Perzeidy 2009

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Perzeidy 2009

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ako zvysit pravdepodobnost ulovenia meteoru filmovou zrkadlovkou, ktora ma uhol zaberu len 40 * ?
Nemam totiz iny objektiv. Aky objektiv je vhodny na dig. zrkadlovku, aby pokryl velku cast oblohy,
ale aby nestal velmi vela ? Ked ma clovek viac objektivov, akou rychlostou ma rotovat ta prekazka
nad nimi, aby sa dalo z prerusovania nafotenej stopy urcit, ako rychlo sa meteorit pohyboval ?
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Perzeidy 2009

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal:Ako zvysit pravdepodobnost ulovenia meteoru filmovou zrkadlovkou, ktora ma uhol zaberu len 40 * ?
To bude pravdepodobne zalezat od konkretneho roja a polohy jeho radianitu na oblohe - najjasnejsie budu kazdopadne meteory okolo zenitu (kedze budu najmenej zoslabene atmosferou), ale zalezi ako som povedal na polohe radiantu.
Kiwi napísal: Ked ma clovek viac objektivov, akou rychlostou ma rotovat ta prekazka
nad nimi, aby sa dalo z prerusovania nafotenej stopy urcit, ako rychlo sa meteorit pohyboval ?
To zavisi od rychlosti meterorov - kazdy roj ma svoju rychlost, z ktorej sa da pdhadnut ako rychlo sa budu pohybovat v priemere na oblohe a aka je najvhodnejsia rychlost rotacie "vrtule".
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Perzeidy 2009

Príspevok od používateľa Kiwi »

A ako je to s radioaktivitou meteoritov ? Ked nejaky najdem, mam si zaobstarat z Cernobylu pocitac ? :)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Perzeidy 2009

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

To sa urcite nemusis obavat :) meteory obsahuju stare radioizotopy este z pociatkov vzniku slnecnej sustavy (preto castokrat sluzia ak dobre merace veku nasej sustavy), ktore su ale podobne radioaktivne ako nasa zemska kora.
Chystas sa najst nejake meteority? Pravdepodobnost je podobna ako ze clovek zomrie pri leteckej havarii, takze nevidim to prilis ruzovo :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Perzeidy 2009

Príspevok od používateľa Honza »

Duro Kotulic Bunta napísal:Chystas sa najst nejake meteority? Pravdepodobnost je podobna ako ze clovek zomrie pri leteckej havarii, takze nevidim to prilis ruzovo :)
Sakra, to už musí mít pozůstalí doma spousty meteoritů :D
Řekl bych, že ta pravděpodobnost je ještě menší - asi jako vyhrát první cenu v loterii... nepočítala se už onehdá pravděpodobnost, že někoho přímo trefí meteorit?
Napísať odpoveď