Integrovana grafika

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Integrovana grafika

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Chlapi, mam jednu otazku - je mozne, zeby sa odpalila integrovana graficka karta na motherboarde bez toho, zeby sa rebootol cely system a zeby sa poskodila ina cast motherboardu?
Totizto cez vikend nedaleko nas udrel blesk a odisel router (s hlasitym prasknutim - pravdepodobne explodoval kondenzator alebo proste nastal nejaky vyboj, neotvaral som, lebo je v zaruke). Router bol potom uz uplne mrtvy, bez energie. Ked som vsak vcera nasadil novy router, tak uplne ignoruje kabel do desktopu (pritom notas vidi bez problemu, aj siet je ziva), nesvieti ani len indikator zapojeneho ethernet kablu (narozdiel od notasu).
Skusal som na desktope linux aj windows, ale router nic. Z toho mi plynie, ze odisla asi aj grafika, len ma zaraza, ze by sa tak stalo cez ethernetovy kabel, ktory pokial viem neprenasa napatie ale len data, takze mi pripada divne zeby nejaky explodovany kondik ci vyboj v routeri z prepatia v sieti mohol zlikvidovat simple integrovanu grafiku na motherboarde, a este k tomu bez zhodenia systemu...

Stretli ste sa niekedy s niecim takym?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Skusal som na desktope linux aj windows, ale router nic. Z toho mi plynie, ze odisla asi aj grafika
Tuto niekde som sa ja stratil... Grafika a sietovy kabel, ethernet indikator?
Rupnuta grafika sa asi prejavi tym, ze ani nenabootujes komp... takze by si velmi neodskusal ani Windows ani linux...

Teda by som tipol, ze to bude asi odidena sietovka... Ked ti odisiel router a mal si do neho zapojenym ethernetovym kablom komp, tak ti ten router mohol zobrat so sebou aj sietovku. Obvody by sice mali byt galvanicky oddelene, no ale to funguje iba do urciteho prepatia, ze? A druha vec je cinsky router - asi homologizacia na Slovensku uz nie je to, co byvala kedysi. Alebo je mozne aj to, ze vyrobca/importer na homologizaciu poslal trochu nieco ine, ako potom islo do bezneho predaja. Klasicky cinsky Mikado-vyrobok :?.

Inak pri niektorych kompoch sa velmi neoplati zbesilo skusat Windoze a linux za sebou, kvoli Plug&Pray... Aj "spickovy" HP notasek, co som nafasoval v robote... to je tiez taky crep, ze niekedy sa tvari, ze nema sietovku - je uplne mrtva, ani svetielko, Windoze ju nevidia ako zariadenie, switch nesvieti ze ma pripojene zariadenie. Jedine riesenie: Vypnut notasek, odpojit vsetko, vybrat baterku, nechat s vybratou baterkou par minut vydochnut... potom vsetko pozapajat a ako zazrakom to zrazu ide.
Takze by som ti odporucil nieco podobne: vypnut komp zo vsetkeho (teda napajanie, monitor, USB zariadenia, skratka vsetko) a nechat 10 minut, nech sa vsetky zvysky napajania stratia (ked mas odpojeny napajaci kabel, mozes aj stlacit vypinac, nech to v momente vyzerie zvysok napatia v kondikoch zdroja). No a potom pozapajaj a uvidis...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Moze to odpalit ethernet aj vselico ale grafika a ethernet naraz asi nie kedze ehternet je na south bridge a grafika vacsinou na nord. Pokial neni PCI ale je PCIe x16 alebo AGP.
Pri burke sa moze naindukovat na kably a aj homologovane zariadenie tomu nezabrani, mozno prave ten ehternet je shitovy.
Preto mam rad UPC s cable modemom (ktory je prvy kandidat na umrtie) a potom mam 20eurovy router (druhy kandidat na odidenie) a potom az poriadny aktivny prvok alebo PC.
Alebo potom bleskoistky, najlacnejsia je hociaky 100mbit switch alebo hub :)
Uz som sa stretol aj s odidenymi USB portami pocas burky alebo vypadku elektriky (bol cez to pripojeny T-Com DSL modem).
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Chlapi, diky za rady, a sorry za mlzenie - grafiku mam samozrejme OK, pisal som "grafika" a myslel som "sietovka", to tak dopadne ked to pisem rano narychlo v robote a este nenaranajkovany, neveril by som ze to v tej message napisem 3x po sebe :-8 :-) Palo, to kompletne odpojenie vyskusam, zaujimava skusenost, aj ked nedavam tomu velke nadeje.
Slavko, ano, bol to T-Com DSL router. :-)
Inak pritom bol zapojeny do zasuvky z ochranou proti prepatiu, no ale zjavne nepomohlo (alebo ten surge bol vacsi ako dizajnovana ochrana, blesk udrel podla casoveho oneskorenia zvuku tesne vedla nas). :-/
No nic, vyskusam Palov trik a ak nic, tak pojdem reklamovat motherboard, este je v zaruke.. akurat nemozem byt bez netu cely ten cas, takze asi rovno kupim aj novy motherboard a tento potom po vyreklamovani pouzijem Timurovi do druheho kompu...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa Palo M. »

A teraz trochu mystiky:
Neuvazoval si Duro nad tym, ze to bol "signal z nebies" - ze si sa vydal nespravnou cestou? Ze tvoja snaha o setrenie HW (nepocitanim BOINC na tom stroji) je vlastne zbytocnost? Teraz dokonca uvazujes, ze budes mat kompy dva - a to uz na setrenie nevyzera vobec!
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa gabberattack »

Sprav si cisto WiFi siet, ja to mam takto doma zrobene aj ked mam 2 pocitace v blizkosti routera. Takto bude jediny pristup do masiny cez elektricku siet a tam ked das dvojnasobnu prepatovu ochranu tak to hadam odpali len zdroj.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Si kup PCI Eth kartu za 3,24 euro a kasli na reklamaciu (http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=14852376). Alebo Gb za 4,44 euro.
Alebo USB Wifi bizbas za 7 euro.
Dost lahko sa moze stat ze ti reklamaciu neuznaju z dovodu znicenia bleskom, mam pocit ze to nepatri pod reklamacne podmienky.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa Palo M. »

IMHO ta sietovka znicena bleskom nebude, to by odpalilo asi celu dosku - a na cipe by bolo vidiet evidentne spalene miesto. Blesk asi znicil iba cinsky router a ten poslal nejake vyssie napatie do sietovky... Takze ked sa pri reklamacii nebude hovorit "treskol nam tam blesk" ale "zrazu nejde sietovka, skusal som vsetko a nejde", a nikde na doske nebude evidentna spalenina, tak je sanca, ze reklamaciu uznaju. IMHO radsej absolvovat reklamaciu ako si nebyt isty, co dalsie tam este prdlo a kedy sa komp odporuca uplne... a az ked neuznaju reklamaciu, tak sa da vyspekulovat nahradne riesenie v podobe extra sietovky/WiFi...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Diky chlapi za reakcie, ste mili ze sa k tomu vyjadrujete, cenim si to. :)
Palo - ano, tato udalost sa velmi dobre hodi do tvojich argumentov preco Boinc pocitat, resp. je to nazorna ukazka argumentu ktory si vtedy uz spominal - ze HW aj tak moze odist. Pouvazujem nad tym. Aj ked je to pasiv, na par desiatok percent by boinc snad rozumne uchladil...
Druhy komp som zatial zavrhol, nepreslo to "rodinnou radou" kvoli vychove - patrocny chlapec je primaly na to, aby som mu kupoval vlastny komp, ked pritom chcem aby do monitora civel co najmenej a radsej cital knihy ci chodil von.. :)

Dik gabber za navrh wifiny, je fakt ze toto by sa nestalo keby som mal v kompe len wifi. Som vsak mierne namiereny proti wifi sieti, ktoru zamerne nepouzivam, pretoze mam uz v byte dost mikrovln, pretoze len cca 100 metrov od nas je BTS Orangeu. Mal som v umysle pred casom kupit meraci pristroj na elmag ziarenie, len stoji 250 eur a nechcelo sa mi kvoli jednorazovemu meraniu takto zainvestovat (su aj firmy co to meraju, ale jedno meranie stoji tiez cca 250-300 eur :) ). Ale asi si wifinu predsa len aktivujem, pretoze mikrovlny su energeticky tak low-level ziarenie, ze to nemoze mat ziadny vplyv na organizmus (s vynimkou velkych intenzit kedy dochadza k prehrievaniu tkaniva), aj ked niektore studie sa to snazia tvrdit (s preukazanim zvyseneho vyskytu leukemie mi vsak tie studie pripominali "standardnu" logicku argumentaciu typu "vsetci ludia co dlhodobo konzumovali H2O zomreli, a teda dlhodoba konzumacia H2O zvysuje mortalitu"). Koniec koncov, asi traja susedia mi aj tak ziaria do bytu svojimi wifinami.

Palo, Slavko - reklamacia versus dokupenie PCI karty alebo USB wifi, no, veru to mozno nie je zly napad, sice naozaj neviem co vsetko sa na doske este odpalilo, ale kedze sa ani nerebootla a vsetko ostatne funguje zatial korektne, asi to bude ozaj len sietovka - navyse doska ma len cca pol roka, takze je v zaruke este jeden a pol roka, takze na prejavenie sa pripadneho dalsieho poskodenia je celkom casu dost. A predstava, ze mozno skoro mesiac bude doma Silvia bez kompu (len vecer s mojim robotnym notasom) nie je nic moc, pripadne kvoli tomu kupovat novu dosku a skladat druhy komp...
Aj ked reklamaciu by mi podla mna uznali napriek tomu, ze v podmienkach maju vyslovne uvedene ze prepatie v sieti je mimo reklamacie - pretoze ako pisal Palo, samozrejme by som nepovedal ze to odpalil prepaty router, a fyzicky zjavne poskodenie dosky nie je ziadne.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Palo M. napísal:IMHO ta sietovka znicena bleskom nebude, to by odpalilo asi celu dosku - a na cipe by bolo vidiet evidentne spalene miesto. Blesk asi znicil iba cinsky router a ten poslal nejake vyssie napatie do sietovky... Takze ked sa pri reklamacii nebude hovorit "treskol nam tam blesk" ale "zrazu nejde sietovka, skusal som vsetko a nejde", a nikde na doske nebude evidentna spalenina, tak je sanca, ze reklamaciu uznaju. IMHO radsej absolvovat reklamaciu ako si nebyt isty, co dalsie tam este prdlo a kedy sa komp odporuca uplne... a az ked neuznaju reklamaciu, tak sa da vyspekulovat nahradne riesenie v podobe extra sietovky/WiFi...
A za neopravnenu reklamaciu ti lahko nauctuju 50€ za čo máš pomaly novú dosku.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Duro Kotulic Bunta napísal:Dik gabber za navrh wifiny, je fakt ze toto by sa nestalo keby som mal v kompe len wifi. Som vsak mierne namiereny proti wifi sieti, ktoru zamerne nepouzivam, pretoze mam uz v byte dost mikrovln, pretoze len cca 100 metrov od nas je BTS Orangeu. Mal som v umysle pred casom kupit meraci pristroj na elmag ziarenie, len stoji 250 eur a nechcelo sa mi kvoli jednorazovemu meraniu takto zainvestovat (su aj firmy co to meraju, ale jedno meranie stoji tiez cca 250-300 eur :) ). Ale asi si wifinu predsa len aktivujem, pretoze mikrovlny su energeticky tak low-level ziarenie, ze to nemoze mat ziadny vplyv na organizmus (s vynimkou velkych intenzit kedy dochadza k prehrievaniu tkaniva), aj ked niektore studie sa to snazia tvrdit (s preukazanim zvyseneho vyskytu leukemie mi vsak tie studie pripominali "standardnu" logicku argumentaciu typu "vsetci ludia co dlhodobo konzumovali H2O zomreli, a teda dlhodoba konzumacia H2O zvysuje mortalitu"). Koniec koncov, asi traja susedia mi aj tak ziaria do bytu svojimi wifinami.
Kludne si tu wifi zapni, je to spendlik v mory oproti tej BTS a tomu co mas aj tak okolo.
Ja tu mam 50 WiFi v dosahu, jedna hore/dole je uplne fuk.
Plus mi to potvrdil doktor ze je to neskodne, dost velka kapacita, ma doma 3 male deti pod 5 rokov a daval som mu tam este aj silnejsie anteny.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ano, z fyzikalneho hladiska to musi byt neskodne, pretoze energia tych fotonov jednoducho nepostacuje na ionizaciu atomov. Napriek tomu existuje viacero studii od relativne serioznych autorov (zhanal som si ich pred asi dvoma rokmi), ktore preukazuju statisticky vyznamnu korelaciu medzi zvysenym vyskytom leukemie u deti a blizkostou BTS vysielacov. Lenze ako vravim, ziadna z tych studii podla mna jednoznacne nemohla prisudit tento vyskyt prave BTSkam, mohli tam byt ine priciny, ktore ale autori zanedbali.

Inak kupil som si teda USB wifinu, pricom som kupil taku aby mal jej chipset driver pod linuxom (Ralink RT2870), a zatial je vysledok taky, ze ubuntu 10.10 mi sice wifinu vidi, je connected a active, ale aj tak internet nejde - cital som fora, skusal som rozne nastavenia (ad-hoc, infrustructure..), blacklistovanie pripadnych inych konfliktnych driverov, pridanie konkretneho driveru do /etc/modules, ale nic. A ani zmena nastavenia samotnej wifiny/routeru (napr. kodovanie WEP/WPA, vypnutie kodovania..) nepomohla.
Problem pritom nebude v komunikacii medzi routerom a wifi, lebo ked som wifinu strcil do notasa pod windows, islo to hned po instalacii prilozeneho driveru a softu. :-)

SKusim este instalnut najnovsi linux driver zo stranky vyrobcu, len dufam, ze na instalaciu nebude potrebna nejaka kanonada commandov, ktoru budem musiet browsovat niekde na forach, lebo trochu casu mavam len neskoro vecer, a preto cokolvek trvajuce viac ako 30 minut je pre mna potom zalezitost na niekolko vecerov/dni :-/
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa gabberattack »

USB wifi su celkovo PAIN IN THE BUTT, oplati sa skutocne urobit research predtym, ako nieco kupis, mal som s tym hafo problemov ako v Linuxe, tak v OS X, navyse USB internetove pripojenie zerie dost vyznamne CPU vykon. Skus sa este pohrat s tymto:

http://en.wikipedia.org/wiki/NDISwrapper
Nainstalujes si ho tak ako vsetko ostatne cez balickovy system, alebo mozes zakupit jeho komercnu verzia
http://www.linuxant.com/driverloader/wlan/install.php

Teraz uz je mozne pouzit Windows drivery v Linuxe cez wrapper, takze to mozes vyskusat - nie je to velmi komplikovane, podarilo sa mi tak rozchodit jedno Netgear USB wifi u znameho, aj ked signal sem-tam vypadaval.


Ja som vzdy pre Linux masiny kupoval tuto WiFi kartu - fungovala OUT OF BOX na kazdom linux systeme, ktory som otestoval, navyse cena je viac ako prijatelna - cca 20 USD.

http://www.edimax.com/en/produce_detail ... &pl2_id=44
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
H:S
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št Feb 11, 2010 7:08 pm

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa H:S »

Ralink asi nebyla uplne nejstastnejsi volba - ja mam RT2860 (pokud vim, PCI varianta s jinak stejnym cipem jako tva RT2870) na netbooku uz peknych par let a stale jeste ani po te dobe neni dokonceny "komunitni" ovladac. V kernelu je ve "staging" stromu k dispozici primo ovladac od vyrobce, ktery sice funguje, ale neumi ani master mod (takze sdilet net s mobilem muzu jenom pres ad-hoc, ktery zase naopak poradne neumi Android) a jsou s nim ruzne problemy.

RT2870 od vyrobce je ve "staging" taky, ale hadam, ze bude asi fungovat podobne "spolehlive" jako ten muj. Nicmene by snad fungovat mel.. (jmeno modulu bude hadam neco jako rt2870sta)
Komunitni ovladac (modul rt2800usb) je na tom asi lip nez pro tu mou PCI verzi, ale prinejmensim jeste v kernelu 2.6.36 je znaceny jako "EXPERIMENTAL", takze pochybuju, ze by byl touhle dobou uz pouzitelny..
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Integrovana grafika

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Takze wifina uz pekne lezi v chladku, kupil som obycajnu ethernet PCi kartu a ta bez najmensich problemov pekne bezi. A nech si hoci aj blesky dalej udieraju, karta za styri eura mi nestoji za cas zozraty rozbiehanim wifiny.. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď