Navsteva Cernobylu

Možnosť podeliť sa s ostatnými ohľadom zážitkov z ciest

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ahojte, takze som bol tuto sobotu v Cernobyle. Velmi posobiva navsteva. Mala rekapitulacia: bol som cca 100 m od reaktoru/sarkofagu, v samotnom mestecku Cernobyl, v Pripjati (pre neinformovanych - je to mesto cca 3 km od reaktoru, ktore malo takmer 50 tisic obyvatelov a kompletne ho vysidlili - vsetko tam ostalo ako v roku 1986), tam som si presiel cez zakladnu skolu, jeden hotel a zabavny parcik, no a vdaka ruskemu pristupu "ked nejde o vodku tak nejde o nic" sa mi tam sprievodca stratil. No a presli sme aj cez Red Forest, najzamorenejsie miesto v okoli Cernobylu...

Mam asi 1 GB fotiek a videjok, spisal som v nedelu uz aj prvy draft reportaze/clanku.

MeX, takze ked bude novy web, obohati ho reportaz z Cernobylu.. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Honza »

Duro Kotulic Bunta napísal:Mam asi 1 GB fotiek a videjok, spisal som v nedelu uz aj prvy draft reportaze/clanku.
MeX, takze ked bude novy web, obohati ho reportaz z Cernobylu.. :)
Na to se fakt tesim.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Honza napísal:Na to se fakt tesim.
Na web ci na reportaz? =P~
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:
Honza napísal:Na to se fakt tesim.
Na web ci na reportaz? =P~
Na reportaz na novom webe 8-)
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Clanok uz najdete na nasich novych strankach: Moja navsteva Cernobylu

A zaroven mozete hlasovat na vybrali.sme.sk :)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa miloso »

naozaj podarený článok :) a strašne sa podobáš na môj idol, Ollieho: http://image.hotdog.hu/_data/members1/0 ... Oliver.jpg :wink:

Kedy tam bude "bezpečná" radiácia, aby tam bol život ako v Hirošime?
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ahojte - no chcel by som najma podakovat Palovi za to, ze urobil vsetku robotu okolo nahodenia clanku na web, co vzhladom na mnozstvo obrazkov a velkost clanku nebola ziadna prechadzak ruzovym sadom...

Miloso - s tym Oliverom si ma pobavil, uces a nedostatok tuku rozhodne sedi.. :-D

Na vacsine uzemia je tam radiacia v podstate relativne dobra uz dnes, ale bohuzial ako som aj spominal v clanku nie na vsetkych miestach - na tzv. hot spots potrva pravdepodobne stovky rokov kym sa dostatocne znizi. Reaktor samotny/sarkofag bude tvrdsi oriesok, ten v podstate obsahuje izotopy ktore nebudu neskodne ani po tisickach rokov, takze ulohou bude alebo udrziavat sarkofag v stave aby ucinne izoloval obsah od okolia, alebo v buducnosti nejakym sposobom (urcite financne a technologicky narocnym), obsah premiestnit (v sucasnosti si nemyslim ze toto je realizovatelne). Je to v podstate standardny radioaktivny odpad, ktory vsak byva spracovany a uskladneny v trvanlivych kontajneroch na starostlivo (geologicky) vybranych a vybudovanych hlbinnych uloziskach (so schopnostou udrzat obsah na mieste po tisicky rokov). Tu to ale mame "rovno pod nosom".
Takze aj keby sa uzemie okolo po sto rokoch osidlilo, tak asi to nebude prilis atraktivna oblast kvoli pretrvavajucej pritomnosti sarkofagu...
Kazdopadne je to vec, v ktorej si nikto (ani odbornici) nie su celkom isty ako sa to bude dalej spravat, kedze takato situacia nikdy v historii nebola pozorovana, a okrem toho kazda oblast Zeme je specificka (co sa tyka kolobehu vody, atd)...

Inak ako dodatok (mozno som to mohol dat do clanku) - ecistuju miesta na Zemi, ktore su CLOVEKOM radiacne znecistene este viac ako Cernobylska zona.
Mam na mysli oblast Mayak, na Sibiri, kde sovieti po vojne mali ulozisko radioaktivneho odpadu a spracovatelsky zavod. Kedze v pociatkoch po vojne nebola presne znama skodlivost izotopov (a toto platilo ja na US), a kedze vtedy ani enviromentalne povedomie nebolo nijak v popredi zaujmu, do tamojsieho jazera (a rieky Ob) sa dostalo velke mnzostvo izotopov. V jazere sa odhaduje, ze napr. stroncia 90 a cezia 137 je tam dohromady STOKRAT viac ako sa uvolnilo pri vybuchu v cernobyle. Napr. poziar kontajnerov v roku 1957. Navyse, bolo tam par nehod, ktore to este zhorsili. Vratane takych veci, ako ked v roku (tusim) 1967 jazero kvoli suchu vyschlo, prisla silna burka s vetrom, ktora rozniesla sedimenty (samozrejme radioaktivne) po sirokom okoli, pricom len pocas tejto burky dostala krajina z oblohy cca tolko radiacie ako pri vybuchu Hiroshimy... v oblasti zije niekolko sto tisic ludi...

EDIT: http://en.wikipedia.org/wiki/Mayak
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Kiwi »

No ja som s k tomu clanku dostal az teraz, je tam reaktoru, zase ta cestina vsak Duro. Ale nie o tom som chcel.
Ako som sa tak zacital, tak mi to pripada ako citanie Stalkera. :) Vyborny clanok. =D> =D> =D>

No a dostala ma táto veta:
Ak sa učili svoju adresu v Pripjati, už na druhý deň im to bolo úplne zbytočné...

Nevedel som či sa mám smiať, či plakať, a tak som robil oboje. :)
Spomenul som si totiž na naše školstvo.

Preco ked kliknem na obrazok, sa mi v okne otvori otoceny o 90 * ?
To je nejaka feature Drupalu ?
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

No, pocit ako v Stalkerovi ta zona naozaj vyvolava, takze som rad, ak si podobny dojem ziskal aj z clanku - asi sa mi to podarilo aspon trocha preniest don. :)

S tymi otocenymi obrazkami to je nedostatok nie drupalu ale samotnych fotiek - nevsimol som si to ked som ich pripravoval a aj ked ma na to uz Slavkov kolega pred casom upozornoval, neopravil som to este..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Kiwi »

http://www.dw-world.de/popups/popup_sin ... 42,00.html
Video z navstevy Cernobylu, od 7. minuty.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal:http://www.dw-world.de/popups/popup_sin ... 42,00.html
Video z navstevy Cernobylu, od 7. minuty.
Pekna reportaz - cenim si najma, ze realisticky poznamenali, ze pocas vyletu v Cernobyle clovek dostane podobnu davku radiacie ako pocas interkontinentalneho letu.
Je fajn, ze sa tam turizmus rozmaha - aby ludia videli, ze jednak ani najhorsia katastrofa v dejinach jadrovej energetiky nie je taka hrozna ako je vseobecne povedomie, a jednak preto, aby videli, ze s technologiami treba narabat opatrne, pretoze to nie su hracky..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
_hive
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 1:00 am

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa _hive »

Super clanok Duro, fakt sa mi lubil, dufam ze si podostaval same pozitivne odozvy od sirokeho spektra citatelov.
Mal na mna az taky ucinok, ze ma inspiroval naplanovat si vlastnu trasu do Ukrainy a zaroven navsetvu Cernobylu, predsa aj ich ekonomiku trocha podporim :). Tourkiev.com -Chernobyl tour

V Auguste minuleho roka som sa vratil z mojej dovolenky v Japonsku. Tam som dedikoval 1 den na Hiroshimu, velmi zaujimave a hrozne dojimave miesto -{oni mali to stastie, ze ich kratko po bombardovani zasiahol monzunovy dazd, ktory to viacmenej z pody zmyl}, takze rad by som mal za sebou dalsiu podobnu oblast i ked s diametralne inym osudom.

Kedze som sa u Vas registroval len nedavno, feedback viem poskytnut az teraz heh, preto sa bohuzial na niektore specifika uz nepamatam, z coho vyplyva moja otazka ...cez koho [aku spolocnost] si tam siel Ty?
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Vitaj hive na nasom fore (btw, si to ty ktoreho som nedavno spominal na zaciatku tohto threadu? :) )

Autora clanku vzdy potesi, ked mu napisu, ze jeho clanok niekoho inspiroval k nejakej aktivite - takze tesim sa a dik za positivny response na clanok.
Drzim ti palce na cestu, myslim, ze nebudes sklamany, lebo to miesto je naozaj velmi posobive.

Zaujimave ze si bol v Hiroshime - vidim, ze si celkom cestovatel. :)
Ja ked som bol v Hiroshime, tak na mna neposobila nijak zvlast zaujimavo - obycajne moderne milionove mesto. Ale je fakt, ze ja som tam bol vtedy na konferencii (o vplyve radiacie na vznik rakoviny), takze som celu navstevu vtedy bral pracovne (co u mna znamena bez emocii a tak trochu cynicky - aj ked na druhej strane doteraz mam odlozenych tych papierovych origami zeriavov, ktore mi tam dali tamojsie deti v ramci antijadrovych aktivit..).

s tym vyznamom monzunoveho dazda by som to neprehanal - treba si uvedomit, ze zatialco nad Hiroshimou sa uvolnilo niekolko kilogramov radioaktivnych latok, v Cernobyle uniklo devat ton radioizotopov.

S kym som bol - budes asi rad, ale presne s tou spolocnostou cez ktoru ides ty. Aj preto som dal na nich link do reportaze, pretoze to bola overena, nie vygooglena informacia.
Inak do Cernobylu sa este niekedy urcite chcem vratit, presnejsie Cernobyl ma az tak nezaujima, ale Pripjat ano. Ale uz urcite nepojdem cez cestovku, ale priamo cez elektraren. Vtedy som lepsiu organizaciu navstevy nemal cas, pretoze som tam bol pocas sluzobky a nevedel som ci mi vobec popri praci na to zostane cas (a vybavit si to cez ludi v elektrarni a potom povedat ze pardon nestiham by bolo nezodpovedne). [ano, hiroshimu aj cernobyl som mal v ramci sluzobky, co dost setri naklady :) ]
Ale na prvykrat je rozhodne dobra aj cestovka. A na SoloEast travel sa mi pacilo, ze mali vybornu komunikaciu (co sa tyka kvality aj responsu), a dodrzali vsetko co slubili. Proste seriozna cestovka.

Takze - zelam obohacujuci (pretoze prijemny veru nie je to vhodne slovo) zazitok...
A budem velmi rad, ak sa s nami podelis potom o dojmy a fotografie...
Na kedy mas itinerar?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
_hive
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 1:00 am

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa _hive »

Diky pekne Duro! , chvilu som mal pochybnosti o tom ci sa tu registrovat vobec da, kedze niesom team member, ale nakoniec mi Mex poslal confirmacny e-mail, co ma potesilo.
A ano, tak sa zda ze som to ja, heh, 7- Oct.? aka zhoda okolnosti =) Nejak v tej dobe som zacal zvazovat ze sa tu regnem hehh.

Co sa tyka Hiroshimy mas pravdu, predsa len nejaky ten insight od odbornika je cennejsi nez niekoho laicke pozorovania, tej radiacie tam v porovnani s Chernobylom az tolko nebolo. K tomu pocitu len tolko, som asi dost citlivy clovek :D j/k, mesto normalne to je fakt, ten peace park bol pekny, muzeum dojimave hlavne ked to skombinujem so nahodnou stretavkou tych zopar Hibakusha s ktorymi som si hodil rec. Zachitil som aj krasny zapad slnka, a mal tie perfektne Japonske zakusky, to vsetko asi dopomohlo k tomu aby som mal z toho dna pekny a pamätny zazitok, i ked ma trapi ze som nestihol Miyajimu a Mazda museum ;/ Takze tak, pocity su dost subjektivna zalezitost, u kazdeho je to tak trocha inak, ja osobne som rad ze ostatny to vidia v inom svetle, aspon aj v tom mame tu nepostradatelnu diverzitu =)

Ehm trocha som sa nechal uniest...takze spät k teme... je mozne ze ten SoloEast som mal bookmarknuty prave z tvojho clanku, uz neviem, ale je dobre pocut ze su overeny, predsa ty dvaja chlapici vyzeraju trocha podivne, nic v zlom [brothers] :)
Zatial itinerar este bohuzial nemam, casu je zalostne malo na mnoho aktivit. Originalne som to chcel mat za sebou v Juli~Auguste ale tento rok mi veci nejako nevychadzaju. Aspon ze v oblasti katastrofy Chernobylu sa veci privelmi nemenia, aspon pre toho typickeho vizualneho pozorovatela [a.k.a turistu] takze o nic nepridem...

PS: Musi byt celkom prijemne cestovat na nie-vlastne naklady :) raz by som to urcite skusil!~
hf
Jano
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Zajtra sa chystam pozriet si Cernobylske muzeum v Kijeve - nezobral som si ani fotak, je to trochu neocakavana aktivita, ale budiz, lepsie raz vidiet ako stokrat odfotit. :)
Zajtra napisem nejake review ak by nahodou niekto bol niekedy v Kyjeve a chcel si to pozriet, pripadne porovnam aky je dojem z muzea v porovnani s priamou navstevou cernobylu...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď