Dnesny APOD (4.8.2009)

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Dnesny APOD (4.8.2009)

Príspevok od používateľa Palo M. »

Dnes je dobry APOD. Schvalne davam linku na anglicku verziu, tam je potom linka na forum... Podla mna jasne okno (to ma napadlo hned, ako som prisiel po ten komentar so 4-mi dalsimi obrazkami a pri zvacseni tohoto tu boli vidiet odrazy... (a aj efekt presypacich hodin tiez napoveda, ze k duplikacii obrazu muselo prist medzi Slnkom a pozorovatelom). No ale niektori este stale vymyslali nejake ine teorie o atmosferickych efektoch...

Inak ako casto pozerate APOD? Ja takmer kazdy den, nielen ze su tam pekne obrazky, ale z popisov sa clovek dozvie vela zaujimavych veci...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Dnesny APOD (4.8.2009)

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

No, o takomto atmosferickom ukaze som nikdy v zivote nepocul, a ak to je naozaj bolo realne vidiet tak je to velmi zaujimave. Na druhej strane treba byt ale urcite dost opatrny, ci nejde len o senzaciechtiveho fotografa...
Ten obrazok co si linkol je jednoznacne cez okno. Avsak tie dalsie nevyzeraju ako odraz na dvojitej tabuli okna - http://apod.nasa.gov/image/0908/IMG_9805.JPG
ten oblak totiz vyzera akoby bol PRED druhym shadow sun...
ale je to tazke hodnotit bez akychkolvek inych info okrem tej fotky - myslim, ze je ovela pravdepodobnejsie ze nejde o atmosfericky ukaz, ale trojite sklo okna a neseriozneho fotografa.

APOD pozeram takmer kazdy den - a presne si myslim, ze tie popisky su velmi oohacujuce, castokrat sa z nch dozviem aj ja nieco nove a to si teda trufnem povedat ze za svoj zivot som absorboval velmi vela astronomickych a astrofyziklanych informacii .. :)
Aj preto som kedysi navrhol MeXovi nech to supne na web, a som rad Palo ze patris medzi fanusikov APODu a dal si to aj na web novy.. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Dnesny APOD (4.8.2009)

Príspevok od používateľa Palo M. »

Prave v tej diskusii bol vysvetleny aj ten zdanlivy "oblak pred" (niektori ludia to foto stmavili, aby bolo vidiet rozdiel jasov, ini zase zosvetlili, aby bolo vidiet odrazy) a aj odraz "druheho Slnka" na vode, dokonca je tam aj pekna schema z ktorej je vidiet, preco je "druhe" Slnko dalej od "prveho" ako "tretie" od "druheho". Takisto tam niekto hodil fotku z uplne ineho miesta a casu, kde je identicky efekt...
Ako som pochopil, fotograf nebol neseriozny, ale tiez hodil taky maly chytak. Totiz stava sa, ze podobne efekty mozu byt vyrobene len fotoaparatom samotnym (odraz medzi sosovkami v objektive, u digitalov aj saturaciou pixelov), a tento fotograf hovoril, ze to bolo nielen odfotene, ale viditelne aj volnym okom. To, ze sa pozeral volnym okom cez sklo dvojiteho okna, to uz nespominal a v tom bol podla mna ten chytak (asi ako ten moj chytak s viditelnymi zatmeniami Mesiaca).

Myslim si, ze vsetky fotky boli fotene z toho isteho miesta, len s inym zoomom (pripadne objektivom).

Mna najviac presvedcil ten efekt "presypacich hodin" - kedy Slnko tesne nad horizontom (vodnou hladinou) ma pod sebou obrateny odraz (respektive jeho kusok), ktory sa dotyka hladiny. Tento kusok odrazu je viditelny aj na "druhom" Slnku a presne taky isty velky. Keby to "druhe" Slnko vzniklo az "za", tak by tam bud nebol vobec ziadny odraz pod, alebo by tam pripadne ten odraz bol, ale by pokracoval dalej dole a nebol by useknuty na rovnakom mieste... To useknutie prave napoveda, ze "druhe" Slnko musi byt "pred prvym"...
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Dnesny APOD (4.8.2009)

Príspevok od používateľa Honza »

Dnes APOD z nazvem The Einstein Cross Gravitational Lens je take fajn.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Dnesny APOD (4.8.2009)

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ano, pri takychto optickych klamoch na megameritkach si clovek krasne uvedomi vyznam onoho budhistickeho vyroku "svet je len iluzia". Iluzia totiz nie je svet samotny, ale ten sposob a konkretny tvat, akym ho pozorujeme. Nase zmysly su jednoducho nedokonale, a sprostredkovatelske castice (napr. fotony) podliehaju fyzikalnym zakonom ktore skresluju podobu tej skutocnej "reality" s velkym R ktora je "za" tym...

Krasny dalsi priklad optickeho klamu, kde je zdeformovan obraz celej galaxie, je nasledujuci znamy obrazok: (zaujimave je si uvedomit, ze ak su v tej galaxii inteligentne bytosti, aj oni tu nasu Galaxiu vidia podobne zdeformovane...)
Obrázok
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Dnesny APOD (4.8.2009)

Príspevok od používateľa Honza »

To je otazka, jak by nas videli, vzhledem k vyrazne deformaci jejich prostoru, ale smysl chapu.

Zkoumalo se nejak komplexneji to, jak je pokriven nas obraz o okolnim vesmiru vzhledem k lokalnim vlivum (zbytkove teplo, mezihvedny prach, vliv Slunce resp. jeho vnejsich casti...)?
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Dnesny APOD (4.8.2009)

Príspevok od používateľa Palo M. »

Honza napísal:To je otazka, jak by nas videli, vzhledem k vyrazne deformaci jejich prostoru
Ale ich priestor pravdepodobne zdeformovany nie je, zdeformovany je len obraz co vidime...

Ale nie som si vobec isty, ci je pohlad z tej druhej galaxie na nasu tiez takto zdeformovany - zalezi na tom, kde sa ta sosovka nachadza a ak je omnoho blizsie k nam, tak my cez nu vidime pomerne velky kus vesmiru, ale z tej inej galaxie mozno vidia cez tuto konkretnu sosovku len nejaku jednotlivu hviezdu, ale nie celu zdeformovanu Mliecnu drahu. Ale mozno maju oni k sebe blizsie zase nejaku inu sosovku a tiez "nas" vidia zdeformovane :-)
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Dnesny APOD (4.8.2009)

Príspevok od používateľa Kiwi »

A kym neboli teleskopy, ludia opekali ulovok nad ohnom, a vobec ich nenapadlo, ze existuje nejaky casopriestor a ze gravitacia
krivi luce atd. Mozno boli stastnejsi ako my, mali este nezamorenu atmosferu a boli od seba tak daleko, ze ked sa nahodou
stretli, tak sa nedokazali dohovorit a google translate este tiez nikoho ( nikomu ) nenapadol. :)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Dnesny APOD (4.8.2009)

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi, ano, este si zabudol doplnit, ze na oblohu sa mohli pozerat iba ak ich prave nenahanal nejaky hladny sablozuby tiger ci nezasliapol mamut truchliaci nad manzelkou, ktoru mu chytili do pasce.. ;)

Ale k veci. Palo - ano, spravna poznamka o nesymetrii obrazu. Ta galaxia co som uviedol je vsak cca rovnako daleko ako je daleko gravitacna sosovka od nas (sosovkou je kopa galaxii Abell 2218). A ledze sosovka je OBROVSKA, je to celakopa galaxii, je VELMI pravdepodobne, ze aj pripadni obyvatelia galaxie ktoru som ukazal na fotkje vidia celu nasu Galaxiu podobne zdeformovanu, nielen nejaku hviezdu. Prestava sosovky akooptickeho zariadenia s lokalnym ohniskom je teda trocha nepatricna a nevystizna. Naozaj aj oni nas s vysokou pravdepodobnostou vidia zdefromovanych.

Honzo - ano, Palo ma pravdu, ze nie priestor galaxie ale "len" draha fotonov a teda obraz je pokriveny. Ta galaxia je v skutocnosti uplne pekne nezdeformovana, tak ako nasa...
K tvojej otazke skumania pokrivenia nasho obrazu vesmiru - je pokriveny velmi malo. Pokrivenie na zaklade lokalnych javov co si spomenul, sa prejavuje len na malych castiach oblohy, resp. na malych objektoch, tak ako je to v pripade spominanej kopy galaxii Abell, pripadne pokrivenie obrazu vesmiru za hviezdami (grav. mikrososovky, ktore pokial viem skuma napr. projekt BRatS).
Samozrejme, ina je vec pokrivenia vesmiru ako celku, tam je to jav globalny a prejavuje sa spojite na celej oblohe, nie ako deformacia lokalnych objektov...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Dnesny APOD (4.8.2009)

Príspevok od používateľa Kiwi »

My ich vidime x milionov rokov dozadu. Oni nas tiez. Ale ako vidiet cely vesmir "naraz" a "teraz". To teraz myslim, ako lokalne teraz u nich, nie u nas.
Napísať odpoveď