Prečo je viac zatmení Slnka ako zatmení Mesiaca?

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo je viac zatmení Slnka ako zatmení Mesiaca?

Príspevok od používateľa gabberattack »

matob napísal:Chcel by som sa spýtať, aká je teória, prečo sa mesiac točí presne tak, že ho vidíme vždy len z jednej strany?
Myslim, ze je to v dosledku slapovych javov v priebehu dlheho casu co Zem a Mesiac okolo seba rotuju. U nas slapove javy vyvolavaju priliv a odliv, ktory tu vidam kazdy den, na Mesiaci pravdepodobne presuvaju vnutornu hmotu smerom k Zemi (Zem posobi viac na Mesiac ako opacne) - teda Mesiac by nemal byt absolutna gula, ale hmota by mala byt nahromadena viac na "polovici" privratenej k Zemi a preto aj rotacia Mesiaca sa casom asi prisposobila tak, aby ta "tazsia polovica" bola stale smerom k Zemi. Dufam, ze Duro to upresni, urcite je v tom aj nieco ine ako slapova sila, tu ale moja znalost konci. :-)
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo je viac zatmení Slnka ako zatmení Mesiaca?

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Ja si myslim ze je to preto ze Zem je mensia ako Slko a teda tien "za" Zemou je kuzelovity, teda sa zmensuje a tym padom je mensia pravdepodobnost ze sa Mesiac cely skryje. Co v pripade zatmenia Slnka je pravy opak, kuzel ma vacsi priemer ked vo vzdialenosti Zem-Mesiac pred Zemou ako za Zemou.
Kludne sa smejte, ale dosiel som na to cistou logikou. Pche.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo je viac zatmení Slnka ako zatmení Mesiaca?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi - preco kolmica na terminator nevedie priamo k Slnku? Odpoved je jednoducha - pretoze obloha nad nami je KLENBA, nie dvojrozmerna plocha. Cize tu kolmicu robis zle - na 2D ploche a nie na pologuli nebeskej klenby. Ak si predstavis, ze obloha nad nami je obluk, tak ta kolmica pojde presne do Slnka..

Gabber - v podste mas pravdu co sa tyka slapovych sil sposobujucich viazanu rotaciu mesiaca okolo zeme, ale nie je to sposobene tym, ze polka mesiaca je tazsia ako druha, ale jednoducho tym, ze na blizsiu cast mesiaca zem posobi vacsou grataciou ako na vzdialenejsiu - vznika tym elipticka deformacia mesiaca, a trenie vznikajuce pri takomto "mieseni" brzdi rotaciu. Priliiv teda nie je len na polke Zeme smerujucej prave k Mesaciu, ale aj na presne opacnej polke Zeme.
Inak tu prave je suvislost s tym vzdalnovaim Mesiaca od Zeme, na ktore sa pytal Palo - elipticky tvar deformacie Zeme (vratane prilivu a odlivu) totiz nie je presne v smere Zem-Mesiac, ale mierne pootoceny (kvoli viskozite vody a treniu medzi oceanom a morskym dnom), a to tak, ze gravitacne centrum tejto pootocenej elipsy je miesne PRED centrom mesiaca ako gule (asi o 12 kilometrov). Vysledkom je, ze mesiac je neustale malicko popostrkovany dopredu, a teda ziskava kineticku energiu (a vsetko vdaka treniu morskej vody). A teda sa vzdaluje od Zeme...
Mimochodom, nie je celkom pravda, ze mesiac je stale privrateny jednou stranou - trochu totiz okolo tejto polohy osciluje, takze vidime viac ako 50% jeho povrchu.. vola sa to libracia:
Obrázok

Slavko - nepochopil som presne co si myslel. Kuzel tiena Zeme sa naozaj zmensuje, ale to nie je pricina mensej pravdepodobnosti zatmenia Mesiaca, lebo zatmenie mesiaca nastava vstupom mesiaca do tiena Zeme, ale zatmenie slnka nastava vstupom Zeme do tiena Mesiaca - a tien mesiaca je mensi ako tien Zeme, takze ak by clovek pouzil takuto logiku tak by mu praveze vyahdzalo ze zatmenia slnka by mali byt menej caste ako zatmenia mesiaca...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď