pri ne-wcg projektoch?
Avg. run time je znacne skreslujuci - pocita sa na zaklade celkoveho poctu odpracovanych dni a dlzky trvania timu (zase v dnoch), takze nehovori nic o tom aky je aktualny denny prirastok. Napr. posledne 3-4 mesiace ja sam prispievam cca 16-20 dnami ...a Avg. Run Time Per Calendar Day mam 9:13... pretoze prvych par mesiacov od zalozenia uctu som tomuto projektu venoval maly vypoctovy cas.

Ak chces vediet kolko ludi realne pocita, mozes sa pozriet na:
boincsynergy
alebo
boincstats

.. ale mas pravdu, vela ludi tento projekt nepocita.. mozno je to sposobene tym, ze WCG je kreditovo nezaujimave...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Aj ked je naozaj pravda, ze WCG nie je kreditovo stedre, nemyslim, ze nizka ucast boinc.sk v tomto projekte je len dosledkom tohto. Myslim, ze nam chyba nejaky pekny prehladovy a najma zrozumitelny a motivujuci clanok o tom, preco je tento projekt vynimocny, resp. preco ma zmysel zapojit sa do jeho podprojektov.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa dango »

prave som si vsimol, ze aj wcg ma vypisane rozne challenge. ale prihlasenie do challenge moze urobit asi iba spravca timu (co je u nas neviem kto :D )
zatial som sa nedocital, ale mozno to bude ako v pripade primegridu, ze pocas challenge-i je pridelovanych viac bodov.... tak preco sa nezapojit? :) a dalsia vec, co som si vsimol, ze za rovnaky cas pre CEP2 vs. HCMD2 je rozdiel v bodoch 5 nasobny
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Prave som si vsimol, ze uz par dni dostavam nove WUs z Clean Energy Project Phase 2. Nesledujem, ci sa rozbehol globalne, alebo len pre Win, kazdopadne su nove WUs pre win..

Druha faza sa od prvej odlisuje tym, ze zatialco prva faza hladala zaujimave molekuly pre solarne clanky pomocou molekularnych simulacii, faza 2 pouziva kvantove simulacie. Uz som to tu urcite spominal, takze len pripominam, ze molekularna dynamika ma vyhodu ze dokaze ratat velke systemy, ale pomocou priblizeni, zatialco kvantovy pristup pocita interakcie atomov na urovni elementarnych castic, a teda ovela presnejsie, realistickejsie a spolahlivejsie - avsak za cenu ovela vacsej vypoctovej narocnosti.

Anyway, faza dva je teda presnejsia a realistickejsia.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

CEP2 bezi uz od juna 2010 :), ved uz mame s Heftom smaragdove badge :D, ale najprv bola aplikacia len pre Linux :mrgreen:.

Z tychto grafov na WCG fore sa da usudit, ako prebiehalo pocitanie jednotiek v poslednych mesiacoch pre jednotlive projekty, v pravom dolnom rohu grafu je vidiet aj celkovy progres projektu - napriklad HFCC ja na 75%, HCMD2 ani nie v polovici...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dik Palo sa link na grafy, pekne a uzitocne...

Ano, uz si spominam, ze ked som si vybral moj treti WCG projekt, bol len na linuxe.. Cas som venoval len vyberu projektu (vedecka uzitocnost atd), takze viem presne co a preco chcem ratat, ale ostatne veci (aplikacie pre platformy, datumy spustenia etc) uz nemam velmi chut / cas sledovat. Takze dik za upresnenie o geneze linux/win aplikacie..
tak snad identifikuju nadejne molekuly na solar cells..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa dango »

vcera podvecer spustilo WCG novy podprojekt "Drug Search for Leishmaniasis" maly narok na disk - par mb, takisto ram - cca 35mb na 1 WU. prvotny download niekolko malych a 15-20 4megovych suborov, inac jednotky male na download/upload.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak som chcel pozriet na vedecku stranku projektu - a nedostupna... A ako pozeram, je to v Kolumbii, tak snad to IBM dobre skontrolovalo 8).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Napísať odpoveď