Navsteva Cernobylu

Možnosť podeliť sa s ostatnými ohľadom zážitkov z ciest

Moderátor: Moderátori

gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa gabberattack »

Preto je dobre mat vo vrecku iPhone - na prilozitostne fotky a videa skvela vec. Tesime sa na clanok.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tak uz som sa tam bol pozriet. Na clanok to nie je, nanajvys na doplnok odstavcu do reportaze z cernobylu.
Moje review muzea:

Na to, ze je to muzeum v eastern blocku, je dobre spravene. Stravil som tam asi 3 hodiny (podrobne som si vsetko prezrel). Muzeum je zamerne do velkej miery emocionalne, ale je to urobene citlivo a prirodzene. Vsade su konkretne fotografie, doklady a osobne veci a pribehy ludi, ktori sa havarie zucastnili - poziarnici, operatori, vojaci, atd. Je to robene z ukrajinskeho pohladu - to znamena kriticky voci sovietskemu zvazu, ale nevsimol som si ziadnu vacsiu nepravdivu informaciu, je to vcelku objektivne zhodnotene (aj ked v jednej sekcii prilis zhadzovali vinu na techniku a snazili sa prilis ospravedlnit chyby personalu, ktory reaktor v kritickom okamziku riadil - to je jedina moja vaznejsia vyhrada k obsahu muzea).
Su tam velmi zaujimave videa (na LCDckach, ktore darovali Japonci - spolupraca kvoli Hiroshime a Nagasaki), ktore som este nevidel ani na youtube ani nikde inde, plus videa ktore som sice videl, ale v ovela nizsej kvalite - napr. ma zaujali vysokokvalitne videa biorobotov, ktori pracovali na brutalne zamorenej streche hned po havarii (to su tie desattisice ludi, ktory kazdy z nich pracoval len 40 sekund) - ti ludia sa usmievali, robili opicky (napr. pri filmovani si robili "rozky" z prstami za hlavou kolegu) - vzhladom na to, aka brutalita ich cakala to posobilo velmi smutne, pretoze keby tusili co presne idu robit tak by sa spravali uplne inak.
Takisto velmi zaujimave zabery z pripjati z dna po havarii - napr. video chlapcov ako bezstarostne hrali futbal, pricom na videu su jasne viditelne biele zablesky z radioaktivnych castic ktore neskor v sumare zabili aj samotneho kameramana - ci rodicov ako kocikovali svoje babatka zatialco okolo nich prechadzala cisterna zmyvajuca radiaciu z cesty o vyske 1 roentgen za hodinu (patina smrtelnej davky) - tak to je nieco, co by clovek mal vidiet ak chce ziskat komplexny pohlad na vec (tieto videa su aj na youtube, ale v horsej kvalite a nie vsetky). Len ma prekvapilo ze niektoer vedci boli inak okomentovane v anglickej a inak v ruskej verzii - nemal som tolko casu aby som si vsetko vypocul dvojmo, takze len niektore casti som pocuval v EN aj v RU verzii, a napr. v EN verzii neuviedli ze ten kameraman zomrel, a to, ze vyska radiace bola na jednom z videi patina smrtelnej davky neuviedli ani v EN ani v RU verzii... teda ak som nieco neprepocul.

Anyway, nie je zbytocne to muzeum vidiet - najlepsie pred navstevou samotneho cernobylu, teda v pripade, ze clovek sa danou problematikou predtym prilis nezaoberal.

Cena je cca 1 euro pre dospelych, da sa prenajat audioguide v tvare dozimetru :) za cca 5 eur v roznych jazykoch, rustine, a aj v native anglictine - vitriny su ocislovane, ku kazdej vitrine je osobitny vyklad, aj ked neviem kto robil poradie vitrin lebo obcas nasledovalo vyssie cislo za nizsim, takze obcas clovek musi trochu patrat ze kde je aka vitrina. Su tam LCD panely, je tam aj model reaktora, plus mnoho autentickych predmetov.

Moj dojem z muzea je dobry, a odporucam najma tym, ktori sa do Cernobylu nedostanu.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa gabberattack »

-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Navsteva Cernobylu

Príspevok od používateľa Kiwi »

Napísať odpoveď