Strana 1 z 1

Nový binárny rádiopulzar

Napísané: Ut Mar 01, 2011 4:39 am
od užívateľa Hefto99
Projekt Einstein@Home zaznamenal ďalší veľký úspech - účastníci projektu Dr. Vitaliy V. Shiryaev z Moskvy a Stacey Eastham z Darwenu v UK pomohli objaviť nový binárny pulzar J1952+2630, ktorý obieha okolo hviezdy typu bieleho trpaslíka s periódou 9.4 hodín. Samotný pulzar rotuje okolo svojej osi 48 krát za sekundu. Pulzar bol objavený v dátach vytvorených Arecibo Observatóriom v spolupráci s PALFA survey v roku 2005. Hviezda okolo ktorej pulzar obieha je na bieleho trpaslíka neobyčajne masívna, jej hmotnosť dosahuje aspoň 95% hmotnosti nášho slnka. To znamená, že J1952+2630 pravdepodobne patrí k vzácnej skupine stredne masívnych binárnych pulzarov (doteraz ich bolo objavených iba päť).

Re: Nový binárny rádiopulzar

Napísané: Ut Mar 01, 2011 8:48 am
od užívateľa Hefto99
Ak si vsimnete, staceman toho pre E@H "este vela nenaratal" (v porovnani s inymi milionarmi), napriek tomu sa mu podaril takyto ulovok. Toto je krasny priklad toho, ze kazda, aj mala ucast ma velky vyznam a moze byt dobrou motivaciou pre tych, ktori disponuju iba malym alebo casovo obmedzenym vypoctovym vykonom. Niekto moze namietat, ze ak by to nebol tento chlapik, pulzar by objavil niekto iny. To je pravda, ale bez takychto stacemanov by to trvalo ovela dlhsi cas.

Takze kazda - aj mala - ucast sa pocita a kazdy prispevok je dolezity.

Re: Nový binárny rádiopulzar

Napísané: Ut Mar 01, 2011 12:05 pm
od užívateľa Duro Kotulic Bunta
Velmi zaujimave, super vysledok. Tak uz len aby E@H objavil aj gravitacne vlny :-)
Ale aj tieto intermediate vysledky su dolezite, koniec koncov ako kedysi napisal Bruce Allen, prave to, ze objav pulzaru je ovela jednoduchsi ako objav gravitacnych vln, zahrnuli do E@H aj tento podprojekt, aby boli obcas aj encouraging vysledky.
Inak tie hmotnosti su v peknom sulade s teoriou (biely trpaslik nemoze byt podla nasich znalosti tazsi ako 1.44 hmotnosti Slnka - nad touto hranicou sa uz zruti na neutronovu hviezdu).