BOINC Vaporware 2009?

Novinky na platforme BOINC

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Pozeram, ze tam pisu vela podobnych veci, ako som pisal ja. Ale ja som to predtym necital. Ani sa nezaoberam internetovym marketingom. Prisaham!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, tvoje navrhy su dobre, aj celkovo s RR, aj tie ciastocne.
Napisem viac zajtra, dnes uz nestiham, musim sa pripravit na ranajsi meeting (idem v skytolle riesit modul staznosti na myto, to bude "zabava" :) )
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Mna viac zaujima, kedy bude GPU Grid, WCG, Malaria ci Rosetta bezat max.
optimalizovana na ATI GPU. Aky je vas odhad ?
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Honza »

Malarka, WCG a Rosetta již mají naplánované vzdání GPU aplikace?
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Kiwi »

No co sledujem, tak v GPU projektoch pomaly ale isto klesame.
Kedze tred je jasny, ak neziskame viac ludi s GPUs, tak budeme klesat.
To vidno aj v statistkach, ze na GPU pocita 12 ludi.
Ak ma CPU teoreticky 20 Gflops a GPU 1 az 5 Tflops, tak urcite
v mnohych projektoch ide cast kodu hodit na GPU, kde sa da
na velkom mnozstve dat aplikovat urcite operacie, ktore by na CPU
trvali vecnost. Lenze akosi kazdy sedi so zalozenymi rukami,
a cakaju co nove prinesie trh do GPGPU.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal:No co sledujem, tak v GPU projektoch pomaly ale isto klesame.
Kedze tred je jasny, ak neziskame viac ludi s GPUs, tak budeme klesat.
Skor by som to formuloval tak, ze ak zaujimavejsie a uzitocnejsie a kvalitnejsie projekty neurobia efektivnu GPU aplikaciu, tak potom nas team bude naozaj klesat, a je to tak dobre, pretoze to znamena, ze pocitame skor pre kvalitu ako kvantitu.
Kiwi napísal: Mna viac zaujima, kedy bude GPU Grid, WCG, Malaria ci Rosetta bezat max.
optimalizovana na ATI GPU. Aky je vas odhad ?
Kiwi, som si skoro isty ze si to nemyslel tak ako si to v kontexte napisal, ale vies ze si vlastne napisal, ze ta vlastne velmi nezaujima, ze Palo a ciastocne aj hefto venovali desiatky (ak nie stovky) hodin casu tvorbe noveho webu a chcu aby ich usilie nevyslo navnivoc? ;)
Btw, ked nebude propagacie (clanky...), tak nebude prilis ani novozapojenych GPUs... :)

Je to jednoducha matematika - napriklad, ja som naratal v projekte Rosetta@home, ktory povazujem za velmi kvalitny, dohromady 67 (slovom sestdesiat sedem) kreditov. Preco? Aj preto, lebo som kedysi napisal clanok na technet.cz, vdaka ktoremu sa preukazatelne zapojilo do Rosetty vyse 400 ludi (v Czech National Teame), z ktorych vacsina zostala pocitat dlhodobo a neskor sa zapojili aj do inych projektov. Suma sumarum - namiesto kupovania novych PC som par hodinami casu prispel projektu dlhodobo niekolkymi stovkami procesorov... preto som nepovazoval (a nepovazujem) za potrebne aby som tych svojich par jadier do projektu dalej zapajal...
A web, to je takisto propagacia, mozno z kratkodobeho pohladu o trosku menej efektivna, ale z dlhodobeho hladiska rovnako dolezita, ak nie dolezitejsia ako clanky v mediach...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ja si furt kladiem otazku, ze preco je do FAH a BONIC zapojenych cca. 10 000 000 hostov
na celom svete, preco to nie je napr. v rade 10^9. A ked tak pocitam, ze vykon GPU bude
rast rapidne, tak co sa da spocitat na 200 CPU, to sa bude dat teraz a neskor na jednej GPU.
Cize cim skor sa portuje ( mozny ) kod na GPU, tym skor sa viac spocita a o to ide.
Tiez je zaujimave, ze preco nie je viac takych ludi ako je Honza. Ked pozeram ine timy,
tak vzdy sa najde niekto, resp. par ludi, ktori robia skoro patinu ci stvrtinu vykonu timu.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa gabberattack »

Hehe, preto mame len jedneho Honzu, lebo v inych firmach asi zakazuju instalovat vlastny soft na firemne masiny. :-) Aspon co viem, tak vacsina firiem to ma takto osetrene.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Kiwi napísal:Ja si furt kladiem otazku, ze preco je do FAH a BONIC zapojenych cca. 10 000 000 hostov na celom svete, preco to nie je napr. v rade 10^9.
Precitaj si este raz, co napisal Duro. Hlavne ten posledny odstavec, o jednoduchej matematike.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi, prepac, ale mas k tomu znacne naivny pristup.

1. Hostov nie je 10^9 pre mnohe priciny, najcastejsie su asi tie, ze
a) ludia o boinc nevedia (malo clankov, webov*, TV propagacie...)
b) nechcu ratat (nie vsetci su altruisti ochotni dat nieco zo svojho zadarmo, to je normalne a pochopitelne, najma v kapitalizme koncentrovanom na osobny prospech a materialno)
c) nemozu ratat (nemaju PC).

2. Preto mame v teame malo GPU, pretoze nie kazdy chce ratat zrovna MW, SETI ci prakticky uplne zbytocny projekt (z praktickeho a v podstate aj vedeckeho hladiska) ako je Collatz.

3. Projekty nevyvijaju GPU aplikacie ako huby po dazdi preto, lebo resources su obmedzene:

a) Urobit aplikaciu na GPU nie je jednoduche, programatorov ktori s tym maju skusenosti nie je vela (najma na vedeckych pracoviskach, kde su progamatormi vacsinou samotni vedci - nie je jednoduche studovat a robit fyziku ci biologiu, a popritom sa este promtne v sulade so svetovymi trendmi stat nielen CPU ale este aj GPU programatormi)

b) Navyse nie kazdy algoritmus sa na paralelny vypocet (ktory je podmienkou vyuzitia vyhod GPU) hodi. Vid napr. Einstein, kde si velmi cenim, ze sa clenovia projektu do toho pustili, a pozri ako to vyzera - sucasny algoritmus je pre paralelne vypocty nevhodny, ledva sa dari vyuzit 14% procesorov v GPU. Programatori musia algoritmus upravit, aby sa co najviac dal paralelizovat, ale to ma svoje racionalne a fyzikou a matematikou dane hranice. A neurobia to z dna na den.

Je vysoka pravdepodobnost, ze 3a a 3b sa tykaju aj inych projektov, ako je napr. Rosetta atd...

-------------
* tento efekt ma aj okrem logickeho aj racionalny/empiricky podklad - pozri sa na Cesku republiku, mala krajina, ale vdaka intenzivnej dlhorocnej propagacii v mediach a udrziavanemu a obsaznemu webu ma jednu z najvyssich ucasti ludi v boinc (credit per capita) na svete... to nie je nahoda.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Tak preco niekto nejde do Markizy ci do Slov. rozhlasu na par min., aby sa viac ludi
o tom dozvedelo. Myslim ze dnes ma PC ci buk takmer kazdy, otazka je, ci da 10 € mesacne
na somariny alebo na elektrinu.
Ked vie niekto algoritmicky mysliet, co fyzik ci matematik vie, tak je uplne jedno ci
pise kod CD 00 00 FF FF C8 D3, alebo ci to pise v Prologu alebo nejakom Stream SDK,
CUDA ci Direct Compute, OpenCL atd. Cize zase sme len u seba, ci chceme alebo nie. :)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal:Tak preco niekto nejde do Markizy ci do Slov. rozhlasu na par min., aby sa viac ludi
o tom dozvedelo. Myslim ze dnes ma PC ci buk takmer kazdy, otazka je, ci da 10 € mesacne
na somariny alebo na elektrinu.
Vobec to nie je take jednoduche. Je to o znamostiach, komunikacii a vztahoch. To vsetko si vyzaduje cas, usilie a aj trochu stastia/nahod.
Kiwi napísal:Ked vie niekto algoritmicky mysliet, co fyzik ci matematik vie, tak je uplne jedno ci
pise kod CD 00 00 FF FF C8 D3, alebo ci to pise v Prologu alebo nejakom Stream SDK,
CUDA ci Direct Compute, OpenCL atd. Cize zase sme len u seba, ci chceme alebo nie. :)
No, s takoto argumentaciou by potom malo byt aj jedno, ci clovek hovori anglicky, japonsky, cinsky alebo arabsky (kazdy jazyk ma predsa logicku strukturu, a ked clovek ovlada jeden alebo dva tak by mal ovladat rychlo aj hociaky iny).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Kiwi napísal:Tak preco niekto nejde do Markizy ci do Slov. rozhlasu na par min.,
nech sa paci, mozes to vyskusat ked je to take jednoduche. Preplatim Ti cestu do BA a spat hned potom ako Ta odvisielaju v televizii.
Kedysi sme sa s Durom snazili oslovit redaktorov v Pravde (po znamosti) s jednym zaujimavim clankom... nebol zaujem.
Kiwi napísal:Ked vie niekto algoritmicky mysliet, co fyzik ci matematik vie, tak je uplne jedno ci
pise kod CD 00 00 FF FF C8 D3, alebo ci to pise v Prologu alebo nejakom Stream SDK,
CUDA ci Direct Compute, OpenCL atd. Cize zase sme len u seba, ci chceme alebo nie. :)
Skus si nieco naprogramovat (nieco zlozitejsie ako "Hello Kiwi") a tento nazor velmi rychlo zmenis :wink:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: BOINC Vaporware 2009?

Príspevok od používateľa marpes »

Ja by som to postavil asi takto:
"Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť, za predpokladu, že vieš ako na to, čím na to a chce sa ti."
Neda sa vsetko zvalovat iba na slabu informovanost, aj ked ta ma velku ulohu. Ale ked sa pozrieme hoci len do statistiky nasho timu, zistime, ze v nom je registrovanych takmer 1400 ludi. To je velka sila. Ale kolko z nich zostalo aktivnych dlhsie ako napr. mesiac, alebo rok?
Dobrovolnicka cinnost nie je o kratkodobom nadseni - to potom konci ako zvieratka po vianociach.
BOINC je o presvedceni. Teraz nechcem hovorit za ostatnych, ale iba sam za seba. Keby bolo ostalo len pri SETI, do ktoreho som sa v pred-BOINC obdobi zapojil, dnes by som uz asi nepocital.
Po prichode CPDN pod BOINC to pre mna zacalo byt zaujimave a mohol som uz hovorit o presvedceni. Svoj druhy PC - 4-jadro som kupoval zu velkej casti prave kvoli tymto vypoctom. Ked mam byt uprimny, nechce sa mi vyhadzovat spolahlive grafiky z mojich strojov, aby som vrazil nie zrovna male peniaze do novych a "po nociach ich prehovaral", aby uz konecne zacali pocitat a vyniesli ma v rebricku timu a dalsich statistikach o par miest vyssie.
Keby mi slo o body (kredity), asi by som nezostal tolke roky pri projekte, ktory objektivne dava najmenej bodov za rovnaký objem vypoctov ako ktorykolvek iny projekt.
Takze moj zaver:
Treba ziskavat novych clenov a (aj) k tomu by mala sluziť stranka timu (samozrejme aj ine aktivity).
Pretavit nadsenie do presvedcenia musi hlavne kazdy sam, ale pomoct k tomu by malo toto forum. Cim? Hlavne aktivitou a v neposlednom rade aj pochvalou pre zacinajucich, aby sme nebrali ako samozrejmost milionove milniky. Aj my sme zacinali od 0 cr.
Spominate si aku sme mali radost z prvych 1000? Uz som veeeelmi dlho nevidel, ze by lider nasho timu v projekte gratuloval niekomu k akemukolvek milniku. Ked sa niekto nepochvali sam, nikto sa nic nedozvie. Skusme sa poobzerat, kazdy v svojich prioritnych projektoch, kde su novi clenovia a vtiahnime ich aj do diskusii sem na forum. Ved aj "stari kozaci" mozu sledovat co zaujima a trapi "mladych boincakov" (aby to nevyzeralo tak, že "ked sa bavia dospeli, mladi maju suchat nohami, ale nie velmi hlucne, aby nerusili").
Napísať odpoveď