Na zamyslenie..

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

gabberattack napísal:ale zdroj som si nemohol overit, lebo mi to hovoril jeden spoluziak.
Tym zdrojom bol na 99% Jiri Grygar.

Ano, je to jedna z moznosti vyvoja slnecnej sustavy. Ale opakujem, len jedna z moznosti. Vieme este malo o vyvoji planetarnych sustav aby sme to mohli tvrdit s istotou.

Model je zalozeny na tom, ze SLnko po vycerpani vodika v jadre prejde do fazy cerveneho obra, a zvacsi svoju obalku, z ktorej Jupiter moze "cucat" hmotu a postupne narastat - proces je podporeny aj tym, ze zvacsena obalka bude okrem ineho aj brzdit Jupiter na jeho obeznej drahe, co zmensi jeho vzdialenost od Slnka.

Je to vsak len kvalitativna predstava, kvantitativne (teda presne cisla), su uplne nejasne, pretoze nikto nevie presne vypocitat, ako velka a ako husta bude obalka Slnka v stadiu cerveneho obra...

Balik vodika potrebuje mat hmotnost cca 0.08 hmotnosti SLnka na to, aby sa v nom zapalili termonuklearne reakcie. Jupiter ma teraz len cca 0.001 hmotnosti SLnka, musel by teda este riadne "stucniet". Je pravdepdobne, ze sa mu to pocas fazy cerveneho obra vobec nepodari.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:
gabberattack napísal:ale zdroj som si nemohol overit, lebo mi to hovoril jeden spoluziak.
Tym zdrojom bol na 99% Jiri Grygar.

Ano, je to jedna z moznosti vyvoja slnecnej sustavy. Ale opakujem, len jedna z moznosti. Vieme este malo o vyvoji planetarnych sustav aby sme to mohli tvrdit s istotou.

Model je zalozeny na tom, ze SLnko po vycerpani vodika v jadre prejde do fazy cerveneho obra, a zvacsi svoju obalku, z ktorej Jupiter moze "cucat" hmotu a postupne narastat - proces je podporeny aj tym, ze zvacsena obalka bude okrem ineho aj brzdit Jupiter na jeho obeznej drahe, co zmensi jeho vzdialenost od Slnka.

Je to vsak len kvalitativna predstava, kvantitativne (teda presne cisla), su uplne nejasne, pretoze nikto nevie presne vypocitat, ako velka a ako husta bude obalka Slnka v stadiu cerveneho obra...

Balik vodika potrebuje mat hmotnost cca 0.08 hmotnosti SLnka na to, aby sa v nom zapalili termonuklearne reakcie. Jupiter ma teraz len cca 0.001 hmotnosti SLnka, musel by teda este riadne "stucniet". Je pravdepdobne, ze sa mu to pocas fazy cerveneho obra vobec nepodari.
Teraz ma napadla jedna idea. Fakt len taky napad: SolarSystem@Home... Powered by BOINC.SK!
Simulacia vyvoja slnecnej sustavy (resp. moznych vyvojov nasej slnecnej sustavy)... Ked sa pozrieme na lajnu Cosmology - MilkyWay - ... - CPDN, tak tam predsa nieco chyba!
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Honza »

Zkoušel si někdo hrát s BOINC-Build* ?
Naposledy upravil/-a Honza v Pi Aug 22, 2008 1:12 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Ja by som sa zapojil rad. Ak by sa nasiel sponzor, mozem pracovat aj na plny uvazok :-)

[edit]Programatorov/Testerov/Adminov by sme mali, otazka znie kto sa postara o vedecku cast - co sa bude skumat, ako sa bude skumat, ake data sa budu analyzovat, ako sa budu vysledky dalej spracovavat, co bude vystupom.... a kto to bude financovat :) [/edit]
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Obavam sa, ze Pasquale by nas predbehol 150krat :-)
Jeho ORSA, na ktorej je zalozeny aj Orbit, totiz dokaze robit nic menej a nic viac ako simulacie slnecneh sustavy, nasej alebo aj akejkolvek hypotetickej.

Pred par rokmi som sa s tym hral (bolo mi sice luto CPU casu ktory som tymto hrackam venoval na ukor boinc, ale bola to zabava), mozete si napr. nasimulovat, co sa stane ak by v nasom systeme existovala planeta X (Nemesis :) ) atd.

Cize ak powered by Boinc, tak jedine s Pasqualom :-)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Kiwi »

Volalo by sa to SCP, Solar Climate Prediction, malo by to predikovat slnecne burky
vysokoenergetickych castic zasahujucich Zem a vsetky umele druzice Zeme a Slnka,
takisto na Zemi by sa dalo predikovat rusenie, lenze to by sme potrebovali mnozstvo
dat v celej oblasti spektra, poznat mechanizmus slnkotrasenia, globul, spikul, pohyby
plazmy vo obale jadra, fotosfere, chronosfere, korone, protuberancie, erupcie atd.
Ale bolo by to zaujimave.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Obavam sa, ze Pasquale by nas predbehol 150krat :-)
Jeho ORSA, na ktorej je zalozeny aj Orbit, totiz dokaze robit nic menej a nic viac ako simulacie slnecneh sustavy, nasej alebo aj akejkolvek hypotetickej.

Pred par rokmi som sa s tym hral (bolo mi sice luto CPU casu ktory som tymto hrackam venoval na ukor boinc, ale bola to zabava), mozete si napr. nasimulovat, co sa stane ak by v nasom systeme existovala planeta X (Nemesis :) ) atd.

Cize ak powered by Boinc, tak jedine s Pasqualom :-)
ORSA je na vypocet drahy, simulaciu pohybu telies (Orbit Reconstruction, Simulation and Analysis). Ja som mal na mysli skor celkovy vyvoj slnecnej sustavy so zaclenenim vsemoznych faktorov, nielen gravitacne posobenie jednotlivych telies... Skratka studovat, ako sa moze vyvijat slnecna sustava, ktore faktory na to maju vplyv a aky (prave preto, ze o vyvoji slnecnych sustav vieme malo). Napriklad by sa dal skumat pohyb "zony zivota" v priebehu vyvoja slnecnej sustavy...
Na vypocet drah telies samozrejme zoberieme ORSA (je GPL), Pasqualovi napiseme dakovny mail a spomenieme ho aj na projektovej stranke so vsetkymi nalezitymi poctami 8-).
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa matob »

Duro Kotulic Bunta napísal:
gabberattack napísal:ale zdroj som si nemohol overit, lebo mi to hovoril jeden spoluziak.
Tym zdrojom bol na 99% Jiri Grygar.

Ano, je to jedna z moznosti vyvoja slnecnej sustavy. Ale opakujem, len jedna z moznosti. Vieme este malo o vyvoji planetarnych sustav aby sme to mohli tvrdit s istotou.

Model je zalozeny na tom, ze SLnko po vycerpani vodika v jadre prejde do fazy cerveneho obra, a zvacsi svoju obalku, z ktorej Jupiter moze "cucat" hmotu a postupne narastat - proces je podporeny aj tym, ze zvacsena obalka bude okrem ineho aj brzdit Jupiter na jeho obeznej drahe, co zmensi jeho vzdialenost od Slnka.

Je to vsak len kvalitativna predstava, kvantitativne (teda presne cisla), su uplne nejasne, pretoze nikto nevie presne vypocitat, ako velka a ako husta bude obalka Slnka v stadiu cerveneho obra...

Balik vodika potrebuje mat hmotnost cca 0.08 hmotnosti SLnka na to, aby sa v nom zapalili termonuklearne reakcie. Jupiter ma teraz len cca 0.001 hmotnosti SLnka, musel by teda este riadne "stucniet". Je pravdepdobne, ze sa mu to pocas fazy cerveneho obra vobec nepodari.
http://english.pravda.ru/science/myster ... -jupiter-0
Ale aj tak nechápem, ako si môžu byť takí istí, že ten ľad zasiahne Zem.

http://www.unknowncountry.com/news/?id=6892
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Je strata casu citat taketo nezmyselne a zvacsa nicim nepodlozene vymysly.
Napr. Jupiterova Europa v ziadnom pripade neposunula os svojej rotacie o 90% - a dalej som uz ani necital, kedze ked niekto dokaze vyprodukovat takyto nezmysel tak potom zvysok clanku ma okamzite doveryhodnost nula.
Bohuzial.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa matob »

hmm tak fajn
ešte keby som vedel rozlíšiť čo je výmysel
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa matob »

Tak ma napadlo, ked som čítal nejaký článok o posielaní, resp. prijímaní signálov z iných svetov..
Hviezdy a ostatné telesá sa predsa pohybujú. Ked chcem poslať signál na nejakú planétu vzdialenú
napr. 10ly, kým tam ten signál dorazí, bude planéta úplne inde..
Obrázok
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa gabberattack »

matob napísal:Tak ma napadlo, ked som čítal nejaký článok o posielaní, resp. prijímaní signálov z iných svetov..
Hviezdy a ostatné telesá sa predsa pohybujú. Ked chcem poslať signál na nejakú planétu vzdialenú
napr. 10ly, kým tam ten signál dorazí, bude planéta úplne inde..
Myslim, ze signal sa rozptyluje ako cestuje priestorom a kym dorazi na nejaku planetu pokryje celu obeznu drahu. Myslim, ze na to by poskytol expertnu odpoved Juraj. Musis vytvorit taky silny signal, aby po tych 10 rokoch dorazil a nebol prekryty sumom.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Kiwi »

Hej, ale vlastny pohyb hviezd nie je taky vyrazny, su to zlomky uhlovych sekund za storocie.
Su aj hviezdy, ktore doslova letia okolo nas, napr. Barnardova ma 10.33'' za rok, viac ako
100 hviezd ma okolo 0.1'' za rok, vacsinou stotiny 1'' za rok.
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa matob »

Ide mi o to, že aj hviezdy komplet so solarnym systémom sa pohybujú priestorom, aj keď z nášho pohľadu to nieje vidieť, povedzme za tých 10rokov precestujú nemalú vzdialenosť. Chcem tým povedať, že na miesto kam pošleme signál už v tom danom momente nič nieje, resp. nie to čo tam vidíme.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Kiwi »

No to by musel byt nejaky laserovy signal a ten by tam aj tak nedosiel kvoli absorbcii vakuom,
v ktorom je plyn a prach. Cim ides dale vo vlnovych dlzkach signalu, tym ma vacsi rozptyl,
takze v tom by problem nebol, skor v intenzite toho signalu do takeho priestoroveho uhla.
Napísať odpoveď