Jadrovy vybuch na exoplanete

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Jadrovy vybuch na exoplanete

Príspevok od používateľa Kiwi »

Do akej vzdialenosti sme na exoplanete podobnej Zemi schopni zaznamenat jadrovy vybuch,
napr. na odvratenej strane planety, ktory by sa prejavil napr. zmenou 0.002 mag, z celkovej
jasnosti hviezdy, ktoru exoplaneta obieha ?
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Jadrovy vybuch na exoplanete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal:Do akej vzdialenosti sme na exoplanete podobnej Zemi schopni zaznamenat jadrovy vybuch,
napr. na odvratenej strane planety, ktory by sa prejavil napr. zmenou 0.002 mag, z celkovej
jasnosti hviezdy, ktoru exoplaneta obieha ?
Obavam sa ze mimo hranic slnecnej sustavy to nie sme schopni v sucanosti ani v blizkej buducnosti zaznamenat vobec. Dolezite je uvedomit si, ake su pozorovacie metody exoplanet - predovsetkym zakryty materskej hviezdy, a potom gravitacne ovplyvnovanie radialnej rychlosti materskej hviezdy jej planetou. Plus gravitacne sosovkovanie, a - ano, aj priame opticke pozorovanie planety. Okorem posledneho zmienovaneho ani jedna moznost nezavisi na nejakom miniaturnom jave akym je jadrovy vybuch na planete - tento jav totiz nijak nemeni hmotnost planety, ani jej velkost (a teda percento zatieneneho povrchu mateerskej hviezdy pri zakryte). Bohuzial, priame opticke pozorovanie sa doteraz tusim podarilo v 2 (slovom dvoch) pripadoch, ale to samozrejme bola mini bodka ktoru boli vedci radi ze boli schopni vidiet v preziarenom jase materskej hviezdy. Nebolo ani mozne z tak maleho mzostva fotonov urobit spektrum.

Co sa tyka buducnosti, tak bude mozne zistovat zlozenie atmosfery planet - za vhodnych podmienok. Cize analyzovat spektrum svetla pri zakryte materskej hviezdy - malicko sa tam prejavia aj prvky ktore su v atmosfere planety, kedze malicka cast svetlo materskej hviezdy cez planetarnu atmosferu prejde. Lenze toto budeme radi ak sa podari pre hlavne zlozenie atmosfery - cize kyslik, CO2, H2O, a urcite iba ak toho bude aspon niekolko percent az desiatok percent v atmosfere. Zistit pritomnost radioizotopov z jadroveho vybuchu vsak aj tak bude stale nemozne, a to jednak kvoli tomu, ze ich bude mizive percento (ved aj na Zemi musime pouzit specialne citlive detektory aby sme vobec zistili ze sme si tu odpalili niekolko stoviek jadrovych bomb - pretoze vobec nie je lahke odlisit slabe pozadie z jadrovych vybuchov od prirodnej radiacie), a druhak preto, ze chemicky sa radioizotopy spravaju presne tak ako klasicke prvky, takze cisto spektralnou analyzou svetla (inu moznost pri dalekych planetach nemame kym tam neposleme sondu) nezistis ci mas v atmosfere X percent radioaktivneho Cezia alebo obycajneho.

Suma sumarum - mozme byt zatial radi, ze dokazeme zistit, ze niekde exoplaneta je, budeme moct byt o par rokov velmi radi, ak dokazeme zistit zakladne hrube zlozenie atmosfery niektorych planet, ale na zistenie jadroveho vybuchu na odvratenej strane exoplanety mozeme minimalne na par desatroci este uplne zabudnut.
Naposledy upravil/-a Duro Kotulic Bunta v Ut Mar 31, 2009 1:09 pm, upravené celkom 1 krát.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Jadrovy vybuch na exoplanete

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Tak ma teraz napadlo ci Kiwi neplanuje postavit ten svoj reaktor na pritiahnute pozornosti mimozemstanov nejakym jadrovym vybuchom?
Co ked vyroba energie pre pohon pocitacov je len zasterka?
Obrázok
Napísať odpoveď