Tmavá energia - kozmologická ilúzia?

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Tmavá energia - kozmologická ilúzia?

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Na webe nám pribudol nový článok

Tmavá energia - kozmologická ilúzia?

Ak sa vám článok páčil, podporte ho aj na vybrali.sme.sk
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Tmavá energia - kozmologická ilúzia?

Príspevok od používateľa mbs »

pekne, ale prosim opravit hrubku! "avšak mi ju nikdy nevidíme"
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Tmavá energia - kozmologická ilúzia?

Príspevok od používateľa Hefto99 »

dik za feedback, opravene.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Tmavá energia - kozmologická ilúzia?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

mbs napísal:pekne, ale prosim opravit hrubku! "avšak mi ju nikdy nevidíme"
Ja som vedel ze Martin Hattala ten ypsilon zaviedol len aby skomplikoval zivot obycajnym ludom, a nie aby pozdvihol slovencinu na uroven etymologicky vyvinutych slovanskych jazykov. :-D
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Tmavá energia - kozmologická ilúzia?

Príspevok od používateľa numlock »

Peky clanok, aj dobre spracovany - jednoducho a vystizne. Len tak dalej. :)
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Tmavá energia - kozmologická ilúzia?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

numlock napísal:Peky clanok, aj dobre spracovany - jednoducho a vystizne. Len tak dalej. :)
Diky, som rad, ze sa pacil, myslim, ze ta idea iluzornosti je velmi vzrusujuca a napinava, tak som sa chcel o nu podelit viac ako len tu na fore...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Tmavá energia - kozmologická ilúzia?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Uff, teda najnovsi vyvoj v kozmologii ma neprestava pozitivne udivovat, je to neustale napinavejsie.
Clanok o iluzii tmavej energie este ani nevychladol, a uz som narazil na dalsie zaujimave suvislosti, o ktore sa chcem kratko podelit:

1. Okrem pozorovania supernov existuje ina velmi zaujimava moznost ako experimentalne zistit, ci je pozorovatelny vesmir homogenny. Vola sa kinematicky Sunjajev-Zeljdovicov efekt, a jeho princip spociva v tom, ze reliktne mikrovlnne ziarenie sa rozptyluje a odraza na elektronoch horuceho medzigalaktickeho plynu. Rozptyl ziarenia zavisi na tom, ake to ziarenie v danej oblasti vesmiru je. (My napr. v nasej casti vesmiru vidime reliktne ziarenie velmi homogenne, len s malou smerovou disproporciou spomenutou aj v clanku, ktora sa standardne pripisuje pohybu Galaxie voci pozadiu reliktneho ziarenia). Toto ziarenie rozptylene vo vzdialenych oblastiach pozorovatelneho vesmiru potom mozme my tu v nasej Galaxii pozorovat. Inymi slovami, mozme sa pozorovanim tohto ziarenia "pozriet" na to, ako vyzera mikrovlnne pozadie aj vo velmi vzdialenych castiach vesmiru. Je to akoby zrkadlo, ktorym mozme nahliadnut cez pol vesmiru a uvidiet ake mikrovlnne pozadie by sme videli keby sme sa nachadzali v danej casti vesmiru.
Ak je vesmir nehomogenny (a my lezime priblizne v jeho strede, pozorujuc teda pekne homogenne reliktne mikrovlnne ziarenie), tak pozorovatelia v inych castiach vesmiru musia vidiet velku smerovu disproporciu reliktneho ziarenia. Ak sa ale pozorovanim SZ efektu ukaze, ze vidia taku istu homogenitu ako my, bude to jasne - pozorovatelny vesmir je NAOZAJ homogenny (aj ked pozor - stale sa to bude tykat len pozorovatelneho vesmiru, nie celeho skutocneho vesmiru). V tom pripade zostane moznost nehomogenneho vesmiru uz len taka, ze cely pozorovatelny vesmiru je homogenny, ale za hranicami sa hustota vesmiru zvysuje. SZ efekt sa meria pomerne tazko, ale pojde to - nepotrva dlho a budeme mat dostatocne presne pozorovania.

Meranie kinematickeho SZ efektu nas teda dokaze akoby preniest do inych casti vesmiru. Krasne.

2. Autori prace o moznosti nehomogenneho vesmiru, z ktorej nas clanok vychadzal, vydali teraz pred dvoma tyzdnami novy clanok, ktory rozpracovava nove moznosti overenia ich hypotezy a hypotezu dalej rozpracovavaju. A musim povedat, ze ten clanok bol pre mna napinavym citanim. Okrem SZ efektu (ktory je ale popisany aj v inych pracach) v nom rozoberaju dalsiu napinavu moznost, presnejsie parameter, ktory ziadne dalsie prace (vratane ich vlastnej) doteraz neuvazovali alebo zavrhovali ako nerealny. Princip je opat velmi jednoduchy, az prekvapujuco jednoduchy - v nehomogennom vesmire je rozpinanie casopriestoru nehomogenne, a teda aj vyvoj casu je nehomogenny. Dosledok: vesmir je v roznych miestach rozne stary, cize v zavislosti od miesta pozorovatela vo vesmire bude mat vesmir rozny vek. Je to velmi dolezite, pretoze tento dalsi nekonstantny parameter potom dovoluje nafitovat takyto model vesmiru na pozorovatelne data ovela presnejsie, a je to teda silna zbran pre moznost toho, ze naozaj zijeme v nehomogennom vesmire.

Takze som velmi zvedavy, co prinesu pozorovania - jednak kinematiceho SZ efektu, jednak presnych cervenych posunov supernov a jednak mikrovlnneho pozadia. Vsetky dohromady vytvaraju logicky prepletenec, ktory bude mat so vzrastajucou presnostou pozorovani len jedno riesenie - bud zijeme v homogennom alebo nehomogennom pozorovatelnom vesmire. Je dobre, ze existuju vedci ako Timothy Clifton (autor hypotezy o existencii v dutine), pretoze je to prave ten typ vedeckej mysle, ktora vedu posuva dopredu.

Ak by to nahodou niekoho zaujimalo podrobnejsie, link na jeho najnovsiu pracu:
http://arxiv.org/abs/1108.2222
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď