Strana 1 z 1

Linux na AMD, alebo na Intel?

Napísané: Št Aug 16, 2012 12:51 pm
od používateľa marpes
Je medzi nami dost Linuxakov, zatial medzi nich nepatrim. Ale.....
Skor ako moje obcasne uvahy zacnem premienat do realizacnych krokov, rad by som sa opytal skusenych na zakladnu otazku:
Su nejake rozdiely v kombinaciach Linux+AMD a Linux+Intel? Alebo je to rovnake ako pre kombinacie Win+AMD a Win+Intel?
Mam na mysli kompatibilitu, stabilitu a efektivnost prevadzky.

Re: Linux na AMD, alebo na Intel?

Napísané: Št Aug 16, 2012 1:11 pm
od používateľa gabberattack
Skor by som sa zameral na konkretne komponenty, niektore dosky na tu-ktoru platformu maju problem s drivermi niekedy, napriklad integrovane graficke, ci zvukove karty, ale tak caste to uz nebyva teraz. Teda, ak ides skladat masinu na urcity Linux system, pozrel by som fora, ci tam uzivatelia nehlasia problemy s drivermi. Co sa tyka procesora, opat je to otazka naco ten system bude sluzit, ja som osobne fanusik AMD na skladanych masinach, vsetky nase Linux servery boli vzdy postavene na AMD - kvoli lepsiemu pomeru cena-vykon. Zase moje Apple masinky doma maju Intel. :D

Re: Linux na AMD, alebo na Intel?

Napísané: Pi Aug 17, 2012 12:45 am
od používateľa shafa
Pokud ti jde o CPU Intel/AMD, tak ve stabilite to je asi uplne jedno.
Co se tyka vykonu, tak tam je na tom Intel (tim nemyslim P4) proste lip ;-) Podobne to plati u spotreby. Tohle pausalizovani je sice dost zavadejici, ale tak nejak to vychazi.
BTW, vetsina stroju mi jede na AMD, ale kdyz to srovnam s Intelama, tak jen tise slintam... Je mi ale bohuzel vzdy lito kupovat drazsi desku+procak, nez jake ma AMD.

Pokud myslis i na grafiku tak tam se zatim radsi na linuxu AMD vyhni.

Re: Linux na AMD, alebo na Intel?

Napísané: Pi Aug 17, 2012 7:19 am
od používateľa Palo M.
Linux samozrejme bezi aj na Intel aj na AMD a z pouzivatelskeho hladiska nebadat rozdiel. Mam obidvoje (aj ked vsetko uz postarsie - ale kedze tie stvorjadra stale slapu, tak ich nemienim vyhadzovat). Stabilita je uplne rovnaka.

Nejake male rozdiely predsa len su:
  • Usporne technologie. Na Intel SpeedStep su pre linux dobre drivery na zmenu rezimu procesora. Pri AMD je to IMHO katastrofa. Posledny funcny kernelovsky driver je pre K8 (teda este casy prvych A64/Opteronov), nefunguje to uz ale dobre pre K10 (Phenomy II). Driver nikdy nebol, K8-kovy nefunguje a novy nikto nespravil. Nejaki nadsenci sa snazili opatchovat K8, ale spolahlive to nebolo, takze do oficialneho jadra sa to nedostalo (a priinstalovavat si to do jadra v dnesnej dobe je skoda casu a roboty). Novsie procaky sice nemam, ale nenarazil som na informaciu, ze by spojazdnili nejaky lepsi driver. V pripade masiny beziacej 24/7 BOINC je to sice takmer nepodstatne, ale za istych okolnosti by sa mohlo hodit (napriklad ked v lete chces na chvilu ochladit masinu). Myslim, ze na notebookoch sa prepinanie procesora da nejako nastavit cez ACPI, ale to nevyuziva naplno moznosti AMD procakov... Napriek tomu, ze procak sam ma dobre moznosti (a na Windoze driver existuje), za toto ma u mna AMD velky minusovy bod.
  • Rozsirene instrukcne sady. Toto uz nejaky cas nesledujem, ale Intel ich vacsinou mal pokrocilejsie. Ma to vyznam, ak si sam chces skompilovat optimalizovanu aplikaciu a pouzijes kompilator specializovany na dany procesor.
No a potom samozrejme hra ulohu aj cena a vykon (ako uz bolo napisane), aj ked to uz nesuvisi priamo s Linuxom. Ale su to rozhodujucejsie faktory nez tie co som popisal.

Keby som chcel postavit linuxovy stroj pre niekoho ineho, na jednoduche veci, urobil by som to s AMD (vykon postacujuci, cena vyborna). Keby som teraz isiel stavat masinu pre seba, tak by som isiel radsej do Intelu (hlavne kvoli jeho surovemu vykonu - sice trocha drahsie, ale pri BOINC sa vykon vzdy hodi a kedze nemenim masiny velmi casto, tak vykonnejsi procak moralne vydrzi predsa len dlhsie).