Stav projektu

Hľadanie gravitačných vĺn a tým potvrdenie teórie A. Einsteina

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Bola releasnuta nova aplikacia pre hladanie grav. vln pre S5R6 data, v nazve ma na konci "sse2". Nejde o nic prevratne, predovsetkym riesi problemy, ktore vyvstali s coraz vacsim poctom uzivatelov s Windows 7. Netreba byt zmateny s koncovky sse2, neznamena to, ze tato aplikacia podporuje len sse2 instrucnu sadu.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Duro Kotulic Bunta napísal:Bola releasnuta nova aplikacia pre hladanie grav. vln pre S5R6 data, v nazve ma na konci "sse2". Nejde o nic prevratne, predovsetkym riesi problemy, ktore vyvstali s coraz vacsim poctom uzivatelov s Windows 7. Netreba byt zmateny s koncovky sse2, neznamena to, ze tato aplikacia podporuje len sse2 instrucnu sadu.
A dava menej kreditov ... klesol mi RAC z 3400 na 2800 na C2Q.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Honza »

slavko.sk napísal:A dava menej kreditov ... klesol mi RAC z 3400 na 2800 na C2Q.
Neni to treba tim, ze jich mas vic v pending? Nez se vyprazdni queue tem, kteri maji velkou zasobu a zacne se validovat v nove aplikaci...
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Honza napísal:
slavko.sk napísal:A dava menej kreditov ... klesol mi RAC z 3400 na 2800 na C2Q.
Neni to treba tim, ze jich mas vic v pending? Nez se vyprazdni queue tem, kteri maji velkou zasobu a zacne se validovat v nove aplikaci...
Je fakt ze mi natahalo plno novych WU a mozno sa este nevaliduju. V zasade ma to extra netrapi, uz mi kredit neni podstatny ale aky projekt, preto E@H a cakam na O@H ...
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

slavko.sk napísal:
Honza napísal:
slavko.sk napísal:A dava menej kreditov ... klesol mi RAC z 3400 na 2800 na C2Q.
Neni to treba tim, ze jich mas vic v pending? Nez se vyprazdni queue tem, kteri maji velkou zasobu a zacne se validovat v nove aplikaci...
Je fakt ze mi natahalo plno novych WU a mozno sa este nevaliduju. V zasade ma to extra netrapi, uz mi kredit neni podstatny ale aky projekt, preto E@H a cakam na O@H ...
Uz to ide hore, momentalne RAC 3348, som zabudol ze ked vsetci isli no novu verziu tak moze trvat dlhsie kym sa zacnu pridelovat kredity.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

slavko.sk napísal:Uz to ide hore, momentalne RAC 3348, som zabudol ze ked vsetci isli no novu verziu tak moze trvat dlhsie kym sa zacnu pridelovat kredity.
Hу и всё в порядке... :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Mozno ste si vsimli ze projekt vypustil nedavno novu aplikaciu Global Correlations S5 Engineering. Je to nova metoda, ktora ma zvysit presnost analyzy dat z S5 (S6 sa zatial nepiouzivaju pretoze su zasumenejsie ako S5), a zaroven ma byt menej narocna na CPU, inymi slovami za kratsi cas sa dosiahne vyssia presnost analyzy.

Blizsie info v threade http://einstein.phys.uwm.edu/forum_thread.php?id=7811
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa matob »

Iste viete, že ESA momentálne vyberá z troch projektov, ktoré uskutoční v blízkej dobe. Jedným z nich je LISA (Laser Interferometer Space Antenna):
"Jde o observatoř pro detekci gravitačních vln. Trojice družic letících v trojúhelníkové formaci (se stranou dlouhou pět milionů kilometrů) kolem Slunce má fungovat jako Michelsonův interferometr pro měření deformace prostoru průchodem gravitačních vln. "

Čo myslíte, bude znamenať realizácia tohto projektu zánik E@H ?
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Kiwi »

A preco zanik ?
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa matob »

No citlivosťou bude ten inštrument s tými pozemskými neporovnateľný. Ak dôjde k objavu gravitačných vĺn tak pomocou neho.
Ak nebude môcť nič objaviť alebo ak aj niečo objaví, možno to bude znamenať prinajmenšom neistú budúcnosť pre E@H.
Viď prípad LHC@home, kde po dokončení urýchľovača je projekt takpovediac mŕtvy.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Kiwi »

Sak o to ide, nie ? Objavit tie vlny.
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa shafa »

Nevim presne v jakem stavu jsou ty interferometry ted, ale pred cca 5-6 roky byla jejich merici schopnost defacto nulova.
Pripadalo mi to jako merit tloustku vlasu krejcovskym metrem, nebo spis i hur.

Jakykoliv efektivni nastroj bude nalezen, bude jen k uzitku. Holt se treba ty interferometry k tomuto ucelu pouzivat nebudou, a co...

Pamatuju jak nam jeden prednasejici na "Pruznost a pevnost" (vypocty pevnosti konstrukci) vysvetloval, ze se poctari stale snazi najit co nejefektivnejsi metody vypoctu, aby byly rychle a jednoduche. Cituju: "Kdyby se pevnost konstrukce dala overit naps. vestenim, tak by vesteni byl inzenyrsky nastroj."
Bohuzel, u nas se vestkyne a vestci neosvedcili a soustredi se spis na vesmir ;-)
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dolezite je uvedomit si jednu vec - E@H pouziva LIGO a GEO interferometre, ktore su citlive na ine frekvencie gravitacnych vln ako planovana LISA. Cize LISA vo vztahu k LIGO je asi ako napr. roentgenovy dalekohlad Chandra vo vztahu k Hubblovmu dalekohladu - nielenze si vzajomne nekonkuruju, ale naopak, pekne sa navzajom doplnaju. Podobne to bude aj s LISO a LIGOm (ci v buducnosti poanovanym enhanced LIGOm), kazdy bude schopny objavit graitacne vlny pochadzajuce z inych zdrojov (aj ked LISA samozrejme bude mat vo svojom rozsahu frekvencii vacsiu citlivost, podobne ako ma HST vacsi priemer objektivu ako Chandra).

Takze o buducnost LIGA/E@H v pripade odsuhlasenia LISI by som sa neobaval, skor naopak.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa matob »

Vďaka za info :)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Global Correlations S5 HF search #1 mi hlási že nemá WU.
Máte niekto nejaké info?
Či mám povoliť Binary Radio Pulsar Search? Ten dáva menej kreditov.
Napísať odpoveď