SETI on GPU

Hľadanie mimozemských civilizácií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

SETI on GPU

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Takze po uspesnom testovani v SETI beta je uz GPU aplikacia oficialne uvolnena aj pre SETI.

Na tejto stranke najdete informacie ako sa zapojit:
Run SETI@home on your NVIDIA GPU

Dalsie informacie najdete v sekcii SETI@home CUDA FAQ

Momentalne je podporovana iba Windows platforma, podpora pre MAC a Linux by sa mala objavit coskoro.
V buducnosti sa planuje vyvoj CUDA aplikacie aj pre Astropulse.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Palo M. »

Vyzera to, ze vyuzitie GPU sa zacina rozbiehat... A SETI je zase projekt, ktory razi cestu, takze stale plati, ze tento projekt je prinosny (napriek tomu, ze vela ludi ma pochybnosti o jeho uzitocnosti).
Len "We urge SETI@home participants to use it if possible." sa mi zda dost prehnane v momentalnej situacii:
  • Je to "len" 2x az 10x rychlejsie ako CPU verzia. Optimalizovane CPU verzie su predsa tiez rychlejsie ako zakladna CPU verzia (a vyroba optimalizacie je casto velmi lacna v porovnani s vyrobou kompletne noveho kodu na CUDA)... A dost zalezi na modeli CPU a modeli GPU, takze ten narast nie je az taky brutalny - a potvrdzuje, co o tom napisali z timu Einstein@Home, ze vo svojich testoch dosiahli asi 5x rychlejsi vypocet na GPU, ale to sa im zda zatial malo na to, aby na to vynalozili usilie na prekodovanie celej aplikacie. Pri SETI to usilie asi zaplatila Nvidia... ale zase lepsie, ako keby Nvidia tie peniaze vyhodila za nejaku reklamu na internete, ktoru mam odfiltrovanu cez Adblock...
  • Desktop masina mi bezi tiez 24/7. Keby som mal CUDA-kompatibilnu kartu (ako ze teraz nemam), to som zvedavy, ako by sa tvarila po mesiaci alebo pol roku permanentnej zataze. A kedy by odisiel ten ventilatorcek (mne raz odisiel jeden este na GeForce4 a zistil som to az po nejakom case (mozno mesiac to islo na ubohom stock chladici pasivne, ale bez grafickej zataze na Linuxe, asi vdaka tomu to ta karta prezila)... Predsa len CPU chladice su o inom ako GPU chladice (a ked clovek drti hry a potom pozrie grafy, tak zisti, ze ta karta predsa len nebezi na 100% pocas celej hry, co asi nebude pripad BOINC). Keby bola v BOINC nastaveni pre GPU podobna moznost ako je pre CPU (obmedzenie vyuzitia na xx%), celkom by sa to hodilo. Ak by som mal patricnu GPU a nahodil to, urcite by som pouzival RivaTuner na strazenie teploty a znizovanie frekvencie na softverove chladenie... Tieto aspekty sa akosi nikto neobtazoval zmienit na stranke, ale riziko odpalenia sa mi zda dost vyssie ako na CPU. No ale pre Nvidiu bude len dobre, ak sa niekomu uskvari graficka karta. Aspon si bude musiet kupit novu...
  • Nikde som nenasiel informaciu, nakolko beh GPU aplikacie zatazuje CPU a celkovo ako to ovplyvnuje system, vyuzitie RAM a pod. Napriklad pri nacitani WU alebo pri ulozeni checkpointu sa vyuzivaju sluzby OS, takze to ide cez CPU a operacnu pamat (aspon myslim)... A co planovanie pre GPU... pre CPU OS planuje ulohy podla priorit, kde BOINC ma standardne nizku prioritu, takze prakticky neovplyvnuje beh inych programov, pretoze vyuziva len tolko z CPU, kolko mu ostatne procesy nechaju - je nejaka priorita aj vo vyuziti GPU, alebo pri pocitani cez CUDA bude sekat grafika? (No, BOINC sice moze niekedy spomalovat system, ale v inych bodoch, ak vyuzije prilis vela inych systemovych prostriedkov, napriklad pamat, I/O na disk a pod., ale to zavisi od situacie... ak nie je priorita na GPU, tak sa prida dalsi bod, ktory sa navyse bude tazko balansovat.)
  • Za nedostatok povazujem aj to, ze sa to neda jednoducho vypnut, ked to clovek z roznych dovodov nechce. Akonahle ma clovek nainstalovany novy BOINC (odporucanu verziu!) a ma ovladace, stahuje to CUDA verziu a frci na GPU. Vypnutie sa momentalne musi riesit cez anonymnu platformu.
Aby som zas nebol za kuvika: Vyuzitie GPU sa mi zda rozhodne pozitivny krok, len tento sposob sa mi zda ako betatestovanie v ostrej prevadzke, ked je vela veci nedotiahnutych. Tiez by som radsej videl nieco univerzalnejsie (ako by malo byt OpenCL), ale to snad pride casom.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Honza »

Palo, vcelku souhlasím a pdobné argumenty jsem uvedl na foru u nacionalistů.

Je to správný směr, ale třeba z pohledu performance per watt (abychom byli in) vychází lépe optimalizovaná app pro C2Q nebo Core i7 oproti GTX 280.

Na foru SETI najdeš docela dost ohlasů a zkušeností na CUDA app.
Nedotažeností v aplikaci je početně. Včera večer Kupříkladu vyšla verze 6.06, která pro změnu zase padá na 64-bitu.

Nedoladěnost i na straně BOINCu...
Ještě možná dadatek k tomu, co by současná podpora GPU (limitovaná zatím na CUDA) v rámci BOINC podle mě zasloužila.
- popis v rámci tabulky podobné jako hosts table (chip, ram, driver version etc).
- management výkonu (kolik % výkonu podpobně jako u CPU), aby to netrhalo obrazovku.
- slušný scheduler, který se nebude hádat s CPU a bude možné specifikovat kolik tasků na CPU a GPU.
- GPU benchmark

A samosebou téma kreditu, především z dlouhodobého hlediska v souvislosti s komparovatelností s CPU.

Bohužel, BOINC má dost bugů z minula, označené s Priority: Blocker (víc než Critical), třeba i víc jak rok straré, které se stále a stále odsouvají...
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Honza »

Docela hezké shrnutí zkušeností se SETI CUDA - věcné, bez zbytečných emocí.
Je to delší příspěvek, ale rozhodně stojí za přečtění.

Shrnutí je také celkem jasné - uspěchané vydání nedoladěné aplikace a nepřipravenosti BOINCu.
The conclusions led me to decide that CUDA was not ready for prime time - I have to wonder if there was some pressure from nVidia PR which led to the premature release - and I have reverted the Monolith to "traditional" AK optimised applications until the CUDA implementation stabilises and becomes more flexible.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Palo M. »

Hmmm, tak je to naozaj este nedomyslene. Sa mi paci aj Crunch3rovo vyjadrenie:
more likely it's a combination of Nvidias PR and the donation drive to attract as much users that fall for the gpu hype and squeeze money out of them ...
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Honza »

Ano, přesně takový z toho mám pocit - PR oddělení nVidiotů zapracovalo více než programátoři a nebylo příliš bráno na ohledy "potřeb" počtářů.
Používateľov profilový obrázok
Devaster
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 8:48 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Devaster »

Ahojte

SETI na GPU mi bezi popri 4 CPU na 2003 serveri vyborne - nie je tam bohvieako vykonna graficka karta (8400GS) ale nemam s tym absolutne ziadne potiaze.
Pouzivam verziu co filtruje VLAR jednotky - pre tie je pulsefind kod max neefektivny, ale pracuje sa na metode jeho fallbacku na CPU ak sa zisti, ze ide o takyto druh jednotiek.
na inom stroji mam 9600GT a takisto bez potiazi - bezi to 64-bit 2008 serveri.

ak sa mozem pochvalit tak bol som v zaciatocnych snahah a pokusoch prechodu na GPU (uzivatel mimo SETI boarde)....
ObrázokObrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ja tiez skusim Seti cez CUDA. Ale co s ATI a Intel grafikami ?
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa gabberattack »

To je ta spravna otazka.... preco len Nvidia?
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Juvs
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi Máj 25, 2007 4:27 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Juvs »

Ati nema na pretlacenie sa do projektov peniaze a Intel zasa grafiky. Pokial sa nenajdu sikovny ludia co to spravia tak povediac na kolene, ATI sa presadi tazko.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Bezi mi to na 8800GTS512OC a je to nice ... za 109 sekund ziada skoro 53 kreditov, nice ... akoze 41k kreditov za den???
Tak to bude zaujimave.
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Hefto99 »

109 sekund mas CPU cas, Teba ale zaujima GPU cas (vypocet vacsinou bezal na grafike, CPU bol potrebny hlavne na ladovanie grafiky datami), ktory vsak BOINC klient zobrazit nevie. Cize jednotka sa pocitala dlhsie ako 109 sekund.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Ja som skusal po Linuxom, lenze na mojej 8600 GT s 256MB memory mi to havaruje koli nedostatku pamate a robi fallback na CPU.
Na CPU mi to potom pocita pomalsie ako stock aplikacia :evil:

Skusal som GNOME, KDE3.5 aj XFCE ale vsade bez uspechu :(
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Kiwi »

A skusal si graph. prostredie uplne vypnut a nechat len boinc klienta a volnu GPU, nezatazenu zobrazovanim,
resp. je este v BIOS-e moznost, aby CPU zdielala max. normalnej pamate, len neviem ako to je vyriesene
pri CUDA, ci tu zdielanu pamat vie vyuzit.
Používateľov profilový obrázok
Devaster
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 8:48 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: SETI on GPU

Príspevok od používateľa Devaster »

realny cas je okolo 15 minut pre 53 kreditovu jednotku na 9600GT ....

W2k8 server s 9600GT mi bezi denne 8 hodin - je to stare AMD 64 3000 a ma denny vykon 650 a viac - C2D co mi bezia tiez adekvatny cas maju vykon okolo 400 bez GPU ....
ObrázokObrázok
Napísať odpoveď