Strana 1 z 24

MilkyWay@home

Napísané: Po Sep 17, 2007 2:57 am
od používateľa PavolR
Projekty pod BOINC pribudaju. Tu je dalsi projekt:

Blizsie informacie na strankach projektu: http://milkyway.cs.rpi.edu/milkyway/

Nas tym je zalozeny: http://milkyway.cs.rpi.edu/milkyway/cre ... ?teamid=45

Chyba tu aplikacia pre windows. :(

Napísané: Po Sep 17, 2007 3:53 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Tak toto je velmi zaujimavy projekt, uvidime ako sa to rozbehne.

Evolucia nasej Galaxie ma totiz velmi zavazne dosledky pre zivot na Zemi - ovela vacsie ako by sa na prvy pohlad zdalo.

1. Velka hustota medzihviezdnej hmoty (plynu a prachu) cez ktoru nase SLnko prechadza ma vplyv na gravitacnu rovnovahu tzv. Oortovho oblaku - co je pasmo daleko za Plutom obsahujuce niekolko miliard kometarnych jadier. Ak sa narusi rovnovaha tohoto oblaku (napr. prechodom cez hustejsie medzihviezdne mracna alebo blizko inej hviezdy), moze sa uvolnit velke mnzostvo komet, ktore nasledne zamieria do stredu slnecnej sustavy - dosledky mozu byt jasne, zvysene bombardovanie Zeme kometami a asteroidmi. Ich velkost moze byt bez probemov niekolko desiatok kilometrov (pre pripomenutie - asteroid co sposobil pred 65 mln. rokmi vyhynutie Dinosaurov mal priemer cca 10 km).
Cize napr. ak nase Slnko bude prechadzat cez spiralove rameno (uz niekolko miliard rokov sa totiz nase Slnko nastastie nachadza prave medzi dvoma spiralovymi ramenami Galaxie), tak buducnost nevyzera velmi ruzovo...

2. Vyvoj Galaxie je velmi dolezity aj pre celkovu pravdepdobnost existencie zivota v nej, pretoze okrem vlyvu ktory som spomenul tu je este dalsi zavazny vplyv - pritomnost tazsich prvkov (cize napr. uhlik, kyslik, zelezo...). Rozmistnenie tychto prvkov jednoznacne podmienuje moznost vzniku zivota (ak mate malo tazkych prvkov, nema velmi zivot z coho vzniknut), pretoze vodik a helium samo o sebe neumoznuje vytvarat zlozite molekuly a teda ani chemicky zalozenu vymenu energie (a na vymene chemickej energie je zivot zalozeny).

3. Tretim faktorom ktory vyrazne zavysi od nasej polohy v Galaxii (a teda jej evolucie) je moznost katastrofy v podobe blizkeho vybuchu supernovy alebo tzv. GRB (gama ray burst). Supernova je jasna - ak blizko nejaka vybuchne (blizko znamena napr. tak cca do 20 svetelnych rokov) tak gama ziarenie zo supernovy v priebehu niekolkych dni az tyzdnov kompletne znici ozonovu vrstvu Zeme a kedze toto bude trvat niekolko rokov tak medzitym vyhynie vacsina (ak nie vsetky) organizmy, pretoze sa znici potravinovy retazec (okrem rakoviny koze a sliznic ktora zabije vacisnu zvierat budu znicene aj rastliny a takisto plankton v oceanoch, cize vyhynu aj morske tvory ktore by inak boli pred UV ziarenim chranene vodou, pretoze plankton je zakladnou zlozkou potravy v oceane, zakladom potravinoveho retazca).
GRB su na tm podobne, s tym, ze tento vybuch (ktoreho pricina zatial nie je celkom znama, prepodklada sa ze sa jedna o zlucenie dvoch ciernych dier) by znicil ozonovu vrstvu Zeme z este vacsej vzdialenosti (kedze produkuje este viac gama ziarenia ako supernova). Je podozrenie, ze niektore z velkych vyhynuti v minulosti boli sposobene prave supernovami alebo GRBmi.

A toto vsetko - teda dlhodoby osud nasej civilizacie a zaroven aj ohranicenie oblasti, v ktorych mozeme hladat mimozemske civilizacie, zavisi prave od evolucie nasej Galaxie.
Takze rozhodne ziadna zbytocnost.

Btw, pred casom som napisal popularnovedecky clanok o galaktickej a hviezdnej obyvatelnej zone (vysiel v 21.stoleti a teraz som si uz nie celkom isty, ale tusim slovenska verzia aj v Quarku), pricom ta prva priamo suvisi s evoluciou galaxie (vedci robili aj pocitacove simulacie) - ak by bol zaujem, mozem ten clanok poslat alebo ak by sa niekomu chcelo tak by to mohol dat do html a dat to sem na web.
Chcelo by sa niekomu dat to do html? Ja bohuzial urcite nebudem mat cas, mozem to dodat ako wordacky dokument.
Word tusim dokaze priamo exportovat do html, ale nikdy som to neskusal a nedoverujem efektivnej konverzii z dielne Microsoftu - ale mozno to v pohode funguje a konverzia by teda mozno bola otazkou par sekund...

Any idea?

Napísané: Po Sep 17, 2007 8:45 pm
od používateľa Honza
Duro Kotulic Bunta napísal:Word tusim dokaze priamo exportovat do html, ale nikdy som to neskusal a nedoverujem efektivnej konverzii z dielne Microsoftu - ale mozno to v pohode funguje a konverzia by teda mozno bola otazkou par sekund...
Word je primo odstrasujicim pripadem prevodu do html. Microsoft je efektivni pouze kdyz jde o business - v programovani to nikdy neumeli.
Posli mi to na mail, zkusim se na to podivat a do html prevest.

Napísané: St Sep 19, 2007 7:18 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Diky, poslem ti to hned ako to vyhrabem doma zo stareho notebooku (co mozem chvilu trvat lebo domov prichadzam tieto dni dost neskoro). Do konca tyzdna ti to urcite poslem.

Napísané: St Nov 28, 2007 3:32 pm
od používateľa Merlin

Napísané: Št Nov 29, 2007 6:35 am
od používateľa Merlin
Včera došlo konečně k posunu ve věci fixního kreditu. Podle admina projektu Travise by nové WU měly dávat 2,00 místo 1,00 kr. Není to nic moc, ale už to není výsměch našim CPU.

Napísané: Št Nov 29, 2007 6:35 pm
od používateľa PavolR
Dolezite je, ze sa to vyriesilo. Hlavna vec, ze vsetci budu spokojni. :)

Napísané: Ut Dec 11, 2007 8:16 am
od používateľa PavolR
Tu je obmedzeny pocet jednotiek maximalne na 20.

Re: MilkyWay@home

Napísané: So Dec 15, 2007 7:44 pm
od používateľa PavolR
Founder tymu sa stal tahanko. :)

Re: MilkyWay@home

Napísané: So Dec 15, 2007 10:02 pm
od používateľa tahanko
dik :wink:
co sa tyka obmedzenia poctu jednotiek: celkovy pocet na stroj je 2000, max. moze byt naraz na pocitaci 20 jednotiek (rozpocitane, neodoslane atd.)
este im trochu blbne server aj komunikacia s boincstats.com, ale dufajme ze sa to casom vyriesi :)
neskor napisem viacej o projekte

a keby sa niekto pridal slo by to rychlejsie

Re: MilkyWay@home

Napísané: Ut Jan 08, 2008 11:30 pm
od používateľa Hefto99
MilkyWay bude mat nasledujuce obdobie (blizsie nespecifikovane) vypadky. Lab support bude zistovat preco mal server pocas uplynuleho obdobia vypadky :-)

Re: MilkyWay@home

Napísané: Št Jan 31, 2008 6:10 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Na uverejnenie bol zaslany vcelku zaujimavy clanok tykajuci sa porovania Milkyway@home a vypoctom na superpocitaci Bluegene. Boinc obstal velmi dobre.

http://www.cs.rpi.edu/~deselt/hcw2008camera.pdf

Mimochodom - par mojich poznamok k projektu MilkyWay - je to velmi zaujimavy projekt, napr. je pritazlive jeho doplnanie sa s projektom Cosmology (co sa tyka vedeckeho backgroundu) - Cosmology@home totiz modeluje vyvoj vesmiru, zatial co MilkyWay@home modeluje vyvoj Galaxie. Galaxie su stavebnymi kamenmi velkoskalovej struktury vesmiru, a preto ze je velmi dobre vediet ako sa mozu vyvijat - velkoskalova struktura vesmiru dokaze urcit napr. frekvenciu zrazok galaxii, a simulacie vyvoja galaxie zas dokazu urcit co sa stane ked sa galaxia vyvija (sucastou coho su aj zrazky a pohlcovanie inych galaxii - napr. nasa Mliecna draha pohlcuje Velke a Male Magellanovo Mracno (bohuzial obe viditelne len na juznej pologuli Zeme), a dalsich niekolko desiatok trpaslicich galaxii), a o cca 5 miliard rokov sa nasa mliecna cesta zrazi s najblizsou velkou spiralovou galaxiou - M31 v Andromede.

A ak si este aj tak hovorite, ze simulovat vyvoj nasho hviezdneho ostrova je zbytocne, tak je tu este dalsi - a pritazlivejsi - argument: od vyvoja nasej Galaxie velmi zavisi vyvoj zivota na Zemi (pretoze Slnko prechadza medzi galaktickymi ramenami, pricom prechod cez ne znamena zhustenie medzihviezdnej hmoty, a to sposobi narusenie drah miliard komet v tzv. Oortovom oblaku na periferii Slnecnej sustavy - komety sa zacnu uvolnovat a zvysuju riziko dopadu asteroidov na Zem (ake su nasledky by nam vedeli povedat napr. dinosauri keby tu este boli :-) ). Je len nahoda, ze SLnko sa podozrivo dlho pohybuje prave medzi dvoma galaktickymi ramenami - dokedy ale este? Aj na to dokaze odpovedat projekt Milkyway@home.
Btw, pred casom som napisal clanok prave o jednom velmi zaujimavom dopade simulacii Galaxie - a sice na vplyv vzniku zivota. Zivot totiz vobec nemoze vzniknut hocikde v Galaxii a ani nie v hociakom case/obdobi. Clanok mam v umysle zverejnit na webe boinc.sk, teraz to este zavisi od redakcie casopisu v ktorom vysiel. Je to velmi zaujimava problematika, a je velmi dobre ze vznikol projekt ako je MilkyWay@home.

Re: MilkyWay@home

Napísané: So Mar 01, 2008 11:59 pm
od používateľa matob
Galaxie sú vyvíjajúce sa systémy, ktoré nám umožnia nahliadnuť do toho, ako sa vesmír vyvíjal a aký je dnes.
Dnes už vieme, že galaxie sa často spájajú do väčších galaxii. Vieme to, pretože to pozorujeme
napr. http://www.sdss.org/iotw/NGC5257.jpg alebo
http://www.sdss.org/iotw/StephensQuintet.jpg

Keďže zo Zeme môžeme pozorovať spájanie galaxii len v 2D, naše vedomosti o tomto jave sú značne obmedzené.
V roku 1994 objavil tým, v zložení Rodrigo Ibata, Mike Irwin a Gerry Gilmore; najbližšieho suseda Mliečnej dráhy -
trpazlíčiu elipsovitú galaxiu - Saggitarius (ďalej len SAG). SAG sa nachádza na druhej strane galaktického disku
Mliečnej dráhy, z pohľadu Zeme, a teda je len ťažko viditeľná. Napriek tomu pokrýva veľkú plochu našej oblohy.
Keďze je SAG relatívne malá galaxia, obrovská gravitačná sila Mliečnej dráhy trhá SAG do prúdov, ktoré nasledujú
jadro SAG. Pre lepšie znázornenie je tu simulácia:
http://www.astro.wesleyan.edu/~kvj/surf.mpg

"Úlomky", ktoré takto vznikajú, nám poskytujú unikátny pohľad do našej galaxie. Tieto "úlomky" zo SAG, sú vlastne hviezdy. V súčasnosti vieme poukázať len na to, kde sa hviezda nachádza a kde smeruje. Avšak tento poznatok nám umožňuje vytvoriť mapu, kde tieto hviezdy boli predtým; a vlastne posúvať sa akoby naspäť v čase.
Takýmito "krokmi späť" vlastne získavame akú-takú predstavu o gravitačnom potenciáli Mliečnej dráhy.
Keďže už vieme, že zhruba 90% tohto potenciálu tvorí temná, alebo čierna hmota; budeme schopní získať predstavu
o distribúcii tejto hmoty vrámci Mliečnej dráhy.
Spomínané úlomky sú predmetom výpočtov projektu MilkyWay@home.

Najfrekventovanejšie otázky (FAQ) vrámci projektu sú:
1. Aké budú v budúcnosti Work Units?
Záleží na tom, ako sa vývojári projektu dohodnú na delení práce do jednotlivých WU. Momentálne trvá výpočet
jednej WU 15 - 30 minút na priemernom PC. V budúcnosti sa bude doba výpočtu pohybovať okolo 1-2 hodín.
-V najbližších dňoch sa pripravuje vypustenie novej aplikácie, v. 1.14; ktorá by mala vyriešiť "memory leaks" a mala
by sa zvýšiť stabilita aplikácie.
2. Ako dlho bude projekt trvať?
Prvá odpoveď by bola, neobmedzene.. Je k dispozícii obrovské množstvo dát na preskúmanie. V budúcnosti bude dát
ešte viac ( a kvalitnejších) a taktiež pre rôzne odlišné modely Galaxie.
3. Aké časové obdobie je predmetom skúmania? začíname pri Veľkom Tresku, alebo...?
Projekt nerobí simulácie. Iba analyzuje dáta. Dáta ktoré sú zachytené zo súčasného modelu Galaxie. Primárny zdroj
dát bude Sloan Digital Sky Survey(SDSS), Data Release 6
http://www.sdss.org/
Výsledky analýzy budú dostupné na prípadný výpočet simulácii, ale toto nieje cieľom projektu MWay@home.

MilkyWay@home je rozhodne zaujímavý projekt, ktorý rozhodne stojí za pár hodín CPU času a dúfajme v jeho ďalší
aktívny vývoj.

Re: MilkyWay@home

Napísané: St Mar 05, 2008 7:49 am
od používateľa matob
tak som po včerajšej odstávke servera dostal nové WU, dokonca aplikáciu 1.18...
po spustení prvej mi zmrzol úsmev, keďže po 7 minútach cpu času je progress na 0...
robí to aj vám? :?

...
dlho som sa nehneval, keďže za 10 min bola hotova a dostal som 6.5 kr...
celkom slušné... :D

Re: MilkyWay@home

Napísané: St Mar 05, 2008 9:41 am
od používateľa Hefto99
32-bitove Linuxove aplikacie 1.17 a 1.18 okamzite crashuju, odporucam pozastavit projekt kym nebudu k dispozicii stabilne verzie.

Detailne info najdete v diskusnom fore projektu.