Defragmentacia disku

Otázky a pomoc s problémami technického charakteru ako je nastavenie proxy serveru, problém s pripojením na internet a pod.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

AHojte, po dlhsom case som sa rozhodol defragmentovat disk, ale vysledok bol ze 24% fajlov je nedefragmentovatelnych. Nove zbehnutie defragmentacie nepomaha. Disk ma volnych 16% kapacity, co nie je vela a neviem ci to nemoze byt pricina (mozno nema kam ulozit nejake temporary compressed files alebo take nieco).
Nemate nejaku skusenost s tak nekvalitnou defgagmentaciou?
[mam sto chuti ist zajtra kupit druhy disk, dat ho do compu, prehodit nan vacsinu dat a potom uvolneny stary disk disk znova defragmentovat]
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa Honza »

Zkusil bych například Defraggler. Má tu výhodu, že s ním lze defragmentovat pouze vybrané soubory nebo adresáře. Navíc umí i takové vychytávky jako přesunout velké soubory na konec disku (třeba video) a při další defragmentaci už je to rychlejší (protože se zabývá pouze systémovou částí, když se datová moc nemění).
I z pohledu diagnostiky je dobrý.

Jinak jo, překopírování z disku na disk může být rychlejší a důslednější než defragmentace.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa gabberattack »

Myslim, ze na uspesnu defragmentaciu musis mat nejakych 20-25% volnych - napal si zopar DVD a malo by to stacit. :-)
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa Palo M. »

No neviem... mne logicky vychadza, ze ak je na disku aspon tolko miesta, ako je velkost najvacsieho (fragmentovaneho) suboru, tak sa musi dat disk defragmentovat na vyslednu hodnotu fragmentacie suborov bliziacu sa k nule... Pri 250 GB disku je 16% miesta rovne 40 GB... este pri 80 GB disku je to 12.8 GB... Ak nemas prilis velke subory alebo prilis maly disk, tak tych 16% by malo stacit... a ked nie, tak je nieco zhnite v defragmentacnom programe alebo suborovom systeme...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dik chlapi za reakcie - disk ma 160 GB, a najvacsi subor na nom ma cca 4 GB, cize asi by to nemalo krachovat. Vcera vecer som spustil na Honzovu radu ten defraggler (btw, z toho "sudka" pouzivam uz par rokov CCleaner na cistenie registrov a som s nim velmi spokojny - ale defragmentator som bez odporucania veru nehladal), a do rana sa mu podarilo defragmentovat asi tretinu fajlov ktore standard win defrag nevedel, cize vyzera to slubne (rano bolo hotovych ale este len nejakych 30% procesu, takze som zvedavy ked pridem z roboty).

Ale aj tak asi by som mohol kupit novy disk, predsa len mam 160 GB, to je trochu malo (aj ked niekde sa mi povaluje este 250 GB externy, ale ten je plny, a pouzivam ho skor ako zalohu na veci o ktore nechcem prist, a kedze je to maxtor tak to povazujem za spolahlivejsiu zalohu ako DVD)..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa Kiwi »

A co pouzivaju Linuxaci na defragmentaciu ? Napr. na ext3, Reiser, ci ext4 ?
Tiez si myslim, ze defrag. nezavisi na velkosti suboru/ov na disku, aj ked bude disk plny
na 100 %. Staci ked tam bude volny jeden sektor, tak aj subor zaberajuci cely
disk sa da defragmentovat.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Kiwi napísal:A co pouzivaju Linuxaci na defragmentaciu ? Napr. na ext3, Reiser, ci ext4 ?
Tiez si myslim, ze defrag. nezavisi na velkosti suboru/ov na disku, aj ked bude disk plny
na 100 %. Staci ked tam bude volny jeden sektor, tak aj subor zaberajuci cely
disk sa da defragmentovat.
Az na to ze to moze trvat neumerne dlho a vacsina softov ked ma malo voneho miesta tak ta posle do prasku.
IMHO jeden volny sektor je malo, minimalne jeden cylinder alebo blok, fyzicky sa len jeden sektor od cias 5MB diskov a floppy prepisovat neda.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa Kiwi »

Vsetko sa da, len treba robit veci na urovni BIOS.u prip. na urovni firmveru HDD.
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa shafa »

Pro defrag dlouhodobe pouzivam O&Odefrag, 30dni trial.
Vetsinou, to znamena u znamych, na PC s 1 HDD, kde je cca 15% na disku volno a fragmentace cca 40-60%, to delam tak, ze to nejprv prozenu stealth metodou a pak davam complete/name.
Nema cenu na takhle malo mista a velkou fragmentaci davat rovnou metodu Complete, je to sebevrazda, nemusi se to podarit ani za cely vikend - odzkouseno vlasnorucne a na vlastnich nervech cca 10x.
Kazdopadne na systemove disky je Complete/name uzasna metoda.

Ten OO defrag ma plus, ze funguje jako rezident a umi defragovat automaticky na pozadi, takze o tom clovek v podstate nevi.

Linuxaci, co znam, to resi jen presunem dat tam a zpet.

Edit:
pardon, dnes uz se nerika rezident, ale demon, anebo service ;-)
Naposledy upravil/-a shafa v So Mar 21, 2009 9:30 am, upravené celkom 1 krát.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa shafa »

Jeste k vyuziti systemoveho disku - celkem dost se mi na nekolika PC v praci i doma osvedcilo nasledujici:
- zasadne 2 pevne disky
- swap na nesystemovem pevnem disku
- vytvorit permanentni ramdisk a veskery TEMP, TMP, cache webovych prohlizecu atd. namapovat na nej; velikost ramdisku dle vyuziti PC, minimalne 256MB, optimalne cca 512MB

Dusledky jsou takove, ze system v podstate mimo bootu, loadovani z program files a nejakych pakaren s Win nemusi vubec sahat na systemovy disk; fragmentace a rozhazeni souboru zpusobene neustalymi zapisy docasnych souboru vsude mozne v podstate zmizi. Docasne nepotrebne soubory, ktere se v 50% pri normalne nastavenych win stavaji bohuzel permanentnimi, mizi po restartu PC.
Takze v praci mam treba po 1 mesici permanentne zapnuteho pocitace s minimem resetu a bez automaticke defragmentace fragmentaci na urovni 0,5-1%. A to je tvoreno primarne thunderbirdem, pac tam mam vsechny emaily od roku 2006 vcetne priloh (hezkych nekolik tisic emailu, kolik to dela MB radsi nechci vedet, pod cca 1-2GB to ale nepujde)

Jo, a nejrychlejsi zpusob, jak systemovemu disku bez vyse uvedeneho nastaveni "ulevit" je prave promazat veskere tempy, cache prohlizecu a adresare pro uninstall aktualizaci (napr. $NtUninstallKB954600$ atd.) z c:\windows .
Pozor, $hf_mig$ zasadne nemazat !
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa Honza »

Dříve jsem to dělal jako shafa. Pak jsem přešel na systémový disk pod i-RAM.
Nyní to řeším tak, že jako systémový mám SSD (kde fragmentace nebolí) a data mám na síťovém disku.

Třeba v práci na serverech občas defragmentuji složky, kde běží logy aplikací (Exchange, AV kontroly mailu atd.). Není třeba defragmentovat celý disk, ale pouze "živé" adresáře nebo konkrétní fragmentované soubory. Je to mnohem rychlejší a dostatečně účinné.
Na to se defraggler hodí výborně. Je free, na správcovském stroji jej aktualizuji a z ostatních míst pouštím po síti bez instalace.
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa shafa »

Honzo, nezaznamenal jsi po nejakem case pri normalnim nasazeni pocitace s SSD neco takoveto:
http://www.cdr.cz/a/26452
?

Juraj:
jeste k tem xyz nedefragmentovatelnym souborum - na systemovem svazku k tomu bezne dochazi (dle defrag nastroje) - ze nektere systemove soubory nelze defragmentovat. Dale, pokud mas relativne malo mista, tak byvaji problem velke soubory.
Takovy nejcastejsi problem je page file, ktery je jednak systemovy, druhak velky a tretak byva casto na systemovem oddile, takze si s nim dost nastroju nemusi poradit a i kdyz se na disku zda byt misto, tak ho nechaji napr. na 2 casti.
Ono pokud je par souboru fragmentovanych napr. na 2 casti, tak to problem neni, netreba to zas moc prehanet.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa Honza »

Ano, vím o tom a...nezaznamenal.
Schválně jsem si znovu projel ATTO a hodnoty jsou...vyšší než původně. Už ani nevím, jestli jsem od té doby změnil CPU/MB (Q6600 + I975 vs Q9550 + X48) a/nebo OS (W2K3 vs. W2K8).
Každopádně se k SSD nechovám zrovna hezky - běží na tom OS, BOINC 24/7, občas Torrent, blouzdání po netu, občas Adobe Creative Studio, dříve i hry (install, uninstall GB dat), občas defragmentuji (což se nedoporučuje) atd. Prostě co vydrží, i když je to MLC.

Momentálně mám trouble s dlouhým bootovaním (dříve tak 12 vteřin, než naběhly serverové W2K8, což se může klasickému disu jenom zdát) a teď několik minut v poslední fázi. Pravděpodobně nakopnutý systém (mám cache na zápis a mašina mi při OC spadla). Navíc mám 3 dny do aktivace, takže asi reinstaluji rovnou na W2K8 R2. Přičítám to OS, protože scandisk povrchu a všemožné testy včetně ATTO nic neukázaly, náběh programů jako obvykle (4 vteřiny na Adobe Photoshop CS4 atp.)
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa Kiwi »

No kazdemu asi ide o rychlost disku, lebo ten najviac spomaluje system. Zatial pouzivam
len jeden, lebo na RAID ani 2 disky nemam. Vela zalezi na OS a tiez na kvalite disku.
Niekedy mi Ubuntu bootovalo 30 az 40 sekund, odkedy som kupil WD 6400 AAKS
a dal stare Ubuntu 8.10 s ext3, alebo sa mi do aprila na 9.04 a ext4 nechce cakat,
tak bootovanie OS trva 14 sekund, co nie je az taky zly cas, najma ak clovek resetuje
PC, len ked nainstaluje aktualizacie, ktore vyzaduju reset, cca. raz za 1 az 3 dni.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Defragmentacia disku

Príspevok od používateľa Honza »

Obden nutné restartovat systém? To snad ne...
Napísať odpoveď