Stav projektu

Hľadanie mimozemských civilizácií

Moderátor: Moderátori

forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa forest »

Já například Seti momentálně nepočítám, z důvodu že jsem po letech co jsem tomuto projektu věnoval, chtěl pomoci také jinde. Projektů které mě zaujaly je více a každému z nich bych chtěl přispět alespoň stejným množstvím odvedeného výkonu (když to nejde měřit jinak tak stejným množství kreditu).
Poslední dobou jsem se o projektu dozvěděl spoustu informací, které jsem dosud nevěděl a to jak z historie celého SETI, tak o samotném projektu Seti@home. Nyní hodně zvažuji kdy se naplno do projektu opět vrátím, protože mně to dodalo novou chuť jim zase pomoct.

Proč jsem projekt počítal a opět o tom uvažuji:
1) zaměření projektu mě oslovilo
2) za vznikem projektu SETI stojí hodně chytrých hlav a jejich myšlenkami je vedena i práce na projektu Seti@home
3) projekt má budoucnost, jelikož za ním stojí i Planetární společnost a v minulosti třeba i NASA
4) nalezení signálu by pro mě osobně znamenalo tu nejpřevratnější informaci z oblasti vědy ze všeho co se v DC zpracovává

Nuže asi tak můj názor jako člověka který i o ostatních projektech přehled má docela velký. Nikomu nic nevnucuji a možná ty informace které momentálně dávám dohromady a budou vydány na webu CNT někdy v budoucnu ještě více v ČR zvednou zájem o tento projekt. Je ale rovněž možné že někdo po přečtení opravdu zjistí že tohle mu za poskytnutý výkon nestojí a věnuje jej jinému projektu. Osobně si myslím že spousta odpůrců Seti@home o něm ví pouze to, že se hledají mimozemšťani a působí to na ně směšně. Možná i tito lidé pochopí že projekt má skutečné vědecké pozadí a stojí za ním desítky let výzkumů na různých projektech. Seti@home je jen jedním z rodiny projektů SETI.
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa ikvar »

forest napísal:Já například Seti momentálně nepočítám, z důvodu že jsem po letech co jsem tomuto projektu věnoval, chtěl pomoci také jinde. Projektů které mě zaujaly je více a každému z nich bych chtěl přispět alespoň stejným množstvím odvedeného výkonu (když to nejde měřit jinak tak stejným množství kreditu).
Poslední dobou jsem se o projektu dozvěděl spoustu informací, které jsem dosud nevěděl a to jak z historie celého SETI, tak o samotném projektu Seti@home. Nyní hodně zvažuji kdy se naplno do projektu opět vrátím, protože mně to dodalo novou chuť jim zase pomoct.

Proč jsem projekt počítal a opět o tom uvažuji:
1) zaměření projektu mě oslovilo
2) za vznikem projektu SETI stojí hodně chytrých hlav a jejich myšlenkami je vedena i práce na projektu Seti@home
3) projekt má budoucnost, jelikož za ním stojí i Planetární společnost a v minulosti třeba i NASA
4) nalezení signálu by pro mě osobně znamenalo tu nejpřevratnější informaci z oblasti vědy ze všeho co se v DC zpracovává

Nuže asi tak můj názor jako člověka který i o ostatních projektech přehled má docela velký. Nikomu nic nevnucuji a možná ty informace které momentálně dávám dohromady a budou vydány na webu CNT někdy v budoucnu ještě více v ČR zvednou zájem o tento projekt. Je ale rovněž možné že někdo po přečtení opravdu zjistí že tohle mu za poskytnutý výkon nestojí a věnuje jej jinému projektu. Osobně si myslím že spousta odpůrců Seti@home o něm ví pouze to, že se hledají mimozemšťani a působí to na ně směšně. Možná i tito lidé pochopí že projekt má skutečné vědecké pozadí a stojí za ním desítky let výzkumů na různých projektech. Seti@home je jen jedním z rodiny projektů SETI.
Ano, zachytit signal od mimozemstanov je lakava zalezitost... ale sanca takmer ziadna aj keby mimozemstania cakali doslova za kazdym rohom. Uz sa to pretriasalo vela krat, nema vyznam znovu zacinat.
Ze za SETI stoji vela mudrych hlav je sice pekne ale nic to nezmeni na uzitocnost projektu.
Mozno sa opakujem, ale myslim si ze ktorykolvek iny BOINC projekt nas posunie viac k objaveniu mimozemstanov ako SETI :mrgreen: Keby aj zachytili signal cez SETI, potrebujeme potom dalsie desatrocia pracovat na dalsich projektoch aby sa ludstvo posunulo dopredu a dokazalo s tym signalom podniknut nieco viac.
Samozrejme tvoje argumenty chapem, aj to je dovod preco ratat projekt. Kazdeho oslovi nieco ine. Pre mna je dolezity hlavne prinos projektu.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ako uz niekto tu na fore spominal, pri SETI staci len jeden pozitivny vysledok a zmeni to nas pohlad na svet.
Takisto ako vysledky z CPDN postupne ovplyvnuju politikov, tak aj vysledok v SETI by zmenil vela veci. Tak ako spusty ludi kupuju tikety v loteriach pretoze "mozno prave ja vyhram", tak sa vela ludi zucastnuje na SETI@Home pretoze "mozno prave takto najdeme mimozemstanov". Aj ta mala sanca je lakava.
Ked ide o otazku ci hladat mimozemstanov alebo sa na to uplne vykaslat pretoze ine veci (napriklad HelpConquerCancer) su dolezitejsie, tak tu vzdy budu nejaki ludia, pre ktorych bude hladanie mimozemstanov stale velmi dolezite. A niektori su zas presvedceni ze mimozemstania nie su... alebo ich tato otazka vobec nezaujima.
Mozno SETI@Home nie je velmi vhodne na hladanie mimozemstanov, ale nic lepsie zatial nepoznam... Z tohoto hladiska sa da povedat, ze ludia hladaju ako vedia - a ked sa casom objavi lepsi sposob ako na to, tak budu pouzivat ten.

Dalsia vec je, ze na SETI nikto neda velky balik penazi. Pri projektoch, kde je naznak konkretnych vysledkov v dohladnom case, je pravdepodobne ze to niekto aj zafinancuje slusnym balikom. Ale hladanie mimozemstanov je tak trocha pre "blaznov" a nikto do toho velke prachy valit nebude (OK, obcas sa najde nejaky solventnejsi "blazon" ako napr. Paul Allen), pretoze je to prakticky velmi malo vyuzitelne - ale tym padom je to aj malo zneuzitelne... Ludia robia vselijake blaznive veci, tak preco nie aj tuto?
forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa forest »

Nemyslím si že by šance pro zachycení signálu byla malá. Na týmovém srazu CNT zrovna o Seti byla docela dlouhá a věcná debata a uvedené argumenty odzbrojily i ty největší prvotní odpůrce v debatě.
Ono nejde jen o zachycení signálu z nějaké vzdálené planety, které není nereálné. Co když civilizace kterou hledáme vyšle sondy s vysílačem aby našli někoho jiného? To není rozhodně nepravděpodobné a právě signál z podobné sondy by Seti mělo zachytit bez větších problémů. Je to jen jedna z dalších možností, ale i Drakeova rovnice mluví docela v pozitivních číslech a kdo si někdy zkusil dosadit do ní čísla, jistě zjistil že ta pravděpodobnost zachycení signálu není zrovna malá.

Souhlasím že pro lidstvo to nic moc nepřinese pokud se signál skutečně najde, ale změní to hodně lidské myšlení. Pro někoho bezvýznemně, pro počtáře Seti@home je to právě to oč jim jde a víc od toho ani nečekají.
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa numlock »

ikvar napísal:....
- chcel som napisat to iste :) = suhlas.

- ide o to, ak zachytime signal, dojde k prvemu kontaktu atd. ... mimozemska civilizacia nam neprinesie lieky na nase choroby (skor nove choroby :D ), mozno nove technologie, to skor...
- dalej ... mysliet si, ze na takom malom kusku vesmiru budu dve civilizacie na aspon podobnej urovni je prinajmensom ... naivne. Vesmir je prilis velky a ak tam niekde su (co je pravdepodobne, mozu existovat tisíce civilizácií...), nebudu "za rohom", ako si vela ludi mysli...
- ludia nerozmyslaju... keby sa venovali aj ostatnym projektov, ktore zdokonaluju nase technologie, aj samotne prehladavanie vesmiru by sa mohlo zrychlit... :idea:
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa matob »

Ja si myslím, že ak aj zachytia nejaký signál, my sa o tom nedozvieme..
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa numlock »

:lol: :lol: :lol: ...aj to je moznost
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa ikvar »

OK, aka je teda pravdepodobnost zachytenia nejakeho signalu?
Aka je pravdepodobnost ze ak nieco zachytime dokazeme ze je to signal od mimozemskej civilizacie?

Palo, nemyslel som zrovna CPDN a vyskum liekov neratam :) Najuzitocnejsie sa mi zdaju projekty ktore nas mozu posunut dopredu, matematika, nanotechonologie, nove paliva a podobne. Skumanie liekov... to je len lepenie dier... :mrgreen:
forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa forest »

ikvar napísal:OK, aka je teda pravdepodobnost zachytenia nejakeho signalu?
Aka je pravdepodobnost ze ak nieco zachytime dokazeme ze je to signal od mimozemskej civilizacie?
Na tuhle otázku si můžeš odpovědět i sám pomocí Drakeovi rovnice:
http://www.czechnationalteam.cz/view.ph ... 2004100006
Schválně pak napiš jaké číslo ti vyšlo?
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa gabberattack »

ikvar napísal:OK, aka je teda pravdepodobnost zachytenia nejakeho signalu?
Aka je pravdepodobnost ze ak nieco zachytime dokazeme ze je to signal od mimozemskej civilizacie?

Palo, nemyslel som zrovna CPDN a vyskum liekov neratam :) Najuzitocnejsie sa mi zdaju projekty ktore nas mozu posunut dopredu, matematika, nanotechonologie, nove paliva a podobne. Skumanie liekov... to je len lepenie dier... :mrgreen:

Lepenie dier :-) Prednedavnom som cital uz ani neviem kde, ze vedci vynasli gen, ktory spusta obnovovanie procesov ocistenia bunky vo vyssom veku u mysi, ktora inak bola zavalena odpadom (tak ako nase bunky vo vyssom veku). Cesta od mysi k ludom je daleka, ale mozno prave pomozu niektore z BOINC proteinovych projektov. :-)
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Kiwi »

No mne to cislo vyslo N = 0.00003. :)
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa miloso »

sú 2 možnosti:

1. nepovedia nám o prípadnom zachytení signálu, ale to sa aj tak neudrží v tajnosti
2. dozvieme sa to, ale potom vypukne peklo na Zemi a to to sa postarajú fanatici typu Jožko alebo nejaký ufomanici, zabíjanie, samovraždy, teroristické útoky nevydaných rozmerov, pričom aj tak s nimi nebudeme môcť komunikovať

možno to vidím strašne pesimisticky, čo už, ale aj pre toto ma to teraz k SETI neťahá. ľudia dokážu bibliu napasovať na všetky vedecké objavy (od big bangu po evolúciu) ale ufónov tam určite nenapasujú a stratia istotu, že sú jedinečný.
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Palo M. »

Zbytocne nam budu veci "ktore nas mozu posunut dopredu", ked na ne nebudeme pripraveni. "With great power comes the great responsibility" ako sa hovori. Vyhlasovat, ze zdravie, ludske zivoty a zivotne prostredie su nepodstatne a najdolezitejsi je technologicky pokrok, to je prvy krok k sebazniceniu. Inak, toto presne vyhlasuju vladcovia krajiny, v ktorej teraz zijem... a naozaj to tu ide do takeho extremu. Bolo by to velmi smiesne, keby to nebolo take smutne.

Co sa tyka viery, ta sa s vedou nevylucuje a je len chybou krestanskej cirkvi, ze kedysi davno v stredoveku stylizovala vedu do opozicie proti viere. Biblia je len nastrojom cirkvi, bola napisana clovekom a priebezne je clovekom upravovana. A cirkev samotna je len politicka institucia.
Drviva vacsina ludi vychovana k poslusnosti k cirkvi (comu oni sami hovoria "vychova k viere") ma tou "vychovou" vybudovane take brutalne mantinely v mysleni, ze ich bohuzial sami nedokazu prekonat. Pritom uz samotne slovne spojenie "vychova k viere" je nezmysel. A zase tu vidim analogiu s cinskou "vychovou k vlastenectvu" a zase je tu smiech cez slzy.
Cirkev totiz nechce, aby ludia naozaj verili v Boha; Cirkev potrebuje, aby ludia verili, ze cirkev je jedinym zastupenim Boha na Zemi...

A Drakeova rovnica je len spekulacia vyjadrena matematicky. Taka zabavka bez praktickeho vyuzitia. Jedna rovnica o siedmych neznamych o ktorej nie je dokazane, ze je pravdiva.
Navyse, statistikou musia veci koncit, nie zacinat. Ak zo statistickych udajov zacneme vyvodzovat nejake zavery, dopustame sa manipulacie. Nech by bola pravdepodobnost akakolvek nenulova, nezmeni to moje stanovisko k otazke, ci patrat po mimozemskych civilizaciach alebo nie.
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Aj ja si myslim ze je vela uzitocnejsich projektov ako SETI, na druhej strane som vsak zvedavy ako vyzeraju mimozemstanky :)

Niekde som cital, ze Martanky maju prsia na chrbte a dobre sa s nimi tancuje.... (teda s tymi Martankami, nie prsiami :) )
============
Ale dost bolo OT - informujte tu prosim o stave projektu SETI@home, pre ine temy treba zalozit samostatny thread :)
Obrázok
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa ikvar »

miloso napísal:sú 2 možnosti:

1. nepovedia nám o prípadnom zachytení signálu, ale to sa aj tak neudrží v tajnosti
2. dozvieme sa to, ale potom vypukne peklo na Zemi a to to sa postarajú fanatici typu Jožko alebo nejaký ufomanici, zabíjanie, samovraždy, teroristické útoky nevydaných rozmerov, pričom aj tak s nimi nebudeme môcť komunikovať
3. Nestane sa úplne ale vobec nič :D Hlavne pôjde samozrejme o to čo to bude za signál. Myslieť si že to bude marťanské TV vysielanie je dosť naivné. Ak vôbec niečo zachytíme, pravdepodobne to bude nejaký signál ktorý čisto teoreticky môže pochádzať od inej civilizácie, nič viac s toho nevytrieskame. Nevravím že mimozemštania neexistujú, len si myslím že sa musíme poriadne pohnúť dopredu aby sme sa dostali do takýchto rovín, a nemyslím že SETI je to pravé orechové :D

Palo M. napísal:Zbytocne nam budu veci "ktore nas mozu posunut dopredu", ked na ne nebudeme pripraveni. "With great power comes the great responsibility" ako sa hovori. Vyhlasovat, ze zdravie, ludske zivoty a zivotne prostredie su nepodstatne a najdolezitejsi je technologicky pokrok, to je prvy krok k sebazniceniu. Inak, toto presne vyhlasuju vladcovia krajiny, v ktorej teraz zijem... a naozaj to tu ide do takeho extremu. Bolo by to velmi smiesne, keby to nebolo take smutne.
Nemusíme to hnať hneď do extrému. Netreba sa báť že ak prestaneme rátať SETi a pustíme sa do iných projektov tak ľudstvo neunesie ten náhly vedecký pokrok :D

Netvrdil som že ľudské životy a prostredie nie sú podstatné... len si myslím, aby ľudstvo prežilo pokrok je veľmi doležitý. Niečo zbabreme, ale tým že pokrok ide brutálne dopredu to dokážeme zaplátať. Čím väčšie diery narobíme tým musíme viac tlačiť dopredu. Čiže pokrok zachraňuje ľudské životy. Samozrejme všetko sa musí robiť racionálne, žiadny extrém.
Napísať odpoveď