LHC

Pomoc pri stavbe najväčšieho urýchľovača častíc na svete v CERN

Moderátor: Moderátori

maroš
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi Sep 18, 2009 9:59 am

LHC

Príspevok od používateľa maroš »

zaujímajú ma niektoré technické témy z LHC ktoré neboli popísané môžem sa tomto fóre na dostať na ne odpoveď ?
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: LHC

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Spytat sa urcite mozes, ak budeme vediet/bude cas, odpovieme..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
maroš
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi Sep 18, 2009 9:59 am

Re: LHC

Príspevok od používateľa maroš »

ďakujem že ste sa ozval na môj dotaz ja by som sa chcel vedieť ako sa lúče v detektoroch kryžujú viem že spoločný priestor majú 5cm v stredovej trubici a lúče sa vstrekujú do stredu cez triplets rovno z magnetu keď lúč prejde cez polovicu detektora musí sa vychýliť na druhú stranu nikde nebolo popísané ako v trubici lúč ktorý vychádza zo stredu sa odchýli od lúča ktorý tam vstupuje na nákrese je len nakreslený ako sa ohýba pred tripletsom zaujímalo by ma ako to funguje že sa lúč trafí do trubice
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: LHC

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Pytas sa na znacne detailnu vec, ktora je specificka pre kazdy urychlovac a teda neda sa odpovedat vseobecne bez nastudovania materialov.

Kazdopadne najpodrobnejsia dostupna dokumentaiac k injection systemu na ktory sa pytas, je tu:
https://edms.cern.ch/file/445866/5/Vol_1_Chapter_16.pdf

Neviem vsak ci ti vyhovuje anglictina...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
maroš
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi Sep 18, 2009 9:59 am

Re: LHC

Príspevok od používateľa maroš »

pozrel som si to avšak sme si asi trochu nerozumeli ale videl som prierez stredovej trubice kde sa zrážajú protóny ja som sa pýtal že ako je možné do jednej trubice dať oba zväzky tak aby pri zrýchlení sa nezrazili a pri zrážke zbytok protónov vyletel do opačnej trubice tak aby keď vyletia trafia rovno do tej trubice do ktorej sa majú trafiť osobne si myslím že od miesta zrážky protóny začnú rotovať a keď odchádzajú z trubice tak sa priemer rotácie začne zväčšovať lebo naň už nepôsobí mg. pole detektora magnetom sa usmernia do trubice to je ale môj názor pretože z článku je znázornená a popísaná len injekcia protónov videl som aj mg znázornenie dráhy dráhy protónov na inej stránke ale nevedel som si to vysvetliť ako vyletujúci lúč vletí tam kde treba doteraz sa iba domnievam ako to budem rád až mi odpoviete vopred ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: LHC

Príspevok od používateľa Kiwi »

tahanko
Príspevky: 133
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:00 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: LHC

Príspevok od používateľa tahanko »

dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: LHC

Príspevok od používateľa dango »

uz som pridal do temy "LHC ready to restart" :wink:
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: LHC

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Obrázok
Napísať odpoveď