World Community Grid zakladne info

Diskusia k ostatným projekom a k projektom vo vývojovom resp. prípravnom štádiu

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:A ako pozeram, je to v Kolumbii, tak snad to IBM dobre skontrolovalo 8).
Mas snad nieco proti univerzitnemu vyskumu financovanemu drogovymi kartelmi? :-)
Ale vazne - o tej chorobe sa priznam som napriek jej rozsirenosti a smrtelnosti v tropickych krajinach nikdy nepocul. Velmi zaujimava choroba, prvoky napadaju a rozmnozuju sa v jednom type bielych kriviniek, takych chorob nie je vela, naozaj zaujimave (a nebepecne).
Snad rozchodia stranku co najskor, to je zla prezentacia projektu ked je najdolezitejsia cast stranky nedostupna. Zeby necakali taky naval zaujemcov?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Mas snad nieco proti univerzitnemu vyskumu financovanemu drogovymi kartelmi? :-)
Ak sa univerzitny vyskum tyka hladania lieku proti nebezpecnym chorobam, task proti tomu nemam nic. Keby sa ovsem vyskum zaoberal niecim "trocha inym" ako su deklarovane ciele (napriklad nove synteticke drogy), tak na to by som velmi vypoctovy vykon nedaval... 8)
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa dango »

Palo M. napísal:
Duro Kotulic Bunta napísal:Mas snad nieco proti univerzitnemu vyskumu financovanemu drogovymi kartelmi? :-)
Ak sa univerzitny vyskum tyka hladania lieku proti nebezpecnym chorobam, task proti tomu nemam nic. Keby sa ovsem vyskum zaoberal niecim "trocha inym" ako su deklarovane ciele (napriklad nove synteticke drogy), tak na to by som velmi vypoctovy vykon nedaval... 8)
aj tak davas vykon na drogy. "lieky" su len chemia a farmaceuticky priemysel je tak dokonala mafianska drogova partia, ale nikto si to nepripusta.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

dango napísal:aj tak davas vykon na drogy. "lieky" su len chemia a farmaceuticky priemysel je tak dokonala mafianska drogova partia, ale nikto si to nepripusta.
Lieky sa po anglicky povie "drugs", takze isty spolocny zaklad tam rozhodne je :mrgreen:.
Ale je rozdiel, ci niekto vyvija lieky preto, aby vyliecil doteraz neliecitelne choroby, alebo ci vyvija jednoducho chemikalie ktorych primarnym cielom je vyvolat v ludoch zavislost a potom tahat z nich prachy. Farmaceuticke firmy uz zjavne coraz viac frcia aj v tom druhom "biznise"...

WCG projekty ale nie su priamo pre konkretne pre farmaceuticke firmy, robia to univerzity a vysledky musia byt dostupne kazdemu. Ano, su dostupne aj tym svinskym farmaceutickym firmam... ale su dostupne napriklad aj cinskym ci indickym statnym farmaceutickym firmam, ktore zatial maju uplne ine ciele - a prave tieto krajiny tretieho sveta to potom mozu vyvazovat (niezeby stlacili ceny nadol, na to su zapadne firmy v EU dobre zakamenovane - ale treti svet moze profitovat z lacnych liekov ktore si sam vyrobi a zapadna dementkracia nech sa sama uzerie svojim hyenizmom - ak teda zavcasu nenajde odvahu zatiahnut rucnu brzdu).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

Objavil sa novy podprojekt v ramci WCG: GO Fight Against Malaria
Zastresuje to ten isty chlapik, co FightAIDS@Home.
Pokial som vyrozumel, tak tento projekt ma trocha ine ciele nez existujuci malariacontrol.net - ten sa snazi simulovat rozsirenie malarie globalne, kym GFAM sa snazi najst liek na zmutovany druh malarie, ktory je odolny voci existujucim liekom.
O malariacontrol.net ale nemam vela informacii - sam ho nepocitam a bohuzial nemame na webe clanky, ktore by pokryvali tento projekt (ked to porovnam napriklad s CPDN, kde som o detailoch tiez povodne takmer nic nevedel, ale vdaka Marpesovej knihe o CPDN som sa dozvedel vela). Takze som si to len tak zbezne pozrel a ciele sa mi zdaju ine...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa dango »

tieto exoticke choroby su dobre na ciastocne udrziavanie populacie, ktora sa aj tak velmi rychlo mnozi a uz dnes nam v europe cierni obyvatelia prerastaju cez hlavu :evil:
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa marpes »

... a nemyslis, ze migraciu sposobili podmienky vytvorene bielou populaciou? Neutekaju predsa z domu preto ze by ich tam bolo vela.
Tento projekt povazujem za jeden z najprospesnejsich.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

Cez hlavu nam prerastli hlavne politici, ktori su zodpovedni aj za zvysenu migraciu... ale to uz sklzame off-topic.
Este by som podotkol, ze klimaticke podmienky sa menia (a teraz ponechajme stranou, ci k tomu clovek prispieva vyrazne alebo nie) a malaria hrozi rozsirenim aj do nasich koncin. Myslim, ze prislusne komare uz sa sporadicky objavili aj na vychodnom Slovensku. Takze je aj mozne, ze skusenosti z boja s malariou sa nam raz velmi dobre zidu.
A tiez si myslim, ze riesenie pre krajiny tretieho sveta nie je v tom, posielat im tam nejaku kvazihumanitarnu pomoc, ani postavit plot s gulometnymi hniezdami na vrchu. Ale ked im ukazeme formulu "aha, tu je liek na malariu, vyrobte si sami, postarajte sa o seba", tak je omnoho vacsia sanca, ze "zostanu doma" - pretoze to tam bude pre nich znesitelnejsie, ako sa trepat na druhy koniec sveta. A naucia sa, ze veci nie su zadarmo, ale ze sa treba aspon trocha snazit.
Prave preto je WCG aj u mna jeden z najoblubenejsich projektov.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa dango »

vyborne popisana cela problematika afriky a podpory od bielych ludi pre tento kontinent v tomto clanku:
http://vacko.blog.sme.sk/c/282347/Afric ... pomoc.html
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa marpes »

Ked dam niekomu najest, vyriesim jeho jeden z mnohych problemov na 12 hodin.
Ked dam niekomu oblecenie, vyriesim jeden z jeho mnohych problemov na jednu sezonu.
Ked dam peniaze vlade biednych krajin, otvorim brany neobmedzenej korupcii.
Ked v biednej krajine postavim tovaren a necham si ju stale pre seba, zotrocim narod krajimy.
Jedine investicie do rozvoja potrebnych oblasti spolu so zatiahnutim domacej populacie do tohoto rozvoja dava zmysel pomoci. Ucit a naucit, ako iste oblasti problemov zvladnut aj pre vzdialenejsiu buducnost.

nas drobny prispevok v tomto projekte je v moznosti dopracovania sa istych predpokladov, ktore budu vyuzitelne aj v inych oblastiach - vid vyskyt tropickeho hmyzu v miernych pasmach.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

Dalsi podprojekt v ramci WCG: Say No to Schistosoma.

Ked som si pozrel, ze to po vedeckej stranke zastesuje univerzita v brazilskom Belo Horizonte, okamzite som si spomenul na staru cesku textovku "A to snad ne?!" - tam v jednej casti bolo treba ist prave do Belo Horizonte do laboratoria (!) analyzovat vzorku pody. 8)
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Urcite zaujimavy projekt, tohto cerva dostal aj jeden moj kamarat, ked bol na turistike pri Viktoriinom jazere, a na Slovensku ked sa vratil tak nevedeli zistit co mu je. Musel ist do Nemecka, tam velmi rychlo zistili pricinu, nasadili lieky, a po tyzdni bolo po parazitovi. Je to neprijemne ochorenie, clovek sa velmi lahko nainfikuje a nasledky su devastujuce.

Co ma vsak na projekte uplne prekvapilo, je chybajuca ZAKLADNA informacia - preco je potrebne vyvijat nove lieky, ked lieky proti tomuto parazitovi su dobre zname a hlavne ucinne? (praziquantel, za tyzden kompletne a ucinne parazita znici).
Tuto informaciu som nenasiel ani na WCG ani priamo na stranke univerzity. Malo by to byt velkym cervenym pismom, pretoze ked maju ludia venovat elektricku energiu projektu, ktory vyvija nieco, co uz existuje, tak by si to vyzadovalo vysvetlenie.

Chapem, ze chcu asi najst este ucinnejsi liek, alebo mozno lacnejsi - ale kazdopadne je to podstatna informacia, ktoru uplne zanedbali.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Co ma vsak na projekte uplne prekvapilo, je chybajuca ZAKLADNA informacia - preco je potrebne vyvijat nove lieky, ked lieky proti tomuto parazitovi su dobre zname a hlavne ucinne? (praziquantel, za tyzden kompletne a ucinne parazita znici).
Ja som tam tu info nasiel hned, vo FAQ: https://secure.worldcommunitygrid.org/r ... faq.do#566
An orally administered drug called praziquantel is currently the best treatment for schistosomiasis. However, there is evidence that Schistosoma may become resistant to praziquantel.
Takze najvacsi dovod: Momentalne pouzivany liek prestava byt ucinny.
Druhy dovod: Vyvoj robi Brazilia. Je lepsie, ked sa takyto vyskum presunie prave do tych krajin, kde tie choroby su - nech sa s nimi vysporiadaju sami (v Brazilii sa schistosomoza vyskytuje tiez, aj ked v Afrike je to omnoho horsie).
Dalsi dovod moze byt ta cena, aj ked najviac penazi asi stoji "distribucia" a nie liek samotny (klasicky problem tretieho sveta - ludski paraziti)... toto projekt asi nevyriesi.
No a je to najrozsirenejsia choroba ktoru sposobuju cervy.

Takze celkovo su to dost dobre dovody...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dik, ano, ak sa cerv stava rezistentnym, tak potom je to velmi vazny dovod.
Az natolko vazny, ze to mohli dat rovno do overview (stacila jedna vedlajsia veta), a nie az do FAQ.

Anyway, pekny projekt, najma kvoli tym stovkam milionov infikovanych...

Inak teda z evolucneho hladiska je velmi zaujimave, ak sa cerv (to znamena mnohobunkovy organizmus) stava rezistentnym voci lieku. U bakterii to nie je az take prekvapujuce, kedze su pomerne jednoduche a vdaka tomu aj flexibilne. Ale u mnohobunkovca? Uff. Mnohobunkovce su vacsinou komplexne organizmy, ktore sa lahko likviduju externym zasahom, a ktore sa tazko menia - pretoze akakolvek zmena ma za nasledok prerobenie velkych casti ich biochemizmu (kedze kazda zmena vyvola desat dalsich zmien a tie dalsich desat zmien atd). Vypestovat si odolnost znamena nieco zmenit, a teda ak to ten cerv zvlada uz za par desatroci, tak klobuk dolu.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: World Community Grid zakladne info

Príspevok od používateľa dango »

mozno ho WCG zaradil aj pre mohutnost tejto organizacie alebo ako to nazvat. Vypoctovy vykon univerzity by tento projekt pocital okolo 30 rokov, tym, ze teraz je vo WCG predpokladaju, ze za rok, mozno nieco menej by mohol byt ukonceny
Napísať odpoveď