Prvy (nano)stroj vyuzivajuci skrytu energiu vakua

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Prvy (nano)stroj vyuzivajuci skrytu energiu vakua

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dnes ma zaujal obrazok v APOD (astronomy picture of the day), kde je fotografia velmi zaujimaveho pristroja - nano oscilatora. Je zname, ze vedci uz zopar rokov vytvaraju rozne nano pristroje (napr. vyrobili molekulovy motor, ktory sa naozaj hybe, alebo napr. pumpu skladajucu sa len z niekolkych molekul ktora naozaj cerpa molekuly...), ale prvykrat som sa stretol s niecim co vyuziva vakuove kvantove javy aj pri fungovani pristroja, nielen pri jeho konstrukcii (vyrobe).

Tento oscilator totiz okrem klasickeho elektrickehp prudu, ktory don ide a ovplyvnuje frekvenciu s akou osciluje vyuziva aj tzv. Kasimirov efekt (spominal som ho tu na fore nedavno) - cisto kvantovomechanicky efekt, ktory hranici s "magiou" - ide o to, ze ak priblizite dve (pre zvyseny efekt najlepsie rovne) plochy, tak medzi nimi vznikne priestor kde je nizsia frekvencia vyskytu kvantovomechanicky virtualnych parov castica-anticastica (to je to, co sa nazyva falosne vakuum, kedze tie castice tam sice su, ale takmer okamzite zanikaju a akokolvek by ste ich pritomnost chceli zmerat, nijako sa ich docasna pritomnost neprejavi). Tato nerovnovaha v hustote virtualnych parov ma za nasledok, ze virtualne castice okolo tychto dvoch povrchov na ne vytvaraju vacsi tlak ako medzi plochami, a teda plochy su k sebe pritahovane akoby "nicim" - su sice v totalnej prazdnote vakua ale napriek tomu na ne tato "prazdnota" posobi nenulovym tlakom...
je to naozaj magicke, a mne osobne tato demonstracia falosnosti vakua v praxi pripada fascinujuca.. a krasna, pretoze uz pred dva a pol tisic rokmi Budha povedal, ze prazdnota je plnost - z logickeho hladiska uplne nezmyselna veta (ako vacsina budhistickych vyrokov), a pritom tvrdou a matematickou logikou sa clovek dopracuje po dva a pol tisicrociach k tomu istemu zaveru... a este aj experimentalne overenemu (kedze Casimirov efekt je zmerany a potvrdeny).

Doteraz vsak neexistovala ziadna prakticka aplkiacia vyuzivajuca tento efekt - tento oscilator je pokial viem prvy. Nevyuziva dve plochy, ale plochu a malu gulicku (velku desatinu milimetra, cize asi ako bodka na konci tejto vety). [na nanostroj vyuzivajuci kvantove javy je to vlastne poriadne velky kolos]

Obrázok

Jeho tvorcovia maju aj uzitocnu poznamku - v nanoinzinierstve je potrebne s Kasimirovym efektom jednoznacne ratat, pretoze inak bude sposobovat zlepovanie pohyblivych nanosucastiek pristrojov..
A ich ukazka ze sa s efektom pocitat da, je vyborna..

Je to prve prakticke vyuzitie sily skrytej vo vakuu pre ludstvo, mozno z pohladu bezneho zivota zatial smiesne bezvyznamne, ale z dlhodobeho hladiska a z hladiska ovladnutia/vyuzitia prirody clovekom je to pozoruhodny milnik..

Zdroje:
Popularnovedecky clanoK: http://focus.aps.org/v8/st25.html (eng)
APOD (pre 3.januar): http://www.astro.cz/apod/ (cz)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Prvy (nano)stroj vyuzivajuci skrytu energiu vakua

Príspevok od používateľa Honza »

To je opravdu zajimave.
Kdyz jsem to cetl, tak mi ta kulicka prisla podle nanemeritek opravdu velka. Take jsem se podivil nad kvalitou "zaberu" az jsem uvidel zvetseni 384x.
A mozna je to dobre, ze takovy jev dokazeme zuzitkovat i v teto velikosti...
Napísať odpoveď