Novy sposob detekcie gravitacnych vln - bez interferometrov

Hľadanie gravitačných vĺn a tým potvrdenie teórie A. Einsteina

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Novy sposob detekcie gravitacnych vln - bez interferometrov

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Narazil som na velmi zaujimavy sposob, ktory bol navrhnuty na detekciu gravitacnych vln, a to bez pomoci interferometrov.
http://www.atnf.csiro.au/research/pulsa ... =Main.PPTA

V podstate sa jedna o vyuzitie milisekundovych pulzarov (to su stare pulzary, ktore extremne rychlo rotuju vdaka tomu, ze nasavaju okolitu hmotu, vacsinou z partnerskej hviezdy binarneho systemu, a tato hmota ich roztocila na brutalnych niekolko stoviek obratok za sekundu). Tie totiz maju extremne presnu periodu rotacie, a teda sa daju pouzit ako akesi "atomove hodiny" na oblohe (ved si len prestavte - gula ktora vazi viac ako Slnko sa toci niekolkostokrat za sekundu!).
Subor viacerych takychto presnych pulzarov po celej oblohe vytvori akusi siet, ktora nam pomocou vzajomne suvisiacich (zdanlivych) zmien period pulzarov bude okrem ineho indikovat ci cez Zem neprsla gravitacna vlna (dalsie veci ktore bud eindikovat budu nepresnosti v znalosti pohybu Zeme okolo Slnka a podobne, ktore sa daju od gravitacnych vln lahko odlisit)...
Kedze pozname stale viac a viac takychto pulzarov, presnost tohoto sposobu bude narastat. Vyhoda je ta, ze cas je velicina ktory dokazeme zo vsetkych velicin merat bezkonkurencne najpresnejsie.
Co sa tyka frekvencii a dalsich obmedzeni, k tomu zatial nemam informacie, ale zistim. Kazdopadne je to velmi nadejna a slubna paralelna metoda hladania gravitacnych vln - a dalsi impuz a motivacia pre ucast na Arecibo binary pulsar search v ramci projektu Einstein@home, ktory ma za ciel prave vyhladavanie novych pulzarov.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Novy sposob detekcie gravitacnych vln - bez interferometrov

Príspevok od používateľa Honza »

To je dost šikovné.
Jenom mi přijde, že už jsem to někde viděl nebo mě něco podobného napadlo - nejít na detekci gravitačních vln skrze měření změn v 3D prostoru, ale skrze měření v (3D?) čase.

Kromě odpovědí na potřebnou citlivost (délka pozorování asi nebude problém) by měla zajímalo něco více o historii/evoluci této myšlenky, resp. přístupu.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy sposob detekcie gravitacnych vln - bez interferometrov

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Trosku som hladal a ta myslienka je naozaj stara - bola publikovana minimalne uz v roku 1979, to som sa vtedy este len ucil kupovat chobzy v Libyi :)

http://articles.adsabs.harvard.edu/cgi- ... etype=.pdf

Zaujimave je, ze tato metoda by bola citliva na velmi nizke frekvencie gravitacnych vln, takze by to bolo velmi pekne doplnenie existujucich (LIGO/GEO/VIRGO) alebo buducich (LISA) experimentov.

Kazdopadne, az v tejto dobre sa tato metoda postupne stava realne uskutocnitelna, pretoze az teraz pozname viac milisekundovych pulzarov (teraz cca 130, prvy bol objaveny v roku 1982) - aj ked stale nie nejak extra vela.
Takze, hor' sa do hladania pulzarov, nie je to len o statistike a rozsirovani znalosti o samotnych pulzaroch. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď